• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt13. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Motus Nordic Group A/S har opkøbt Høj El & Automation ApS

Navnenyt13. 01. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Motus Nordic Group A/S har pr. 3. januar 2025 købt Høj El & Automation ApS, der ligger i Ejstrupholm. Industri- og logistikvirksomheder har et løbende fokus på effektivisering og produktivitetsudvikling gennem automatisering. En udvikling Motus Nordic allerede bidrager til som værdiskabende leverandør til blandt andet industri- og logistikvirksomheder i Norden.


Høj El & Automation ApS leverer automationsløsninger og elinstallationer til mange forskellige industrier og virksomheder. Med opkøbet udvider Motus Nordic yderligere sin portefølje af relevante produkter og services, der bidrager til at flytte produkter og mennesker sikkert og effektivt igennem produktions- og logistikkæder.
Overtagelsen af Høj El & Automation APS A/S passer perfekt ind i Motus Nordics strategi om at være end-to-end partner inden for automation og digitalisering af fødevare-, industri- og logistikvirksomheder.
-Høj El & Automation ApS har over en lang årrække ydet et højt serviceniveau og leveret effektive automationsløsninger til en bred vifte af industrier og brancher. Med købet af Høj El & Automation ApS har Motus Nordic, sammen med vores øvrige virksomheder i porteføljen, i endnu højere grad mulighed for at tilbyde end-to-end løsninger, herunder elinstallation og servicering af automation. Høj El & Automation ApS passer desuden utroligt godt ind i vores eksisterende gruppe af virksomheder, så vi fortsat kan agere hurtigt og fleksibelt i vores kunders værdikæder, fortæller Nicolai Hansen, CEO i Motus Nordic.

Klar til næste skridt
Virksomheden har haft god fremgang de seneste år og vi har søgt efter nye ejere, der fortsat ønsker at udvikle Høj El og hjælpe med at tage de næste skridt, siger Brian Skærlund, CEO Høj El & Automation ApS.
-Vi er utrolig stolte af, at Høj El og Automation bliver en del af Motus Nordic. Vi har med salget til Motus Nordic sikret, at Høj El og Automation kan udvikle sig ind i fremtiden sammen med de øvrige selskaber under Motus Nordic. Det var afgørende for os, at det værdimæssige og strategiske match var til stede, og at vi var enige om at udvikle gode fælles løsninger til vores kunder i fremtiden, siger Jakob Jessen og Brian Skærlund, CEO Høj El & Automation ApS.
Motus Nordic ser store muligheder i det nye opkøb og fremhæver, hvordan synergien mellem de forskellige virksomheder kan styrke deres respektive og fælles positioner i markedet.
-Vi oplever, at sikkerhed, effektivisering og optimering bliver afgørende for virksomhedernes konkurrenceevne. Derfor tror vi, at løsninger fra Høj El & Automation ApS bliver et vigtigt element for at imødekomme fremtidens behov. Sammen med Motus Nordic ser vi et solidt fundament for vækst og innovation, slutter Nicolai Hansen.

Motus Nordic A/S arbejder hver dag for at øge konkurrencekraften hos vores kunder ved at bidrage med kundetilpassede løsninger, der sikkert og effektivt flytter produkter og mennesker igennem logistik- og produktionsstrømme.
Motus Nordic er ejet af Bagger-Sørensen Equity A/S. Bagger-Sørensen Equity, er en del af Bagger-Sørensen familiens familiekontor, ejet af fjerde generation, Steen og Claus Bagger-Sørensen. Bagger-Sørensen Equity beskæftiger sig med direkte investeringer baseret på et aktivt ejerskab og en langsigtet investeringshorisont. Investeringerne er målrettet små og mellemstore virksomheder med vækstpotentiale.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

BranchenytInnovationNavnenytTop30. 06. 2026

Med 38 mia. kr. i ryggen skal den nye Scaleup Europe Fund investere i lovende virksomheder for at fastholde dem på kontinentet. Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, er med som første nationale investor med en investering på 1,5 mia. kr. i fonden, som skal drives af svenske EQT og er

Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

AktueltAutomatiseringNavnenyt30. 06. 2026

Den Aalborgensiske virksomhed Alai startede som et studenterprojekt på Aalborg Universitet. Nu skal de hjælpe Portugal med at vinde VM. Når det portugisiske landshold går på banen under VM i herrefodbold, får de hjælp af en lille virksomhed fra Aalborg.-Så på en måde kan man jo godt sige, at

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt30. 06. 2026

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus.dk, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 4. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Fra frivillig redningsarbejder til tech-iværksætter: Dmytro vil styrke Europas forsvar fra Fyn

InnovationNavnenyt30. 06. 2026

Med en tidligere dansk frømand, en serieiværksætter og en ukrainsk advokat i spidsen rykker den nye startup WarTech Robotics nu ind i inkubatoren til Odense Robotics StartUp Fund hos Teknologisk Institut. Målet er at modne og industrialisere robust, ukrainsk drone- og forsvarsteknologi til

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

BranchenytEnergi og miljøNavnenyt30. 06. 2026

Ny indsats skal skabe fælles tekniske rammer for avancerede reaktorteknologier med potentiale i industri og transport. Dansk Standard står nu i spidsen for et nyt europæisk standardiseringsarbejde på området. Kernekraft er rykket højere op på både den europæiske og danske energidagsorden. I

Automatisk docking – slidstærk, sømløs og skræddersyet

AutomatiseringMaskiner og anlæg30. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

NavnenytTopVand og spildevand25. 06. 2026

Meget af vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier, men i dag tester vi kun for en brøkdel. Forskere fra Københavns Universitet har nu startet en virksomhed, der tilbyder en særlig bred screening af drikkevand, der kan afsløre alle de ”skjulte” kemikalier. De første forsyningsselskaber

Droner til undsætning

AktueltAutomatiseringBranchenyt25. 06. 2026

Hvert år mister mennesker til søs livet ved at falde over bord. En nyudviklet autonom drone fra DTU har tre forskellige kameraer samt specialudviklede algoritmer til at lokalisere en person, der er faldet overbord. Desuden medbringer dronen en redningsvest til den nødstedte for at købe tid, indtil

Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

AktueltBranchenyt25. 06. 2026

Udenlandske investorer står for kun 13 procent af opkøbene af danske virksomheder, men henter næsten halvdelen af værdien. De går efter de største, mest produktive og mest vidensintensive selskaber. Det viser en ny analyse fra Fremtidens Erhvervssucceser; et samarbejde mellem EY og Erhvervslivets

SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

Navnenyt25. 06. 2026

Syddansk Universitet investerer 100 mio. kr. i en ny strategisk satsning på spydspidsforskning inden for kvanteteknologi og autonome systemer. De to forskningsområder er udvalgt, fordi SDU allerede har etablerede og excellente miljøer på områderne, og fordi en målrettet investering skal styrke

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

    30.06.2026

  • Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

    30.06.2026

  • Rigtig god sommer

    30.06.2026

  • Fra frivillig redningsarbejder til tech-iværksætter: Dmytro vil styrke Europas forsvar fra Fyn

    30.06.2026

  • Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

    30.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs og skræddersyet

    30.06.2026

  • Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

    25.06.2026

  • Droner til undsætning

    25.06.2026

  • Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

    25.06.2026

  • SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}