• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

NavnenytRobotter02. 04. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Nordjyske robotter genoptræner patienter i både Europa, Asien og USA

NavnenytRobotter02. 04. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Der er for alvor kommet gang i eksporten hos den aalborgensiske robotvirksomhed Life Science Robotics ApS. 2023 blev et gennembrudsår internationalt og virksomheden er kommet ind på flere nye markeder med sine genoptræningsrobotter; foreløbigt har man solgt robotter til 12 lande verden over.

Genoptræningsrobotten træner med hundredvis af gentagelser og præcis den belastning, der passer til patientens behov.

Aalborg-virksomheden Life Science Robotics ApS er en af Danmarks største udbydere af robotter til sundhedssektoren.
Herhjemme bliver virksomhedens rehabiliteringsrobot Robert i stigende grad anvendt på genoptræningscentre, hvor fysioterapeuter bruger robotten til at lave intensiv genoptræning af patienter, der fx er ramt af lammelser efter en blodprop eller en hjerneblødning.
-Det er patienter, som har brug for vedholdende og dedikeret træning, hvis de skal genvinde førligheden, og der kan vores genoptræningsrobot noget helt særligt. Robert er utrættelig og kan lave målrettet træning af patientens svageste led med flere hundrede gentagelser og præcis den belastning, der passer til patientens behov. Det er helt unikt, og derfor oplever vi stor interesse, når vi præsenterer robotten i udlandet, fortæller Keld Thorsen, der er administrerende direktør i Life Science Robotics ApS.
Life Science Robotics lancerede for et år siden et særligt modul til genoptræning af arme, så nu kan samme robot bruges til træning af både arme og ben.
-Det nye modul har været en stor succes. Langt de fleste af vores kunder vælger at tilkøbe det nye armmodul, som giver en række nye muligheder for at anvende Robert i genoptræningen af patienterne, siger han videre.

Forventer solid vækst
Ved indgangen til 2023 havde Life Science Robotics solgt i alt 26 genoptræningsrobotter heraf de fleste i Danmark. Ved årets udgang havde virksomheden rundet salget af Robert nr. 50, og langt hovedparten af de aalborgensiske genoptræningsrobotter blev i 2023 solgt til udlandet.
-Markedet for Robert er globalt. Vi har gennem flere år arbejdet målrettet på at opbygge et stærkt netværk af partnere og forhandlere i både Europa, Asien og USA, og det er den indsats, der nu begynder at bære frugt. Vi har allerede i de første måneder af 2024 solgt yderligere et pænt antal genoptræningsrobotter, og vi forventer en solid vækst i salget i de kommende år, hvor vi også samtidig lancerer nye produkter, fortsætter Keld Thorsen.
I de fleste lande i verden bliver der ligesom i Danmark mangel på arbejdskraft i både sundheds- og plejesektoren i de kommende år. Det er også noget, der er med til at styrke interessen i udlandet, fordi Robert kan være med til at afhjælpe manglen på varme hænder.
Robotten giver ikke kun bedre og mere målrettet genoptræning af den enkelte patient. Den gør det også muligt for fysioterapeuten at behandle flere patienter ad gangen. Når borgerne bliver mere selvhjulpne takket været intensiv genoptræning, har de desuden mindre brug for pleje eller hjemmehjælp, fordi de kan klare mange ting selv.
-Vi har lige solgt ti genoptræningsrobotter til Polen, hvor den polske sundhedssektor har et ønske om en øget automatisering, så de kan hjælpe flere patienter, selvom der bliver færre hænder. I Polen er de meget begejstrede for Robert, og det er et af de lande, hvor vi forventer at sælge flere robotter i løbet af i år, siger han videre.

Robert laver intensiv genoptræning af patienter, der fx er ramt af lammelser efter en blodprop eller en hjerneblødning.

Glad for at være robotvirksomhed i Aalborg
Mens langt de fleste danske robotvirksomheder er placeret i ”robotbyen” Odense, så er Life Science Robotics godt tilfreds med at ligge i Aalborg.
-Vi bliver nogle gange spurgt om, hvorfor vi ikke flytter til Odense, hvor der er mere end hundrede andre robotvirksomheder, men vi har ingen planer om at flytte. Vi har et tæt samarbejde med Aalborg Universitet, som er utrolig stærke på robotteknologi, og vi laver udviklingsprojekter sammen med Aalborg Universitetshospital. Vi har let adgang til dygtige folk og er rigtig glade for at være i Aalborg, siger Keld Thorsen afslutningsvis.

Genoptræningsrobotten Robert bliver i Danmark og udlandet blandt andet brugt til:
• genoptræning af patienter med lammelser efter en blodprop eller en hjerneblødning
• genoptræning af patienter, der har fået nyt knæ eller ny hofte
• at opbygge muskelstyrke hos patienter efter hospitalsindlæggelser


Aalborgvirksomheden Life Science Robotics ApS har solgt genoptræningsrobotter til foreløbig 12 lande verden over: Danmark, Tyskland, Frankrig, Polen, Italien, Østrig, Rumænien, USA, Ecuador, Malaysia, Hongkong og Australien.
Virksomheden har i dag ni medarbejdere samt et antal studerende, der er tilknyttet forskellige projekter i virksomheden. Bortset fra direktøren selv, der er tilflytter fra København, så er alle medarbejdere i Life Science Robotics uddannet på Aalborg Universitet.

Skrevet i: Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

AI løber som en rød tråd på Hannover Messe 2026

Messer og møderTop16. 04. 2026

I næste uge afholdes verdens største industrimesse; Hannover Messe 2026. Dette års messe er med en ny tematisk struktur og nye netværksformater. Fokus er på automatisering og digitalisering - og AI løber som en rød tråd gennem hele messen. Udstillere fra hele verden vil som vanligt præsentere

De nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

AktueltAutomatiseringInnovationMesser og møderNavnenytRobotter16. 04. 2026

Dansk Robot Netværk (DIRA) uddeler hvert år DIRA Teknologiprisen til en teknologi, der inspirerer branchen og sætter fokus på nye robotteknologiske muligheder. Nu har juryen udvalgt de tre nominerede til prisen i 2026. Gartnerirobot, GPS-fri navigation og gående humanoid kæmper om årets DIRA

Nyt forskningsprojekt kan forlænge kritisk batteritid på droner

AktueltAutomatiseringInnovation16. 04. 2026

Med såkaldt reverse computing kan man energioptimere digitale systemer - blandt andet droner til både civil og militært brug. Netop det skal forskere fra Syddansk Universitet arbejde med i et stort nyt europæisk forsknings- og uddannelsesprojekt. Computere, servere og digital infrastruktur står

Historisk mod foreviget i støbejern

Maskiner og anlægNavnenyt16. 04. 2026

Avanceret 3D-teknologi og klassisk støbehåndværk fra jernstøberiet ULDALL i Vejen forenes i hyldest til sabotageaktion under Anden Verdenskrig, der blev et vendepunkt i Danmarks historie. En af de mest markante sabotageaktioner under den tyske besættelse er nu blevet foreviget i støbejern. En

Phoenix Contact på Hannover messen: Alt handler om integrerede, netværksforbundne energisystemer

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt16. 04. 2026

På årets Hannover Messe fokuserer Phoenix Contact på fire emner: Power Reliability, sikker automation, effektiv styretavlekonstruktion og integreret tilslutningsteknologi. Virksomheden vil for første gang udstille sine produkter og løsninger i automationshallen – hal 27 – på stand G26 i tråd med det

Fiberoptik i robotassisteret kirurgi – en nøgleteknologi til højintegritets datatransmission

AutomatiseringMaskiner og anlæg16. 04. 2026

Medicosektoren gennemgår i disse år en markant udvikling – især inden for robotassisteret kirurgi. De moderne kirurgiske robotsystemer muliggør mere præcise procedurer, samtidig med at de reducerer belastningen på patienterne og øger effektiviteten på operationsstuen. Denne udvikling medfører

Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

BranchenytInnovationNavnenytRobotterTop13. 04. 2026

Teknologisk Institut leder internationalt rumfartsprojekt, der skal udvikle særlig beskyttelse til rumrobotter. Teknologien skal bane vej for flere robotter i rummet, men rummer også potentiale for mere jordnær anvendelse. Fremtidens rumudforskning vil i stigende grad foregå med robotter som

Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

AktueltAutomatiseringNavnenyt13. 04. 2026

Da dronevirksomheden Thunderstrike Aviation sidste år åbnede en 5.000 kvadratmeter stor dronefabrik ved HCA Airport i Odense, markerede det starten på en omfattende europæisk satsning. Nu har virksomheden taget næste skridt og opruster markant på medarbejderfronten. Thunderstrike udvikler

Ny teknologi i kampen mod PFAS

AktueltInnovationVand og spildevand13. 04. 2026

Forskere fra Aarhus Universitet har udviklet en katalysator, der kan svække kemiens stærkeste binding og dermed bane vej for mere effektiv nedbrydning af PFAS. En ny type katalysator kan ændre måden, vi nedbryder nogle af de mest genstridige kemikalier i miljøet.Forskere fra Aarhus Universitet

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

AutomatiseringMesser og møder13. 04. 2026

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes: Efter en udsolgt festival i 2025 rykker en af Danmarks største tech-begivenheder 16.-17. september i endnu større rammer – og offentliggør nu stjernespækket AI-program. Over 3.000 it-professionelle mødes 16.- 17.

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • AI løber som en rød tråd på Hannover Messe 2026

    16.04.2026

  • De nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

    16.04.2026

  • Nyt forskningsprojekt kan forlænge kritisk batteritid på droner

    16.04.2026

  • Historisk mod foreviget i støbejern

    16.04.2026

  • Phoenix Contact på Hannover messen: Alt handler om integrerede, netværksforbundne energisystemer

    16.04.2026

  • Fiberoptik i robotassisteret kirurgi – en nøgleteknologi til højintegritets datatransmission

    16.04.2026

  • Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

    13.04.2026

  • Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

    13.04.2026

  • Ny teknologi i kampen mod PFAS

    13.04.2026

  • Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    13.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik