• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltBranchenyt21. 02. 2024 | Helle Friemann Nielsen

NIS2-hammeren rammer snart – danske virksomheder lades i stikken

AktueltBranchenyt21. 02. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Forsvarsministeren har erkendt, at vigtigt NIS2-lovarbejde bliver mere forsinket end frygtet. IT-Branchen råber vagt i gevær og efterlyser mere fart på hjælpen til danske virksomheder.

-Myndighederne har sovet i timen og undervurderet omfanget og kompleksiteten af NIS2. Over tusinde danske virksomheder skal snart leve op til en lang række omfattende sikkerhedskrav. Men de har ikke mange chancer for at nå i mål, når myndighederne igen udsætter afklaringen af, hvem der er omfattet, og hvordan reglerne skal implementeres i Danmark, siger Jacob Herbst, CTO i Dubex A/S og forperson for IT-Branchens Policy Board for Cybersikkerhed.
EU kræver, at NIS2-direktivet skal være implementeret i Danmark senest 18. oktober i år. Til den tid skal danske virksomheder, der varetager såkaldte samfundskritiske opgaver, kunne dokumentere, at de lever op til en række omfattende cybersikkerhedskrav, fastlagt i den nye version af EU’s Net- og Informationssikkerhedsdirektiv (NIS2).
Men ifølge forsvarsministeren er det ikke muligt, da lovarbejdet trækker ud.
Det er ikke en udmelding, som IT-Branchen er glad for, da det manglende fokus fra myndighederne sender et helt forkert signal mht. prioriteringen af NIS2.
-Med forsinkelsen frygter vi, at der bliver endnu kortere mellem, at vi lærer de nye krav at kende, og til at virksomhederne skal leve op til dem. Det gør bestemt ikke NIS2-arbejdet i virksomheden lettere, og vi risikerer, at omkostningerne stiger kraftigt, da mange virksomheder nu skal hasteimplementere loven, siger Jacob Herbst videre.
EU-Kommissionen har estimeret, at virksomheder pga. NIS2 fremover skal investere 22 pct. mere i it-sikkerhed, end de gør i dag. I Danmark mener analysehuset IDC, at de danske virksomheder i gennemsnit kan forvente en udgiftsstigning på 10 pct. om året frem mod 2025 alene på it-sikkerhed. Det svarer til en samlet øget udgift på 2,5 mia. kr. Et tal der nu risikerer at blive større.

Virksomheder lever i (u)lykkelig uvidenhed
Mange virksomheder er stadig uvidende om, hvad de skal leve op til, og endnu færre af deres underleverandører ved, at nye krav også snart rammer dem.
Med lovforsinkelsen og de dertilhørende usikkerheder bliver det en kæmpe udfordring at nå i mål med de sikkerhedsforanstaltninger, som for mange virksomheder vil være helt nye.
Dertil kommer, at mange flere end de ca. 1.400 virksomheder det pt. vurderes er direkte omfattet skal forholde sig til direktivet, idet NIS2 stiller skærpede krav til cybersikkerheden i hele virksomhedens forsynings- og leverandørkæde.
-En ting er det forsinkede lovarbejde, men vi savner en klar plan fra myndighedernes side. Hvornår har man fx tænkt sig at kontakte de NIS2-omfattede virksomheder, så de ved, at de er omfattet? Og hvordan har man tænkt sig at vejlede de mange virksomheder, der står overfor en ny sikkerhedsopgave? Det er ikke noget, der kan løses med et snuptag. Det kræver omfattende ressourcer og tidskrævende viden- og kompetenceopbygning, fortsætter han.

Virksomhederne efterspørger vejledning
En analyse udført af IRIS Group for Industriens Fond viser, at mere end hver femte virksomhed i de kritiske sektorer fortsat var i tvivl om, om de overhovedet bliver omfattet af NIS2.
Blandt disse virksomheder er der samtidig en stor del, der ikke har sat sig ind i NIS2-direktivet og/eller ikke har en plan klar for implementering af de påkrævede sikkerhedsforanstaltninger.
I samme analyse svarer virksomhederne, at de har behov for information og vejledning om den kommende regulering samt adgang til best practice-eksempler, så de kan sammenligne deres egne sikkerhedsforanstaltninger og praksis med andre.
-De klare udmeldinger fra myndighederne mangler, og vi er derfor begyndt at få rigtigt mange henvendelser om NIS2. Af samme grund har vi nu lanceret et vejledningsunivers, hvor man både kan blive klogere på selve direktivet samt finde anbefalinger til, hvordan man lever op til det – både som direkte omfattet virksomhed eller som it-leverandør, fortæller Jacob Herbst.
Det nye NIS2-vejledningsunivers er udviklet i samarbejde med en lang række af IT-Branchens cybersikkerhedsleverandører og -rådgivere, da netop it-branchen er den sektor, hvor flest virksomheder ifølge undersøgelsen fra IRIS Group vil blive direkte omfattet af NIS2.
Derudover vil mange it-virksomheder vil blive indirekte omfattede som leverandører til kunder, der snart skal leve op til skærpede krav om cybersikkerhed i forsyningskæden.
-NIS2-hammeren rammer snart dansk erhvervsliv, men der er stadig alt for mange ubesvarede spørgsmål i forhold til, hvordan NIS2 skal implementeres i Danmark. Vi håber derfor, at den netop udmeldte forsinkelse også betyder, at virksomhederne får længere tid til at implementere reglerne, så vi undgår panikløsninger og unødig overimplementering, slutter Jacob Herbst.

Jacob Herbst anbefaler, at man som virksomhed eller it-leverandør hurtigt får afklaret, om man er en af de virksomheder, der er direkte eller indirekte omfattet af NIS2. Er man omfattet, skal man kigge på sin risikoprofil og derefter få implementeret de rette sikkerhedsforanstaltninger i dialog med sine samarbejdspartnere, så man er sikker på, at man lever op til reglerne.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Sensorteknologi og AI skal bane vejen for fremtidens betonproduktion

AutomatiseringInnovationNavnenytTop16. 02. 2026

Et ambitiøst dansk forskningsprojekt vil bringe betonproduktionen ind i en mere bæredygtig og digital fremtid med avanceret sensorteknologi og kunstig intelligens. Innovationsfonden investerer 10,2 mio. kr. i projektet VISTACON, som vil arbejde for at opnå store CO2-besparelser i

Nanolaser kan halvere energiforbruget i computere

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovation16. 02. 2026

Opfindelsen af en nanolaser er første skridt mod en fremtidig digital kommunikation, hvor kommunikation på mikrochips kan baseres fuldt ud på lyspartikler. Opfindelsen er gjort på DTU. Forskere på DTU har udviklet en banebrydende nanolaser, der kan blive nøglen til langt hurtigere og langt mere

CEO’er satser langsigtet – trods usikkert år forude

AktueltAutomatiseringBranchenyt16. 02. 2026

AI og digitale forandringer er nøglen til at understøtte vækst og konkurrenceevne. Sådan lyder budskabet fra de administrerende direktører i Danmark og det øvrige norden i den globale EY-undersøgelse CEO-Outlook. Trods økonomisk usikkerhed og fortsat geopolitisk uro går danske og nordiske

Næsten hver femte eksportkrone kommer fra lægemidler

Branchenyt16. 02. 2026

Eksporten af lægemidler udgjorde næsten en femtedel af Danmarks samlede vareeksport i 2025. Det viser de nyeste eksporttal fra Danmarks Statistik. En stor kontrast til den situation, vi står i lige nu, lyder det fra Lægemiddelindustriforeningen, Lif. Dansk eksport af lægemidler fortsatte sin

Nye gearhoveder med støjsvag drift

Maskiner og anlæg16. 02. 2026

Faulhaber udvider GPT-familien af gearhoveder med to højtydende modeller, der udmærker sig ved særdeles støjsvag drift. Faulhabers nye gearhoveder i GPT-serien er specifikt udviklet til applikationer, hvor støjreduktion er afgørende fx i laboratorier, optiske enheder, medicinske applikationer

Førende AI-sikkerhedsfirma skærper satsning på det danske marked

AutomatiseringNavnenyt16. 02. 2026

It-sikkerhedsplatformen GitGuardian, som er specialiseret inden for ikke-menneskelige identiteter (NHI'er) og beskyttelse af følsomme data, øger med en investering på 300 mio. kr. i ryggen fokus på Danmark og de øvrige nordiske lande. GitGuardian, som er en af verdens førende platforme inden

Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

AutomatiseringTop12. 02. 2026

Automatisering og robotteknologi kan forvandle en virksomheds produktivitet – men desværre også ende som dyre lærepenge, hvis man træder forkert. Her giver Teknologisk Instituts eksperter tre forretningskritiske faldgruber og en håndfuld konkrete veje udenom dem. Det er sjældent teknologien,

Okkerslam med potentiale

AktueltVand og spildevand12. 02. 2026

HOFOR vil sammen med en række partnere undersøge mulighederne for at genanvende jernoxid i restproduktet okkerslam fra drikkevandsproduktion. Projektet skal blandt andet undersøge, om det kan anvendes i produktionen af biogas i Danmark. Det kan også have fordele for miljøet og økonomien. Målet

Toldtrusler og tøvende markeder begrænser industrien

AktueltBranchenyt12. 02. 2026

Mangel på efterspørgsel er fortsat den største begrænsning for metal og- maskinindustrien, viser statistikkerne. Øget uro omkring internationale handelsvilkår og nye toldbarrierer lægger låg på efterspørgslen, lyder det erhvervsorganisationen TEKNIQ. Der var fuld knald på produktionen i metal-

Maritimt dansk-tysk roadmap

BranchenytNavnenytOffshore og marine12. 02. 2026

Interreg-projektet Fehmarn Belt Innovation – med Erhvervshus Sjælland som partner – skal styrke det dansk-tyske samarbejde i Femeren Bælt. Roadmappen giver et strategisk overblik over udviklingsveje, der kan understøtte øget samarbejde, fælles innovation og kompetenceopbygning på tværs af

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Sensorteknologi og AI skal bane vejen for fremtidens betonproduktion

    16.02.2026

  • Nanolaser kan halvere energiforbruget i computere

    16.02.2026

  • CEO’er satser langsigtet – trods usikkert år forude

    16.02.2026

  • Næsten hver femte eksportkrone kommer fra lægemidler

    16.02.2026

  • Nye gearhoveder med støjsvag drift

    16.02.2026

  • Førende AI-sikkerhedsfirma skærper satsning på det danske marked

    16.02.2026

  • Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

    12.02.2026

  • Okkerslam med potentiale

    12.02.2026

  • Toldtrusler og tøvende markeder begrænser industrien

    12.02.2026

  • Maritimt dansk-tysk roadmap

    12.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik