• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltMesser og møder11. 05. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Mazak klar til hi-messen til oktober

AktueltMesser og møder11. 05. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Det er svært at sige CNC-værktøjsmaskiner uden at tænke Mazak, og nu kan besøgende på hi-messen opleve storproducentens velkendte værktøjsmaskiner helt tæt på, når Yamazaki Mazak Danmark A/S for første gang udstiller på hi Tech & Industry Scandinavia 5.-7. oktober 2021 i MCH Messecenter Herning.

Mona Jakobsen og Lene Villadsen fra hi-teamet i selskab med administrerende direktør Lars Lynge fra Yamazaki Mazak Danmark A/S. Foto: MCH/Merrild.


-Vi har i lang tid haft stor interesse i hi-messen, og i kombination med, at vi nu oplever en stigende investeringslyst på det danske marked, er det oplagt at blive en del af messen, som er en enorm attraktiv platform inden for et bredt branchefelt. Desuden ser vi frem til at komme ud og møde branchen i øjenhøjde og netværke med både nye og eksisterende kunder, fortæller Lars Lynge, administrerende direktør, Yamazaki Mazak Danmark A/S.
Hos teamet bag hi-messen glæder man sig over at kunne udvide feltet af udstillere inden for værktøjsmaskiner:
-Vi arbejder hele tiden på at skabe god synergi mellem de forskellige sektorer på hi-messen, så både udstillere og besøgende kan få mest muligt ud af deres deltagelse, og derfor er vi stolte over, at vi har fået Mazak med ombord til at styrke den voksende sektor af værktøjsmaskiner i hal C, siger Mona Jakobsen, projektchef for hi-messen.
Hun bakkes op af Ole Krabbe, bestyrelsesmedlem i BITVA, medlem af messekomitéen og koncerndirektør hos AVN Gruppen, som ser frem til at byde en stærk spiller velkommen på hi-messen:
-I BITVA er det vores mål, at hal C på hi-messen skal være samlingspunktet for maskiner, værktøj og produktionsudstyr inden for industriel bearbejdning. Derfor glæder det mig naturligvis meget, at en stor aktør som Mazak vælger at blive en del af udstillingen. Deres tilstedeværelse er med til at styrke hallen til gavn for den samlede branche, forklarer Ole Krabbe og tilføjer, at han selv ser frem til at blive del af hallen med AVN Gruppen:
-Hal C kan noget helt specielt. Det erfarede vi i 2019, og derfor har vi i år valgt at fordoble vores udstillingsareal. Nu hvor vi har siddet indespærret bag en skærm i over et år, så mener jeg, at den fysiske messe er vigtigere end nogensinde før, og derfor ser jeg umådeligt meget frem til hi 2021, slutter Ole Krabbe.

hi Tech & Industry Scandinavia finder sted 5.-7. oktober 2021 i MCH Messecenter Herning.

Yamazaki Mazak, der er grundlagt i 1919, er en familieejet koncern med globalt 11 fabrikker, 7.860 ansatte og 72 teknologicentre på verdensplan. Koncernen producerer flere end 260 forskellige CNC-styrede værktøjsmaskiner; herunder drejebænke, bearbejdningscentre, multitaskingmaskiner, lasere og automation.
Den danske afdeling af Mazak er beliggende i Ringsted, hvorfra virksomheden yder service og support til kunder i hele landet. Til december 2021 bliver det nye teknologicenter i Middelfart taget i brug, hvor man efterfølgende ser frem til at fremvise Mazak-maskinerne, undervise kunder og skoler samt i det hele taget lave events. I Belgien, Lueven, er det europæiske reservedelslager beliggende, og derfor kan Mazak Danmark levere reservedele til hele landet inden for 24 timer i 97 procent af tilfældene.

Skrevet i: Aktuelt, Messer og møder

Seneste nyt fra redaktionen

NexGeM – nyt afsnit på Hannover Messe 2027

AutomatiseringMaskiner og anlægMesser og møderTop26. 10. 2026

Danske systemudviklere og udviklingsvirksomheder/underleverandører vil kunne få stærke kort på hånden under den kommende industrimesse i Hannover, hvor industriel AI, digitalisering, smarte automationsløsninger og datastyrede processer tegner sig for en fundamental ændring i industri og

Startup giver fremtidens robotter en digital hjerne

AktueltNavnenytRobotter26. 10. 2026

Startup-virksomheden Synteza har knækket koden til at skabe computerskabte træningsdata på rekordtid. Det skal gøre det markant hurtigere og billigere for robotter og selvkørende enheder at forstå den virkelige verden. Nu rykker virksomheden ind i robotinkubatoren hos Teknologisk Institut bevilliget

AI/robot-partnerskab håndterer returvarer

AktueltNavnenytRobotter26. 10. 2026

Teradyne Robotics og Sereact går sammen om at skalere fysiske AI-løsninger til retail og logistik. Partnerskabet kombinerer Sereacts platform for fysisk AI med kollaborative industrirobotter fra Universal Robots (UR) og bringer intelligent, fleksibel automatisering til opgaver, der hidtil har været

DAN Palletiser fejrer 50 år med over 1.000 anlæg i ind- og udland

AutomatiseringNavnenyt26. 10. 2026

DAN Palletiser fejrer 50-års jubilæum med langt over 1.000 leverede anlæg internationalt. COO Michael Christensen ser lyst på fremtiden efter at virksomheden for ni år siden blev en del af automationshuset, BILA. -Da alle robotterne kom, var vi lidt bekymrede for, om vores eventyr var slut. Men

Fyldestation for kølemidler ISO-certificeret

Energi og miljøNavnenyt26. 10. 2026

Ahlsell Danmark udvider sine ISO-certificeringer fra logistikcenteret i Billund til sin fyldestation i Skejby, hvor der fyldes kølemidler til distribution i hele Norden. Dermed får også virksomheder i kølebranchen dokumentation for Ahlsells systematiske arbejde med kvalitet, miljø og

Projektspecifikke EPD’er for stålkonstruktioner styrker klimadokumentationen

Energi og miljø26. 10. 2026

Give Steel A/S introducerer projektspecifikke EPD’er, hvor klimaaftrykket beregnes ud fra de faktiske forhold i det enkelte projekt. Det giver bygherrer, rådgivere og entreprenører mere præcise klimadata end gennemsnitsbaserede produkt-EPD’er. Projektspecifikke EPD’er (Environmental Product

Oplev fremtidens fødevareteknologi på FoodTech 2026

Messer og møderTop22. 10. 2026

Nu er ventetiden endelig forbi - for i denne uge afholdes FoodTech 2026 - Nordens førende destination for fremtidens fødevareteknologi. Her samles fødevareindustrien til tre dage med produktnyheder, viden og netværk. Udover de 265+ udstillere, der står klar til at præsentere den nyeste teknologi,

Millioner til forskning på tværs af faggrænser

AktueltAutomatiseringNavnenytOffshore og marine22. 10. 2026

Fra grønnere skibsfart til klogere cyberforsvar. 12 forskningsprojekter har fået støtte af Villum Fonden til at kombinere avanceret datavidenskab med andre fagområder i jagten på ny viden. AI har givet forskerne nye muligheder for at forstå verden. Men mange af samfundets store udfordringer

Vismændene ser en økonomi i to tempi – husk SMV’erne

AktueltBranchenyt22. 10. 2026

Der er højt tempo i dansk økonomi, men fremgangen kommer især fra de store eksportorienterede virksomheder ikke mindst i medicinalindustrien. Samtidig føres der en usædvanligt lempelig finanspolitik, som kritiseres af Vismændene i den seneste rapport. Den lempelige finanspolitik suger arbejdskraften

Den grønne omstilling af procesindustrien er kompleks – fjernvarme kan spille en afgørende rolle

BranchenytEnergi og miljø22. 10. 2026

EUDP-projektet, RAPIDH (Renewable and Affordable Process-Integrated District Heating), har leveret ny viden om, hvordan samspillet mellem fjernvarme og procesindustri kan bidrage til at reducere CO2-udledninger med 15 procent og samtidig styrke industriens konkurrenceevne. Projektet har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • NexGeM – nyt afsnit på Hannover Messe 2027

    26.10.2026

  • Startup giver fremtidens robotter en digital hjerne

    26.10.2026

  • AI/robot-partnerskab håndterer returvarer

    26.10.2026

  • DAN Palletiser fejrer 50 år med over 1.000 anlæg i ind- og udland

    26.10.2026

  • Fyldestation for kølemidler ISO-certificeret

    26.10.2026

  • Projektspecifikke EPD’er for stålkonstruktioner styrker klimadokumentationen

    26.10.2026

  • Oplev fremtidens fødevareteknologi på FoodTech 2026

    22.10.2026

  • Millioner til forskning på tværs af faggrænser

    22.10.2026

  • Vismændene ser en økonomi i to tempi – husk SMV’erne

    22.10.2026

  • Den grønne omstilling af procesindustrien er kompleks – fjernvarme kan spille en afgørende rolle

    22.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}