• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringNavnenyt06. 06. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Med millioninvestering vil dansk startup revolutionere logistikindustrien med kunstig intelligens

AutomatiseringNavnenyt06. 06. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Den danske virksomhed Sentispec ApS vil hjælpe logistikindustrien med sin AI-baserede løsning, der allerede er lanceret i seks lande. Nu har virksomheden rejst en tocifret millioninvestering fra People Ventures og Founderment, der skal hjælpe virksomheden med at skalere yderligere.

Sentispecs stiftere Andreas Claudi, CEO, og Morten Herman Langkjær, CTO.

Sentispec ApS anvender videodata og computervision til at hjælpe logistikvirksomheder med at automatisere lageroptælling, lokalisere forsvundne varer og effektivisere fyldning af containere og lastbiler i realtid.
Nu har virksomheden modtaget en investering på 25 mio. kroner fra de to investeringsfonde Founderment og People Ventures.
-Vores kunder er enormt fokuserede på både omkostningsniveau og især kvaliteten af deres services til deres kunder, og derfor giver vores løsninger en stor konkurrencefordel. Vi kan faktisk se, at en del af vores kunder bruger vores salgsmateriale direkte i deres egne salg for at skille sig ud fra mængden, siger CEO hos Sentispec, Andreas Claudi.
I dag er Sentispec til stede på seks markeder i Europa, og store logistikvirksomheder som DANX, AgriNorcold og Frode Laursen bruger i dag Sentispecs løsninger til at frigøre tid og plads.
Eksempelvis kan virksomhedens kameraløsning scanne op til 3.000 paller i timen, hvilket 30-dobler effektiviteten i forhold til en håndholdt scanner – og skærer estimeret 80 procent af det manuelle arbejde under lageropgørelser.

Større investorkreds
Den nye kapitalindsprøjtning markerer en milepæl for Sentispec, som planlægger at servicere 10 procent af verdens transport inden for en kort årrække. Med investeringen vil Sentispec åbne døren til nye markeder i blandt andet USA og Asien.
Det er Sentispecs anden investeringsrunde på et år, og denne gang er People Ventures blevet en del af investorkredsen.
-Der er behov for nyere og smartere måder at tænke logistik på for at håndtere branchens stigende omkostninger og mangel på arbejdskraft, og det kommer Sentispec med. Deres innovative tilgang og eksekveringsevne er virkelig imponerende, og vi glæder os til at hjælpe dem med at bringe deres vision videre ud i verden, siger Claus Zibrandtsen, Managing Partner i People Ventures.
Foruden People Ventures består Sentispecs investorkreds blandt andet af Founderment samt Morten Ditmer, stifter af teknologivirksomheden Ditmer A/S og Troels Riisbrich Underlien, medejer af e-handelsvirksomheden Vertica.

Sentispec ApS en global start-up baseret i Danmark, der arbejder med nogle af verdens største logistik- og distributionsvirksomheder. Sentispec leverer en AI-Computer Vision-platform, der forbedrer gennemsigtigheden og produktiviteten i globale forsyningskæder. Platformen giver regionale og globale forsyningskædeoperatører betydelige produktivitetsforbedringer gennem analyse af visuelle data i forhold til trailere, paller, containere, lager, porte og lagre. Sentispec har hovedkontor i Danmark med aktiviteter i bl.a. Storbritannien, Tyskland, Belgien, Polen, Sverige, Finland.

Skrevet i: Automatisering, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

Messer og møderTop09. 04. 2026

I næste uge danner Messe Düsseldorf atter rammen, når eksperter fra hele verden mødes på de to internationale topmesser Wire & Tube 2026, der afholdes sideløbende. Omkring 2700 udstillere forventes at stå klar til at præsentere nyheder og tendenser inden for ledninger, kabler, rør og tilhørende

Danske studerende sender klimasatellit på mission

AktueltInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Den 30. marts 2026 blev satellitten DISCO-2 opsendt fra Californien. Bag missionen står danske universitetsstuderende. Satellitten skal fra rummet overvåge de smeltende gletsjere i Grønland og levere data til klimaforskningen. DISCO-2 er en ambitiøst bygget studentersatellit. Den er udviklet i

Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Danske produktionsvirksomheder smider hvert år over én mio. tons industriaffald ud – men hvad sker der, når designere ser på affaldet med nye øjne? Ja, det kan kaste en international designpris og helt nye forretningsmuligheder af sig. Det viser et stort projekt fra Aalborg Universitet. Over

Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

AutomatiseringNavnenytOffshore og marine09. 04. 2026

Stor efterspørgsel på elektriske motorer og automatiseringsløsninger til industrien og den maritime sektor samt serviceydelser ombord på skibe i hele verden skaber fremgang hos Hoyer VMS Group. Virksomheden lander rekordstor omsætning og driftsindtjening og sigter mod fortsat vækst i de kommende

Zebicon A/S samler plastbranchen om 3D scanning og digital kvalitetskontrol

Messer og møder09. 04. 2026

Den 30. april inviterer Zebicon A/S til konference for plastvirksomheder, der er nysgerrige på, hvordan 3D scanning og digital kvalitetskontrol kan bruges i praksis. Dagen byder på faglige oplæg, praksisnære workshops og erfaringsdeling fra andre plastvirksomheder, der allerede arbejder med

TEKUM udvider med to nye afdelinger

Navnenyt09. 04. 2026

Servicevirksomheden TEKUM fortsætter sin markante vækst med etablering af nye afdelinger i hhv. Horsens og Odense. Virksomheden styrker sin tilstedeværelse i Jylland og på Fyn, fordi man har indgået nye, store aftaler med kunder i de to områder. TEKUM har som mål at være den foretrukne

Månekapløbet er i gang – Aalborg Universitet vil sende robot til Månen

InnovationNavnenytRobotterTop07. 04. 2026

Dansk robotteknologi skal til Månen. Forskere og studerende på Aalborg Universitet er lige nu ved at have den første prototype af Måne-roveren klar. Robotten skal kunne køre autonomt i det barske månemiljø og undersøge, udvinde og håndtere Månens ressourcer samt støtte fremtidige baser. USA har

Robotstartup sikrer investering til blød robot, der kan inspicere farlige miljøer

AktueltNavnenytRobotter07. 04. 2026

En blød robot, der kan ”vokse” ind i aflukkede rum og føre sensorer frem, hvor traditionelle inspektionsmetoder kommer til kort, lyder næsten umulig - men det er netop, hvad XiniX AI har udviklet. Virksomheden, som har base i Odense, har nu sikret sig en pre-seed-investering, der skal bringe

Sjællandsk filterspecialist får investering i Løvens Hule

AktueltNavnenyt07. 04. 2026

Den sjællandske filtervirksomhed FilterNew fik i seneste udgave af DR’s iværksætterprogram Løvens Hule en investering på 500.000 kroner fra Morten Larsen, der sikrede sig 17,5 procent af virksomheden. Investeringen skal bl.a. bruges til at styrke FilterNews onlineforretning og introducere nye

Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatiseringen af centrale processer inden 2030

AutomatiseringBranchenyt07. 04. 2026

Automatiseringen i industrien forventes at stige markant frem mod 2030. Ifølge PwC’s nye undersøgelse ”Global Industrial Manufacturing Sector Outlook” bliver andelen af industrivirksomheder med højt automatiserede processer mere end fordoblet fra 18 pct. i dag til 50 pct. i 2030. Undersøgelsen

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

    09.04.2026

  • Danske studerende sender klimasatellit på mission

    09.04.2026

  • Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

    09.04.2026

  • Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

    09.04.2026

  • Zebicon A/S samler plastbranchen om 3D scanning og digital kvalitetskontrol

    09.04.2026

  • TEKUM udvider med to nye afdelinger

    09.04.2026

  • Månekapløbet er i gang – Aalborg Universitet vil sende robot til Månen

    07.04.2026

  • Robotstartup sikrer investering til blød robot, der kan inspicere farlige miljøer

    07.04.2026

  • Sjællandsk filterspecialist får investering i Løvens Hule

    07.04.2026

  • Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatiseringen af centrale processer inden 2030

    07.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik