• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Robotter02. 12. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Ny kraftfuld SCARA-robot – hurtige bevægelser og 60 kg. payload

Robotter02. 12. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Kuka lancerer endnu en SCARA-robot; en kraftfuld model med en maksimal payload på 60 kilo. I alt kan virksomheden med alle de forskellige varianter nu tilbyde 18 forskellige varianter af SCARA-robotter.


-SCARA-robotter har flere fordele. De er energieffektive, omkostningseffektive og kan bevæge sig hurtigt med meget høj præcision, fortæller Micael Amandusson, channel manager hos Kuka Nordic.
SCARA-Selective Compliance Assembly Robot Arm er en robottype, som manglede i Kukas sortiment. Og da virksomheden relancerede SCARA-robotten med KR 6-modellen for tre år siden, var der en hurtig og god respons fra markedet og et signal om at udvide sortimentet.
-I dag har vi SCARA-robotter til belastninger på mellem 6 og 60 kilo, siger Micael Amandusson videre.
I alt kan virksomheden med alle de forskellige varianter nu tilbyde 18 forskellige varianter af SCARA-robotter. Investeringen har også betalt sig i form af markedsandel: 25 pct. på verdensplan.
I modsætning til de fleste andre Kuka-robotter har modellerne fire akser i stedet for seks. Samtidig er de hurtigere og mere præcise inden for det område, de er skabt til: hurtige præcisionsbevægelser i sideretningen. De er også meget mere energieffektive, hvilket betyder en betydeligt lavere TCO.
-Indkøbsprisen er også betydeligt lavere end for en seksakset robot, næsten halvdelen, fortsætter Micael Amandusson.
Nu lancerer Kuka SCARA-robotten KR 60 med en maksimal payload på 60 kg. Den kraftfulde maskine har en rækkevidde på 1.200 millimeter, så den kan dække en diameter på næsten 2,5 meter – bortset fra et lille område lige bagved, hvor den har noget af en blind vinkel.
En af modellerne – KR 12 med en maksimal payload på 12 kg – fås også i en renrumsversion, der er velegnet til håndtering af følsom elektronik fx på en batterifabrik. Modellerne KR 6 og KR 13 fås i hygiejniske olievarianter, der er specialiseret til fødevare- og medicinalindustrien.
SCARA-robotten er et rigtig godt alternativ til faste lineære applikationer, der drives af elektricitet eller trykluft. I modsætning til faste installationer kan den nemt flyttes, omprogrammeres og tilpasses nye opgaver.
Med hensyn til programmering er enkelheden den samme som med KUKA’s andre robotter. De kan også styres med de samme kontroller og er lige så nemme at servicere og betjene.
-Mange mennesker bruger penge på en seksakset robot unødigt. Når det drejer sig om typiske laterale bevægelser, er en SCARA ofte et bedre og billigere alternativ; perfekt til SMV’er, der har brug for at komme i gang og automatisere, siger Micael Amandusson afslutningsvis.

Skrevet i: Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

En særlig gruppe virksomheder har superstjerne-potentiale

BranchenytTop16. 10. 2025

En ny rapport fra Deloitte kaster lys på en hidtil overset gruppe virksomheder i Danmark: De såkaldt "etablerede scalers" med mindst 100 ansatte og en årlig vækst på mindst 10 procent over fem år. De er en afgørende drivkraft for Danmarks fremtidige vækst og konkurrenceevne - og de har potentialet

AI-bot kan blive sur og lægge røret på

AktueltAutomatisering16. 10. 2025

Københavns Professionshøjskole har udviklet en banebrydende AI-bot, der træner studerende i professionel kommunikation – og som reagerer realistisk, hvis man er uhøflig Hvad sker der, hvis man er uhøflig over for en kunstig intelligens? På Københavns Professionshøjskole (KP) kan den nye AI-bot

Tak for dig Marianne – du vil blive savnet

AktueltNavnenyt16. 10. 2025

Det er med stor sorg, at vi må fortælle, at vores hjertevarme og altid positive kollega – og ven – Marianne Dieckmann (61) ikke er hos os i denne verden længere. Marianne gik for nyligt bort efter i flere år at have kæmpet mod en kræftsygdom, som hun dog hverken lod forlag eller vores mange

Næste generations PLC: Et kvantespring i hastighed og digital integration

Automatisering16. 10. 2025

Industrien står midt i et teknologisk skifte, hvor kravene til hastighed, fleksibilitet og digital integration aldrig har været større. Maskiner og systemer bliver stadigt mere softwaredrevne, og automationsverdenen nærmer sig it-verdenens tempo. Det udfordrer den klassiske PLC. TwinCAT PLC++ fra

Nye PLC200-controllere

Automatisering16. 10. 2025

WEG har lanceret PLC200, der er den nyeste tilføjelse til sit sortiment af programmerbare logiske controllere (PLC). Den er designet til at forbedre styringen af små til mellemstore automatiseringssystemer i en lang række brancher, herunder produktion, processtyring, emballering og

USB-C forbindelser til ekstreme driftsforhold i industri og forsvar

Maskiner og anlæg16. 10. 2025

I de seneste år har USB-C interfacet etableret sig som den globale standard for transmission af data og strøm og erstatter i stigende grad ældre interfaces som USB-A. Som alternativ til standard USB-C interfaces tilbyder ODU nu på et kompakt og kraftfuldt stiksystem, der er udviklet til krævende

Verdens mest kraftfulde testfacilitet til vindmøllelejer åbner i Danmark

Energi og miljøMaskiner og anlægNavnenytTop13. 10. 2025

Schaeffler og LORC åbner i fællesskab verdens mest kraftfulde testbænk for hovedlejer i vindmøller. Projekt er gennemført i partnerskab med LORC (Lindø Offshore Renewables Center) og R&D Test Systems i Lindø, Danmark. Testfaciliteten udgør en nøglekomponent til udvikling og validering af næste

Analyse: Europa risikerer at forblive tech-afhængigt af USA

AktueltBranchenyt13. 10. 2025

Vi står foran de største beslutninger i en hel generation: Lænker vi os yderligere fast til eksterne teknologier - eller bygger vi vores egne suveræne tech-aktører? Gør vi det alene eller sammen med USA? Overdreven selvforsyning har også sine begrænsninger, ligesom øgede spændinger over Atlanten

Dansk plastproducent går i skyen

AktueltAutomatiseringNavnenyt13. 10. 2025

Den danske plastproducent Primo med kunder og produktion i hele Europa opgraderer sin ERP-platform til IFS Cloud i jagten på effektivitetsforbedringer og konkurrencefordele. Med opgraderingen får Primo automatisk adgang til IFS’ omfattende pallet af Industrial AI-funktioner, som er indlejret i

SIM-kort med automatisk netværksskift sikrer oppetid for kritiske IoT-forbindelser

AutomatiseringNavnenyt13. 10. 2025

Den markedsledende virksomhed inden for IoT-forbindelser og -infrastruktur i Danmark, Wireless Logic Nordic, sætter ny standard for driftssikkerhed i det danske erhvervsliv med Duét SIM; det første SIM-kort i Danmark, der er forbundet til to uafhængige mobilnetværk og automatisk skifter, hvis én

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • En særlig gruppe virksomheder har superstjerne-potentiale

    16.10.2025

  • AI-bot kan blive sur og lægge røret på

    16.10.2025

  • Tak for dig Marianne – du vil blive savnet

    16.10.2025

  • Næste generations PLC: Et kvantespring i hastighed og digital integration

    16.10.2025

  • Nye PLC200-controllere

    16.10.2025

  • USB-C forbindelser til ekstreme driftsforhold i industri og forsvar

    16.10.2025

  • Verdens mest kraftfulde testfacilitet til vindmøllelejer åbner i Danmark

    13.10.2025

  • Analyse: Europa risikerer at forblive tech-afhængigt af USA

    13.10.2025

  • Dansk plastproducent går i skyen

    13.10.2025

  • SIM-kort med automatisk netværksskift sikrer oppetid for kritiske IoT-forbindelser

    13.10.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik