• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltBranchenyt11. 06. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Markant stigende trussel om ødelæggende cyberangreb

AktueltBranchenyt11. 06. 2024 By Helle Friemann Nielsen


I sidste uge fremlagde Forsvarsminister Troels Lund Poulsen en ny trusselvurdering fra Center for Cybersikkerhed, der viser, at trusselniveauet for destruktive cyberangreb er vokset markant.

Digitaliseringspolitisk chef Andreas Holbak Espersen, Dansk Industri.

-Det er en dybt alvorlig situation, når center for cybersikkerhed hæver trusselsniveauet for destruktive cyberangreb fra lav til middel. Det betyder, at der er øget risiko for at virksomheder, og centrale, kritiske funktioner i vores samfund kan blive ramt og lagt ned af cyberangreb, siger digitaliseringspolitisk chef Andreas Holbak Espersen, Dansk Industri.
Trusselvurderingen er vokset fra lav til middel, hvilket ifølge centrets definition viser, at sandsynligheden for et angreb er vokset fra 10-40 pct. til nu 40-60 pct.
-Vi har kunnet se det komme, set i lyset af niveauet af krig og geopolitiske spændinger, og vores medlemmer oplever også i stigende grad forsøg på angreb, og et behov for vejledning på området, siger han videre.

Ødelæggende angreb
Destruktive cyberangreb er ifølge DI lige en tand værre end gængs hacking, fordi her er målet for en fjendtlig aktør at ødelægge mest muligt og ikke bare tage en virksomheds data som gidsel for at få løsepenge.
Det kan fx være at slette eller overskrive data eller i yderste instans at lukke for kritisk infrastruktur som el, vand, varme etc.
-Rapporten skriver, at russiske statslige hackere sandsynligvis vil vælge et bredt udsnit af mål i samfundsvigtige sektorer. Truslen gælder altså for hele Danmark og mange typer af virksomheder i forskellige sektorer, fortsætter Andreas Holbak Espersen.
De ondsindede aktører er ligeglade, hvem de rammer; alle der er sårbare er mål, og formålet er at påvirke befolkning og svække opbakningen til Ukraine, skriver rapporten. Det handler altså om at være godt forberedt og sørge for at være opmærksom på de sårbarheder man har. Det er ikke kun særligt væsentlige virksomheder, der er i hackernes søgelys.

Alle har en rolle
-Det skal vi forholde os til – private og offentlige aktører – vi har alle en rolle at spille, når det gælder om at styrke vores sikkerhed. Det er vigtigt, at myndigheder i dag stiller sig frem og dele viden om trussel. Videndeling om sårbarheder, hændelse og best-pratice for hændelse håndtering er vigtigt. Mere af det.
-Det er afgørende med vejledning til fx virksomhederne fra Center for cybersikkerhed om, hvordan man forebygger, opdager og håndtere angreb. Så rigtig fint med one-pageren der blev offentliggjort i sidste uge. Når det er sagt, så er der behov for at gøre mere for at beskytte SMV’erne. Det er derfor, at DI fortsat kæmper for at få etableret en såkaldt SMV-CERT – en slags alarmcentral – der kan sætte ind og vejlede de mindre virksomheder, som udgør rygraden af hele vores digital samfund, siger Andreas Holbak Espersen videre.

Venter på NIS2
-Den trussel, vi står overfor i dag, understreger behovet for en hurtigt og effektiv implementering af de skærpede EU-krav i NIS2-direktitvet. NIS2 er allerede blevet forsinket, og for at lykkedes med at hæve sikkerhedsniveauet, har vi nu brug for at der kommer klarhed omkring kravene og god/praksisnær vejledning fra myndighedernes side af. Imens vi venter på en dansk lov, så opfordre vi virksomhederne til at bruge værktøjer som D-mærket, der hjælper virksomheder med at bliver klar, siger Andreas Holbak Espersen afslutningsvis.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Tre forudsigelser om robotbranchen i 2026

BranchenytRobotterTop19. 01. 2026

Anders Billesø Beck, Vice President, AI Robotics Products hos Universal Robots A/S giver her – via en Q&A - tre forudsigelser om robotbranchen i 2026. Hvilken robotteknologi/ teknologier forventer du vil have størst betydning i 2026?I 2026 forventer jeg, at de mest betydningsfulde

Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

AktueltBranchenytNavnenytRobotter19. 01. 2026

Et nyt projekt med Odense Robotics og Craft Nation i spidsen skal give unge lettere adgang til den nyeste robot- og automationsteknologi og bidrage til at afhjælpe manglen på faglærte i industrien. Projektet med titlen Fremtidens Faglærte - Industri 4.0 har fået støtte på 5,3 mio. kr. fra

Nyt dansk kraftcenter for innovation

AktueltBranchenytInnovationNavnenyt19. 01. 2026

Innovation District Copenhagen skal være et internationalt kraftcenter for innovation og skal samle forskere, klinikere, iværksættere og virksomheder, så der udvikles flere nye løsninger og flere virksomheder inden for bl.a. life science og kvanteteknologi. En bred partnerkreds stifter nu en

Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

Automatisering19. 01. 2026

Wireless Logic Nordic står bag Danmarks første AI-baseret overvågning af IoT-forbindelser. Formålet med ”Anomaly & Threat Detection” er at opdage trusler mod IoT-enheder i realtid, før de bliver til reelle angreb. Her holdes der ikke bare øje med kendte trusler - men også mistænkelig

Eksisterende datacenterdesign kan ikke hamle op med stigende AI- og energipres

AutomatiseringBranchenyt19. 01. 2026

Traditionelle datacentre kan ikke følge med fremtidens databehandlings- og klimakrav. Det mener halvdelen af it-chefer i EMEA-regionen. Ny rapport fra Lenovo inspirerer til nye visionære datacenterdesign, der kan leve op til de kommende nøgleudfordringer. Markedet for datacentre eksploderer, og

Millioner til grønnere erhvervsuddannelser

Branchenyt19. 01. 2026

Villum Fonden støtter erhvervsskolerne med 50 millioner kroner, så fremtidens faglærte kan blive klædt på til bæredygtighed og grøn omstilling. Erhvervsuddannelserne spiller en central rolle i den grønne omstilling af dansk erhvervsliv. Nu får en række erhvervsskoler landet over tilsammen knap

Ti år med Robotbrag – bliv robust med robotter

Messer og møderNavnenytRobotterTop15. 01. 2026

For tiende gang åbner Danmarks største robotarrangement dørene til fremtidens produktionsteknologi. Det sker, når Robotbrag afholdes til maj; i år med ekstra fokus på humanoide robotter, AI-drevne løsninger og de kompetencer, der skal til for at navigere i den nye virkelighed. Teknologisk

Dansk Overfladeindustri bliver en del af HI-messen

AktueltMesser og møder15. 01. 2026

Besøgende på HI-messen i 2027 kan se frem til at gå på opdagelse i et nyt brancheområde skabt af Dansk Overfladeindustri. Messen, som dermed får en endnu større faglig bredde, finder sted i MCH Messecenter Herning 5.-7. oktober 2027. Underleverandørsektoren styrkes på 2027-udgaven af HI Tech

Init når sin første milliard før tid

AktueltNavnenyt15. 01. 2026

Det går godt hos IT- og automationsvirksomheden Init, som allerede før tid har nået sin første milliard i omsætning. På blot fire år er virksomheden gået fra opstart til en fremtrædende aktør på markedet for industriel IT og automation i Norden. Ved udgangen af 2025 fik Init Denmark tildelt

HOLTEC.DK får nordmand med i ejerkredsen

Navnenyt15. 01. 2026

Ejer af norske Guard Automation, Karl Kristian Sunde bliver, gennem sit investeringsselskab Guard Invest AS, en del af ejerkredsen i danske HOLTEC.DK. Handlen markerer et ejerskifte uden ændringer i drift, ledelse eller kultur. Skiftet skal styrke et langsigtet, værdibåret samarbejde på tværs af

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tre forudsigelser om robotbranchen i 2026

    19.01.2026

  • Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

    19.01.2026

  • Nyt dansk kraftcenter for innovation

    19.01.2026

  • Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

    19.01.2026

  • Eksisterende datacenterdesign kan ikke hamle op med stigende AI- og energipres

    19.01.2026

  • Millioner til grønnere erhvervsuddannelser

    19.01.2026

  • Ti år med Robotbrag – bliv robust med robotter

    15.01.2026

  • Dansk Overfladeindustri bliver en del af HI-messen

    15.01.2026

  • Init når sin første milliard før tid

    15.01.2026

  • HOLTEC.DK får nordmand med i ejerkredsen

    15.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik