• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Navnenyt13. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Nordelektro A/S leverer millionoverskud og styrer mod fortsat vækst

Navnenyt13. 01. 2025 By Helle Friemann Nielsen

En vellykket turnaround sikrer Nordelektro A/S det bedste resultat i mere end ti år med et overskud før skat på 1,7 mio. kroner i 2023/24. Samtidig skaber virksomhedens nye status som SKI-leverandør af elevatorservice samt teknisk Facility management-aftaler med flere store industrikunder en forventning om op mod 40 pct. vækst i det nye regnskabsår.


Efter nogle år med fokus på oprydning står Nordelektro A/S nu klar til at forfølge ambitionen om at blive en landsdækkende leverandør af tekniske serviceløsninger. Virksomheden har over de seneste to regnskabsår skabt en omsætningsvækst på 40 pct. og forventer yderligere op mod 40 pct. vækst i det kommende regnskabsår.
Tidligere i år kunne Nordelektro offentliggøre sin største servicekontrakt nogensinde som vinder af en SKI-aftale for elevatorservice i Region Nordjylland samt 15 kommuner i Jylland og på Fyn. I løbet af året har Nordelektro desuden udvidet sin portefølje med flere større aftaler, herunder en udvidet treårig kontrakt med Aalborg Portland. Der er også indgået nye aftaler med flere meget betydelige kunder samt en lang række andre virksomheder, der alle bidrager til væksten.
-Vi kan se, at strategien virker og skaber grobund for vækst og et stærkt momentum i markedet. Vi er præcis dér, hvor vi ønsker at være og er nu klar til at tage det næste skridt mod vores mål om at blive landsdækkende, siger adm. dir. hos Nordelektro A/S, Jesper Christiansen.
Han beskriver Nordelektros turnaround som en omfattende indsats, der har krævet organisatoriske ændringer og skarpe strategiske prioriteringer. Her har fokus været på at trimme forretningen og skærpe virksomhedens to primære forretningsområder; Teknisk Facility Management og elevatorservice. Teknisk Facility Management er et koncept, hvor Nordelektro helt eller delvist overtager ansvaret for service og lovpligtige eftersyn af de tekniske anlæg og installationer ude hos kunden. Kunden opnår fordelen ved kun at have én leverandør og ét kontaktpunkt, hvilket giver øget effektivitet, større fokus på kerneforretningen, reducerede omkostninger, forbedret service samt øget fleksibilitet og skalerbarhed.

Investeringer i mennesker og digitalisering
I tråd med strategien har Nordelektro foretaget målrettede investeringer. På medarbejdersiden har virksomheden udvidet sin geografiske dækning i Jylland med en ny afdeling i Fredericia med foreløbigt ti ansatte. På hovedkontoret i Aalborg er der også oprustet og ansat flere nye medarbejdere, herunder elevatorteknikere og industriteknikere. Derudover har virksomheden etableret en lager- og indkøbsfunktion samt yderligere ressourcer inden for koordinering og planlægning.
I det kommende år har Nordelektro planer om at fortsætte oprustningen og tilføre yderligere stabsfunktioner og ressourcer inden for key account management. Virksomheden planlægger at fastholde fokus på sine to strategiske forretningsområder og samtidigt udvide sin tilstedeværelse på markedet.
-Nordelektro er vokset markant de seneste to år – og vokser yderligere i år og de kommende år. Derfor bliver næste step i udviklingen af Nordelektro en fortsat professionalisering. Vores vækst kræver, at vi styrker vores organisation yderligere, og heldigvis oplever vi stor interesse fra dygtige mennesker, der ser potentialet i Nordelektro og den rejse, vi er på, siger Jesper Christiansen videre.
Det er ikke blot på medarbejdersiden, at Nordelektro opruster. Virksomheden har nemlig også foretaget en betydelig investering i at udbygge en helt ny version af sin egenudviklede digitale kundeportal, der giver kunderne øget transparens, øget compliance og risikostyring samt forbedret beslutningsgrundlag.

Nordelektro A/S har afdelinger i Aalborg, Frederikshavn og Fredericia og løser tekniske service- og installationsopgaver i hele Danmark for en bred vifte af kunder inden for blandt andet industri, produktion, kontorerhverv, detailhandel, uddannelse og bolig. Virksomheden er specialist i Teknisk Facility Management og efterser pt. flere end 16.000 tekniske anlæg.
Nordelektro er etableret i 1934 og beskæftiger 60 medarbejdere. Læs mere på nordelektro.dk

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk satellitbygger skal levere central satellitplatform til Østrig

InnovationNavnenytTop05. 03. 2026

Manipulation med satellitbaserede navigationssignaler gennem jamming og spoofing udgør over alt i verden en stigende usynlig, men alvorlig sikkerhedstrussel - både civilt og militært. Derfor har den danske satellitproducent Space Inventor A/S indgået et tæt samarbejde med GATE Space om udviklingen

ATV: Teknologi skal være et valgtema

AktueltBranchenyt05. 03. 2026

Sikkerhed og suverænitet er de vigtigste teknologipolitiske dagsordener for en ny regering. Det peger Akademiet for de Tekniske Videnskaber på i en rundspørge. Midt i et globalt magtspil om AI, energi og kritiske teknologier må teknologipolitik ikke blive valgkampens blinde

Kontrol er afgørende

AktueltAutomatiseringEnergi og miljøNavnenyt05. 03. 2026

Som leverandør til vindmølleindustrien skal HydraSpecma A/S have minutiøst styr på eventuelle produktændringer. Med det nye værktøj ECM Go har virksomheden automatiseret store dele af ændringshåndteringen, og det skaber transparens, kontrol og ro i hele organisationen. -Kontrol er afgørende for

Regionale strømnedbrud giver ekstra travlhed hos PM Energi A/S

BranchenytEnergi og miljøNavnenyt05. 03. 2026

Forsyningssikkerhed har i årets første måneder fået stor opmærksomhed fra dansk industri. De omfattende strømnedbrud, som i januar ramte forskellige dele af Danmark – herunder Bornholm – har især fået produktionsvirksomhederne til at reagere. Tendensen lægger sig i forlængelse af det i forvejen

Mindeord for Jørgen Stenberg

Navnenyt05. 03. 2026

Mandag d. 2. marts 2026, efter en lang og sej kamp mod kræft, sov Jørgen Stenberg stille ind. Jørgens betydning for Hans Følsgaard A/S og medarbejderne var enestående. Æret være Jørgens minde. Jørgen Stenberg har sat et stort aftryk, som rækker langt ud over titler og årstal. I mere end fire

Ny, omkostningseffektiv frekvensomformer udvider Beckhoff Automation ApS’ drevportefølje

Maskiner og anlægNavnenyt05. 03. 2026

Med lanceringen af AF1000 træder Beckhoff Automation ApS ind på markedet for klassiske frekvensomformere. Det er et strategisk skridt, der imødekommer efterspørgslen fra maskinbyggere og systemintegratorer. De får nu en mere omkostningseffektiv løsning til standardmotorer – uden at gå på kompromis

Kvinder i robotbranchen samles til netværk og dialog

BranchenytMesser og møderRobotterTop02. 03. 2026

Kvinder i robot- og automationsbranchen får nu deres eget faglige mødested, når Women in Robotics Breakfast løber af stablen den 7. maj klokken 08.00 til Robotbrag i Odense. Her kan udviklere, forskere, formidlere og ledere mødes på tværs af virksomheder og roller til uformel sparring, netværk og

Rift om midlerne til energiprojekter

AktueltBranchenytEnergi og miljø02. 03. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har endnu engang modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. Programmet har modtaget i alt 82 ansøgninger, der sammenlagt søger om mere end 804 millioner

Danmarks vareeksport til USA har været faldende i årevis

AktueltBranchenyt02. 03. 2026

Danmarks fysiske vareeksport til USA har været faldende i årevis. Det viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Til gengæld er den tilsvarende eksport til resten af verden steget til et rekordhøjt niveau. Den fysiske vareeksport til USA udgør nu 2,9 procent af den samlede danske

Ny rapport: Danmark løber med AI-guldet i Europa

AutomatiseringBranchenyt02. 03. 2026

I 2025 er danske virksomheder endnu en gang topscorer i Europa, når det gælder anvendelsen af kunstig intelligens. Danske virksomheder griber i stigende grad de muligheder, som digitalisering og især kunstig intelligens bringer med sig. Det viser den årlige digitaliseringsredegørelse fra

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Dansk satellitbygger skal levere central satellitplatform til Østrig

    05.03.2026

  • ATV: Teknologi skal være et valgtema

    05.03.2026

  • Kontrol er afgørende

    05.03.2026

  • Regionale strømnedbrud giver ekstra travlhed hos PM Energi A/S

    05.03.2026

  • Mindeord for Jørgen Stenberg

    05.03.2026

  • Ny, omkostningseffektiv frekvensomformer udvider Beckhoff Automation ApS’ drevportefølje

    05.03.2026

  • Kvinder i robotbranchen samles til netværk og dialog

    02.03.2026

  • Rift om midlerne til energiprojekter

    02.03.2026

  • Danmarks vareeksport til USA har været faldende i årevis

    02.03.2026

  • Ny rapport: Danmark løber med AI-guldet i Europa

    02.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik