• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt21. 06. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Nordelektro A/S ansætter ny adm. dir.

Navnenyt21. 06. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Efter flere års strategisk omstilling og opbygningen af en Teknisk Facility Management-forretning retter Nordelektro A/S nu fokus mod vækst. Til det formål ansættes Thomas Boll Matthiesen som adm. direktør. Han kommer senest fra Norlys og medbringer stor erfaring fra både industrien og energibranchen.

Efter mere end syv år med Hans Peter Andersen i spidsen som adm. direktør foretager Nordelektro nu en udskiftning på posten som øverste chef. Med virkning fra den 1. juni 2022 er Thomas Boll Matthiesen tiltrådt som ny adm. direktør hos den tekniske servicespecialist med afdelinger i Aalborg og Frederikshavn.
Thomas Boll Matthiesen kommer til Nordelektro fra Norlys, hvor han blandt andet var samlet ledelsesansvarlig for hele fusionen mellem Eniig og SE inden for energiområdet samt en del af den øverste ledelse i Norlys Energi. CV’et vidner om stor kommerciel og salgsmæssig erfaring fra ledende stillinger inden for industrien og energiområdet. Foruden Norlys medbringer han således direktør- og ledererfaring fra virksomheder som Siemens, Kohsel Elektronik, Ørsted, NRGi og Difko.
-For mere end seks år siden formulerede bestyrelsen en ny strategi for at skabe det Nordelektro, vi kender i dag, hvor vores Teknisk Facility Management-koncept udgør det bærende fundament. Gennem hele den proces har vi haft Hans Peter Andersen ved roret til at styre os sikkert igennem, og det skylder vi ham en stor tak for. Men nu er tiden kommet til at accelerere det nye Nordelektro, og det kræver en direktør med en mere kommerciel profil. Her er valget faldet på Thomas Boll Matthiesen, der har erfaring med udvikling af salgs- og markedsstrategier fra store danske og internationale virksomheder, udtaler bestyrelsesformand René Aakjær Jacobsen.

Fundamentet er på plads
I 2015 traf Nordelektro en strategisk beslutning om ikke længere at være en del af licitationsmarkedet. Siden har virksomheden udviklet sig fra at være en entrepriseforretning til nu udelukkende at basere sig på forebyggende vedligehold, service og reparation af maskiner og tekniske installationer. Med Teknisk Facility Management som det samlende koncept på tværs af fagområderne.
Det er en proces, der har krævet en gennemgribende digitalisering af hele organisationen – fra administrationen til den kørende servicemontør – og senest lanceringen af en kundeportal, der samler alle data fra drift og vedligehold af kundernes maskiner og tekniske udstyr. Med fundamentet på plads er det ”nye” Nordelektro nu klar til vækstrejsen, og Thomas Boll Matthiesen ser frem til at tage fat på arbejdet:
-Jeg har fået et klart indtryk af Nordelektro som en dybt professionel og ambitiøs virksomhed, der er kendetegnet ved en høj faglighed og fremfor alt et meget stærkt sammenhold. Jeg er meget taknemmelig for den tillid, som bestyrelsen i Nordelektro har udvist ved at betro mig denne stilling. Jeg ser frem til samarbejdet med kunder, medarbejdere og samarbejdspartnere. Jeg ser frem til at lære medarbejderne og ledergruppen bedre at kende, og jeg ser frem til, at vi i fællesskab skal i gang med at realisere det store markedsmæssige potentiale, siger Thomas Boll Matthiesen.
Den afgående direktør Hans Peter Andersen vil fortsætte hos Nordelektro i en periode for at sikre en optimal onboarding af Thomas Boll Matthiesen.

Nordelektro A/S har afdelinger i Aalborg og Frederikshavn og løser tekniske opgaver i hele Danmark for en bred vifte af kunder inden for blandt andet industri, produktion, kontorerhverv, detailhandel, uddannelse og bolig. Virksomheden er specialist i teknisk facility management og efterser pt. flere end 6.400 tekniske anlæg. Nordelektro er etableret i 1934 og beskæftiger knapt 50 medarbejdere.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

AutomatiseringNavnenytRobotterTop10. 09. 2026

DIRA Automatiseringsprisen 2026 går til den sønderjyske ventilproducent Müller Gas Equipment. Virksomheden hædres for en ekstraordinær rejse, hvor en dansk SMV gennem 18 år konsekvent har investeret i robotteknologi, opbygget stærke interne kompetencer og flyttet grænserne for, hvad der er muligt at

Ny humanoid robot går selv af ny produktionslinje

AktueltRobotter10. 09. 2026

XPENG har officielt taget sine nye produktionslinjer til humanoide robotter i brug. Efter endt produktion gik IRON selv ned af den nye produktionslinjer. Det markerer et afgørende skridt fra udvikling og prototyper mod egentlig serieproduktion. XPENGs nye robotfabrik kombinerer velafprøvede

Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

AktueltEnergi og miljøNavnenyt10. 09. 2026

Teknologi udviklet og testet hos Alfa Laval i Søborg er en afgørende del af en rekordstor ordre på ca. 750 mio. kr. Koncernen har indgået en aftale med brasilianske Acelen Renewables, der vil producere et mere bæredygtigt flybrændstof fremstillet af blandt andet olie fra en lokal plante. Alfa

TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

Energi og miljøMaskiner og anlæg10. 09. 2026

Test bekræfter, at en flymotor kan drives på 100 pct. brint, hvilket bringer brintdrevet flyvning tættere på virkeligheden. Sammen har TCS og Rolls-Royce, som de første i branchen, demonstreret en moderne flygasturbines succesfulde drift gennem en fuldt simuleret flyvecyklus med 100 pct.

Ny analyse: Udbygning af havvind kan kræve 9.500 faglærte årligt i Danmark

BranchenytOffshore og marine10. 09. 2026

Udbygningen af havvind i Nordsøen kan skabe titusindvis af danske arbejdspladser - men også øge presset på en i forvejen knap faglært arbejdsstyrke. En ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) udarbejdet i samarbejde med Dansk Metal viser, at der kan blive behov for omkring 9.500 faglærte

DI om ny ordning for arbejdskraft: Vigtig løsning på reelt problem

Branchenyt10. 09. 2026

Dansk Industri har i årevis argumenteret for en ny ordning for international arbejdskraft, så det vækker glæde i erhvervsorganisationen, at Folketinget nu har vedtaget den nye certificeringsordning. Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen roser politikerne for at finde brede løsninger på et

Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

BranchenytEnergi og miljøTop07. 09. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har netop modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. I alt er 79 ansøgninger om samlet 772 millioner kroner landet hos støtteprogrammet. Fristen for årets anden

Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

AktueltVand og spildevand07. 09. 2026

Sommerens hedebølge og tørke flere steder i Europa har sat fokus på en udfordring, som også Danmark må forholde sig til: Hvordan sikrer vi rent vand til både borgere, natur og virksomheder i fremtiden? Dansk Industri opfordrer nu landets politikere til en mere strategisk og langsigtet planlægning af

Ny udstilling: Det er bare et arbejde

AktueltMesser og møderNavnenyt07. 09. 2026

Danmark er et af verdens bedste lande at gå på arbejde i. Alligevel koster stress, ulykker og arbejdsrelaterede sygdomme hvert år samfundet milliarder. I en ny udstilling inviterer Arbejdermuseet publikum med ind i arbejdsmiljøets historie og ind i en af tidens vigtigste diskussioner: Hvordan skaber

Ny digital platform for den maritime branche

BranchenytOffshore og marine07. 09. 2026

Hvordan gør man det nemmere at navigere i den maritime industri? Det er ambitionen bag NextMariner, der er en ny maritim platform, grundlagt af Neha Mehta og støttet af Hoyer VMS gennem acceleratorprogrammet Maritime Stars. NextMariner er en ny maritim platform, der skal gøre det nemmere for

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

    10.09.2026

  • Ny humanoid robot går selv af ny produktionslinje

    10.09.2026

  • Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

    10.09.2026

  • TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

    10.09.2026

  • Ny analyse: Udbygning af havvind kan kræve 9.500 faglærte årligt i Danmark

    10.09.2026

  • DI om ny ordning for arbejdskraft: Vigtig løsning på reelt problem

    10.09.2026

  • Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

    07.09.2026

  • Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

    07.09.2026

  • Ny udstilling: Det er bare et arbejde

    07.09.2026

  • Ny digital platform for den maritime branche

    07.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}