• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt13. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Motus Nordic Group A/S har opkøbt Høj El & Automation ApS

Navnenyt13. 01. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Motus Nordic Group A/S har pr. 3. januar 2025 købt Høj El & Automation ApS, der ligger i Ejstrupholm. Industri- og logistikvirksomheder har et løbende fokus på effektivisering og produktivitetsudvikling gennem automatisering. En udvikling Motus Nordic allerede bidrager til som værdiskabende leverandør til blandt andet industri- og logistikvirksomheder i Norden.


Høj El & Automation ApS leverer automationsløsninger og elinstallationer til mange forskellige industrier og virksomheder. Med opkøbet udvider Motus Nordic yderligere sin portefølje af relevante produkter og services, der bidrager til at flytte produkter og mennesker sikkert og effektivt igennem produktions- og logistikkæder.
Overtagelsen af Høj El & Automation APS A/S passer perfekt ind i Motus Nordics strategi om at være end-to-end partner inden for automation og digitalisering af fødevare-, industri- og logistikvirksomheder.
-Høj El & Automation ApS har over en lang årrække ydet et højt serviceniveau og leveret effektive automationsløsninger til en bred vifte af industrier og brancher. Med købet af Høj El & Automation ApS har Motus Nordic, sammen med vores øvrige virksomheder i porteføljen, i endnu højere grad mulighed for at tilbyde end-to-end løsninger, herunder elinstallation og servicering af automation. Høj El & Automation ApS passer desuden utroligt godt ind i vores eksisterende gruppe af virksomheder, så vi fortsat kan agere hurtigt og fleksibelt i vores kunders værdikæder, fortæller Nicolai Hansen, CEO i Motus Nordic.

Klar til næste skridt
Virksomheden har haft god fremgang de seneste år og vi har søgt efter nye ejere, der fortsat ønsker at udvikle Høj El og hjælpe med at tage de næste skridt, siger Brian Skærlund, CEO Høj El & Automation ApS.
-Vi er utrolig stolte af, at Høj El og Automation bliver en del af Motus Nordic. Vi har med salget til Motus Nordic sikret, at Høj El og Automation kan udvikle sig ind i fremtiden sammen med de øvrige selskaber under Motus Nordic. Det var afgørende for os, at det værdimæssige og strategiske match var til stede, og at vi var enige om at udvikle gode fælles løsninger til vores kunder i fremtiden, siger Jakob Jessen og Brian Skærlund, CEO Høj El & Automation ApS.
Motus Nordic ser store muligheder i det nye opkøb og fremhæver, hvordan synergien mellem de forskellige virksomheder kan styrke deres respektive og fælles positioner i markedet.
-Vi oplever, at sikkerhed, effektivisering og optimering bliver afgørende for virksomhedernes konkurrenceevne. Derfor tror vi, at løsninger fra Høj El & Automation ApS bliver et vigtigt element for at imødekomme fremtidens behov. Sammen med Motus Nordic ser vi et solidt fundament for vækst og innovation, slutter Nicolai Hansen.

Motus Nordic A/S arbejder hver dag for at øge konkurrencekraften hos vores kunder ved at bidrage med kundetilpassede løsninger, der sikkert og effektivt flytter produkter og mennesker igennem logistik- og produktionsstrømme.
Motus Nordic er ejet af Bagger-Sørensen Equity A/S. Bagger-Sørensen Equity, er en del af Bagger-Sørensen familiens familiekontor, ejet af fjerde generation, Steen og Claus Bagger-Sørensen. Bagger-Sørensen Equity beskæftiger sig med direkte investeringer baseret på et aktivt ejerskab og en langsigtet investeringshorisont. Investeringerne er målrettet små og mellemstore virksomheder med vækstpotentiale.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Saltomortaler er ikke nok – fire afgørende faktorer for de humanoide robotters gennembrud

AutomatiseringBranchenytInnovationRobotterTop20. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Sådan lyder det fra Teknologisk Institut. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i

Robotter hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter20. 04. 2026

Danske virksomheder er i gennemsnit både større og mere produktive, når de indfører robotter i deres hjemlige produktion. Samtidig øger de deres produktion i udlandet. Det viser ny forskning fra Copenhagen Business School, støttet af Rockwool Fonden. Danske virksomheder med omkring 15

Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

AktueltBranchenyt20. 04. 2026

Produktionsindustrien har traditionelt været baseret på stabilitet og forudsigelighed. Nu bevæger den sig ind i en mere usikker tid, hvor hurtige teknologiske skift, skærpede bæredygtighedskrav og mangel på kompetencer ændrer vilkårene. Det fremgår af rapporten ”C the Shift: Redefining Global

Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

AutomatiseringMaskiner og anlæg20. 04. 2026

To selvkørende trucks har lettet den interne logistik betydeligt i Sky-Light A/S' produktion af plastemballage til fødevareindustrien. COO Brian Rasmussen går så langt som til at kalde processen ”superfin” – i et Vestjylland, hvor man normalt højst svinger sig op på et ”det er ik’ så ringe”, når

Nyt projekt vil gøre mursten CO2-neutrale

BranchenytEnergi og miljø20. 04. 2026

Et nyt samarbejde mellem Syddansk Universitet og en række industrivirksomheder skal gøre det muligt at producere mursten, der ikke bare reducerer CO2-udledning – men potentielt lagrer kulstof i selve materialet. Projektet har modtaget 5,4 mio. kr. i støtte fra Fonden for Retfærdig

Armis advarer om, at cyberkrigføring når et globalt vendepunkt i takt med, at AI intensiverer truslerne

Branchenyt20. 04. 2026

Armis, virksomheden inden for cyber exposure management og sikkerhedsløsninger, advarer om, at truslerne fra cyberkrigføring har nået et globalt kritisk punkt. I takt med at nye teknologier driver cyberoperationer fremad og geopolitiske spændinger forværres, retter angribere sig i stigende grad mod

AI løber som en rød tråd på Hannover Messe 2026

Messer og møderTop16. 04. 2026

I næste uge afholdes verdens største industrimesse; Hannover Messe 2026. Dette års messe er med en ny tematisk struktur og nye netværksformater. Fokus er på automatisering og digitalisering - og AI løber som en rød tråd gennem hele messen. Udstillere fra hele verden vil som vanligt præsentere

De nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

AktueltAutomatiseringInnovationMesser og møderNavnenytRobotter16. 04. 2026

Dansk Robot Netværk (DIRA) uddeler hvert år DIRA Teknologiprisen til en teknologi, der inspirerer branchen og sætter fokus på nye robotteknologiske muligheder. Nu har juryen udvalgt de tre nominerede til prisen i 2026. Gartnerirobot, GPS-fri navigation og gående humanoid kæmper om årets DIRA

Nyt forskningsprojekt kan forlænge kritisk batteritid på droner

AktueltAutomatiseringInnovation16. 04. 2026

Med såkaldt reverse computing kan man energioptimere digitale systemer - blandt andet droner til både civil og militært brug. Netop det skal forskere fra Syddansk Universitet arbejde med i et stort nyt europæisk forsknings- og uddannelsesprojekt. Computere, servere og digital infrastruktur står

Historisk mod foreviget i støbejern

Maskiner og anlægNavnenyt16. 04. 2026

Avanceret 3D-teknologi og klassisk støbehåndværk fra jernstøberiet ULDALL i Vejen forenes i hyldest til sabotageaktion under Anden Verdenskrig, der blev et vendepunkt i Danmarks historie. En af de mest markante sabotageaktioner under den tyske besættelse er nu blevet foreviget i støbejern. En

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Saltomortaler er ikke nok – fire afgørende faktorer for de humanoide robotters gennembrud

    20.04.2026

  • Robotter hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet

    20.04.2026

  • Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

    20.04.2026

  • Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

    20.04.2026

  • Nyt projekt vil gøre mursten CO2-neutrale

    20.04.2026

  • Armis advarer om, at cyberkrigføring når et globalt vendepunkt i takt med, at AI intensiverer truslerne

    20.04.2026

  • AI løber som en rød tråd på Hannover Messe 2026

    16.04.2026

  • De nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

    16.04.2026

  • Nyt forskningsprojekt kan forlænge kritisk batteritid på droner

    16.04.2026

  • Historisk mod foreviget i støbejern

    16.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik