• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Branchenyt21. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Ny analyse: Industriens medarbejdere skal være skrappere til AI

Branchenyt21. 11. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Faglærte og ufaglærte i industrien skal have styrket deres AI-kompetencer for at kunne indfri det potentiale, som nye AI-værktøjer skaber i industrien. Det er konklusionen i en ny analyse, som Teknologisk Institut har udarbejdet for Dansk Metal, 3F Industri og DI.

Foto: Teknologisk Institut.

Hvad betyder AI for fremtidens kompetencekrav til faglærte og ufaglærte i industrien?
Det spørgsmål er omdrejningspunktet i en ny analyse, som netop er landet fra Teknologisk Institut, og som Dansk Metal, 3F-Industri og DI i fællesskab har taget initiativ til.
Den fremadstormende teknologi har nemlig potentiale til at øge effektiviteten og produktiviteten i virksomhederne. For at realisere de gevinster, AI kommer med, kræver det, at både faglærte og ufaglærte har de relevante kompetencer til arbejdet med AI, lyder det i analysen.

It-kompetencer er en forudsætning
Ifølge interviewpersonerne i analysen omfatter de nødvendige kompetencer bl.a. grundlæggende digitale færdigheder, kritisk forståelse af generativ AI, effektive prompts samt sikker og systematisk omgang med data.
I analysen indgår flere casevirksomheder. Herunder Novo Nordisk, som ser flere anvendelsesmuligheder for generativ AI. Hos Novo Nordisk arbejder man på at integrere generativ AI til at understøtte medarbejdere i produktionen og gøre det lettere for dem at interagere med produktionssystemer. Læs mere på side 18 i analysen på linket nederst.
-Analysen understreger behovet for at fokusere på de grundlæggende it-kompetencer, fordi de er en forudsætning for, at ufaglærte og faglærte lykkes med AI i industrien. Samtidig er det en påmindelse om, at vi konstant skal følge med og sikre, at AMU-udbuddet modsvarer kompetencekravene på arbejdsmarkedet, siger Pia Maul Andersen, næstformand for industrigruppen i 3F og næstformand for Industriens Fællesudvalg.
På baggrund af analysen foreslår Teknologisk Institut bl.a., at der udvikles separate efteruddannelseskurser til henholdsvis generativ AI og maskinlæring, der både har introducerende og avancerede niveauer.

Efteruddannelse giver bedste vilkår overfor nye teknologier
Analysen nævner specifikt, hvordan brugen af generativ AI kan fremhæve en digital kløft mellem dem, der kan håndtere digitale værktøjer, og dem, der er digitalt udfordrede. Og derfor er efteruddannelse også i fokus hos DI.
-I DI har vi et meget stort strategisk fokus på AI, og derfor er det også vores ønske, at virksomhederne får alle de gevinster ud af teknologien i form af fx øget effektivitet og produktivitet, som de kan. Analysen her viser meget tydeligt, at kompetencer er centrale for at nå i mål, siger Signe Tychsen Philip, vicedirektør i DI og næstformand for Metalindustriens Uddannelsesudvalg.
Hos Dansk Metal er de opmærksomme på det kompetencegab, der er visse steder i industrien, blandt faglærte, hvis uddannelse efterhånden har nogle år på bagen.
-De faglærte i industrien er godt klædt på, med de uddannelser de har. Men vi kommer ikke udenom, at de for nogens vedkommende ligger en del år tilbage. Derfor er der behov for at efteruddanne sig for at stå stærkest muligt overfor de teknologier, der vinder frem, som fx AI, siger Peter Faber, forbundssekretær i Dansk Metal.

På industriens område findes der allerede et AMU-kursus i grundlæggende AI, som tilbydes til virksomheder og medarbejdere.

Læs analysen, som Teknologisk Institut har udarbejdet for Dansk Metal, 3F Industri og DI her.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Hummel fremtidssikrer sin ordreafvikling med AI-drevne robotter

AutomatiseringRobotterTop17. 11. 2025

Hummel har investeret i en robotplukteknologi baseret på kunstig intelligens til sit i forvejen højt automatiserede lager i Padborg. Her sørger robotter, software og AI nu for at sikre Hummel en effektiv, skalerbar og fremtidssikret lagerdrift, der kan holde trit med de hurtigt skiftende

Varmepumper er billigst til grøn industriel varme

AktueltEnergi og miljøProcesteknologi17. 11. 2025

En ny undersøgelse fra Teknologisk Institut og University of Oxford viser, at industrielle varmepumper kan reducere varmeomkostningerne i industrien med op til 75 procent sammenlignet med brintbaserede kedler – og i de fleste scenarier er de også økonomisk fordelagtige overfor biomasse- og

Familien Topsøe modtager Årets Hæderspris 2025

AktueltNavnenyt17. 11. 2025

Årets Hæderspris 2025 går til familien Topsøe, der grundlagde den familieejede virksomhed Topsoe A/S (tidligere Haldor Topsøe A/S). Gennem mere end 80 år har familien og virksomheden haft en markant og vedvarende indflydelse på dansk erhvervsliv og det globale industrimarked. Det er niende gang, at

DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

BranchenytInnovationNavnenyt17. 11. 2025

Nye anbefalinger skal sikre, at dansk forskning kommer ud og gør gavn som kommercielle markedsløsninger i nye startup-virksomheder. DTU’s rektor Anders Bjarklev finder det positivt, at DTU’s mangeårige arbejde med innovation nu afspejler sig i en national ramme. Én af universitetets

Vendeskær til fræsning af støbejern

Maskiner og anlæg17. 11. 2025

Sandvik Coromant præsenterer GC1220; den sidste nye kvalitet i vendeskær til fræsning af nodulært støbejern. Kernen i GC1220 er et gennembrud inden for belægningsteknologien; den flerlags PVD-nano-belægning, der er udviklet ved hjælp af Zertivo-belægningsprocessen. GC1220 er udviklet som en

Fond med fokus på tech-virksomheder henter over 350 mio. kr.

BranchenytNavnenyt17. 11. 2025

Den nordiske impactfond Unconventional Ventures har lukket første runde af investeringer til sin nye fond på over 350 mio. kr. Med støtte fra bl.a. Chr. Augustinus Fabrikker og den danske stats superfond EIFO beviser Unconventional Ventures, at deres utraditionelle tilgang til investeringer er en

Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

AutomatiseringNavnenytRobotterTop13. 11. 2025

Teknologisk Institut sætter gang i omfattende satsning, hvor generativ AI og avancerede robotløsninger skal gøre virksomheder og robotindustrien mere fleksibel, konkurrencedygtig og klar til morgendagens udfordringer. Det skal ske via resultatkontrakten ”Robotics & AI”. Robotter, der

Industriens energibehov og -forsyning i forandring

AktueltEnergi og miljøMesser og møder13. 11. 2025

Verdens førende industrimesse – Hannover Messe - sætter i 2026 fokus på energiforsyningen i fabrikker og industrianlæg. Deltagere fra industrien, energisektoren og det politiske miljø vil debattere måden at opnå en sikker, klimaneutral og konkurrencedygtig energiforsyning på. Fra den 20. til

OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt13. 11. 2025

Danske virksomheder udsættes dagligt for tusindvis af potentielle cyberangreb, og SMV’er halter bagud på OT-sikkerheden. Ingeniør- og automationshuset HOLTEC.DK er blandt de første i branchen blevet D-mærket – et strategisk skridt for at sikre kunderne. Ifølge en rapport fra Styrelsen for

Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

Branchenyt13. 11. 2025

Verden er i forandring, og det presser Europas konkurrenceevne og rammer danske SMV’er, som oplever udfordringer – men også nye muligheder. Derfor investerer Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse nu 312 mio. kr., som skal styrke forretningen i over 2.300 SMV’er gennem bl.a. digitalisering, bæredygtighed

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Hummel fremtidssikrer sin ordreafvikling med AI-drevne robotter

    17.11.2025

  • Varmepumper er billigst til grøn industriel varme

    17.11.2025

  • Familien Topsøe modtager Årets Hæderspris 2025

    17.11.2025

  • DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

    17.11.2025

  • Vendeskær til fræsning af støbejern

    17.11.2025

  • Fond med fokus på tech-virksomheder henter over 350 mio. kr.

    17.11.2025

  • Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

    13.11.2025

  • Industriens energibehov og -forsyning i forandring

    13.11.2025

  • OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

    13.11.2025

  • Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

    13.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik