• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

BranchenytEnergi og miljø06. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Millionpulje til CO2-tunge virksomheder

BranchenytEnergi og miljø06. 03. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Investeringsstøtten er en ny pulje målrettet de CO2-tunge virksomheder, der påvirkes mest af den CO2-afgift, som indfases fra i år. Puljen åbnede den 26. februar 2025 med 36 millioner kroner til projekter, der sænker virksomheders forbrug af fossile brændsler. Frem til 2030 er der i alt sat én milliard kroner af.

Virksomheder inden for almindelig proces, mineralogiske processer, olieraffinering, indenrigssøfart og offshore-aktiviteter i Nordsøen kan få økonomisk støtte til grøn omstilling fra den nye pulje. Foto: Francesco Mou/Colourbox.

Virksomheder, der rammes særligt hårdt af CO2-afgiften for industri, der indfases i 2025-2030, får nu økonomisk hjælp til grøn omstilling af produktionen. Energistyrelsen åbnede den 26. februar en ny pulje med i alt én milliard kroner over de næste fem år. I år er der 36 millioner kroner i puljen, der skal hjælpe virksomheder med at reducere deres forbrug af fossile brændsler gennem investeringer i CO2-besparende projekter.
-CO2-afgiften på industrien er et meget væsentligt skridt på vejen mod Danmarks klimamål, men den stiller store krav til virksomhederne om at reducere udledningerne. Med investeringsstøtten kan de mest CO2-tunge industrier få tilskud til at nedbringe forbruget af fossile brændsler – fx ved at udskifte gaskedler til varmepumper eller fjernvarme. Vi håber, at mange vil søge puljen, så pengene kommer ud at gøre gavn, siger vicedirektør i Energistyrelsen Iben Møller Søndergård.
Virksomheder inden for almindelig proces, mineralogiske processer, olieraffinering, indenrigssøfart og offshore-aktiviteter i Nordsøen kan søge støtte, hvis de opfylder visse kriterier.

36 millioner kroner i 2025
Puljens tilskud er på 500 kr. pr. sparet ton CO2 og dækker 20-60 procent af de støtteberettigede omkostninger, alt efter projektets karakter og virksomhedens størrelse. Virksomheder kan ansøge om tilskud på mellem 10.000 kroner og 112 millioner kroner. Midlerne fordeles efter først-til-mølle-princippet, og ansøgninger kan indsendes løbende, så længe der er midler til rådighed.
Puljen åbnede officielt for ansøgninger den 26. februar med en samlet ramme på 36 millioner kroner i år. Puljen kan kun give tilskud til virksomheder, som i gennemsnit har udledt mindst 1.500 ton CO2 årligt, og hvis afgiftsbetaling stiger med mindst 2,3 procent på grund af CO2-afgiften på industri – set i forhold til virksomhedens bruttoværditilvækst.
Med ”Aftale om Grøn skattereform for industri mv. af 22. juni 2022” blev partierne bag aftalen enige om at afsætte penge til investeringer i grøn omstilling i industrien – målrettet de virksomheder, der har sværest ved at omstille sig. Investeringsstøtten er en udmøntning af den aftale. Støtten skal hjælpe virksomhederne i en overgangsperiode, og der stilles krav til virksomhederne om konkret teknisk omstilling og om, at virksomhederne gennemfører klimasyn.

• Hvem kan søge? Virksomheder med en CO2-udledning på mindst 1.500 ton/år og en stigning i afgiftsbelastning på mindst 2,3 procent af virksomhedens bruttoværditilvækst.
• Hvor meget kan man få? 500 kr. pr. sparet ton CO2, op til 60 pct. af støtteberettigede omkostninger.
• Puljens størrelse: 36 mio. kr. i 2025; 48 mio. kr. i 2026; 222 mio. kr. i 2027; 306 mio. kr. i 2028 og 384 mio. kr. i 2029. I alt 995 mio. kr. i 2025-2030.
• Ansøgningsperiode i 2025: Midlerne tildeles efter først-til-mølle-princippet, indtil puljen er tom – eller til den lukker i november.

Skrevet i: Branchenyt, Energi og miljø

Seneste nyt fra redaktionen

DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

Energi og miljøInnovationNavnenytTop21. 05. 2026

NASA’s CLARREO Pathfinder, der skal hente mere præcise klimadata, er opsendt til Den Internationale Rumstation ISS. Missionens succes afhænger bl.a. af navigations- og positioneringsteknologi udviklet og bygget på DTU. Med udstyr fra DTU Space om bord, blev NASA’s klimamission CLARREO

Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

AktueltEnergi og miljøInnovationNavnenyt21. 05. 2026

Et nyt Grand Solutions-projekt ledet af Ikkaton, en dansk klimateknologivirksomhed, vil demonstrere en proces, der permanent binder CO2 som calciumcarbonat. Innovationsfonden støtter IKKA-TECH-projektet, som har et samlet budget på 18 mio. kr. og skal bringe teknologien frem til industriel

Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

AktueltBranchenytNavnenyt21. 05. 2026

Knowledge Hub Zealand og Foreningen Campus Kalundborg samles formelt under én fælles organisation, Campus Kalundborg. Sammenlægningen markerer et vigtigt skridt på vejen mod at gøre Kalundborg til internationalt knudepunkt for bioproduktion og biosolutions. Den 1. maj 2026 samledes Knowledge

Inhouse-event – Made to Move

AutomatiseringMesser og møder21. 05. 2026

Scanlox rydder gulvet og gør klar til at slippe teknologien løs i forbindelse med virksomhedens inhouse event ”Made to Move” den 28. maj i Odense. Arrangementet samler både fagpersoner, beslutningstagere og aktører fra industrien; forventningen er at runde 100 deltagere.Formatet er bygget op

Hoyer VMS Group samler maritime løsninger for skibsejere i Grækenland

Energi og miljøNavnenytOffshore og marine21. 05. 2026

Hoyer VMS Group fra Danmark har indgået en udvidet partnerskabsaftale med ADD Marine fra Grækenland. Aftalen betyder, at parterne nu kan tilbyde både service og reparation af eksempelvis skibsmotorer og turboladere samt levering af elmotorer og energioptimering. VMS Group fra Frederikshavn har

AU opruster massivt på innovation og iværksætteri – søger 52 nye forskere

InnovationNavnenyt21. 05. 2026

Aarhus Universitet skruer op for innovationsblusset. Blandt en række nye tiltag er 52 nye forsknings- og innovationsstillinger, et forskningscenter og forbedret støtte til de mange idérige forskere og studerende. Flere startups. Flere spinouts. Mere samarbejde med det etablerede erhvervsliv.Det

International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

Messer og møderRobotterTop18. 05. 2026

Der var både gående, talende, dansende og kørende robotter på programmet, da Week of Robotics løb af stablen i Odense fra den 5.-8. maj. Ugen samlede den danske og internationale robotbranche til konferencer, live-demonstrationer og netværk - alt sammen med fokus på fremtidens

Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt18. 05. 2026

Hvordan kan danske fremstillingsvirksomheder skabe forretning i en verden, hvor ressourcer er knappe, værdikæder ændrer sig, og klimakrav skærpes? Det spørgsmål kan virksomheder og beslutningstagere nu udforske i Lillevirke. Forestil dig, at din virksomhed ikke længere kæmper mod

Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

AktueltBranchenytNavnenyt18. 05. 2026

Nordic Compass – The Nordic Round Table for Industry samler en række af de største nordiske og danske industriaktører for at implementere og skalere konkrete initiativer inden for kapitalmarkeder, deep tech, forsvar og energi. Ambitionen er at styrke nordisk og europæisk konkurrenceevne og

Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

Navnenyt18. 05. 2026

I sidste uge kunne Sick Danmark A/S fejre sit 40-års jubilæum. Siden åbningen den 13. maj 1986 har virksomheden udviklet sig fra sin spæde opstart til en af de førende sensorleverandører på det danske marked. Rejsen afspejler udviklingen i dansk industri – fra lav automatisering i 1980’erne til

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

    21.05.2026

  • Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

    21.05.2026

  • Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

    21.05.2026

  • Inhouse-event – Made to Move

    21.05.2026

  • Hoyer VMS Group samler maritime løsninger for skibsejere i Grækenland

    21.05.2026

  • AU opruster massivt på innovation og iværksætteri – søger 52 nye forskere

    21.05.2026

  • International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

    18.05.2026

  • Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

    18.05.2026

  • Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

    18.05.2026

  • Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

    18.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik