• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

NavnenytRobotter02. 04. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Nordjyske robotter genoptræner patienter i både Europa, Asien og USA

NavnenytRobotter02. 04. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Der er for alvor kommet gang i eksporten hos den aalborgensiske robotvirksomhed Life Science Robotics ApS. 2023 blev et gennembrudsår internationalt og virksomheden er kommet ind på flere nye markeder med sine genoptræningsrobotter; foreløbigt har man solgt robotter til 12 lande verden over.

Genoptræningsrobotten træner med hundredvis af gentagelser og præcis den belastning, der passer til patientens behov.

Aalborg-virksomheden Life Science Robotics ApS er en af Danmarks største udbydere af robotter til sundhedssektoren.
Herhjemme bliver virksomhedens rehabiliteringsrobot Robert i stigende grad anvendt på genoptræningscentre, hvor fysioterapeuter bruger robotten til at lave intensiv genoptræning af patienter, der fx er ramt af lammelser efter en blodprop eller en hjerneblødning.
-Det er patienter, som har brug for vedholdende og dedikeret træning, hvis de skal genvinde førligheden, og der kan vores genoptræningsrobot noget helt særligt. Robert er utrættelig og kan lave målrettet træning af patientens svageste led med flere hundrede gentagelser og præcis den belastning, der passer til patientens behov. Det er helt unikt, og derfor oplever vi stor interesse, når vi præsenterer robotten i udlandet, fortæller Keld Thorsen, der er administrerende direktør i Life Science Robotics ApS.
Life Science Robotics lancerede for et år siden et særligt modul til genoptræning af arme, så nu kan samme robot bruges til træning af både arme og ben.
-Det nye modul har været en stor succes. Langt de fleste af vores kunder vælger at tilkøbe det nye armmodul, som giver en række nye muligheder for at anvende Robert i genoptræningen af patienterne, siger han videre.

Forventer solid vækst
Ved indgangen til 2023 havde Life Science Robotics solgt i alt 26 genoptræningsrobotter heraf de fleste i Danmark. Ved årets udgang havde virksomheden rundet salget af Robert nr. 50, og langt hovedparten af de aalborgensiske genoptræningsrobotter blev i 2023 solgt til udlandet.
-Markedet for Robert er globalt. Vi har gennem flere år arbejdet målrettet på at opbygge et stærkt netværk af partnere og forhandlere i både Europa, Asien og USA, og det er den indsats, der nu begynder at bære frugt. Vi har allerede i de første måneder af 2024 solgt yderligere et pænt antal genoptræningsrobotter, og vi forventer en solid vækst i salget i de kommende år, hvor vi også samtidig lancerer nye produkter, fortsætter Keld Thorsen.
I de fleste lande i verden bliver der ligesom i Danmark mangel på arbejdskraft i både sundheds- og plejesektoren i de kommende år. Det er også noget, der er med til at styrke interessen i udlandet, fordi Robert kan være med til at afhjælpe manglen på varme hænder.
Robotten giver ikke kun bedre og mere målrettet genoptræning af den enkelte patient. Den gør det også muligt for fysioterapeuten at behandle flere patienter ad gangen. Når borgerne bliver mere selvhjulpne takket været intensiv genoptræning, har de desuden mindre brug for pleje eller hjemmehjælp, fordi de kan klare mange ting selv.
-Vi har lige solgt ti genoptræningsrobotter til Polen, hvor den polske sundhedssektor har et ønske om en øget automatisering, så de kan hjælpe flere patienter, selvom der bliver færre hænder. I Polen er de meget begejstrede for Robert, og det er et af de lande, hvor vi forventer at sælge flere robotter i løbet af i år, siger han videre.

Robert laver intensiv genoptræning af patienter, der fx er ramt af lammelser efter en blodprop eller en hjerneblødning.

Glad for at være robotvirksomhed i Aalborg
Mens langt de fleste danske robotvirksomheder er placeret i ”robotbyen” Odense, så er Life Science Robotics godt tilfreds med at ligge i Aalborg.
-Vi bliver nogle gange spurgt om, hvorfor vi ikke flytter til Odense, hvor der er mere end hundrede andre robotvirksomheder, men vi har ingen planer om at flytte. Vi har et tæt samarbejde med Aalborg Universitet, som er utrolig stærke på robotteknologi, og vi laver udviklingsprojekter sammen med Aalborg Universitetshospital. Vi har let adgang til dygtige folk og er rigtig glade for at være i Aalborg, siger Keld Thorsen afslutningsvis.

Genoptræningsrobotten Robert bliver i Danmark og udlandet blandt andet brugt til:
• genoptræning af patienter med lammelser efter en blodprop eller en hjerneblødning
• genoptræning af patienter, der har fået nyt knæ eller ny hofte
• at opbygge muskelstyrke hos patienter efter hospitalsindlæggelser


Aalborgvirksomheden Life Science Robotics ApS har solgt genoptræningsrobotter til foreløbig 12 lande verden over: Danmark, Tyskland, Frankrig, Polen, Italien, Østrig, Rumænien, USA, Ecuador, Malaysia, Hongkong og Australien.
Virksomheden har i dag ni medarbejdere samt et antal studerende, der er tilknyttet forskellige projekter i virksomheden. Bortset fra direktøren selv, der er tilflytter fra København, så er alle medarbejdere i Life Science Robotics uddannet på Aalborg Universitet.

Skrevet i: Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

International Drone Show 2026 understregede droneindustriens nye rolle i Europa

Messer og møderTop11. 06. 2026

Rekordmange deltagere fra hele verden besøgte i International Drone Show - IDS26 - i Odense i sidste uge, hvor forsvar, europæisk robusthed og operative droneløsninger satte dagsordenen. Én ting står klart efter årets International Drone Show i Odense: Droner er ikke længere en teknologi, der

Teknologisk Institut etablerer sig i Nordjylland i samarbejde med Aalborg Forsyning

AktueltEnergi og miljøNavnenytVand og spildevand11. 06. 2026

Aalborg Forsynings laboratorium, der i dag understøtter driften af Nordjyllandsværket, bliver nu en del af Teknologisk Institut. Placeringen i Norbis Park i Aalborg giver Instituttet en fysisk base med en central placering tæt på industri, forsyning og forskningsmiljøer i

AI-gigafabrikker kræver politiske valg – ikke kun teknologiske investeringer

AktueltAutomatiseringBranchenyt11. 06. 2026

EU vil bygge enorme AI-gigafabrikker, og Danmark har meldt sig på banen. Men ifølge et nyt forskningsbrief fra Københavns Universitet mangler der en bred politisk og demokratisk samtale om, hvilke formål og konsekvenser sådanne anlæg skal have. Fem såkaldte AI-gigafabrikker – enorme datacentre

Dansk cleantech-selskab vinder hospitalskontrakt og afslutter 2025 i plus

NavnenytVand og spildevand11. 06. 2026

Watopi A/S gik i sort i sit andet hele regnskabsår, er nomineret til Børsen Bæredygtig og forbereder eksport til Sverige efter at have vundet OUH-kontrakten fra to af verdens største aktører på vandområdet. Det danske cleantech-selskab Watopi A/S kom ud af 2025 med overskud i sit andet hele

Parker Hannifin udvider ventilsortiment

Maskiner og anlægProcesteknologi11. 06. 2026

Ny direkte betjent DFplus D-Version-ventil fra Parker Hannifin tilbyder en yderligere, frit parametriserbar kontrolkreds. Parker Hannifin lancerer den næste variant af sit innovative DFplus Gen IV-ventilsortiment. Lanceringen udvider platformen med en D-version og understøtter således

SKF tildeler TCS global kontrakt om AI-drevet forretningsomstilling

AutomatiseringNavnenyt11. 06. 2026

Et langsigtede samarbejde mellem SKF og TCS vil modernisere SKF’s eksisterende IT-miljø og skabe et AI-fundament for større agilitet, robusthed og driftseffektivitet på tværs af hele virksomheden. Siden 1907 har SKF fremstillet nogle af verdens mest innovative lejer, tætninger, smøresystemer,

De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

AutomatiseringMesser og møderNavnenytRobotterTop09. 06. 2026

En modig sønderjysk SMV, en midtjysk sværvægter i vindmølleindustrien og en virksomhed med ”klar udsigt” til verden. Årets tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026 viser med al tydelighed, at modige investeringer i robotteknologi og automation er vejen frem til stærkere dansk produktion i

Grønne korridorer åbner ruter til fossilfri skibsfart

AktueltBranchenytEnergi og miljøOffshore og marine09. 06. 2026

Grønne maritime korridorer vil gøre det muligt for skibe at tanke nul emissionsbrændstoffer og er et vigtigt skridt mod mere bæredygtig skibsfart. Men uden hurtigere udvikling af havneinfrastruktur risikerer omstillingen at gå i stå. Danmark har markeret sig som en nøglespiller i at udvikle

Cybersikkerhedskonference målrettet SMV’ere

AktueltBranchenytMesser og møder09. 06. 2026

Cyberangreb rammer ikke længere kun store virksomheder. I dag kan ét svagt led i værdikæden være nok til at lamme hele forretninger. Derfor samles virksomheder, eksperter og organisationer den 9. juni 2026 i Fredericia til den nye konference ”Cybersikkerhed i værdikæder 2026”. Bag konferencen står

HMS Networks AB: Industrielle gateways opdateret til at opfylde kravene i Cyber Resilience Act

AutomatiseringBranchenyt09. 06. 2026

HMS Networks AB har annonceret, at deres Anybus Communicators nu er klar til Cyber Resilience Act (CRA) og giver industriproducenter, systemintegratorer og fabriksoperatører en enkel måde at opfylde EU’s cybersikkerhedskrav til opkoblede industrielle produkter. I henhold til EU’s Cyber

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • International Drone Show 2026 understregede droneindustriens nye rolle i Europa

    11.06.2026

  • Teknologisk Institut etablerer sig i Nordjylland i samarbejde med Aalborg Forsyning

    11.06.2026

  • AI-gigafabrikker kræver politiske valg – ikke kun teknologiske investeringer

    11.06.2026

  • Dansk cleantech-selskab vinder hospitalskontrakt og afslutter 2025 i plus

    11.06.2026

  • Parker Hannifin udvider ventilsortiment

    11.06.2026

  • SKF tildeler TCS global kontrakt om AI-drevet forretningsomstilling

    11.06.2026

  • De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

    09.06.2026

  • Grønne korridorer åbner ruter til fossilfri skibsfart

    09.06.2026

  • Cybersikkerhedskonference målrettet SMV’ere

    09.06.2026

  • HMS Networks AB: Industrielle gateways opdateret til at opfylde kravene i Cyber Resilience Act

    09.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik