• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt03. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Nationalt demonstrationscenter for cirkulær produktion åbner i Aalborg

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt03. 03. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Fremtidens produktion skal være cirkulær til gavn for både klima og bundlinje. Derfor sætter forskere fra bl.a. Aalborg Universitet nu turbo på omstillingen med projektet ”Den Cirkulære Fabrik” i samarbejde med Industriens Fond.

”Den Cirkulære Fabrik” placeres med udgangspunkt i AAU Smart Production laboratoriet på Aalborg Universitet med state-of-the-art teknologi til både cirkulær og modulær produktion. Her vist med lektor Ann-Louise Andersen fra Aalborg Universitet, der også arbejder med projektet. Foto: Lars Horn/Baghuset.

Der skal udledes mindre CO2 og bruges færre ressourcer hos danske produktionsvirksomheder, men det skal gøres på en måde så virksomhedernes grønne omstilling og bundlinje følges ad.
Målet med ”Den Cirkulære Fabrik” er at skabe et fysisk samlingspunkt for cirkulære produktionssystemer, som skal give særligt de små- og mellemstore virksomheder adgang til inspiration, demonstration og tests samt samarbejde med førende forskere om genfremstilling.

Cirkulær produktion i industriel skala
Projektet skal konkretisere de grundlæggende koncepter bag cirkulær produktion og illustrere praktiske løsninger ved hjælp af state-of-the-art teknologi med et fokus på fabrikken og produktionssystemerne med udgangspunkt i AAU Smart Production laboratoriet på AAU.
-Der er et enormt behov i industrien for at operationalisere cirkulær økonomi, altså udvikle gode løsninger til genbrug af komponenter og materialer fra produkter i en industriel skala. Mange virksomheder har mål og ambitioner om at arbejde cirkulært, men det er ofte et helt nyt område, der kræver nye kompetencer og investeringer. I projektet vil vi udvikle konkrete, håndgribelige løsninger i samarbejde med produktionsvirksomhederne. Dette projekt adskiller sig især fra tidligere indsatser ved at være hands-on, baseret på et omfattende laboratoriesetup, og fokuserer på operationalisering i virksomhedernes produktion, fortæller Thomas Ditlev Brunø, der er lektor og projektleder ved Aalborg Universitet.
Cirkulær produktion indebærer, at produkter, komponenter og materialer genbruges og genanvendes industrielt i stedet for at blive smidt væk efter brug. Et eksempel kunne være en virksomhed, der tager apparater eller maskiner tilbage fra markedet, adskiller det og genbruger komponenter i nye produkter efter at sikre sig kvaliteten er tilfredsstillende, mens andre komponenter bruges til genanvendelse af materialer.

Cirkulær produktion i øjenhøjde
Produktionsvirksomhederne kan ofte have det vanskeligt med at finde effektive løsninger til cirkulær produktion, hvor indsatsen kan skaleres, industrialiseres og samtidigt opnå en økonomisk bæredygtighed – det er her, hvor ”Den Cirkulære Fabrik” kommer ind i billedet.
-Rigtig mange virksomheder vil gerne i gang. Men de mangler viden og redskaber til at komme hele vejen rundt om produktionen og skabe reel værdi i stor skala. Projektet skal operere på fabriksgulvet, hvor virksomhederne kan afprøve produktionsopstillinger i et realistisk, fysisk miljø, siger Anders Ziegler Kusk, der er programansvarlig for bæredygtig produktion i Industriens Fond.
Sammenlignet med nye komponenter og materialer har produkter, der kommer retur fra markedet, en meget stor variation i mængder, kvalitet, belastning, alder og brugbarhed. Hvis man vil opnå industriel brug af disse produkter, så kræver det ny viden, samt en væsentlig nytænkning af processer i værdikæden og af selve produktionskonceptet. Det skal virksomhederne have hjælp til.
Hovedaktiviteterne omfatter etablering af et ”testbed”, der anvendes som demonstrationscenter, kortlægning af best practice, udvikling af teknologidemonstratorer og værktøjer til udvikling af cirkulær produktion. Dertil udvikles en lang række innovationsforløb med produktionsvirksomheder samt webinarer og seminarer.

”Den Cirkulære Fabrik” – nationalt demonstrationscenter for cirkulære produktionsprocesser – er udviklet i et samarbejde mellem Aalborg Universitet, Syddansk Universitet, Probalance og Industriens Fond. Projektet er støttet med 12 mio. kr. af Industriens Fond i perioden 2025-2028.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Energi og miljø, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop23. 03. 2026

Teknologi-workshops rykker ind på andendagen af Robotbrag og DIRA Business 2026 den 8. maj. Initiativet er sat i søen for at give deltagerne endnu større udbytte af dagen – med praktiske indsigter i teknologier og tæt kontakt til eksperter. Robotter, AI og automation udvikler sig i et hastigt

Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

AktueltBranchenytNavnenyt23. 03. 2026

Hvordan skaber man et reelt marked for cirkulær produktion i Danmark? Det spørgsmål har en række virksomheder, eksperter og myndigheder arbejdet med i fællesskab i en række projekter støttet af Industriens Fond. Nu samler fonden erfaringerne i et nyt handlingskatalog med konkrete forslag til,

AI er trådt ind i produktionsæraen

AktueltAutomatiseringNavnenyt23. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Lenovo sine nye Lenovo Hybrid AI Advantage-løsninger med NVIDIA. Løsningerne skal hjælpe virksomheder med at operationalisere AI gennem hurtigere implementering og realtidsinferens. Derved indleder Lenovo og NVIDIA en ny produktionsæra inden for AI. AI er i fuld gang

Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

Navnenyt23. 03. 2026

Billund-virksomheden Zebicon a/s har fået ny administrerende direktør. Salgschef Katja Ramsing har overtaget posten, mens stifter og hidtidig CEO Jeppe Hebsgaard Laursen fortsætter i en rolle som strategisk rådgiver. Zebicon a/s arbejder med optisk 3D scanning og måleteknologi til industrien.

Højt placeret dansker får ny toppost i IFS

Navnenyt23. 03. 2026

Christian Pedersen er tiltrådt som Chief Innovation Officer i IFS, hvor han får ansvaret for at drive virksomhedens målrettede arbejde med Industrial AI. Den erfarne danske techprofil har siden 2018 været en del af topledelsen i IFS, senest som Chief Product Officer med ansvar for udviklingen af IFS

ODU tilslutter sig FN’s Global Compact

Navnenyt23. 03. 2026

En af verdens førende producenter af konnektorsystemer, ODU, har netop tilsluttet sig FN's Global Compact (UNGC) - verdens største initiativ for bæredygtig og ansvarlig forretningspraksis. Global Compact samler over 26.000 virksomheder og organisationer fra mere end 160 lande, som forpligter sig til

Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

AutomatiseringRobotterTop19. 03. 2026

Universal Robots A/S præsenterede tidligere i denne uge UR AI Trainer på NVIDIA GTC 2026 i Silicon Valley. AI Trainer er udviklet i samarbejde med Scale AI og er en klar markering af, at robotter bevæger sig fra forprogrammerede applikationer til fuldt ud AI drevne opgaver. Disse systemer er drevet

Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

AktueltAutomatiseringRobotter19. 03. 2026

Sammen med Alexandra Instituttet og Arktisk Kommando har droneforskere fra Syddansk Universitet testet droner til redningsaktioner i Grønland og indsamlet data til AI-modeller, der kan hjælpe med at lokalisere nødstedte. Enhver, der har set DR-dokumentarserien ”De arktiske reddere”, ved, at

Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

AktueltAutomatiseringBranchenyt19. 03. 2026

En ny undersøgelse foretaget blandt Dansk Metals tillidsrepræsentanter viser, at kunstig intelligens gør produktionen mere effektiv. Samtidig er der mange, der ikke bruger kunstig intelligens på arbejdspladsen, og det vidner om et stort potentiale for Produktionsdanmark, mener Dansk Metals

Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

Energi og miljøMaskiner og anlægVand og spildevand19. 03. 2026

Med et vellykket demonstrationsprojekt har Arkil A/S bevist, at det kan lade sig gøre at fjerne PFAS-forurening fra jord. Adm. dir. efterlyser nu projekter i større skala. Der blev nået en milepæl i den blå container, da Arkil sidste år udførte det ene af to demonstrationsprojekter for Danske

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

    23.03.2026

  • Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

    23.03.2026

  • AI er trådt ind i produktionsæraen

    23.03.2026

  • Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

    23.03.2026

  • Højt placeret dansker får ny toppost i IFS

    23.03.2026

  • ODU tilslutter sig FN’s Global Compact

    23.03.2026

  • Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

    19.03.2026

  • Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

    19.03.2026

  • Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

    19.03.2026

  • Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

    19.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik