• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Energi og miljøMaskiner og anlægNavnenyt28. 05. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Metode til at genanvende metalforurenet plast

Energi og miljøMaskiner og anlægNavnenyt28. 05. 2024 By Helle Friemann Nielsen

IMAS A/S fra Greve siger tillykke til Redivivus Polymers og stifter Anders Munk i Havndal, som har vundet den MADE Challenge, virksomheden var med til at udforme tidligere i år. Forhåbentligt vil det demo-projekt, som følger med sejren, resultere i udviklingen af en metode til at sortere metalforurenet affald.

-Jeg håber demo-projektet vil resultere i en metode, som kan bruges til at sortere og genanvende endnu mere af vores affald, siger IMAS’s administrerende direktør Allan Rasmussen.

Ud af 30 interessetilkendegivelser og tre indsendte forslag var det Anders Munk og Redivivus Polymers fra Havndal, der vandt et MADE demonstrationsprojekt, hvor de skal teste en såkaldt Twin Screw Extruder. Maskinen sættes op og testes til at sortere metalforurenet plastaffald i to genanvendelige fraktioner: metalrester og plastpellets, som kan genanvendes i produktionen af nye plastprodukter.
-Det er et spændende projekt, som vi kommer til at følge nøje. Jeg håber demo-projektet vil resultere i en metode, som kan bruges til at sortere og genanvende endnu mere af vores affald, siger IMAS’s administrerende direktør Allan Rasmussen.
-Vi sorterer og genanvender i forvejen rigtig mange fraktioner af vores affald. Bl.a. alt fraskær fra de emner, vi drejer og fræser, smøreolier, emballage og affald fra køkken og kontor. Hvis vi også kan genanvende metalforurenet plast, kommer vi til at sende endnu mindre affald til forbrænding, tilføjer han.


En MADE Challenge til fordel for bearbejdningsindustrien
Det er dog ikke kun IMAS, som vil få glæde af demo-projektet og en metode til genanvendelse af metalforurenet plast. For alle andre virksomheder inden for bearbejdningsindustrien sender også metalforurenet plast til forbrænding i dag. Dette er også baggrunden for det fokus, som MADE Challenge 2024 havde.
Dommerpanelet ved årets MADE Challenge bestod af Nigel Edmondson, CEO i MADE, Christina Busk, miljøpolitisk chef i Plastindustrien, Peter Trillinsgaard, direktør for DI Produktion, Allan Rasmussen, adm. direktør i IMAS og bestyrelsesmedlem i Kjøbenhavns Smedelaug (KS) samt Lotte Bruun Jensen, CEO i Osvald jensen og bestyrelsesmedlem i KSL.

IMAS A/S (tidligere Ishøj Mekaniske) er en ejerledet virksomhed i tredje generation, som har eksisteret i mere end syv årtier.
Virksomheden har oparbejdet en omfattende ekspertise med et indgående kendskab til design, udvikling, materialevalg og produktion af komponenter til blandt andet:
• Vandbehandlingsanlæg
• Mikrofoner
• Smedevirksomheder
• Bedøvelsesgevær
• Chokoladefabrikker
• Apparater til blodprøvetagning
• Køkkenlågehængsler
• Gasindustri
• Underleverandør til blandt andet vindmølleindustrien
• Billåse
• Underleverandør til kølefabrik
• Jernbaneindustrien
I dag er IMAS en betroet underleverandør, som optimerer og producerer prototyper og færdige serier hurtigt. IMAS’s speciale at forsyne andre produktionsvirksomheder med drejet og fræste komponenter i en størrelse, man kan have i hånden.

Skrevet i: Energi og miljø, Maskiner og anlæg, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

Messer og møderRobotterTop18. 05. 2026

Der var både gående, talende, dansende og kørende robotter på programmet, da Week of Robotics løb af stablen i Odense fra den 5.-8. maj. Ugen samlede den danske og internationale robotbranche til konferencer, live-demonstrationer og netværk - alt sammen med fokus på fremtidens

Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt18. 05. 2026

Hvordan kan danske fremstillingsvirksomheder skabe forretning i en verden, hvor ressourcer er knappe, værdikæder ændrer sig, og klimakrav skærpes? Det spørgsmål kan virksomheder og beslutningstagere nu udforske i Lillevirke. Forestil dig, at din virksomhed ikke længere kæmper mod

Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

AktueltBranchenytNavnenyt18. 05. 2026

Nordic Compass – The Nordic Round Table for Industry samler en række af de største nordiske og danske industriaktører for at implementere og skalere konkrete initiativer inden for kapitalmarkeder, deep tech, forsvar og energi. Ambitionen er at styrke nordisk og europæisk konkurrenceevne og

Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

Navnenyt18. 05. 2026

I sidste uge kunne Sick Danmark A/S fejre sit 40-års jubilæum. Siden åbningen den 13. maj 1986 har virksomheden udviklet sig fra sin spæde opstart til en af de førende sensorleverandører på det danske marked. Rejsen afspejler udviklingen i dansk industri – fra lav automatisering i 1980’erne til

DI-prognose: Stiger en tønde olie 10 dollar, kan det koste tusindvis af job

Branchenyt18. 05. 2026

Et nyt oliechok fra krigen i Mellemøsten kan forplante sig til lavere aktivitet og færre job i Danmark. En prognose fra Dansk Industri viser, at hvis olieprisen i en periode ligger blot 10 dollar højere end forventet, kan det bremse væksten med milliarder og koste 11.000 job. Dansk Industri

Svanehøj styrker serviceforretningen – opkøber H&K Services i Holland

NavnenytOffshore og marine18. 05. 2026

Svanehøj, der er specialist i marinepumper og målesystemer til flydende gas, fortsætter udvidelsen af sine aktiviteter i Holland. Sidste års overtagelse af European Pump Solutions følges nu op med et opkøb af H&K Services B.V, der servicerer gas- og kemikalietankskibe for kunder i

Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

AutomatiseringBranchenytNavnenytRobotterTop11. 05. 2026

Mens 7. Regiments Musikkorps spillede, dirigerede en humanoid robot indvielsen af Teknologisk Instituts nye Humanoid Lab til Robotbrag i Forskerparken i Odense i sidste uge. Et laboratorium, der skal hjælpe dansk industri med at finde ud af, om fremtidens robotter er klar til fabriksgulvet. Ï

Humanoid robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter11. 05. 2026

I forbindelse med Robotbrag 2026, der blev afholdt den 7. og 8. maj i Odense, blev DIRA Teknologiprisen 2026 uddelt. Prisen i år gik til den humanoide robot Unitree G1. En specialiseret gartnerirobot, en GPS-fri navigationsteknologi og en banebrydende humanoid robot. Det er de tre fascinerende

Forskningscenter skal styrke samspillet mellem jura, AI og robotteknologi

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter11. 05. 2026

Juridisk Institut ved Syddansk Universitet etablerer CLAIR – Center for Law, AI and Robotics. Centret skal bidrage med ny viden, der kan omsættes i både uddannelse, lovgivning og praksis i mødet mellem jura og teknologi. Syddansk Universitet har etableret et nyt forskningscenter på Juridisk

EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

AutomatiseringBranchenyt11. 05. 2026

Når produktionen skal være både hurtigere, mere fleksibel og mere sikker, bliver kommunikationsteknologien en nøglefaktor. EtherCAT har i mere end to årtier været blandt de hurtigste industrielle kommunikationsteknologier – og står nu endnu stærkere i en tid, hvor cybersikkerhed og regulering fylder

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

    18.05.2026

  • Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

    18.05.2026

  • Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

    18.05.2026

  • Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

    18.05.2026

  • DI-prognose: Stiger en tønde olie 10 dollar, kan det koste tusindvis af job

    18.05.2026

  • Svanehøj styrker serviceforretningen – opkøber H&K Services i Holland

    18.05.2026

  • Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

    11.05.2026

  • Humanoid robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

    11.05.2026

  • Forskningscenter skal styrke samspillet mellem jura, AI og robotteknologi

    11.05.2026

  • EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

    11.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik