• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltNavnenytVand og spildevand10. 10. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Miljøvenligt spildevandsrenseanlæg til det nye OUH

AktueltNavnenytVand og spildevand10. 10. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Den danske cleantech-virksomhed Watopi, der specialiserer sig i skånsomme og ansvarlige spildevandsløsninger, skal levere et avanceret hospitalsrenseanlæg til det nye Odense Universitetshospital (OUH). Anlægget skal sikre en effektiv og miljøvenlig rensning af hospitalets spildevand, og er en vigtig brik i arbejdet med at fremme bæredygtige løsninger inden for byggeri i sundhedssektoren.


De innovative renseanlæg fra Watopi differentierer sig fra den almindelige kommunale spildevandsrensning på centrale anlæg. Det opføres nemlig ved hospitalet, så det renser spildevandet direkte ved kilden. Her er koncentrationen af stoffer i spildevandet højere, og med Watopis teknologi giver det en mere omkostningseffektiv og sikker renseløsning.
Anlægget har de samme funktioner som almindelige kommunale renseanlæg, men anvender derudover avancerede teknologier såsom keramiske membraner, ozonbehandling, aktivt kul og ionbyttere, der garanterer, at vandet er helt rent, så det kan udledes direkte til vandmiljøet uden fare, og bidrage til mere liv i de mindre å-løb.
Teknologien bag er gennemtestet og har renset spildevand på Herlev Hospital siden 2014, og er udnævnt til Best Available Technology af Miljøstyrelsen.
Hospitalsrenseanlægget på det nye OUH forventes at stå færdigt i 2025, og vil markere endnu et vigtigt skridt mod en mere moderniseret og ansvarlig sundhedssektor i Danmark.
Det nye OUH arbejder i øjeblikket tæt sammen med kommunen og parterne i projektet på at få udledningstilladelsen på plads.
-Vi er utroligt stolte af aftalen med det nye OUH. Vores mission er at udvikle ansvarlige løsninger, der beskytter miljøet, og samtidig imødekommer de høje krav, der stilles til økonomi og driftssikkerhed. Med vores teknologi sikrer vi, at spildevandet, som forlader hospitalet, er renset for sundheds- og miljøskadelige bakterier, lægemiddelrester og tungmetaller, så renheden er på drikkevandsniveau, udtaler direktør for Watopi, Jakob Søholm.

Et stort skridt mod mere bæredygtig vandrensning
Watopis løsning er ikke kun en gevinst for det nye OUH, men også for det omkringliggende miljø. Det decentrale renseanlæg vil nemlig lette presset på det kommunale kloaksystem og reducere risikoen for overløb, som ofte sker i perioder med kraftig regn og oversvømmelser.
-Med stigende krav til både miljøbeskyttelse, økonomi og bæredygtighed er det afgørende, at vi finder nye løsninger, der kan håndtere fremtidens udfordringer. Watopis teknologi gør det muligt for hospitaler som det nye OUH at leve op til disse krav, og samtidig mindske deres miljøpåvirkning, fortæller Teknisk Chef på Det Nye OUH, Morten Juhler.
Watopi planlægger at udrulle lignende anlæg til andre hospitaler, der ligesom det nye OUH ønsker at forhindre, at multiresistente bakterier og farlige lægemiddelrester havner i vores vandmiljø.
Den nye type renseanlæg skal således imødekomme tidens behov for langsigtede løsninger, der både har økonomiske fordele, men som også konkret reducerer risikoen for, at farligt forurenet spildevand har negativ påvirkning på befolkningens sundhed samt biodiversiteten.
Målet er at bruge den unikke og effektive teknologi til at skabe markante forbedringer af vores fælles vandmiljø samt sikre, at fremtidige generationer også har adgang til rent vand.

Skrevet i: Aktuelt, Navnenyt, Vand og spildevand

Seneste nyt fra redaktionen

Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

AktueltNavnenyt27. 04. 2026

Efter tre intense konkurrencedage kulminerede dette års DM i Skills 2026 lørdag med kåringen af danmarksmestrene i 48 forskellige fag. Se vinderne fra industriens ni konkurrencefag. De er blevet testet til deres yderste, deltagerne i DM i Skills 2026. Siden danmarksmesterskaberne for elever og

Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

RobotterTop27. 04. 2026

Allerede nu er alle udstillerstande til International Drone Show i Odense udsolgt. Med under to måneder til eventet vidner det om en markant efterspørgsel og understreger den voksende interesse for droneteknologi. International Drone Show finder sted den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport i Odense

Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

AktueltRobotter27. 04. 2026

I februar tog Teradyne Robotics A/S - som består af Universal Robots og Mobile Industrial Robots (MiR) og er et datterselskab til Teradyne, retslige skridt i Tyskland imod Elite Robots’ tyske datterselskab, Elite Robots Deutschland GmbH, for krænkelse af ophavsretten til Universal Robots’ software.

Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

Navnenyt27. 04. 2026

Holtec har ansat Rasmus Loof Hedegård som ny afdelingsleder i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som senior teamleder hos Semco. Valget af Rasmus Loof Hedegård bygger på hans over 25 års erfaring indenfor automation. Han skal nu være med til at sikre, at virksomheden tager yderligere skridt mod

Små 10 procent af Danmarks import af råvarer og halvfabrikata er sårbar over for eventuelle kriser

Branchenyt27. 04. 2026

En ny nordisk analyse – udarbejdet i samarbejde mellem de nordiske landes statistikkontorer under ledelse af Danmarks Statistik – viser, at danske og norske værdikæder er de mest sårbare i Norden over for forstyrrelser i international handel. - Selvom langt størstedelen af vores import kommer fra

Organisation vil have styrket Erhvervspuljen efter den blev tømt på under én uge

Energi og miljø27. 04. 2026

Danske virksomheders interesse for at skifte olie- og gasfyr ud er så stor, at der nu er søgt om flere midler, end der er i Erhvervspuljen. Nu efterlyser Varmepumpeindustrien hurtigere sagsbehandling og bedre rammer, så omstillingen ikke går i stå. Puljen rummede 279 millioner kroner, men den

Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

AutomatiseringBranchenytRobotterTop23. 04. 2026

Den danske robot-, automations- og droneindustri vokser fortsat, men i et lavere tempo end tidligere. Det viser en ny rapport fra Odense Robotics. I en tid med global afmatning retter flere virksomheder blikket mod hjemmemarkedet, hvor der er et betydeligt uudnyttet potentiale - ikke mindst i den

Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

AktueltAutomatiseringMesser og møder23. 04. 2026

Muligheden for at præsentere nye produkter og møde såvel potentielle som eksisterende kunder fremhæves af Solar og ICS, der begge udstiller på Automatik 2026. Messen finder sted i Brøndby Hallen 8.-10. september. Alt inden for automation, motion og drives kommer i fokus, når Automatik-messen

Danske forskere udvikler unik lasermaskine

AktueltMaskiner og anlægNavnenyt23. 04. 2026

Efter mere end 15 års forskning har to forskere fra Aalborg Universitet udviklet en lasermaskine, der kan fremstille prototyper af metal i én samlet proces og dermed reducere både tidsforbrug og udgifter væsentligt. De to forskere har stiftet spinout-virksomheden AutoShape. Og nu skal maskinen ud

Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

Branchenyt23. 04. 2026

Digital suverænitet er en topprioritet for ledere af danske organisationer med kritisk infrastruktur. En ny rapport fra DNV Cyber afslører, at mere end halvdelen (54 pct.) af lederne er stærkt bekymrede over at være afhængige af tredjepartsleverandører fra lande, hvor geopolitiske spændinger

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

    27.04.2026

  • Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

    27.04.2026

  • Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

    27.04.2026

  • Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

    27.04.2026

  • Små 10 procent af Danmarks import af råvarer og halvfabrikata er sårbar over for eventuelle kriser

    27.04.2026

  • Organisation vil have styrket Erhvervspuljen efter den blev tømt på under én uge

    27.04.2026

  • Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

    23.04.2026

  • Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

    23.04.2026

  • Danske forskere udvikler unik lasermaskine

    23.04.2026

  • Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

    23.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik