• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

NavnenytRobotterTop22. 03. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Mangel på svejsere i den grønne omstilling – kæmpe mobil svejse-robotkran kan løse problemet

NavnenytRobotterTop22. 03. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Et nyt forskningsprojekt på Center for Large Structure Production (LSP) på Syddansk Universitet har fået en bevilling på godt 13 millioner kroner til at udvikle en mobil robotkran, der bl.a. kan svejse. Sådan én kan nemlig blive nødvendig i disse tider med massiv mangel på svejsere, hvis vi skal nå i mål med udbygningen af grøn energi fra havvindmøller.

Der er massiv mangel på svejsere til at producere fundamenter til havvindmøller. Der er derfor behov for at automatisere produktionen så meget som muligt. Foto: Bladt Industries A/S.

De rager mere end 250 meter op i luften og er på størrelse Storebæltsbroens pyloner. Vingerne er godt 100 meter lange. Og så kan en enkelt af dem i løbet af et år producere strøm til op imod 20.000 husstande.
Kæmpevindmøller.
Frem mod 2050 skal der sættes 10.000 af de allerstørste vindmøller op i Nordsøen. Som minimum. Det besluttede Danmark, Holland, Belgien og Tyskland sidste år.
Men konventionelle havvindmøller skal stå på fundamenter på havbunden, og når efterspørgslen på møllerne stiger, skal der også laves flere og flere og stadig større fundamenter. Der er derfor behov for at øge produktionen markant.
Det har forskerne på SDU’s Center for Large Structure Production (LSP) sammen med deres partnere tænkt sig at gøre noget ved. Nu har de også fået 13,3 millioner fra Energistyrelsens udviklingspulje, EUDP, til det.

Mangel på svejsere
Forskerne vil i samarbejde med Inrotech, der laver svejserobotter, og Bladt Industries, som laver fundamenter til havvindmøller, udvikle en ny type robot, der kan svejse i 15, 20 og måske endda helt op til 50 meters højde.
Sådan en er der i den grad brug for, lyder det fra Bladt Industries, for der er massiv mangel på svejsere i industrien.
-Vi har svært ved at skaffe nok kvalificeret arbejdskraft, og det er derfor, vi skal automatisere så meget, som vi overhovedet kan. Der kommer stadigvæk til at være behov for dygtige smede og svejsere i fremtiden, men vi når ikke helt i mål uden automatisering, siger Nis Hansen, der er ledende svejseingeniør hos Bladt Industries.
-Vi har heller ikke faciliteterne til at udvikle og afprøve nye teknologier, fordi vi skal bruge al den plads, vi har, til vores produktion. Det er også derfor, vi er så glade for at indgå i det her projekt, tilføjer Henrik Victor Hansen, fabrikschef i Bladt Industries.

Afgørende for grøn omstilling
Robotten vil kunne gøre produktionen af vindmøllefundamenter både hurtigere og billigere og dermed blive en vigtig brik i den grønne omstilling. Det siger Hans Jørgen Brodersen fra Energy Cluster Denmark.
-I den grønne energi omstilling haster det med at nedsætte tiden fra projektidé til produktion og igangsættelse af den kæmpe opskalering, der er brug for, hvis vi skal nå i mål med klima- og energiindsatsen, siger Hans Jørgen Brodersen.
Energy Cluster Denmark er som klyngeorganisation for energisektoren involverede i projektet, ligesom Odense Robotics er det for robotindustrien.
-Lykkes vi med at udvikle og indsætte store automatiserede mobile robotløsninger med multiværktøj, der kan præcisionssvejse og samle megakonstruktioner som vindmølletårne, fundamenter og de store energianlæg, kan vi bedre klare både opskaleringen og den tidshorisont, vi arbejder op imod, siger Hans Jørgen Brodersen.

Modelbaseret kontrolsystem
Men udviklingen af robotten bliver ikke nogen helt nem opgave, forklarer professor Christian Schlette fra SDU.
Han er leder af LSP, der fokuserer på at automatisere produktionen af store konstruktioner, blandt andet vindmøller og skibe, ved hjælp af robotteknologi.
-Svejsning ser måske groft og enkelt ud, men det er i virkeligheden et meget præcisionskrævende stykke arbejde. Og det bliver ikke nemmere af, at du er 15, 20 eller 50 meter oppe, fordi strukturer og kraner i den højde bevæger sig, siger Christian Schlette.

Grov skitse af robotten. Illustration: Inrotech.

Robotten kommer derfor til at bestå af en mobil platform nederst. Oven på den kommer der en kran. Og øverst på kranen sidder så en robotarm med et svejseværktøj. På den måde er der tre bevægelige dele, som kan kompensere for både for egne bevægelser og bevægelser i stålkonstruktionerne.
-Men det kræver selvfølgelig, at de tre dele er synkroniserede, siger Christian Schlette.
-Den eneste måde, vi kan gøre det på, er ved at lave et modelbaseret kontrolsystem baseret på en matematisk model for, hvordan materialerne og alle delene opfører sig, som vi så sætter ind i robotten, så den ved, at hvis noget bevæger sig på en bestemt måde, så skal den reagere på den og den måde.

Mange anvendelsesmuligheder
Der findes allerede svejserobotter, der kan svejse store konstruktioner højt oppe over jorden. Men der er flere udfordringer med de eksisterende teknologier, fortæller Christian Schlette.
-De eksisterende løsninger er nødt til at være meget store og derfor også dyre. Man sætter for eksempel svejseværktøj på portalkraner eller på løftetårne. Tit bliver de også lavet specifikt til én type produkt eller opgave, og de er fikserede et bestemt sted. Vores platform bliver mobil og kan bruges flere forskellige steder, siger professoren.
Han bakkes op af Thomas Bøgner, der er salgschef hos Inrotech:
-Vi er stolte af at være en del af dette spændende projekt med SDU, hvor vores samarbejde endnu en gang beviser videreudvikling af svejseteknologier.
Robotten kommer imidlertid også til at kunne bruges til mange andre ting end lige netop svejsning.
-Du kan sætte alle mulige andre værktøjer på den og for eksempel bruge den til at male, slibe eller skære, ikke bare i energisektoren, men også i byggebranchen, siger Christian Schlette.
Målet er, at robotten står færdig og klar til brug, når forskningsprojektet er afsluttet om 3,5 år.

Rendering af de fremtidige produktionsfaciliteter hos LSP på Odense Havn. Illustration: Güdel.


Udviklingen af en mobil robotkranplatform har fået 13.339.485 kroner i støtte fra EUDP.
Den skal udvikles af forskere på SDU’s Center for Large Structure Production (LSP) i samarbejde med Bladt Industries, der også bliver slutkunden, Inrotech, der står for svejsedelen, Odense Robotics, der vil stå for at involvere robotindustrien, og Energy Cluster Denmark, som vil trække energisektoren med ind i projektet.
I første omgang skal robotten bruges til at svejse fundamenter til vindmøller på havet – både de såkaldte monopiles, der består af en stor stålcylinder, som sættes ned i havbunden, og de såkaldte jackets, der er en mere åben konstruktion i stil med tårne til højspændingsledninger.
En betragtelig del af omkostningerne ved produktion af vindmøller går til svejsning, og samtidig er der mangel på kvalificerede svejsere. Robotten kan altså blive særdeles vigtig for den grønne omstilling.

Skrevet i: Navnenyt, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

BranchenytTop09. 03. 2026

Indien er et interessant marked set med danske eksportbriller, og en stor del af respondenterne i det nyeste Eksportbarometer fra Danish Export og Jyske Bank ser muligheder for øget eksport og sourcing på det indiske marked efter at EU og Indien har indgået en frihandelsaftale. EU og Indien

Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring

AktueltBranchenyt09. 03. 2026

Europa skaber forskning i verdensklasse, men alt for mange lovende teknologier når aldrig ud på markedet. En ny rapport fra DTU giver konkrete bud på, hvordan europæiske institutioner kan styrke deres indsats for skalering af nye teknologier. Rapporten, From Strategy to Action: Closing the

Glemt erhvervskvinde bringes tilbage 3D-teknologi

AktueltInnovationNavnenyt09. 03. 2026

Ved hjælp af avanceret 3D-print har Alexandra Instituttet skabt en buste af erhvervskvinden Karoline Poulsen fra Holstebro – 60 år efter hendes død. Busten viser, hvor langt teknologien er kommet, og lægger kimen til bedre repræsentation af kvinder i det offentlige rum. De danske pladser og

Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

AutomatiseringMaskiner og anlæg09. 03. 2026

Med lanceringen af LogiRobot går Logitrans A/S bevidst imod branchens udbredte ideal om 100 procent automation og introducerer i stedet en 80/20-tilgang til palletransport, hvor hovedparten af værdien automatiseres – uden krav om wi-fi, ERP-integration eller længerevarende IT-projekter. Hos den

Ny EU-plan skal sikre en stærkere europæisk industri og et mere sikkert Europa

Branchenyt09. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Europa-Kommissionen deres nye plan for Europas industri – den såkaldte Industrial Accelerator Act. Her er fokus på mere europæisk produktion og en målsætning om, at EU’s fremstillingsindustri skal fylde 20 procent af EU’s BNP i 2035. Det er nødvendigt at styrke Europas

Erhvervspuljen er åben: Lemvigh-Müller gør virksomheder klar med gratis energiscreening

Energi og miljøNavnenyt09. 03. 2026

Virksomheder kan nu søge tilskud til energiforbedringer via Energistyrelsens Erhvervspulje. Lemvigh-Müller tilbyder en gratis energiscreening, der giver overblik og dokumentation til ansøgningen – og gør det lettere at komme fra idé til beslutning. Fra 2. marts 2026 kan danske virksomheder søge

Dansk satellitbygger skal levere central satellitplatform til Østrig

InnovationNavnenytTop05. 03. 2026

Manipulation med satellitbaserede navigationssignaler gennem jamming og spoofing udgør over alt i verden en stigende usynlig, men alvorlig sikkerhedstrussel - både civilt og militært. Derfor har den danske satellitproducent Space Inventor A/S indgået et tæt samarbejde med GATE Space om udviklingen

ATV: Teknologi skal være et valgtema

AktueltBranchenyt05. 03. 2026

Sikkerhed og suverænitet er de vigtigste teknologipolitiske dagsordener for en ny regering. Det peger Akademiet for de Tekniske Videnskaber på i en rundspørge. Midt i et globalt magtspil om AI, energi og kritiske teknologier må teknologipolitik ikke blive valgkampens blinde

Kontrol er afgørende

AktueltAutomatiseringEnergi og miljøNavnenyt05. 03. 2026

Som leverandør til vindmølleindustrien skal HydraSpecma A/S have minutiøst styr på eventuelle produktændringer. Med det nye værktøj ECM Go har virksomheden automatiseret store dele af ændringshåndteringen, og det skaber transparens, kontrol og ro i hele organisationen. -Kontrol er afgørende for

Regionale strømnedbrud giver ekstra travlhed hos PM Energi A/S

BranchenytEnergi og miljøNavnenyt05. 03. 2026

Forsyningssikkerhed har i årets første måneder fået stor opmærksomhed fra dansk industri. De omfattende strømnedbrud, som i januar ramte forskellige dele af Danmark – herunder Bornholm – har især fået produktionsvirksomhederne til at reagere. Tendensen lægger sig i forlængelse af det i forvejen

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

    09.03.2026

  • Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring

    09.03.2026

  • Glemt erhvervskvinde bringes tilbage 3D-teknologi

    09.03.2026

  • Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

    09.03.2026

  • Ny EU-plan skal sikre en stærkere europæisk industri og et mere sikkert Europa

    09.03.2026

  • Erhvervspuljen er åben: Lemvigh-Müller gør virksomheder klar med gratis energiscreening

    09.03.2026

  • Dansk satellitbygger skal levere central satellitplatform til Østrig

    05.03.2026

  • ATV: Teknologi skal være et valgtema

    05.03.2026

  • Kontrol er afgørende

    05.03.2026

  • Regionale strømnedbrud giver ekstra travlhed hos PM Energi A/S

    05.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik