• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltMesser og møder11. 05. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Mazak klar til hi-messen til oktober

AktueltMesser og møder11. 05. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Det er svært at sige CNC-værktøjsmaskiner uden at tænke Mazak, og nu kan besøgende på hi-messen opleve storproducentens velkendte værktøjsmaskiner helt tæt på, når Yamazaki Mazak Danmark A/S for første gang udstiller på hi Tech & Industry Scandinavia 5.-7. oktober 2021 i MCH Messecenter Herning.

Mona Jakobsen og Lene Villadsen fra hi-teamet i selskab med administrerende direktør Lars Lynge fra Yamazaki Mazak Danmark A/S. Foto: MCH/Merrild.


-Vi har i lang tid haft stor interesse i hi-messen, og i kombination med, at vi nu oplever en stigende investeringslyst på det danske marked, er det oplagt at blive en del af messen, som er en enorm attraktiv platform inden for et bredt branchefelt. Desuden ser vi frem til at komme ud og møde branchen i øjenhøjde og netværke med både nye og eksisterende kunder, fortæller Lars Lynge, administrerende direktør, Yamazaki Mazak Danmark A/S.
Hos teamet bag hi-messen glæder man sig over at kunne udvide feltet af udstillere inden for værktøjsmaskiner:
-Vi arbejder hele tiden på at skabe god synergi mellem de forskellige sektorer på hi-messen, så både udstillere og besøgende kan få mest muligt ud af deres deltagelse, og derfor er vi stolte over, at vi har fået Mazak med ombord til at styrke den voksende sektor af værktøjsmaskiner i hal C, siger Mona Jakobsen, projektchef for hi-messen.
Hun bakkes op af Ole Krabbe, bestyrelsesmedlem i BITVA, medlem af messekomitéen og koncerndirektør hos AVN Gruppen, som ser frem til at byde en stærk spiller velkommen på hi-messen:
-I BITVA er det vores mål, at hal C på hi-messen skal være samlingspunktet for maskiner, værktøj og produktionsudstyr inden for industriel bearbejdning. Derfor glæder det mig naturligvis meget, at en stor aktør som Mazak vælger at blive en del af udstillingen. Deres tilstedeværelse er med til at styrke hallen til gavn for den samlede branche, forklarer Ole Krabbe og tilføjer, at han selv ser frem til at blive del af hallen med AVN Gruppen:
-Hal C kan noget helt specielt. Det erfarede vi i 2019, og derfor har vi i år valgt at fordoble vores udstillingsareal. Nu hvor vi har siddet indespærret bag en skærm i over et år, så mener jeg, at den fysiske messe er vigtigere end nogensinde før, og derfor ser jeg umådeligt meget frem til hi 2021, slutter Ole Krabbe.

hi Tech & Industry Scandinavia finder sted 5.-7. oktober 2021 i MCH Messecenter Herning.

Yamazaki Mazak, der er grundlagt i 1919, er en familieejet koncern med globalt 11 fabrikker, 7.860 ansatte og 72 teknologicentre på verdensplan. Koncernen producerer flere end 260 forskellige CNC-styrede værktøjsmaskiner; herunder drejebænke, bearbejdningscentre, multitaskingmaskiner, lasere og automation.
Den danske afdeling af Mazak er beliggende i Ringsted, hvorfra virksomheden yder service og support til kunder i hele landet. Til december 2021 bliver det nye teknologicenter i Middelfart taget i brug, hvor man efterfølgende ser frem til at fremvise Mazak-maskinerne, undervise kunder og skoler samt i det hele taget lave events. I Belgien, Lueven, er det europæiske reservedelslager beliggende, og derfor kan Mazak Danmark levere reservedele til hele landet inden for 24 timer i 97 procent af tilfældene.

Skrevet i: Aktuelt, Messer og møder

Seneste nyt fra redaktionen

AI løber som en rød tråd på Hannover Messe 2026

Messer og møderTop16. 04. 2026

I næste uge afholdes verdens største industrimesse; Hannover Messe 2026. Dette års messe er med en ny tematisk struktur og nye netværksformater. Fokus er på automatisering og digitalisering - og AI løber som en rød tråd gennem hele messen. Udstillere fra hele verden vil som vanligt præsentere

De nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

AktueltAutomatiseringInnovationMesser og møderNavnenytRobotter16. 04. 2026

Dansk Robot Netværk (DIRA) uddeler hvert år DIRA Teknologiprisen til en teknologi, der inspirerer branchen og sætter fokus på nye robotteknologiske muligheder. Nu har juryen udvalgt de tre nominerede til prisen i 2026. Gartnerirobot, GPS-fri navigation og gående humanoid kæmper om årets DIRA

Nyt forskningsprojekt kan forlænge kritisk batteritid på droner

AktueltAutomatiseringInnovation16. 04. 2026

Med såkaldt reverse computing kan man energioptimere digitale systemer - blandt andet droner til både civil og militært brug. Netop det skal forskere fra Syddansk Universitet arbejde med i et stort nyt europæisk forsknings- og uddannelsesprojekt. Computere, servere og digital infrastruktur står

Historisk mod foreviget i støbejern

Maskiner og anlægNavnenyt16. 04. 2026

Avanceret 3D-teknologi og klassisk støbehåndværk fra jernstøberiet ULDALL i Vejen forenes i hyldest til sabotageaktion under Anden Verdenskrig, der blev et vendepunkt i Danmarks historie. En af de mest markante sabotageaktioner under den tyske besættelse er nu blevet foreviget i støbejern. En

Phoenix Contact på Hannover messen: Alt handler om integrerede, netværksforbundne energisystemer

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt16. 04. 2026

På årets Hannover Messe fokuserer Phoenix Contact på fire emner: Power Reliability, sikker automation, effektiv styretavlekonstruktion og integreret tilslutningsteknologi. Virksomheden vil for første gang udstille sine produkter og løsninger i automationshallen – hal 27 – på stand G26 i tråd med det

Fiberoptik i robotassisteret kirurgi – en nøgleteknologi til højintegritets datatransmission

AutomatiseringMaskiner og anlæg16. 04. 2026

Medicosektoren gennemgår i disse år en markant udvikling – især inden for robotassisteret kirurgi. De moderne kirurgiske robotsystemer muliggør mere præcise procedurer, samtidig med at de reducerer belastningen på patienterne og øger effektiviteten på operationsstuen. Denne udvikling medfører

Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

BranchenytInnovationNavnenytRobotterTop13. 04. 2026

Teknologisk Institut leder internationalt rumfartsprojekt, der skal udvikle særlig beskyttelse til rumrobotter. Teknologien skal bane vej for flere robotter i rummet, men rummer også potentiale for mere jordnær anvendelse. Fremtidens rumudforskning vil i stigende grad foregå med robotter som

Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

AktueltAutomatiseringNavnenyt13. 04. 2026

Da dronevirksomheden Thunderstrike Aviation sidste år åbnede en 5.000 kvadratmeter stor dronefabrik ved HCA Airport i Odense, markerede det starten på en omfattende europæisk satsning. Nu har virksomheden taget næste skridt og opruster markant på medarbejderfronten. Thunderstrike udvikler

Ny teknologi i kampen mod PFAS

AktueltInnovationVand og spildevand13. 04. 2026

Forskere fra Aarhus Universitet har udviklet en katalysator, der kan svække kemiens stærkeste binding og dermed bane vej for mere effektiv nedbrydning af PFAS. En ny type katalysator kan ændre måden, vi nedbryder nogle af de mest genstridige kemikalier i miljøet.Forskere fra Aarhus Universitet

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

AutomatiseringMesser og møder13. 04. 2026

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes: Efter en udsolgt festival i 2025 rykker en af Danmarks største tech-begivenheder 16.-17. september i endnu større rammer – og offentliggør nu stjernespækket AI-program. Over 3.000 it-professionelle mødes 16.- 17.

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • AI løber som en rød tråd på Hannover Messe 2026

    16.04.2026

  • De nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

    16.04.2026

  • Nyt forskningsprojekt kan forlænge kritisk batteritid på droner

    16.04.2026

  • Historisk mod foreviget i støbejern

    16.04.2026

  • Phoenix Contact på Hannover messen: Alt handler om integrerede, netværksforbundne energisystemer

    16.04.2026

  • Fiberoptik i robotassisteret kirurgi – en nøgleteknologi til højintegritets datatransmission

    16.04.2026

  • Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

    13.04.2026

  • Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

    13.04.2026

  • Ny teknologi i kampen mod PFAS

    13.04.2026

  • Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    13.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik