• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltMesser og møder11. 05. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Mazak klar til hi-messen til oktober

AktueltMesser og møder11. 05. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Det er svært at sige CNC-værktøjsmaskiner uden at tænke Mazak, og nu kan besøgende på hi-messen opleve storproducentens velkendte værktøjsmaskiner helt tæt på, når Yamazaki Mazak Danmark A/S for første gang udstiller på hi Tech & Industry Scandinavia 5.-7. oktober 2021 i MCH Messecenter Herning.

Mona Jakobsen og Lene Villadsen fra hi-teamet i selskab med administrerende direktør Lars Lynge fra Yamazaki Mazak Danmark A/S. Foto: MCH/Merrild.


-Vi har i lang tid haft stor interesse i hi-messen, og i kombination med, at vi nu oplever en stigende investeringslyst på det danske marked, er det oplagt at blive en del af messen, som er en enorm attraktiv platform inden for et bredt branchefelt. Desuden ser vi frem til at komme ud og møde branchen i øjenhøjde og netværke med både nye og eksisterende kunder, fortæller Lars Lynge, administrerende direktør, Yamazaki Mazak Danmark A/S.
Hos teamet bag hi-messen glæder man sig over at kunne udvide feltet af udstillere inden for værktøjsmaskiner:
-Vi arbejder hele tiden på at skabe god synergi mellem de forskellige sektorer på hi-messen, så både udstillere og besøgende kan få mest muligt ud af deres deltagelse, og derfor er vi stolte over, at vi har fået Mazak med ombord til at styrke den voksende sektor af værktøjsmaskiner i hal C, siger Mona Jakobsen, projektchef for hi-messen.
Hun bakkes op af Ole Krabbe, bestyrelsesmedlem i BITVA, medlem af messekomitéen og koncerndirektør hos AVN Gruppen, som ser frem til at byde en stærk spiller velkommen på hi-messen:
-I BITVA er det vores mål, at hal C på hi-messen skal være samlingspunktet for maskiner, værktøj og produktionsudstyr inden for industriel bearbejdning. Derfor glæder det mig naturligvis meget, at en stor aktør som Mazak vælger at blive en del af udstillingen. Deres tilstedeværelse er med til at styrke hallen til gavn for den samlede branche, forklarer Ole Krabbe og tilføjer, at han selv ser frem til at blive del af hallen med AVN Gruppen:
-Hal C kan noget helt specielt. Det erfarede vi i 2019, og derfor har vi i år valgt at fordoble vores udstillingsareal. Nu hvor vi har siddet indespærret bag en skærm i over et år, så mener jeg, at den fysiske messe er vigtigere end nogensinde før, og derfor ser jeg umådeligt meget frem til hi 2021, slutter Ole Krabbe.

hi Tech & Industry Scandinavia finder sted 5.-7. oktober 2021 i MCH Messecenter Herning.

Yamazaki Mazak, der er grundlagt i 1919, er en familieejet koncern med globalt 11 fabrikker, 7.860 ansatte og 72 teknologicentre på verdensplan. Koncernen producerer flere end 260 forskellige CNC-styrede værktøjsmaskiner; herunder drejebænke, bearbejdningscentre, multitaskingmaskiner, lasere og automation.
Den danske afdeling af Mazak er beliggende i Ringsted, hvorfra virksomheden yder service og support til kunder i hele landet. Til december 2021 bliver det nye teknologicenter i Middelfart taget i brug, hvor man efterfølgende ser frem til at fremvise Mazak-maskinerne, undervise kunder og skoler samt i det hele taget lave events. I Belgien, Lueven, er det europæiske reservedelslager beliggende, og derfor kan Mazak Danmark levere reservedele til hele landet inden for 24 timer i 97 procent af tilfældene.

Skrevet i: Aktuelt, Messer og møder

Seneste nyt fra redaktionen

Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

Energi og miljøInnovationNavnenytTop17. 08. 2026

Ved at kombinere to kendte teknologier på en ny måde har forskere fra Syddansk Universitet udviklet en komponent, der både øger effektiviteten og giver ingeniører en helt ny mulighed for at optimere termiske energisystemer. De første laboratorieresultater viser forbedringer på op til 12,3

Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

AktueltMesser og møder17. 08. 2026

Skandinaviens største forsvarsindustriudstilling, DALO Industry Days, finder for første gang sted i Herning, når MCH Messecenter Herning danner ramme om messen 19.-20. august 2026. Vidensdeling, netværk og internationalt samarbejde er i centrum, når Forsvaret, Forsvarsministeriets Materiel- og

Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

AktueltNavnenytOffshore og marine17. 08. 2026

Det maritime erhvervsnetværk BlueTech Center udvider nu sin tilstedeværelse på Fyn med åbningen af et satellitkontor på Odense Havn. Det er et led i centerets ambition om at komme tættere på de virksomheder, der hver dag bidrager til udviklingen af det maritime erhverv på Fyn. Odense Havn

Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

Messer og møderNavnenyt17. 08. 2026

Lemvigh-Müller A/S deltager på DALO Industry Days, hvor virksomheden præsenterer en række spændende løsninger inden for blandt andet professionelle værktøjer og sikkerhedsudstyr til Forsvaret. Den 19. og 20. august deltager Lemvigh-Müller A/S på DALO Industry Days i Herning, hvor virksomheden

SMVdanmark: Vent et år med bøder for nye emballageregler

Branchenyt17. 08. 2026

De nye EU-krav til emballage trådte i kraft i sidste uge - den 12. august. Virksomhederne bør have mindst et år til at få styr på reglerne, før myndighederne griber til bøder og andre sanktioner. Det mener SMVdanmark, der opfordrer klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa til at sikre en

Faglært er Danmarks største fejring af faglærte

BranchenytMesser og møder17. 08. 2026

Med Faglært sætter man for første gang nogensinde fokus på de tusindvis af unge og voksne, der har valgt at gå en faglært vej og træder ud i arbejdslivet med vigtige kompetencer. Faglært afholdes den 19. august i Aarhus og præsenteres af Aarhus Tech, Sosu Østjylland, Aarhus Business College og

Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

AutomatiseringNavnenytTop13. 08. 2026

IFS’ Industrial AI-løsninger bliver nu bragt i spil i en af Europas mest profilerede fodboldklubber. Chelsea FC vil bruge AI til at effektivisere hele det administrative og operative apparat, der holder klubben og spillerne i luften som led i et flerårigt samarbejde med IFS. Det er ikke kun på

DTU-instrument består første videnskabelige prøve i rummet

AktueltInnovationMaskiner og anlæg13. 08. 2026

Psyche-rumfartøjet er på vej mod asteroiden Psyche mellem Mars og Jupiter. Forbiflyvningen af Mars var den første mulighed for at teste det DTU-udviklede magnetometers videnskabelige ydeevne ved en planet. Resultaterne markerer en vigtig milepæl. NASA har offentliggjort de første videnskabelige

Virksomheder skal tage ejerskab over eget energiforbrug

AktueltBranchenytEnergi og miljø13. 08. 2026

Kapaciteten i det offentlige elnet er begrænset og vil være det i lang tid. Derfor kan det for virksomheder med vækstambitioner være relevant at tage ejerskab over eget energiforbrug, så afhængigheden af elnettet bliver minimeret. Det kan for eksempel være med solceller og en batteriløsning, der

Mekoprint A/S og idoc A/S går sammen om hurtigere udvikling og produktion til europæisk forsvarsindustri

Navnenyt13. 08. 2026

Forsvarsindustrien i Danmark og resten af Europa efterspørger i stigende grad komplette, integrerede og færdigtestede løsninger, der hurtigt kan skaleres. Det er baggrunden for et strategisk samarbejde mellem produktionsvirksomheden Mekoprint A/S og ingeniørvirksomheden idoc A/S, som allerede har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    17.08.2026

  • Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

    17.08.2026

  • Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

    17.08.2026

  • Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

    17.08.2026

  • SMVdanmark: Vent et år med bøder for nye emballageregler

    17.08.2026

  • Faglært er Danmarks største fejring af faglærte

    17.08.2026

  • Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

    13.08.2026

  • DTU-instrument består første videnskabelige prøve i rummet

    13.08.2026

  • Virksomheder skal tage ejerskab over eget energiforbrug

    13.08.2026

  • Mekoprint A/S og idoc A/S går sammen om hurtigere udvikling og produktion til europæisk forsvarsindustri

    13.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}