• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt03. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Nationalt demonstrationscenter for cirkulær produktion åbner i Aalborg

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt03. 03. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Fremtidens produktion skal være cirkulær til gavn for både klima og bundlinje. Derfor sætter forskere fra bl.a. Aalborg Universitet nu turbo på omstillingen med projektet ”Den Cirkulære Fabrik” i samarbejde med Industriens Fond.

”Den Cirkulære Fabrik” placeres med udgangspunkt i AAU Smart Production laboratoriet på Aalborg Universitet med state-of-the-art teknologi til både cirkulær og modulær produktion. Her vist med lektor Ann-Louise Andersen fra Aalborg Universitet, der også arbejder med projektet. Foto: Lars Horn/Baghuset.

Der skal udledes mindre CO2 og bruges færre ressourcer hos danske produktionsvirksomheder, men det skal gøres på en måde så virksomhedernes grønne omstilling og bundlinje følges ad.
Målet med ”Den Cirkulære Fabrik” er at skabe et fysisk samlingspunkt for cirkulære produktionssystemer, som skal give særligt de små- og mellemstore virksomheder adgang til inspiration, demonstration og tests samt samarbejde med førende forskere om genfremstilling.

Cirkulær produktion i industriel skala
Projektet skal konkretisere de grundlæggende koncepter bag cirkulær produktion og illustrere praktiske løsninger ved hjælp af state-of-the-art teknologi med et fokus på fabrikken og produktionssystemerne med udgangspunkt i AAU Smart Production laboratoriet på AAU.
-Der er et enormt behov i industrien for at operationalisere cirkulær økonomi, altså udvikle gode løsninger til genbrug af komponenter og materialer fra produkter i en industriel skala. Mange virksomheder har mål og ambitioner om at arbejde cirkulært, men det er ofte et helt nyt område, der kræver nye kompetencer og investeringer. I projektet vil vi udvikle konkrete, håndgribelige løsninger i samarbejde med produktionsvirksomhederne. Dette projekt adskiller sig især fra tidligere indsatser ved at være hands-on, baseret på et omfattende laboratoriesetup, og fokuserer på operationalisering i virksomhedernes produktion, fortæller Thomas Ditlev Brunø, der er lektor og projektleder ved Aalborg Universitet.
Cirkulær produktion indebærer, at produkter, komponenter og materialer genbruges og genanvendes industrielt i stedet for at blive smidt væk efter brug. Et eksempel kunne være en virksomhed, der tager apparater eller maskiner tilbage fra markedet, adskiller det og genbruger komponenter i nye produkter efter at sikre sig kvaliteten er tilfredsstillende, mens andre komponenter bruges til genanvendelse af materialer.

Cirkulær produktion i øjenhøjde
Produktionsvirksomhederne kan ofte have det vanskeligt med at finde effektive løsninger til cirkulær produktion, hvor indsatsen kan skaleres, industrialiseres og samtidigt opnå en økonomisk bæredygtighed – det er her, hvor ”Den Cirkulære Fabrik” kommer ind i billedet.
-Rigtig mange virksomheder vil gerne i gang. Men de mangler viden og redskaber til at komme hele vejen rundt om produktionen og skabe reel værdi i stor skala. Projektet skal operere på fabriksgulvet, hvor virksomhederne kan afprøve produktionsopstillinger i et realistisk, fysisk miljø, siger Anders Ziegler Kusk, der er programansvarlig for bæredygtig produktion i Industriens Fond.
Sammenlignet med nye komponenter og materialer har produkter, der kommer retur fra markedet, en meget stor variation i mængder, kvalitet, belastning, alder og brugbarhed. Hvis man vil opnå industriel brug af disse produkter, så kræver det ny viden, samt en væsentlig nytænkning af processer i værdikæden og af selve produktionskonceptet. Det skal virksomhederne have hjælp til.
Hovedaktiviteterne omfatter etablering af et ”testbed”, der anvendes som demonstrationscenter, kortlægning af best practice, udvikling af teknologidemonstratorer og værktøjer til udvikling af cirkulær produktion. Dertil udvikles en lang række innovationsforløb med produktionsvirksomheder samt webinarer og seminarer.

”Den Cirkulære Fabrik” – nationalt demonstrationscenter for cirkulære produktionsprocesser – er udviklet i et samarbejde mellem Aalborg Universitet, Syddansk Universitet, Probalance og Industriens Fond. Projektet er støttet med 12 mio. kr. af Industriens Fond i perioden 2025-2028.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Energi og miljø, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

AutomatiseringNavnenytRobotterTop13. 11. 2025

Teknologisk Institut sætter gang i omfattende satsning, hvor generativ AI og avancerede robotløsninger skal gøre virksomheder og robotindustrien mere fleksibel, konkurrencedygtig og klar til morgendagens udfordringer. Det skal ske via resultatkontrakten ”Robotics & AI”. Robotter, der

Industriens energibehov og -forsyning i forandring

AktueltEnergi og miljøMesser og møder13. 11. 2025

Verdens førende industrimesse – Hannover Messe - sætter i 2026 fokus på energiforsyningen i fabrikker og industrianlæg. Deltagere fra industrien, energisektoren og det politiske miljø vil debattere måden at opnå en sikker, klimaneutral og konkurrencedygtig energiforsyning på. Fra den 20. til

OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt13. 11. 2025

Danske virksomheder udsættes dagligt for tusindvis af potentielle cyberangreb, og SMV’er halter bagud på OT-sikkerheden. Ingeniør- og automationshuset HOLTEC.DK er blandt de første i branchen blevet D-mærket – et strategisk skridt for at sikre kunderne. Ifølge en rapport fra Styrelsen for

Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

Branchenyt13. 11. 2025

Verden er i forandring, og det presser Europas konkurrenceevne og rammer danske SMV’er, som oplever udfordringer – men også nye muligheder. Derfor investerer Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse nu 312 mio. kr., som skal styrke forretningen i over 2.300 SMV’er gennem bl.a. digitalisering, bæredygtighed

Nyt studie tegner et overraskende sort (plast)billede af Danmark og Norden

Branchenyt13. 11. 2025

Forskere fra Syddansk Universitet (SDU) og University of Cambridge har for første gang kortlagt den samlede strøm af plast i de nordiske lande. Studiet viser, at Norden har verdens største ”lager” af plast ophobet per person, og at kun omkring fem pct. bliver genanvendt her i regionen. De

BIRN Group udpeger ny erfaren koncerndirektør

Maskiner og anlægNavnenyt13. 11. 2025

BIRN Group har udpeget Flemming Juel Jensen som ny koncerndirektør for den internationale støberikoncern med hovedsæde i Holstebro. Støberikoncernen BIRN Group har valgt Flemming Juel Jensen som ny koncerndirektør med ansvar for den fortsatte udvikling af koncernen på tværs af Danmark,

Ny global undersøgelse: AI og service skaber vækst i produktionsindustrien

AktueltAutomatiseringBranchenyt10. 11. 2025

Produktionsindustrien står midt i et afgørende skifte. En ny global undersøgelse fra IFS viser, at produktionsvirksomheder i stigende grad ser service som en central vækstmotor. Samtidig spiller industriel AI og bæredygtighed en stadig større rolle for konkurrencekraften. IFS har netop

En digital fabrik i spitzenklasse modtager pris som Årets Fabrik

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenytRobotterTop10. 11. 2025

Rittals fabrik i Haiger er alt andet end en almindelig fabrik – og virksomheden har nu har modtaget en af de mest prestigefyldte priser – Årets Fabrik. Prisen er de seneste 30 år blevet uddelt til verdens bedste fabrikker. Topplacering på tværs af en række benchmark sikrede Rittal førstepladsen

Ny rapport peger på tre veje til at udfase PFAS

AktueltBranchenyt10. 11. 2025

Strammere PFAS-regulering stiller nye krav til danske virksomheder. En national vidensplatform, målrettet støtte til SMV’er og øget gennemsigtighed i værdikæderne kan hjælpe industrien med at udfase evighedskemikalierne. PFAS har i årtier været industriens mirakelmiddel. Kemikalierne gør

AI-robot skal håndtere radioaktivt materiale

Robotter10. 11. 2025

I samarbejde med det franske selskab, Orano, der er specialiseret i håndtering af radioaktive materialer, tester Capgemini nu verdens første humaniod AI-robot målrettet de særlige forhold i atomindustrien. Med afsæt i den hastige udvikling af AI har Capgemini netop indsat robotten Hoxo i et

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

    13.11.2025

  • Industriens energibehov og -forsyning i forandring

    13.11.2025

  • OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

    13.11.2025

  • Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

    13.11.2025

  • Nyt studie tegner et overraskende sort (plast)billede af Danmark og Norden

    13.11.2025

  • BIRN Group udpeger ny erfaren koncerndirektør

    13.11.2025

  • Ny global undersøgelse: AI og service skaber vækst i produktionsindustrien

    10.11.2025

  • En digital fabrik i spitzenklasse modtager pris som Årets Fabrik

    10.11.2025

  • Ny rapport peger på tre veje til at udfase PFAS

    10.11.2025

  • AI-robot skal håndtere radioaktivt materiale

    10.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik