• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt13. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Motus Nordic Group A/S har opkøbt Høj El & Automation ApS

Navnenyt13. 01. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Motus Nordic Group A/S har pr. 3. januar 2025 købt Høj El & Automation ApS, der ligger i Ejstrupholm. Industri- og logistikvirksomheder har et løbende fokus på effektivisering og produktivitetsudvikling gennem automatisering. En udvikling Motus Nordic allerede bidrager til som værdiskabende leverandør til blandt andet industri- og logistikvirksomheder i Norden.


Høj El & Automation ApS leverer automationsløsninger og elinstallationer til mange forskellige industrier og virksomheder. Med opkøbet udvider Motus Nordic yderligere sin portefølje af relevante produkter og services, der bidrager til at flytte produkter og mennesker sikkert og effektivt igennem produktions- og logistikkæder.
Overtagelsen af Høj El & Automation APS A/S passer perfekt ind i Motus Nordics strategi om at være end-to-end partner inden for automation og digitalisering af fødevare-, industri- og logistikvirksomheder.
-Høj El & Automation ApS har over en lang årrække ydet et højt serviceniveau og leveret effektive automationsløsninger til en bred vifte af industrier og brancher. Med købet af Høj El & Automation ApS har Motus Nordic, sammen med vores øvrige virksomheder i porteføljen, i endnu højere grad mulighed for at tilbyde end-to-end løsninger, herunder elinstallation og servicering af automation. Høj El & Automation ApS passer desuden utroligt godt ind i vores eksisterende gruppe af virksomheder, så vi fortsat kan agere hurtigt og fleksibelt i vores kunders værdikæder, fortæller Nicolai Hansen, CEO i Motus Nordic.

Klar til næste skridt
Virksomheden har haft god fremgang de seneste år og vi har søgt efter nye ejere, der fortsat ønsker at udvikle Høj El og hjælpe med at tage de næste skridt, siger Brian Skærlund, CEO Høj El & Automation ApS.
-Vi er utrolig stolte af, at Høj El og Automation bliver en del af Motus Nordic. Vi har med salget til Motus Nordic sikret, at Høj El og Automation kan udvikle sig ind i fremtiden sammen med de øvrige selskaber under Motus Nordic. Det var afgørende for os, at det værdimæssige og strategiske match var til stede, og at vi var enige om at udvikle gode fælles løsninger til vores kunder i fremtiden, siger Jakob Jessen og Brian Skærlund, CEO Høj El & Automation ApS.
Motus Nordic ser store muligheder i det nye opkøb og fremhæver, hvordan synergien mellem de forskellige virksomheder kan styrke deres respektive og fælles positioner i markedet.
-Vi oplever, at sikkerhed, effektivisering og optimering bliver afgørende for virksomhedernes konkurrenceevne. Derfor tror vi, at løsninger fra Høj El & Automation ApS bliver et vigtigt element for at imødekomme fremtidens behov. Sammen med Motus Nordic ser vi et solidt fundament for vækst og innovation, slutter Nicolai Hansen.

Motus Nordic A/S arbejder hver dag for at øge konkurrencekraften hos vores kunder ved at bidrage med kundetilpassede løsninger, der sikkert og effektivt flytter produkter og mennesker igennem logistik- og produktionsstrømme.
Motus Nordic er ejet af Bagger-Sørensen Equity A/S. Bagger-Sørensen Equity, er en del af Bagger-Sørensen familiens familiekontor, ejet af fjerde generation, Steen og Claus Bagger-Sørensen. Bagger-Sørensen Equity beskæftiger sig med direkte investeringer baseret på et aktivt ejerskab og en langsigtet investeringshorisont. Investeringerne er målrettet små og mellemstore virksomheder med vækstpotentiale.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

Energi og miljøInnovationNavnenytTop16. 03. 2026

Millioner af gummihandsker ender på forbrændingen eller lossepladsen, men nu har forskere på Aarhus Universitet udviklet en teknologi, der kan omdanne de brugte handsker til at fange CO2. Det er et muligt alternativ til olieafhængige løsninger, lyder vurderingen fra postdoc Simon Kildahl, som står i

Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter16. 03. 2026

STARK investerer i avanceret lagerteknologi til deres nye nationale distributionscenter og underskriver aftale med Element Logic, der skal levere virksomhedens fuldautomatiske AutoStore-robotlager. Målet er en endnu hurtigere og mere friktionsfri leveringsoplevelse til landets

Stor søgning til ingeniørstudierne

AktueltBranchenyt16. 03. 2026

De unges interesse for ingeniørstudierne stiger igen. Laura Klitgaard, der er formand i Ingeniørforeningen IDA, glæder sig over de unges store interesse for ingeniøruddannelserne, men hun ærgrer sig samtidig over, at der er udsigt til, at færre bliver optaget. Stadig flere unge vælger at søge

Stort potentiale i Femern-regionen

Branchenyt16. 03. 2026

Erfaringerne fra det dansk-tyske projekt Fehmarn Belt Innovation peger på et stort potentiale i en stærkere økonomisk integration i Femern-regionen. Men potentialet kræver politisk prioritering i både Danmark og Tyskland. Mere end 500 personer fra virksomheder, organisationer og

DI: Kongeligt erhvervsfremstød styrker danske virksomheder i Australien

Branchenyt16. 03. 2026

Rekordmange danske virksomheder er i de kommende dage med kongeparret på erhvervsfremstød i Melbourne, hvor DI i forvejen har kontor. Det er primært vedvarende energi og grønt byggeri, der er i fokus, men også virksomheder inden for life science, forsvar og fødevarer er med på

Dansk økonomi med forårstoner

Branchenyt16. 03. 2026

Foråret titter frem – og det samme gør robustheden i dansk økonomi. Med andre ord Danmark står solidt rustet til 2026. Jyske Bank A/S har taget temperaturen på dansk økonomi og sendt en ny to-årsprognose på gaden. Forbrugerne er dog pessimistiske. Dansk økonomi kom stærkt igennem 2025, hvor BNP

AI overrasker – genkender selv de mindste detaljer

AutomatiseringInnovationRobotterTop12. 03. 2026

Hvordan kan robotter med AI-baserede kameraer genkende og håndtere emner med forskellige former? Det spørgsmål har flere danske industrivirksomheder undersøgt sammen med Teknologisk Institut i et MADE-projekt. Og svaret overraskede. Håndtering af emner med robotter fungerer bedst, når emnerne

Dansk robotgigant sagsøger kinesisk selskab for kopiering

AktueltBranchenytNavnenytRobotter12. 03. 2026

Teradyne Robotics A/S meddelte tidligere på ugen, at virksomheden har taget retslige skridt i Tyskland imod det kinesiske robotselskab Elite Robots’ tyske datterselskab for krænkelse af ophavsretten til Universal Robots’ software – en sag der sætter fokus på en bredere udfordring for Europas

Vandværk fremtidssikrer grundvandet med højt dataniveau

AktueltProcesteknologiVand og spildevand12. 03. 2026

Med 548 fjernaflæste ultralydsmålere fra Brunata A/S og timebaserede data døgnet rundt løfter Valsgård Vandværk sit dataniveau markant. Målet er fremtidssikret lækageovervågning og give præcis forbrugerafregning. Målet er fremtidssikret lækageovervågning og give præcis forbrugerafregning. Det

ODU investerer i fremtiden og åbner nyt automatiseret logistikcenter

Navnenyt12. 03. 2026

ODU åbner et nyt logistikcenter i sit hovedsæde i Mühldorf am Inn nær München. Logistikcenteret skal sikre hurtig og smidig levering til kunderne. ODUs nye logistikcenteret repræsenterer en markant investering i endnu mere effektiv produktion og distribution. Byggeriet er samtidig et initiativ,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

    16.03.2026

  • Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

    16.03.2026

  • Stor søgning til ingeniørstudierne

    16.03.2026

  • Stort potentiale i Femern-regionen

    16.03.2026

  • DI: Kongeligt erhvervsfremstød styrker danske virksomheder i Australien

    16.03.2026

  • Dansk økonomi med forårstoner

    16.03.2026

  • AI overrasker – genkender selv de mindste detaljer

    12.03.2026

  • Dansk robotgigant sagsøger kinesisk selskab for kopiering

    12.03.2026

  • Vandværk fremtidssikrer grundvandet med højt dataniveau

    12.03.2026

  • ODU investerer i fremtiden og åbner nyt automatiseret logistikcenter

    12.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik