• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Branchenyt26. 10. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Mangel på plastmager-lærlinge

Branchenyt26. 10. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Det går godt i den danske plastindustri, som med en omsætning på over 25 milliarder kroner om året er blandt de mest innovative og profitable af sin slags i verden. Til trods for et stigende optag på de danske plastmageruddannelser har danske plastvirksomheder dog igennem flere år oplevet en gennemgående mangel på arbejdskraft. Derfor har plastvirksomheder landet over udfordringer med at finde lærlinge og uddannede plastmagere til stillinger inden for produktion og udvikling af plastprodukter og produktionsprocesser.
Plastvirksomheden Carmo A/S tager nye initiativer, der skal sikre dansk konkurrenceevne i fremtiden.

Foto: Carmo A/S.


Plastindustrien, der er danske plastvirksomheders brancheorganisation, har i flere år ydet en stor indsats for at rekruttere flere unge til plastbranchen gennem uddannelseskampagnen BlivPlastmager.dk. Branchen har dog fortsat store udfordringer med beskæftigelsen, da tal fra plastmageruddannelsen viser en nedgang på to procent i de årlige igangværende uddannelsesaftaler.
-Mangel på kvalificeret arbejdskraft er en gennemgående faktor på tværs af plastbranchen. Vi skønner at kunne tage 25 til 40 procent flere lærlinge ind om året på landsplan, hvis vi kunne finde dem, fortæller Jo Dietrich, der er uddannelseskonsulent hos Plastindustrien. Hun tilføjer:
-De danske plastmagere har generelt et meget højt fagligt niveau i forhold til andre lande. Derfor er det en konkurrencefordel for hele samfundet, som vi skal vedligeholde og udbygge. Nedgangen i uddannelsesaftaler og manglen på kvalificeret arbejdskraft er derfor bestemt bekymrende.
-Plastbranchen beskæftiger i omegnen af 26.000 personer, og størstedelen af branchens omsætning kommer fra eksport. Vi er blandt industriens største underbrancher, og vi udgør en derfor vigtig del af dansk økonomi, siger kommunikationschef for plastindustrien, Lars Hall Bæk Farsøe.

Tager selv affære
Hos plastvirksomheden Carmo A/S er man glade for initiativerne fra industrien. Plastspecialisterne fra Espergærde har samtidig valgt selv at gøre en indsats for at få flere unge ind på de faglærte uddannelser.
-Den danske plastbranche står generelt stærkt, men det er farligt for væksten og innovationen, når der ikke uddannes nok nytænkende unge med friske idéer og gåpåmod. Branchens konkurrenceevne kan risikere at gå tabt, og vi kan miste store indtægter og markedsandele. Derfor er det meget vigtigt, at vi og andre virksomheder i industrien er med til at udbrede kendskabet til de mange fordele og muligheder, der følger med en faglært uddannelse og en karriere som plastmager, siger Claus Ishøy, der er administrerende direktør for Carmo A/S.
Et af Carmos tiltag er, at man i samarbejde med Naturvidenskabernes Hus har taget kontakt til to lærere fra Hornbæk Skole for at sætte en “virksomhedssafari” om faglærte uddannelser i gang for to af skolens 8. klasser i foråret 2022.
-Som nyuddannet plastmager i Danmark vil man meget hurtigt få mulighed for at arbejde med robotter, programmering og 3D-print samt at kunne forme sit job og karriere. På den måde kan de nye plastmagere være med til at sætte sit eget aftryk og til at fortsætte og styrke den danske plastbranches position som en af de førende i verden, fortæller han videre.
Manglen på arbejdskraft er også begyndt at få politisk bevågenhed. Senest var partiformand i Det Konservative Folkeparti Søren Pape Poulsen og partifælle og borgmester i Helsingør Kommune, Benedikte Kiær, inviteret på besøg ved Carmo A/S i Espergærde. Her udtalte de sig blandt andet om problemet i, at alt for få unge generelt vælger faglærte uddannelser i industrien.

Carmo A/S designer, producerer og sælger egne sprøjtestøbte medico- og industritekniske plastkomponenter. Virksomheden er eksperter i avanceret sprøjtestøbning samt Additive Manufacturing og 3D-print-støbning. Med Carmo Print Moulding tilbydes rapid prototyping, hvor man designer og 3D-printer støbeforme og sprøjtestøber kundens prototyper i de rigtige materialer.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

AutomatiseringMesser og møderNavnenytRobotterTop09. 06. 2026

En modig sønderjysk SMV, en midtjysk sværvægter i vindmølleindustrien og en virksomhed med ”klar udsigt” til verden. Årets tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026 viser med al tydelighed, at modige investeringer i robotteknologi og automation er vejen frem til stærkere dansk produktion i

Grønne korridorer åbner ruter til fossilfri skibsfart

AktueltBranchenytEnergi og miljøOffshore og marine09. 06. 2026

Grønne maritime korridorer vil gøre det muligt for skibe at tanke nul emissionsbrændstoffer og er et vigtigt skridt mod mere bæredygtig skibsfart. Men uden hurtigere udvikling af havneinfrastruktur risikerer omstillingen at gå i stå. Danmark har markeret sig som en nøglespiller i at udvikle

Cybersikkerhedskonference målrettet SMV’ere

AktueltBranchenytMesser og møder09. 06. 2026

Cyberangreb rammer ikke længere kun store virksomheder. I dag kan ét svagt led i værdikæden være nok til at lamme hele forretninger. Derfor samles virksomheder, eksperter og organisationer den 9. juni 2026 i Fredericia til den nye konference ”Cybersikkerhed i værdikæder 2026”. Bag konferencen står

HMS Networks AB: Industrielle gateways opdateret til at opfylde kravene i Cyber Resilience Act

AutomatiseringBranchenyt09. 06. 2026

HMS Networks AB har annonceret, at deres Anybus Communicators nu er klar til Cyber Resilience Act (CRA) og giver industriproducenter, systemintegratorer og fabriksoperatører en enkel måde at opfylde EU’s cybersikkerhedskrav til opkoblede industrielle produkter. I henhold til EU’s Cyber

Nu bliver det nemmere at følge målinger af vandmiljøet

Vand og spildevand09. 06. 2026

Nye funktioner i Kemidata gør det lettere for lodsejere, borgere og myndigheder at finde lokale målinger og se udviklingen i stoffer i vandmiljøet over tid. Det fællesoffentlige datasamarbejde Danmarks Miljøportal har lanceret nye funktioner i platformen Kemidata, som gør det nemmere at finde

Solceller og batterier på ABB’s Middelfart-domicil mindsker afhængighed af elnettet

Energi og miljøNavnenyt09. 06. 2026

Solceller og batteriløsninger handler om grøn omstilling og om at minimere energiregningen, men det handler også om at minimere afhængigheden af det offentlige elnet og sikre driften. Hos ABB A/S i Middelfart har de netop taget en ny batteri- og solcelleløsning i brug, der dækker 45 procent af

Fagmessen for sensorteknologi og måleteknik samler branchen

AutomatiseringMesser og møderProcesteknologiTop04. 06. 2026

Fagmessen Sensor+Test 2026, der afholdes i Nürnberg fra den 9. til den 11. juni 2026, samler tusindvis af specialister og virksomheder med fokus på innovation, digitalisering og fremtidens sensor- og måleteknologier Sensor+Test 2026 har gennem en årrække positioneret sig som den internationale

DI bakker op om EU’s pakke for teknologisk suverænitet

AktueltBranchenyt04. 06. 2026

EU-Kommissionen har præsenteret en samlet pakke for teknologisk suverænitet med fokus på at opbygge kapacitet inden for cloud, AI og chips i Europa. Dansk Industri bakker op om ambitionen og understreger, at det nu handler om at omsætte ambitionerne til konkrete investeringer og bedre rammevilkår

HCA Airport – en central drone- og erhvervshub

AktueltNavnenyt04. 06. 2026

HCA Airports accelererer omstillingen; droner og erhverv voksede markant i 2025. Og 2025-regnskabet viser fremgang i både omsætning og primære forretningsområder og underbygger den fynske lufthavnes strategiske ambition om at være Europas førende dronehub. Den positive udvikling for HCA Airport

Beredskabsparadoksen – derfor er en falsk følelse af cybersikkerhed ødelæggende

Branchenyt04. 06. 2026

At forberede sig, inden krisen er en realitet, er afgørende for alle former for resiliens. Inden for cybersikkerhed er det en tankegang, der længe har ligget til grund for investeringer, strategi og samtaler i bestyrelseslokalet. Mange virksomheder og organisationer angiver, at de føler sig klar til

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

    09.06.2026

  • Grønne korridorer åbner ruter til fossilfri skibsfart

    09.06.2026

  • Cybersikkerhedskonference målrettet SMV’ere

    09.06.2026

  • HMS Networks AB: Industrielle gateways opdateret til at opfylde kravene i Cyber Resilience Act

    09.06.2026

  • Nu bliver det nemmere at følge målinger af vandmiljøet

    09.06.2026

  • Solceller og batterier på ABB’s Middelfart-domicil mindsker afhængighed af elnettet

    09.06.2026

  • Fagmessen for sensorteknologi og måleteknik samler branchen

    04.06.2026

  • DI bakker op om EU’s pakke for teknologisk suverænitet

    04.06.2026

  • HCA Airport – en central drone- og erhvervshub

    04.06.2026

  • Beredskabsparadoksen – derfor er en falsk følelse af cybersikkerhed ødelæggende

    04.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik