• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

RobotterTop02. 02. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Ny EU-aftale fremtidssikrer den danske robotindustri

RobotterTop02. 02. 2023 By Helle Friemann Nielsen

EU’s nye maskindirektiv bliver ikke en hæmsko for den danske robotbranche, som det ellers var frygtet. Det er vigtigt for den danske robotindustri og for Europas fremtidige konkurrenceevne.

Foto: freepik.com.

I april 2021 præsenterede EU-kommissionen et forslag til regulering af kunstig intelligens og brug af maskiner. Hvis forslaget til et AI-direktiv og en opdatering af maskindirektivet var blevet implementeret direkte, kunne det have ført til en massiv opbremsning af automatiseringen i hele Europa – og dermed også af væksten i den fremstormende danske robotindustri.
Sådan er det heldigvis ikke endt. Efter forhandlinger med Europa-Parlamentet og Ministerrådet står det nu klart, at Kommissionens forslag er blevet ændret, og at barriererne for brugen af robotterne er fjernet.

Blåstempling af cobots
Det glæder Kim Povlsen, administrerende direktør i Universal Robots.
-Vi er naturligvis meget glade for, at der er blevet lyttet til os i Bruxelles, og jeg ser aftalen som EU’s officielle blåstempling af, at cobots kan arbejde side om side med mennesker uden sikkerhedsrisici. Aftalen betyder også, at vi i robotindustrien kan fortsætte den positive udvikling, vi har oplevet de seneste 15 år, hvor vi har skabt mere end 10.700 arbejdspladser i Danmark, siger Kim Povlsen.
Aftalen betyder, at kollaborative industrielle robotter, de såkaldte cobots, ikke skal tredjepartcertificeres, som der ellers var lagt op til i udspillet fra Kommissionen. En sådan tredjepartscertificering ville have gjort det mere besværligt og omkostningstungt at automatisere for særligt de små og mellemstore virksomheder, som udgør langt størstedelen af kunderne på det europæiske robotmarked.

Automatisering bliver afgørende for Europas konkurrenceevne
Forhandlingerne om et nyt maskindirektiv har stået på i mere end halvandet år, hvor særligt Universal Robots, MiR og OnRobot har arbejdet tæt sammen med danske medlemmer af Europa-parlamentet og Erhvervsministeriet for at øge forståelsen for sikkerheden i kollaborative robotter.
Aftalen er dog ikke kun vigtig for den danske robotbranche, mener Kim Povlsen. Hvis Kommissionens oprindelige forslag var blevet til virkelighed, ville det have haft store negative konsekvenser for Europas industri- og produktionsvirksomheder.
-Europa står over for en kolossal udfordring med mangel på arbejdskraft. FN anslår, at Europa frem mod 2050 vil miste 91 millioner mennesker i den arbejdsduelige alder, og uden robotter til at overtage nogle af de opgaver, man ikke kan få mennesker til at udføre, vil de europæiske industri- og produktionsvirksomheder stå med et enormt problem. Automatisering er ikke til at komme uden om, hvis Europa skal være konkurrencedygtig i fremtiden, så det er et benspænd af dimensioner, der nu er afværget.

Store vækstmuligheder i fremtiden
Den danske robotindustri og særligt de kollaborative robotter er en af de hastigst voksende industrier i Danmark, og potentialet er stort, siger Enrico Krog Iversen, administrerende direktør i OnRobot.
-Vi har skabt et lille væksteventyr i Danmark og etableret danske cobots i en global førerposition. Det ville da være ærgerligt, hvis det eventyr skulle bremses nu, så vi ikke kunne realisere det fulde potentiale med tusindvis af nye arbejdspladser i Danmark.

Skrevet i: Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Produktionsdanmark styrkes med 11 nye industriparker

BranchenytTop30. 10. 2025

Regeringen, Dansk Folkeparti, Konservative, Radikale Venstre, Danmarksdemokraterne og SF er enige om at udpege 11 industriparker i Danmark. Industriparkerne vil tiltrække investeringer og dermed skabe job og vækst i hele landet. Tempo og investeringer er altafgørende i en tid, hvor konkurrencen

Gennembrud – ny teknologi kan lagre grøn energi i månedsvis

AktueltEnergi og miljøInnovation30. 10. 2025

Et forskerhold på Aalborg Universitet har udviklet en teknologi, der kan være nøglen til billig og effektiv lagring af grøn energi. Teknologien er baseret på en nyudviklet nanostruktureret emitter; en 2D fotonisk krystal, der fungerer som en højtemperatur-lysudsender. Den er termisk stabil, hvilket

Danskerne slår rekord i at spare på vandet

AktueltVand og spildevand30. 10. 2025

DANVAs nøgletal for vandsektoren, "Vand i Tal 2025", viser, at danskerne sparer på vandet som aldrig før og at vandselskaberne leverer vand til lave priser. Nøgletallene viser også, at nye opgaver og investeringer i Danmarks sundhed, miljø og sikkerhed nødvendiggør prisjusteringer i

Airolit lancerer avanceret drone til nordiske forsvarsmissioner

AutomatiseringBranchenytNavnenyt30. 10. 2025

Den svenske virksomhed Airolit lancerer nu sin mest avancerede drone, CX10; en UAV designet til at håndtere vejr, vind og sensorer under nordiske forhold. Med 90 minutters flyvetid, 10 kg nyttelast og mulighed for radiotavs tether-drift er CX10 Airolits mest kraftfulde platform til dato – udviklet

Lemvigh-Müller stiller klimadata til rådighed for kunderne

Energi og miljøNavnenyt30. 10. 2025

Det skal være let at se klimaaftrykket. Derfor stiller Lemvigh-Müller nu CO2e-data til rådighed for kunderne på mere end 450.000 produkter. Lemvigh-Müller gør det nu markant nemmere for virksomheder i industrien, byggeriet og installationsbranchen at få klimadata til brug i deres

Europa-Parlamentets forsinkelser truer konkurrenceevne og velstand

Branchenyt30. 10. 2025

Der blev i forrige uge indgået en aftale mellem politiske grupper i Europa-Parlamentet om at stemme ja til en stor regelforenklingspakke om bæredygtighed. I sidste uge har et flertal af EU-parlamentarikerne alligevel stemt nej til kompromiset, og det er et bittert tilbageslag for Europa, lyder det

Startup samler droner i supernetværk på dansk jord

AutomatiseringNavnenytTop27. 10. 2025

En højtflyvende teknologi fra startup-virksomheden SKYFRR kan give alt fra miljøovervågning til logistik en robust, flyvende kommunikationsplatform - der fungerer selv, hvor traditionelle signaler svigter. Odense Robotics StartUp Fund har udvalgt SKYFRR til en plads i Teknologisk Instituts

Metalindustrien hyldede modtagerne af ML-prisen 2025

AktueltNavnenyt27. 10. 2025

25 nyudlærte svende inden for metalindustrien blev fejret fredag den 24. oktober i Industriens Hus i København ved den årlige uddeling af Metalindustriens Lærlingepris (ML-prisen). Fredag d. 24. oktober 2025 hyldede metalindustrien årets 25 modtagere af ML-prisen 2025 i Industriens Hus i

Et virtuelt ocean med mikroalger som biologiske sensorer

AktueltAutomatiseringVand og spildevand27. 10. 2025

Med mikroalger som levende sensorer vil et ambitiøst dansk-tyskt forskningsprojekt bygge en digital tvilling af Østersøen – og give politikere og borgere et demokratisk værktøj til at teste, hvilke løsninger der rent faktisk virker mod iltsvind og algeopblomstring. Døde fisk, fedtemøg og en

Webinar: Kom i mål med genbrug af rustfrit stål

BranchenytMesser og møder27. 10. 2025

Hvordan kommer din virksomhed i gang med at genbruge rustfrit stål frem for at sende det til gensmeltning i udlandet? Dette giver Made svar på i et webinar, der afholdes den 4. november. Mange produktionsvirksomheder i Danmark fremstiller produkter i rustfrit stål – lige fra komponenter til

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Produktionsdanmark styrkes med 11 nye industriparker

    30.10.2025

  • Gennembrud – ny teknologi kan lagre grøn energi i månedsvis

    30.10.2025

  • Danskerne slår rekord i at spare på vandet

    30.10.2025

  • Airolit lancerer avanceret drone til nordiske forsvarsmissioner

    30.10.2025

  • Lemvigh-Müller stiller klimadata til rådighed for kunderne

    30.10.2025

  • Europa-Parlamentets forsinkelser truer konkurrenceevne og velstand

    30.10.2025

  • Startup samler droner i supernetværk på dansk jord

    27.10.2025

  • Metalindustrien hyldede modtagerne af ML-prisen 2025

    27.10.2025

  • Et virtuelt ocean med mikroalger som biologiske sensorer

    27.10.2025

  • Webinar: Kom i mål med genbrug af rustfrit stål

    27.10.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik