• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Branchenyt21. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Ny analyse: Industriens medarbejdere skal være skrappere til AI

Branchenyt21. 11. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Faglærte og ufaglærte i industrien skal have styrket deres AI-kompetencer for at kunne indfri det potentiale, som nye AI-værktøjer skaber i industrien. Det er konklusionen i en ny analyse, som Teknologisk Institut har udarbejdet for Dansk Metal, 3F Industri og DI.

Foto: Teknologisk Institut.

Hvad betyder AI for fremtidens kompetencekrav til faglærte og ufaglærte i industrien?
Det spørgsmål er omdrejningspunktet i en ny analyse, som netop er landet fra Teknologisk Institut, og som Dansk Metal, 3F-Industri og DI i fællesskab har taget initiativ til.
Den fremadstormende teknologi har nemlig potentiale til at øge effektiviteten og produktiviteten i virksomhederne. For at realisere de gevinster, AI kommer med, kræver det, at både faglærte og ufaglærte har de relevante kompetencer til arbejdet med AI, lyder det i analysen.

It-kompetencer er en forudsætning
Ifølge interviewpersonerne i analysen omfatter de nødvendige kompetencer bl.a. grundlæggende digitale færdigheder, kritisk forståelse af generativ AI, effektive prompts samt sikker og systematisk omgang med data.
I analysen indgår flere casevirksomheder. Herunder Novo Nordisk, som ser flere anvendelsesmuligheder for generativ AI. Hos Novo Nordisk arbejder man på at integrere generativ AI til at understøtte medarbejdere i produktionen og gøre det lettere for dem at interagere med produktionssystemer. Læs mere på side 18 i analysen på linket nederst.
-Analysen understreger behovet for at fokusere på de grundlæggende it-kompetencer, fordi de er en forudsætning for, at ufaglærte og faglærte lykkes med AI i industrien. Samtidig er det en påmindelse om, at vi konstant skal følge med og sikre, at AMU-udbuddet modsvarer kompetencekravene på arbejdsmarkedet, siger Pia Maul Andersen, næstformand for industrigruppen i 3F og næstformand for Industriens Fællesudvalg.
På baggrund af analysen foreslår Teknologisk Institut bl.a., at der udvikles separate efteruddannelseskurser til henholdsvis generativ AI og maskinlæring, der både har introducerende og avancerede niveauer.

Efteruddannelse giver bedste vilkår overfor nye teknologier
Analysen nævner specifikt, hvordan brugen af generativ AI kan fremhæve en digital kløft mellem dem, der kan håndtere digitale værktøjer, og dem, der er digitalt udfordrede. Og derfor er efteruddannelse også i fokus hos DI.
-I DI har vi et meget stort strategisk fokus på AI, og derfor er det også vores ønske, at virksomhederne får alle de gevinster ud af teknologien i form af fx øget effektivitet og produktivitet, som de kan. Analysen her viser meget tydeligt, at kompetencer er centrale for at nå i mål, siger Signe Tychsen Philip, vicedirektør i DI og næstformand for Metalindustriens Uddannelsesudvalg.
Hos Dansk Metal er de opmærksomme på det kompetencegab, der er visse steder i industrien, blandt faglærte, hvis uddannelse efterhånden har nogle år på bagen.
-De faglærte i industrien er godt klædt på, med de uddannelser de har. Men vi kommer ikke udenom, at de for nogens vedkommende ligger en del år tilbage. Derfor er der behov for at efteruddanne sig for at stå stærkest muligt overfor de teknologier, der vinder frem, som fx AI, siger Peter Faber, forbundssekretær i Dansk Metal.

På industriens område findes der allerede et AMU-kursus i grundlæggende AI, som tilbydes til virksomheder og medarbejdere.

Læs analysen, som Teknologisk Institut har udarbejdet for Dansk Metal, 3F Industri og DI her.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

AktueltNavnenyt27. 04. 2026

Efter tre intense konkurrencedage kulminerede dette års DM i Skills 2026 lørdag med kåringen af danmarksmestrene i 48 forskellige fag. Se vinderne fra industriens ni konkurrencefag. De er blevet testet til deres yderste, deltagerne i DM i Skills 2026. Siden danmarksmesterskaberne for elever og

Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

RobotterTop27. 04. 2026

Allerede nu er alle udstillerstande til International Drone Show i Odense udsolgt. Med under to måneder til eventet vidner det om en markant efterspørgsel og understreger den voksende interesse for droneteknologi. International Drone Show finder sted den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport i Odense

Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

AktueltRobotter27. 04. 2026

I februar tog Teradyne Robotics A/S - som består af Universal Robots og Mobile Industrial Robots (MiR) og er et datterselskab til Teradyne, retslige skridt i Tyskland imod Elite Robots’ tyske datterselskab, Elite Robots Deutschland GmbH, for krænkelse af ophavsretten til Universal Robots’ software.

Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

Navnenyt27. 04. 2026

Holtec har ansat Rasmus Loof Hedegård som ny afdelingsleder i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som senior teamleder hos Semco. Valget af Rasmus Loof Hedegård bygger på hans over 25 års erfaring indenfor automation. Han skal nu være med til at sikre, at virksomheden tager yderligere skridt mod

Små 10 procent af Danmarks import af råvarer og halvfabrikata er sårbar over for eventuelle kriser

Branchenyt27. 04. 2026

En ny nordisk analyse – udarbejdet i samarbejde mellem de nordiske landes statistikkontorer under ledelse af Danmarks Statistik – viser, at danske og norske værdikæder er de mest sårbare i Norden over for forstyrrelser i international handel. - Selvom langt størstedelen af vores import kommer fra

Organisation vil have styrket Erhvervspuljen efter den blev tømt på under én uge

Energi og miljø27. 04. 2026

Danske virksomheders interesse for at skifte olie- og gasfyr ud er så stor, at der nu er søgt om flere midler, end der er i Erhvervspuljen. Nu efterlyser Varmepumpeindustrien hurtigere sagsbehandling og bedre rammer, så omstillingen ikke går i stå. Puljen rummede 279 millioner kroner, men den

Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

AutomatiseringBranchenytRobotterTop23. 04. 2026

Den danske robot-, automations- og droneindustri vokser fortsat, men i et lavere tempo end tidligere. Det viser en ny rapport fra Odense Robotics. I en tid med global afmatning retter flere virksomheder blikket mod hjemmemarkedet, hvor der er et betydeligt uudnyttet potentiale - ikke mindst i den

Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

AktueltAutomatiseringMesser og møder23. 04. 2026

Muligheden for at præsentere nye produkter og møde såvel potentielle som eksisterende kunder fremhæves af Solar og ICS, der begge udstiller på Automatik 2026. Messen finder sted i Brøndby Hallen 8.-10. september. Alt inden for automation, motion og drives kommer i fokus, når Automatik-messen

Danske forskere udvikler unik lasermaskine

AktueltMaskiner og anlægNavnenyt23. 04. 2026

Efter mere end 15 års forskning har to forskere fra Aalborg Universitet udviklet en lasermaskine, der kan fremstille prototyper af metal i én samlet proces og dermed reducere både tidsforbrug og udgifter væsentligt. De to forskere har stiftet spinout-virksomheden AutoShape. Og nu skal maskinen ud

Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

Branchenyt23. 04. 2026

Digital suverænitet er en topprioritet for ledere af danske organisationer med kritisk infrastruktur. En ny rapport fra DNV Cyber afslører, at mere end halvdelen (54 pct.) af lederne er stærkt bekymrede over at være afhængige af tredjepartsleverandører fra lande, hvor geopolitiske spændinger

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

    27.04.2026

  • Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

    27.04.2026

  • Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

    27.04.2026

  • Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

    27.04.2026

  • Små 10 procent af Danmarks import af råvarer og halvfabrikata er sårbar over for eventuelle kriser

    27.04.2026

  • Organisation vil have styrket Erhvervspuljen efter den blev tømt på under én uge

    27.04.2026

  • Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

    23.04.2026

  • Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

    23.04.2026

  • Danske forskere udvikler unik lasermaskine

    23.04.2026

  • Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

    23.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik