• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltOffshore og marineRobotter21. 09. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Lys i det maritime robotfyrtårn på Fyn

AktueltOffshore og marineRobotter21. 09. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Der er blevet tændt lys i det maritime robotfyrtårn på Fyn. Test- og videnscenteret for maritim robotteknologi skal samle virksomheder, forskere og uddannelser om udvikling af maritim autonomi og fremtidens tech-parate maritime arbejdskraft. Centeret styrker Det Blå Danmark internationalt som foregangsland for autonom kystnær skibsfart.

Tirsdag den 20. september skibsklokkerne på Svendborg Havn, da den maritime uddannelsesinstitution SIMAC holdt officielt kickoff for etableringen af Sydfyns kommende test- og videnscenter for maritim autonomi til den kystnære skibsfart.
Hermed får Danmark et dedikeret område, hvor virksomheder fra ind- og udland, studerende og forskere kan teste, demonstrere og udvikle ny teknologi til fremtidens autonome maritime drift og operationer. SIMAC er lead-partner på etablering af centeret med navnet MARS:
-Med MARS-projektet ser vi frem til, at vi for alvor kan skrue op for innovation og automatisering i den kystnære skibsfart i Danmark samtidig med, at vi udvikler fremtidens uddannelser og arbejdskraft på området, siger Jan Askholm, uddannelsesdirektør på SIMAC. Han tilføjer:
-Vores vision er at skabe et knudepunkt for test og udvikling af autonom kystnær skibsfart af international kaliber omkring Sydfyn og det sydfynske Øhav.
MARS står for Maritime Autonomus Reliable Systems og samler udviklere, værfter, færgeejere og maritime uddannelsesinstitutioner i et partnerskab, der over tid skal udvides med flere partnere. Det nye center placeres ved Svendborg Havn og åbner i sommeren 2023.

Grøn og autonom færgedrift
Hos Danske Maritime hilser man også MARS velkommen og ser projektet, som en værdifuld investering i branchens konkurrenceevne:
-Branchen får et åbent skræddersyet laboratorie på havet, hvor den fremover kan teste og demonstrere nye teknologier i virkelighedstro omgivelser her i landet. Det er et stærkt praksisnært supplement til forskningen og det vil styrke Det Blå Danmarks innovationskraft og skabe nye eksportmuligheder, siger Valdemar Ehlers, teknisk chef, Danske Maritime.
En af projektets første milepæle bliver etablering af testinfrastruktur i og omkring det Sydfynske Øhav og et mission control center på land. For Søby Værft på Ærø bliver MARS et rygstød til at være på forkant med grøn og autonom færgedrift:
-Det betyder utrolig meget for os at være en aktiv del af både NextGen Robotics og MARS-projektet. Vi har et erklæret mål om at være med helt fremme, når det gælder udviklingen af den maritime transport i forhold til såvel grønnere fremdrivningsløsninger, teknologi og autonom drift af f.eks. færger. Fremtiden vil i langt højere grad være grøn og autonom, og med deltagelse i projektet sikrer vi os, at vi er med helt fremme og leverer, hvad vores kunder efterspørger nu og i en meget nær fremtid, siger CEO, Tejs Beltov.

Bygger bro til robotmiljøet
MARS er en del af Danmarks nye erhvervsfyrtårn for robotter og fremtidens automation – NextGen Robotics, der bygger bro mellem det maritime og robot- og dronebranchen på Fyn og skal medvirke til at skabe et nyt erhvervseventyr:
-Svendborg og Sydfyn har en stolt maritim tradition. Med MARS-projektet kobler vi de maritime kompetencer i området med de førerpositioner indenfor robotter, droner og automatisering, som allerede er her på Fyn. På den måde sikrer vi en hyper moderne erhvervsudvikling og et samarbejde på tværs af brancher, som på sigt vil betyde vækst og arbejdspladser både lokalt og regionalt, siger borgmester Bo Hansen.

MARS er finansieret af EUs REACT-midler, der er bevilliget af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse.

Skrevet i: Aktuelt, Offshore og marine, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Tjekliste til maskinforordningens cybersikkerhedskrav

AutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægTop20. 08. 2026

Fra januar 2027 skærpes kravene til cybersikkerhed i maskiner. En tjekliste fra Teknologisk Institut kan afsløre, om virksomhederne er på sikker grund eller har huller, der skal lukkes. Når maskiner kobles på netværk, cloud og fjernadgang, kan et angreb eller blot en utilsigtet ændring give

Avanceret generatorsystem giver mere plads til forskning

AktueltMaskiner og anlægOffshore og marine20. 08. 2026

Når et forskningsskib skal fungere som flydende laboratorium, er plads og energieffektivitet afgørende. Derfor har VARD valgt Hoyer VMS Group til at levere seks komplette generatorsæt til det nye 164 meter lange forskningsskib ”Project named RV11000”. Fremtidens havforskning stiller ikke alene

DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri

AktueltBranchenytMesser og møder20. 08. 2026

Danmark og Europa står i den mest alvorlige sikkerhedspolitiske situation i årtier. Derfor er der brug for et stærkere forsvar, men også for en stærkere forsvarsindustri, der kan udvikle teknologi, levere kapaciteter og understøtte Forsvaret. Det kræver et langt tættere samarbejde mellem Forsvaret

40 år med grønne visioner

Energi og miljøNavnenyt20. 08. 2026

I 40 år har Solum A/S arbejdet med at give ressourcer nyt liv. Det, der begyndte med kompostering af have- og parkaffald, er i dag blevet til en af Danmarks førende virksomheder inden for udvikling af cirkulære vækstmedier samt genanvendelse af ressourcer fra byggebranchen. I 2024 tog virksomheden

Henrik Pape bliver ny CEO i Beritech Group – ejer Bent Larsen fortsætter som COO

Navnenyt20. 08. 2026

Henrik Pape tiltræder den 1. september 2026 som CEO i Beritech Group. Koncernens ejer og stifter, Bent Larsen, fortsætter i ledelsen som COO med ansvar for drift og koncernens supply chain. Ambitionen er en tydeligere retning og et stærkere kommercielt greb om forretningen. Henrik Pape har

Villum Fonden støtter faget natur/teknologi med 30 millioner

BranchenytNavnenyt20. 08. 2026

Villum Fonden har givet 30 mio. kr. til at styrke rammerne for undervisningen i faget natur/teknologi. Dermed kan skoleelever fra 1. til 6. klasse i ni kommuner nu se frem til nyrenoverede faglokaler, opdateret udstyr og lærere med ny viden i faget natur/teknologi. Selvom faget natur/teknologi

Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

Energi og miljøInnovationNavnenytTop17. 08. 2026

Ved at kombinere to kendte teknologier på en ny måde har forskere fra Syddansk Universitet udviklet en komponent, der både øger effektiviteten og giver ingeniører en helt ny mulighed for at optimere termiske energisystemer. De første laboratorieresultater viser forbedringer på op til 12,3

Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

AktueltMesser og møder17. 08. 2026

Skandinaviens største forsvarsindustriudstilling, DALO Industry Days, finder for første gang sted i Herning, når MCH Messecenter Herning danner ramme om messen 19.-20. august 2026. Vidensdeling, netværk og internationalt samarbejde er i centrum, når Forsvaret, Forsvarsministeriets Materiel- og

Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

AktueltNavnenytOffshore og marine17. 08. 2026

Det maritime erhvervsnetværk BlueTech Center udvider nu sin tilstedeværelse på Fyn med åbningen af et satellitkontor på Odense Havn. Det er et led i centerets ambition om at komme tættere på de virksomheder, der hver dag bidrager til udviklingen af det maritime erhverv på Fyn. Odense Havn

Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

Messer og møderNavnenyt17. 08. 2026

Lemvigh-Müller A/S deltager på DALO Industry Days, hvor virksomheden præsenterer en række spændende løsninger inden for blandt andet professionelle værktøjer og sikkerhedsudstyr til Forsvaret. Den 19. og 20. august deltager Lemvigh-Müller A/S på DALO Industry Days i Herning, hvor virksomheden

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tjekliste til maskinforordningens cybersikkerhedskrav

    20.08.2026

  • Avanceret generatorsystem giver mere plads til forskning

    20.08.2026

  • DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri

    20.08.2026

  • 40 år med grønne visioner

    20.08.2026

  • Henrik Pape bliver ny CEO i Beritech Group – ejer Bent Larsen fortsætter som COO

    20.08.2026

  • Villum Fonden støtter faget natur/teknologi med 30 millioner

    20.08.2026

  • Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    17.08.2026

  • Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

    17.08.2026

  • Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

    17.08.2026

  • Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

    17.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}