• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringMaskiner og anlæg22. 03. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Maskinovervågning maksimerer effektiviteten i produktionen

AutomatiseringMaskiner og anlæg22. 03. 2022 | Helle Friemann Nielsen

I fremstillingsvirksomheder måler og analyserer man løbende årsagerne til uproduktiv tid for at optimere effektiviteten. Maskinovervågning fra Seco Tools leverer den datadrevne indsigt, som virksomhederne har brug for – ikke kun til at styre effektiviteten, men også til at øge både produktionsmængden og produktkvaliteten.

Secos løsninger til maskinovervågning fjernovervåger og indsamler løbende produktionsdata i realtid for at skabe overblik over, hvad der sker i hele produktionsprocessen – fra start til slut. De indsamlede data samles til en dybdegående profil af den daglige aktivitet og udløser underretninger til håndtering på produktionsstedet eller til videresendelse med besked om produktionskritiske målinger.
Detaljeret indsigt i bearbejdningen på alle overvågede og uovervågede processer gør det nemt for virksomheden at øge udstyrets overordnede effektivitet (OEE) og foretage løbende forbedringer af driften med henblik på bedre planlægning, tidsplaner og kommunikation. Overordnet afslører den datadrevne indsigt de reelle grundliggende årsager til produktionsproblemer, der hindrer optimering af arbejdsgangene.
Begrænset adgang til produktionsdata i realtid betyder, at det tager lang tid, før virksomheden kan reagere på problemer i individuelle programmer, maskiner, celler og den overordnede produktionsproces. Med lave startomkostninger giver Secos maskinovervågning forbedret kommunikation fra produktionen til den øverste ledelse, baseret på datadrevet og intelligent produktion.
Farvekodede målinger på realtids-dashboards giver virksomheden den indsigt, der er nødvendig for at kunne optimere effektiviteten. Medarbejderne kan også nemt tilføje deres input og observationer, kategorisere maskinnedetid og bidrage til at vise eventuelle problemer i den rette sammenhæng. Vores førsteklasses serviceløsninger er udarbejdet i samarbejde med et eksklusivt netværk af anerkendte og højt specialiserede softwareudbydere og teknologisamarbejdspartnere, blandt andet Machine Metrics.

Løsninger til den virkelige verden
I stedet for at tilbyde kunderne dataindsamlingsløsninger, der kun indsamler oplysninger fra produktionsprocesserne, tilbyder Seco en solid portefølje af løsninger. Ved enhver udfordring, der begrænser produktionseffektiviteten, trækker Seco på en kontinuerlig strøm af unik indsigt, der er opnået gennem årtiers produktionsekspertise, for at udvikle løsninger i samarbejde med kunderne.
Data og analyser er værdifulde for virksomhederne, og nu får redskaberne endnu større betydning inden for rammerne af et bredere udvalg af Secos supportmuligheder, der tager hånd om alt fra medarbejdernes tekniske uddannelse og træning til optimering af værktøjsanvendelsen. En så stor vægt på det samlede billede – gennem et partnerskab med kunden med fokus på løbende forbedringer – fremmer samarbejdet og en fuld forståelse af maskinkapaciteten.

Skrevet i: Automatisering, Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

Robot-aftale mellem Aalborg Universitet og Boston Group

NavnenytRobotterTop19. 10. 2026

Aalborg Universitet indgår samarbejde om robotteknologi med teknologivirksomheden Boston Group. Gennem samarbejdet får studerende og forskere adgang til nogle af markedets mest avancerede robotplatforme, som kan indgå i undervisning, forskningsprojekter og eksperimenterende

Robot fjerner flaskehals hos biotek-komet

AktueltNavnenytRobotter19. 10. 2026

Med stigende efterspørgsel fra deres kunder stod den sjællandske forskningsvirksomhed Minerva Imaging med en markant flaskehals i laboratoriet. Uvildig sparring og test i Teknologisk Instituts robotlaboratorium banede vejen for den helt rigtige automatiseringsløsning. Stor succes og massiv

Den næste store konkurrencekamp i life science foregår ikke i laboratoriet

AktueltBranchenytMaskiner og anlæg19. 10. 2026

Da Novo Nordisk ændrede planerne for sit milliardprojekt i Odense på grund af lavere efterspørgsel og hårdere global konkurrence, blev det en påmindelse om, at vækst i life science kræver mere end investeringer og ambitioner. I et marked, hvor konkurrenterne presser på, bliver effektivitet,

Plastindustrien udvider konference på FoodTech til to dage

BranchenytMesser og møder19. 10. 2026

Lovgivningsmæssigt sker der meget på emballageområdet i disse år, og derfor har Plastindustrien valgt at fordoble sit faglige program på FoodTech fra én dag til to dage. Mens Plastindustrien tidligere har afholdt en endagskonference på FoodTech, udvider brancheforeningen i år konceptet til to

Svenske Axelent Group køber NTF fra Støvring

Maskiner og anlægNavnenyt19. 10. 2026

Kombinationen samler svenske Axelents globale platform inden for maskinafskærmning med NTF’s specialistkompetencer inden for rustfri og hygiejniske løsninger til fødevare-, drikkevare- og pharmaindustrien. Opkøbet sker for at accelerere global vækst inden for rustfri og hygiejniske

Danmark indtager 7. plads til EM i Cybersikkerhed

BranchenytMesser og møderNavnenyt19. 10. 2026

Efter intens kamp og flere dages dyst i cyberspace indtager Danmarks cyberlandshold en 7. plads ved EM i Cybersikkerhed 2026, der blev afholdt i den tyske by Bochum. De europæiske mesterskaber i cybersikkerhed er slut, og det danske cyberlandshold kan vende hjem til Danmark, efter flere dages

EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

Maskiner og anlægMesser og møderTop15. 10. 2026

EuroBLECH er verdens førende messe for pladebearbejdning. Årets overordnede tema er "For a Stronger Future - Smart & Sustainable Production". Dette afspejler de markante forandringer, som industrien står overfor, hvor virksomheder arbejder målrettet med at øge effektiviteten, styrke robustheden

Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg15. 10. 2026

Det netop afsluttede CHIPART-projekt med deltagelse af blandt andet Teknologisk Institut viser vejen mod en mindre miljøbelastende produktion med 3D-print, som også kan give økonomiske fordele. Det sker ved at genbruge titaniumspåner fra luftfartindustrien til 3D-print pulver - uden energitung

FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

AktueltEnergi og miljøMesser og møderVand og spildevand15. 10. 2026

Energieffektivitet i fødevareproduktionen og reduktion af vandforbruget kommer i fokus på FoodTechs Water & Energy-område, der byder på et informativt sceneprogram med en lang række eksperter. Førende eksperter inden for vand og energi står klar til at indtage Water & Energy Stage, når

Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

Branchenyt15. 10. 2026

304 virksomheder er enten blevet flyttet ud af Danmark eller blevet grundlagt i udlandet af danske iværksættere siden 1999. De virksomheder, der fortsat er selvstændige, beskæftiger i dag mere end 22.000 medarbejdere på verdensplan. Samtidig er 61 af virksomhederne siden blevet opkøbt til en samlet

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Robot-aftale mellem Aalborg Universitet og Boston Group

    19.10.2026

  • Robot fjerner flaskehals hos biotek-komet

    19.10.2026

  • Den næste store konkurrencekamp i life science foregår ikke i laboratoriet

    19.10.2026

  • Plastindustrien udvider konference på FoodTech til to dage

    19.10.2026

  • Svenske Axelent Group køber NTF fra Støvring

    19.10.2026

  • Danmark indtager 7. plads til EM i Cybersikkerhed

    19.10.2026

  • EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

    15.10.2026

  • Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

    15.10.2026

  • FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

    15.10.2026

  • Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

    15.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}