• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltBranchenyt21. 02. 2024 | Helle Friemann Nielsen

NIS2-hammeren rammer snart – danske virksomheder lades i stikken

AktueltBranchenyt21. 02. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Forsvarsministeren har erkendt, at vigtigt NIS2-lovarbejde bliver mere forsinket end frygtet. IT-Branchen råber vagt i gevær og efterlyser mere fart på hjælpen til danske virksomheder.

-Myndighederne har sovet i timen og undervurderet omfanget og kompleksiteten af NIS2. Over tusinde danske virksomheder skal snart leve op til en lang række omfattende sikkerhedskrav. Men de har ikke mange chancer for at nå i mål, når myndighederne igen udsætter afklaringen af, hvem der er omfattet, og hvordan reglerne skal implementeres i Danmark, siger Jacob Herbst, CTO i Dubex A/S og forperson for IT-Branchens Policy Board for Cybersikkerhed.
EU kræver, at NIS2-direktivet skal være implementeret i Danmark senest 18. oktober i år. Til den tid skal danske virksomheder, der varetager såkaldte samfundskritiske opgaver, kunne dokumentere, at de lever op til en række omfattende cybersikkerhedskrav, fastlagt i den nye version af EU’s Net- og Informationssikkerhedsdirektiv (NIS2).
Men ifølge forsvarsministeren er det ikke muligt, da lovarbejdet trækker ud.
Det er ikke en udmelding, som IT-Branchen er glad for, da det manglende fokus fra myndighederne sender et helt forkert signal mht. prioriteringen af NIS2.
-Med forsinkelsen frygter vi, at der bliver endnu kortere mellem, at vi lærer de nye krav at kende, og til at virksomhederne skal leve op til dem. Det gør bestemt ikke NIS2-arbejdet i virksomheden lettere, og vi risikerer, at omkostningerne stiger kraftigt, da mange virksomheder nu skal hasteimplementere loven, siger Jacob Herbst videre.
EU-Kommissionen har estimeret, at virksomheder pga. NIS2 fremover skal investere 22 pct. mere i it-sikkerhed, end de gør i dag. I Danmark mener analysehuset IDC, at de danske virksomheder i gennemsnit kan forvente en udgiftsstigning på 10 pct. om året frem mod 2025 alene på it-sikkerhed. Det svarer til en samlet øget udgift på 2,5 mia. kr. Et tal der nu risikerer at blive større.

Virksomheder lever i (u)lykkelig uvidenhed
Mange virksomheder er stadig uvidende om, hvad de skal leve op til, og endnu færre af deres underleverandører ved, at nye krav også snart rammer dem.
Med lovforsinkelsen og de dertilhørende usikkerheder bliver det en kæmpe udfordring at nå i mål med de sikkerhedsforanstaltninger, som for mange virksomheder vil være helt nye.
Dertil kommer, at mange flere end de ca. 1.400 virksomheder det pt. vurderes er direkte omfattet skal forholde sig til direktivet, idet NIS2 stiller skærpede krav til cybersikkerheden i hele virksomhedens forsynings- og leverandørkæde.
-En ting er det forsinkede lovarbejde, men vi savner en klar plan fra myndighedernes side. Hvornår har man fx tænkt sig at kontakte de NIS2-omfattede virksomheder, så de ved, at de er omfattet? Og hvordan har man tænkt sig at vejlede de mange virksomheder, der står overfor en ny sikkerhedsopgave? Det er ikke noget, der kan løses med et snuptag. Det kræver omfattende ressourcer og tidskrævende viden- og kompetenceopbygning, fortsætter han.

Virksomhederne efterspørger vejledning
En analyse udført af IRIS Group for Industriens Fond viser, at mere end hver femte virksomhed i de kritiske sektorer fortsat var i tvivl om, om de overhovedet bliver omfattet af NIS2.
Blandt disse virksomheder er der samtidig en stor del, der ikke har sat sig ind i NIS2-direktivet og/eller ikke har en plan klar for implementering af de påkrævede sikkerhedsforanstaltninger.
I samme analyse svarer virksomhederne, at de har behov for information og vejledning om den kommende regulering samt adgang til best practice-eksempler, så de kan sammenligne deres egne sikkerhedsforanstaltninger og praksis med andre.
-De klare udmeldinger fra myndighederne mangler, og vi er derfor begyndt at få rigtigt mange henvendelser om NIS2. Af samme grund har vi nu lanceret et vejledningsunivers, hvor man både kan blive klogere på selve direktivet samt finde anbefalinger til, hvordan man lever op til det – både som direkte omfattet virksomhed eller som it-leverandør, fortæller Jacob Herbst.
Det nye NIS2-vejledningsunivers er udviklet i samarbejde med en lang række af IT-Branchens cybersikkerhedsleverandører og -rådgivere, da netop it-branchen er den sektor, hvor flest virksomheder ifølge undersøgelsen fra IRIS Group vil blive direkte omfattet af NIS2.
Derudover vil mange it-virksomheder vil blive indirekte omfattede som leverandører til kunder, der snart skal leve op til skærpede krav om cybersikkerhed i forsyningskæden.
-NIS2-hammeren rammer snart dansk erhvervsliv, men der er stadig alt for mange ubesvarede spørgsmål i forhold til, hvordan NIS2 skal implementeres i Danmark. Vi håber derfor, at den netop udmeldte forsinkelse også betyder, at virksomhederne får længere tid til at implementere reglerne, så vi undgår panikløsninger og unødig overimplementering, slutter Jacob Herbst.

Jacob Herbst anbefaler, at man som virksomhed eller it-leverandør hurtigt får afklaret, om man er en af de virksomheder, der er direkte eller indirekte omfattet af NIS2. Er man omfattet, skal man kigge på sin risikoprofil og derefter få implementeret de rette sikkerhedsforanstaltninger i dialog med sine samarbejdspartnere, så man er sikker på, at man lever op til reglerne.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Ny landsdækkende indsats – flere virksomheder skal sikkert i gang med AI og robotter

AutomatiseringBranchenytNavnenytRobotterTop01. 10. 2026

Stigende krav fra kunder og myndigheder, geopolitisk uro og mangel på arbejdskraft presser de danske produktionsvirksomheder. Det nye, landsdækkende initiativ "Automationsløft" gør det nu nemmere for virksomheder at fjerne spildtid og flaskehalse med AI og robotter. Målet er at gøre vejen fra idé

Verdens første internationale ledelsesstandard for verdensmålene

AktueltBranchenyt01. 10. 2026

Alle taler om bæredygtighed. Men hvordan ved virksomheder, hvilke indsatser der gør størst forskel for samfundet, klimaet og mennesker? På initiativ fra Dansk Standard har UNDP og ISO udviklet en ny international standard, der skal hjælpe organisationer med at prioritere bæredygtighedsarbejdet,

Sundhedsteknologi hitter – men kun hver tredje er klar til at bruge den

AktueltBranchenytNavnenyt01. 10. 2026

Sygeplejersker, fysioterapeuter, ergoterapeuter og social- og sundhedsmedarbejdere bruger i stor stil sundhedsteknologi i hverdagen. Alligevel føler kun en tredjedel sig godt klædt på til at bruge den. Det kan få konsekvenser for både patienter og medarbejdere, og derfor er der behov for en national

Dansk Metal efter nye robottal: Afsæt 200 mio. kr. til robotter i forskningsreserven

BranchenytRobotter01. 10. 2026

Nye robottal fra IFR - International Federation of Robotics - viser, at verdens virksomheder investerer i robotter som aldrig før. Det står dog sløjt til med nye robotinstallationer i Europa. Danmark halter ikke lige så meget bagefter som mange andre europæiske lande, mens Kina løber forrest. Derfor

Nyt kompetencehus åbner 45 digitale kontorpladser: Man hyrer et fag – ikke et firma

Navnenyt01. 10. 2026

TrustUsConsult ApS lancerer et AI-understøttet konsulenthus med 15 faglige domæner, hvor virksomheder møder specialisten direkte – uden salgsled og uden selv at koordinere freelancere. I dag - den 1. oktober - åbner TrustUsConsult ApS et digitalt kompetencehus med 15 faglige domæner, hvor

EIFO øger investering i Onomondo, der henter over 750 mio. kr. til global vækst

AutomatiseringNavnenyt01. 10. 2026

Den københavnske IoT-virksomhed Onomondo får den europæiske kapitalfond Aspirity Partners ind som ny hovedaktionær, mens Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, øger sin investering. Kapitalen skal bruges til international ekspansion og videreudvikling af selskabets egen globale infrastruktur,

Nye robottal: Salget af servicerobotter går frem – mens industrirobotter stagnerer

BranchenytRobotterTop28. 09. 2026

Nye tal fra International Federation of Robotics (IFR) viser et skifte i virksomhedernes automationsstrategi. Hvor markedet for traditionelle industrirobotter i 2025 oplevede en opbremsning i Europa, stormer de professionelle servicerobotter frem med markant vækst. De nyeste globale tal fra

Systematic-topchef kåret som Årets Tech CEO 2026

AktueltNavnenyt28. 09. 2026

Nikolaj Bramsen, CEO i Systematic, modtager den nye pris Årets Tech CEO 2026. Juryen fremhæver hans evne til at forene international vækst med teknologisk udvikling, sikkerhed og ansvarlighed. Prisen uddeles i år for første gang og går til en topchef, der har gjort teknologi til et fundament og

Metaluddannelser får flotte resultater ved WorldSkills i Shanghai

AktueltBranchenytNavnenyt28. 09. 2026

Efter fire intense konkurrencedage til WorldSkills i Kinas største by Shanghai, står det klart, at de danske fagatleter fra metalindustriens uddannelser, er med i den absolutte verdenstop. De fem deltagere formåede at hente tre Medal for Excellence. Metalindustriens fag klarede sig flot til

Virksomheder omsætter Forsvarets behov til konkrete løsninger

BranchenytMaskiner og anlæg28. 09. 2026

Den 24. september samlede Forsvarets Dronecenter centrale aktører inden for Forsvaret og Counter-UAS-området på HCA Airport i Odense. Her fremviste virksomheder og forskningsmiljøer de løsninger, de udviklede og afprøvede under FDC CORE-hackathonet i august for at hjælpe Forsvaret med at opdage,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny landsdækkende indsats – flere virksomheder skal sikkert i gang med AI og robotter

    01.10.2026

  • Verdens første internationale ledelsesstandard for verdensmålene

    01.10.2026

  • Sundhedsteknologi hitter – men kun hver tredje er klar til at bruge den

    01.10.2026

  • Dansk Metal efter nye robottal: Afsæt 200 mio. kr. til robotter i forskningsreserven

    01.10.2026

  • Nyt kompetencehus åbner 45 digitale kontorpladser: Man hyrer et fag – ikke et firma

    01.10.2026

  • EIFO øger investering i Onomondo, der henter over 750 mio. kr. til global vækst

    01.10.2026

  • Nye robottal: Salget af servicerobotter går frem – mens industrirobotter stagnerer

    28.09.2026

  • Systematic-topchef kåret som Årets Tech CEO 2026

    28.09.2026

  • Metaluddannelser får flotte resultater ved WorldSkills i Shanghai

    28.09.2026

  • Virksomheder omsætter Forsvarets behov til konkrete løsninger

    28.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}