• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

BranchenytEnergi og miljø06. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Millionpulje til CO2-tunge virksomheder

BranchenytEnergi og miljø06. 03. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Investeringsstøtten er en ny pulje målrettet de CO2-tunge virksomheder, der påvirkes mest af den CO2-afgift, som indfases fra i år. Puljen åbnede den 26. februar 2025 med 36 millioner kroner til projekter, der sænker virksomheders forbrug af fossile brændsler. Frem til 2030 er der i alt sat én milliard kroner af.

Virksomheder inden for almindelig proces, mineralogiske processer, olieraffinering, indenrigssøfart og offshore-aktiviteter i Nordsøen kan få økonomisk støtte til grøn omstilling fra den nye pulje. Foto: Francesco Mou/Colourbox.

Virksomheder, der rammes særligt hårdt af CO2-afgiften for industri, der indfases i 2025-2030, får nu økonomisk hjælp til grøn omstilling af produktionen. Energistyrelsen åbnede den 26. februar en ny pulje med i alt én milliard kroner over de næste fem år. I år er der 36 millioner kroner i puljen, der skal hjælpe virksomheder med at reducere deres forbrug af fossile brændsler gennem investeringer i CO2-besparende projekter.
-CO2-afgiften på industrien er et meget væsentligt skridt på vejen mod Danmarks klimamål, men den stiller store krav til virksomhederne om at reducere udledningerne. Med investeringsstøtten kan de mest CO2-tunge industrier få tilskud til at nedbringe forbruget af fossile brændsler – fx ved at udskifte gaskedler til varmepumper eller fjernvarme. Vi håber, at mange vil søge puljen, så pengene kommer ud at gøre gavn, siger vicedirektør i Energistyrelsen Iben Møller Søndergård.
Virksomheder inden for almindelig proces, mineralogiske processer, olieraffinering, indenrigssøfart og offshore-aktiviteter i Nordsøen kan søge støtte, hvis de opfylder visse kriterier.

36 millioner kroner i 2025
Puljens tilskud er på 500 kr. pr. sparet ton CO2 og dækker 20-60 procent af de støtteberettigede omkostninger, alt efter projektets karakter og virksomhedens størrelse. Virksomheder kan ansøge om tilskud på mellem 10.000 kroner og 112 millioner kroner. Midlerne fordeles efter først-til-mølle-princippet, og ansøgninger kan indsendes løbende, så længe der er midler til rådighed.
Puljen åbnede officielt for ansøgninger den 26. februar med en samlet ramme på 36 millioner kroner i år. Puljen kan kun give tilskud til virksomheder, som i gennemsnit har udledt mindst 1.500 ton CO2 årligt, og hvis afgiftsbetaling stiger med mindst 2,3 procent på grund af CO2-afgiften på industri – set i forhold til virksomhedens bruttoværditilvækst.
Med ”Aftale om Grøn skattereform for industri mv. af 22. juni 2022” blev partierne bag aftalen enige om at afsætte penge til investeringer i grøn omstilling i industrien – målrettet de virksomheder, der har sværest ved at omstille sig. Investeringsstøtten er en udmøntning af den aftale. Støtten skal hjælpe virksomhederne i en overgangsperiode, og der stilles krav til virksomhederne om konkret teknisk omstilling og om, at virksomhederne gennemfører klimasyn.

• Hvem kan søge? Virksomheder med en CO2-udledning på mindst 1.500 ton/år og en stigning i afgiftsbelastning på mindst 2,3 procent af virksomhedens bruttoværditilvækst.
• Hvor meget kan man få? 500 kr. pr. sparet ton CO2, op til 60 pct. af støtteberettigede omkostninger.
• Puljens størrelse: 36 mio. kr. i 2025; 48 mio. kr. i 2026; 222 mio. kr. i 2027; 306 mio. kr. i 2028 og 384 mio. kr. i 2029. I alt 995 mio. kr. i 2025-2030.
• Ansøgningsperiode i 2025: Midlerne tildeles efter først-til-mølle-princippet, indtil puljen er tom – eller til den lukker i november.

Skrevet i: Branchenyt, Energi og miljø

Seneste nyt fra redaktionen

Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

AutomatiseringBranchenytRobotterTop23. 04. 2026

Den danske robot-, automations- og droneindustri vokser fortsat, men i et lavere tempo end tidligere. Det viser en ny rapport fra Odense Robotics. I en tid med global afmatning retter flere virksomheder blikket mod hjemmemarkedet, hvor der er et betydeligt uudnyttet potentiale - ikke mindst i den

Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

AktueltAutomatiseringMesser og møder23. 04. 2026

Muligheden for at præsentere nye produkter og møde såvel potentielle som eksisterende kunder fremhæves af Solar og ICS, der begge udstiller på Automatik 2026. Messen finder sted i Brøndby Hallen 8.-10. september. Alt inden for automation, motion og drives kommer i fokus, når Automatik-messen

Danske forskere udvikler unik lasermaskine

AktueltMaskiner og anlægNavnenyt23. 04. 2026

Efter mere end 15 års forskning har to forskere fra Aalborg Universitet udviklet en lasermaskine, der kan fremstille prototyper af metal i én samlet proces og dermed reducere både tidsforbrug og udgifter væsentligt. De to forskere har stiftet spinout-virksomheden AutoShape. Og nu skal maskinen ud

Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

Branchenyt23. 04. 2026

Digital suverænitet er en topprioritet for ledere af danske organisationer med kritisk infrastruktur. En ny rapport fra DNV Cyber afslører, at mere end halvdelen (54 pct.) af lederne er stærkt bekymrede over at være afhængige af tredjepartsleverandører fra lande, hvor geopolitiske spændinger

Margarineproducent fik mere plads, mere tid og mere ro

AutomatiseringNavnenyt23. 04. 2026

Hos Dragsbæk i Thisted fyldte manuel pallehåndtering unødigt i produktionen og skabte gener for medarbejderne. Med Palomat har virksomheden halveret pladsforbruget til paller, reduceret intern transport og skabt et bedre arbejdsmiljø med mere ro i hverdagen. Hos Dragsbæk produceres margarine og

Analyse afslører, hvor håndværkervirksomheder kan hente 328.000 om året pr. medarbejder

Branchenyt23. 04. 2026

En ny landsdækkende analyse af den danske håndværksbranche kortlægger for første gang i stor skala, hvad der adskiller top og bund i en branche, der notorisk kalder på mere arbejdskraft. Analysen viser markante forskelle i, hvor effektivt virksomhederne udnytter deres tid, kapacitet og ressourcer,

Saltomortaler er ikke nok – fire afgørende faktorer for de humanoide robotters gennembrud

AutomatiseringBranchenytInnovationRobotterTop20. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Sådan lyder det fra Teknologisk Institut. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i

Robotter hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter20. 04. 2026

Danske virksomheder er i gennemsnit både større og mere produktive, når de indfører robotter i deres hjemlige produktion. Samtidig øger de deres produktion i udlandet. Det viser ny forskning fra Copenhagen Business School, støttet af Rockwool Fonden. Danske virksomheder med omkring 15

Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

AktueltBranchenyt20. 04. 2026

Produktionsindustrien har traditionelt været baseret på stabilitet og forudsigelighed. Nu bevæger den sig ind i en mere usikker tid, hvor hurtige teknologiske skift, skærpede bæredygtighedskrav og mangel på kompetencer ændrer vilkårene. Det fremgår af rapporten ”C the Shift: Redefining Global

Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

AutomatiseringMaskiner og anlæg20. 04. 2026

To selvkørende trucks har lettet den interne logistik betydeligt i Sky-Light A/S' produktion af plastemballage til fødevareindustrien. COO Brian Rasmussen går så langt som til at kalde processen ”superfin” – i et Vestjylland, hvor man normalt højst svinger sig op på et ”det er ik’ så ringe”, når

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

    23.04.2026

  • Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

    23.04.2026

  • Danske forskere udvikler unik lasermaskine

    23.04.2026

  • Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

    23.04.2026

  • Margarineproducent fik mere plads, mere tid og mere ro

    23.04.2026

  • Analyse afslører, hvor håndværkervirksomheder kan hente 328.000 om året pr. medarbejder

    23.04.2026

  • Saltomortaler er ikke nok – fire afgørende faktorer for de humanoide robotters gennembrud

    20.04.2026

  • Robotter hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet

    20.04.2026

  • Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

    20.04.2026

  • Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

    20.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik