• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Energi og miljøMaskiner og anlægNavnenyt28. 05. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Metode til at genanvende metalforurenet plast

Energi og miljøMaskiner og anlægNavnenyt28. 05. 2024 | Helle Friemann Nielsen

IMAS A/S fra Greve siger tillykke til Redivivus Polymers og stifter Anders Munk i Havndal, som har vundet den MADE Challenge, virksomheden var med til at udforme tidligere i år. Forhåbentligt vil det demo-projekt, som følger med sejren, resultere i udviklingen af en metode til at sortere metalforurenet affald.

-Jeg håber demo-projektet vil resultere i en metode, som kan bruges til at sortere og genanvende endnu mere af vores affald, siger IMAS’s administrerende direktør Allan Rasmussen.

Ud af 30 interessetilkendegivelser og tre indsendte forslag var det Anders Munk og Redivivus Polymers fra Havndal, der vandt et MADE demonstrationsprojekt, hvor de skal teste en såkaldt Twin Screw Extruder. Maskinen sættes op og testes til at sortere metalforurenet plastaffald i to genanvendelige fraktioner: metalrester og plastpellets, som kan genanvendes i produktionen af nye plastprodukter.
-Det er et spændende projekt, som vi kommer til at følge nøje. Jeg håber demo-projektet vil resultere i en metode, som kan bruges til at sortere og genanvende endnu mere af vores affald, siger IMAS’s administrerende direktør Allan Rasmussen.
-Vi sorterer og genanvender i forvejen rigtig mange fraktioner af vores affald. Bl.a. alt fraskær fra de emner, vi drejer og fræser, smøreolier, emballage og affald fra køkken og kontor. Hvis vi også kan genanvende metalforurenet plast, kommer vi til at sende endnu mindre affald til forbrænding, tilføjer han.


En MADE Challenge til fordel for bearbejdningsindustrien
Det er dog ikke kun IMAS, som vil få glæde af demo-projektet og en metode til genanvendelse af metalforurenet plast. For alle andre virksomheder inden for bearbejdningsindustrien sender også metalforurenet plast til forbrænding i dag. Dette er også baggrunden for det fokus, som MADE Challenge 2024 havde.
Dommerpanelet ved årets MADE Challenge bestod af Nigel Edmondson, CEO i MADE, Christina Busk, miljøpolitisk chef i Plastindustrien, Peter Trillinsgaard, direktør for DI Produktion, Allan Rasmussen, adm. direktør i IMAS og bestyrelsesmedlem i Kjøbenhavns Smedelaug (KS) samt Lotte Bruun Jensen, CEO i Osvald jensen og bestyrelsesmedlem i KSL.

IMAS A/S (tidligere Ishøj Mekaniske) er en ejerledet virksomhed i tredje generation, som har eksisteret i mere end syv årtier.
Virksomheden har oparbejdet en omfattende ekspertise med et indgående kendskab til design, udvikling, materialevalg og produktion af komponenter til blandt andet:
• Vandbehandlingsanlæg
• Mikrofoner
• Smedevirksomheder
• Bedøvelsesgevær
• Chokoladefabrikker
• Apparater til blodprøvetagning
• Køkkenlågehængsler
• Gasindustri
• Underleverandør til blandt andet vindmølleindustrien
• Billåse
• Underleverandør til kølefabrik
• Jernbaneindustrien
I dag er IMAS en betroet underleverandør, som optimerer og producerer prototyper og færdige serier hurtigt. IMAS’s speciale at forsyne andre produktionsvirksomheder med drejet og fræste komponenter i en størrelse, man kan have i hånden.

Skrevet i: Energi og miljø, Maskiner og anlæg, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Robot-aftale mellem Aalborg Universitet og Boston Group

NavnenytRobotterTop19. 10. 2026

Aalborg Universitet indgår samarbejde om robotteknologi med teknologivirksomheden Boston Group. Gennem samarbejdet får studerende og forskere adgang til nogle af markedets mest avancerede robotplatforme, som kan indgå i undervisning, forskningsprojekter og eksperimenterende

Robot fjerner flaskehals hos biotek-komet

AktueltNavnenytRobotter19. 10. 2026

Med stigende efterspørgsel fra deres kunder stod den sjællandske forskningsvirksomhed Minerva Imaging med en markant flaskehals i laboratoriet. Uvildig sparring og test i Teknologisk Instituts robotlaboratorium banede vejen for den helt rigtige automatiseringsløsning. Stor succes og massiv

Den næste store konkurrencekamp i life science foregår ikke i laboratoriet

AktueltBranchenytMaskiner og anlæg19. 10. 2026

Da Novo Nordisk ændrede planerne for sit milliardprojekt i Odense på grund af lavere efterspørgsel og hårdere global konkurrence, blev det en påmindelse om, at vækst i life science kræver mere end investeringer og ambitioner. I et marked, hvor konkurrenterne presser på, bliver effektivitet,

Plastindustrien udvider konference på FoodTech til to dage

BranchenytMesser og møder19. 10. 2026

Lovgivningsmæssigt sker der meget på emballageområdet i disse år, og derfor har Plastindustrien valgt at fordoble sit faglige program på FoodTech fra én dag til to dage. Mens Plastindustrien tidligere har afholdt en endagskonference på FoodTech, udvider brancheforeningen i år konceptet til to

Svenske Axelent Group køber NTF fra Støvring

Maskiner og anlægNavnenyt19. 10. 2026

Kombinationen samler svenske Axelents globale platform inden for maskinafskærmning med NTF’s specialistkompetencer inden for rustfri og hygiejniske løsninger til fødevare-, drikkevare- og pharmaindustrien. Opkøbet sker for at accelerere global vækst inden for rustfri og hygiejniske

Danmark indtager 7. plads til EM i Cybersikkerhed

BranchenytMesser og møderNavnenyt19. 10. 2026

Efter intens kamp og flere dages dyst i cyberspace indtager Danmarks cyberlandshold en 7. plads ved EM i Cybersikkerhed 2026, der blev afholdt i den tyske by Bochum. De europæiske mesterskaber i cybersikkerhed er slut, og det danske cyberlandshold kan vende hjem til Danmark, efter flere dages

EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

Maskiner og anlægMesser og møderTop15. 10. 2026

EuroBLECH er verdens førende messe for pladebearbejdning. Årets overordnede tema er "For a Stronger Future - Smart & Sustainable Production". Dette afspejler de markante forandringer, som industrien står overfor, hvor virksomheder arbejder målrettet med at øge effektiviteten, styrke robustheden

Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg15. 10. 2026

Det netop afsluttede CHIPART-projekt med deltagelse af blandt andet Teknologisk Institut viser vejen mod en mindre miljøbelastende produktion med 3D-print, som også kan give økonomiske fordele. Det sker ved at genbruge titaniumspåner fra luftfartindustrien til 3D-print pulver - uden energitung

FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

AktueltEnergi og miljøMesser og møderVand og spildevand15. 10. 2026

Energieffektivitet i fødevareproduktionen og reduktion af vandforbruget kommer i fokus på FoodTechs Water & Energy-område, der byder på et informativt sceneprogram med en lang række eksperter. Førende eksperter inden for vand og energi står klar til at indtage Water & Energy Stage, når

Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

Branchenyt15. 10. 2026

304 virksomheder er enten blevet flyttet ud af Danmark eller blevet grundlagt i udlandet af danske iværksættere siden 1999. De virksomheder, der fortsat er selvstændige, beskæftiger i dag mere end 22.000 medarbejdere på verdensplan. Samtidig er 61 af virksomhederne siden blevet opkøbt til en samlet

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Robot-aftale mellem Aalborg Universitet og Boston Group

    19.10.2026

  • Robot fjerner flaskehals hos biotek-komet

    19.10.2026

  • Den næste store konkurrencekamp i life science foregår ikke i laboratoriet

    19.10.2026

  • Plastindustrien udvider konference på FoodTech til to dage

    19.10.2026

  • Svenske Axelent Group køber NTF fra Støvring

    19.10.2026

  • Danmark indtager 7. plads til EM i Cybersikkerhed

    19.10.2026

  • EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

    15.10.2026

  • Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

    15.10.2026

  • FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

    15.10.2026

  • Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

    15.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}