• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

NavnenytProcesteknologi05. 08. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Niras A/S styrker sin voksende procesindustriforretning

NavnenytProcesteknologi05. 08. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Ingeniør- og rådgivningsvirksomheden Niras A/S har opkøbt irske FDT Consulting Engineers and Project Managers Ltd den 1. juli 2024. Herved vil den irske virksomhed bidrage til Niras’ voksende globale ingeniørrådgivning, der opererer inden for en bred vifte af industrier, herunder fødevarer, pharma/life science samt grønne brændstoffer og biosolutions.


-Det er vores ambition hos Niras A/S at opnå en førende position som rådgivere til fødevareindustrien, pharma/life science-industrien samt inden for grønne brændstoffer. Med dette opkøb vil Niras og FDT Consulting Engineers and Project Managers Ltd kunne skabe vækstmuligheder, som vil styrke begge virksomheders positioner markant, og vi vil kunne tilbyde en bredere vifte af ydelser i både Irland og internationalt. FDT og Niras kender hinanden som gode kolleger, og vi ser frem til at byde dem velkommen, fortæller Thomas B. Olsen, koncerndirektør, Procesindustri i Niras A/S.
Gennem opkøbet vil FDT og dets datterselskab BrewConnect, der tilsammen har ca. 70 branchespecialister, som primært er baseret i Irland, slutte sig til et hurtigt voksende globalt team af eksperter. I samarbejde med Niras vil de nye medarbejdere få adgang til nye markeder, projekter og udviklingsmuligheder.
-Hos FDT mener vi, at dette opkøb markerer et afgørende skridt i retning af at øge vores globale rækkevidde og styrke vores ydelser. Ved at integrere Niras’ omfattende industriekspertise og globale skala med FDTs dokumenterede resultater inden for procesteknologi og bæredygtighed, er vi klar til at levere endnu mere værdi til vores kunder, siger John Hanley, adm. dir. for FDT Consulting Engineers and Project Managers Ltd.
-Dette samarbejde vil ikke kun udvide vores markedseksponering og ressourcebase, men vil også kunne drive innovative løsninger på tværs af flere sektorer, fortsætter han.

FDT Consulting Engineers and Project Managers Ltd. arbejder med internationale fødevarekunder og har stærke kompetencer inden for design af produktionsanlæg i fødevareindustrien. De er brancheførende på viden om bæredygtighed, vand, energi/CO2-reduktion på tværs af en bred vifte af industrier, som fx bryggeri og soft drinks, destillerier, mejeri, bioteknologi og pharma/life science.
Deres services omfatter design af produktionsanlæg gennem alle projektfaser fra feasibility , herunder konceptdesign, CAPEX estimering, detaljeret proces- og forsyningsdesign, construction management, og kommisionering og validering.
Derudover rådgiver FDT om procesoptimering, HAZOP og ATEX ligesom bæredygtighed som en integreret del af alle ydelser og leverancer.

Skrevet i: Navnenyt, Procesteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

Navnenyt29. 04. 2026

Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder. - Internationale beslutninger, kriser og markedsbevægelser påvirker dagligt dansk

Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

AktueltProcesteknologiVand og spildevand29. 04. 2026

På IFAT 2026 fra den 4.-7. maj i München præsenterer Vogelsang GmbH & Co. KG nye pumpe og findelingsløsninger til spildevands-, industri- og genanvendelsessektoren. På to messestande viser virksomheden, hvordan operatører kan reducere energiforbruget, optimere processerne og sikre en mere

Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

Energi og miljøInnovationTop29. 04. 2026

Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag. - Det paradoksale er, at vi i dag bruger kemikalier til at fjerne forurening, som selv kan være

Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

Innovation29. 04. 2026

Hvordan sikrer vi, at mere af den bedste danske forskning finder vej ud i samfundet i form af nye løsninger, arbejdspladser og virksomheder? Det er omdrejningspunktet for Spin‑outs Denmark, som nu går ind i en ny femårig fase med op til 90 millioner kroner i samlet støtte fra Villum Fonden og

Dansk rekord i forsvarsprojekter med EU-midler

AktueltInnovation29. 04. 2026

Den Europæiske Forsvarsfond (EDF) har hvert år siden 2021 fordelt godt 7 milliarder kroner årligt til de bedste idéer og den mest lovende teknologi i Europa inden for det forsvarsteknologiske område. De nyeste tal fra midten af april peger på medvind til danske opfindere, forskere og udviklere af

Tjekkisk softwarevirksomhed går ind på det danske marked

BranchenytNavnenyt29. 04. 2026

Tjekkiets førende softwarehus vælger Danmark som deres første marked uden for hjemlandet. Fra en lokal base i København hjælper Etnetera Flow danske selskaber med at skalere digitale produkter gennem en nærmarkeds-model, der kombinerer lokal tilstedeværelse med eksekveringskraft fra tjekkiske

Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

AktueltNavnenyt27. 04. 2026

Efter tre intense konkurrencedage kulminerede dette års DM i Skills 2026 lørdag med kåringen af danmarksmestrene i 48 forskellige fag. Se vinderne fra industriens ni konkurrencefag. De er blevet testet til deres yderste, deltagerne i DM i Skills 2026. Siden danmarksmesterskaberne for elever og

Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

RobotterTop27. 04. 2026

Allerede nu er alle udstillerstande til International Drone Show i Odense udsolgt. Med under to måneder til eventet vidner det om en markant efterspørgsel og understreger den voksende interesse for droneteknologi. International Drone Show finder sted den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport i Odense

Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

AktueltRobotter27. 04. 2026

I februar tog Teradyne Robotics A/S - som består af Universal Robots og Mobile Industrial Robots (MiR) og er et datterselskab til Teradyne, retslige skridt i Tyskland imod Elite Robots’ tyske datterselskab, Elite Robots Deutschland GmbH, for krænkelse af ophavsretten til Universal Robots’ software.

Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

Navnenyt27. 04. 2026

Holtec har ansat Rasmus Loof Hedegård som ny afdelingsleder i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som senior teamleder hos Semco. Valget af Rasmus Loof Hedegård bygger på hans over 25 års erfaring indenfor automation. Han skal nu være med til at sikre, at virksomheden tager yderligere skridt mod

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

    29.04.2026

  • Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

    29.04.2026

  • Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

    29.04.2026

  • Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

    29.04.2026

  • Dansk rekord i forsvarsprojekter med EU-midler

    29.04.2026

  • Tjekkisk softwarevirksomhed går ind på det danske marked

    29.04.2026

  • Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

    27.04.2026

  • Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

    27.04.2026

  • Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

    27.04.2026

  • Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

    27.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik