• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

NavnenytProcesteknologi22. 06. 2021 | Helle Friemann Nielsen

LP Kolding har succes med ny pharma-afdeling

NavnenytProcesteknologi22. 06. 2021 | Helle Friemann Nielsen

LP Kolding overtog i slutningen af 2020 virksomheden Dansk Rustfri, der var specialiseret i at fremstille procesudstyr til pharmaindustrien. Efter overtagelsen oprettede LP Kolding en ny afdeling med særligt fokus på fremstilling af produktionsudstyr til pharmaceutisk produktion. Overtagelsen har været positiv, og nye pharmakunder er kommet til.
-Med vor nye pharmaafdeling er vi blevet en mere attraktiv leverandør til medicinalindustrien. Med overtagelsen har vi nu et stærkt og bredt produktsortiment både til pharma og food, og allerede nu kan vi notere os en fin vækst på området for pharmaceutisk procesudstyr, fortæller Mogens Feld-Andreasen, der er direktør for LP Kolding.

-Efter overtagelsen af Dansk Rustfri har vi fået ekstra gang i produktionen af procesudstyr til både medicinalbranchen og biotekindustrien, fortæller administrerende direktør, Mogens Feld-Andreasen fra LP Kolding. Mogens er her fotograferet ved siden af enzymeringstanke, der er færdigproduceret og klar til afsendelse.


Generelt er der inden for pharmaindustrien et tårnhøjt fokus på dokumentation og kvalitetskontrol, hvilket skal kombineres med stærke håndværksmæssige kompetencer til at producere procesudstyr til netop denne krævende branche.
LP Kolding har gennem lang tid fokuseret på at levere procesudstyr til kunder med særlige behov, hvilket generelt har ført til et stigende salg af produkter til både food- og pharmasegmentet.
-Derfor valgte vi at takke ja til at overtage Dansk Rustfri i 2020, da det gav os en oplagt mulighed for at kunne øge både produktionskapaciteten og vores kompetencer og knowhow inden for procesudstyr til pharmaceutisk industri, siger Mogens Feld-Andreasen.

Overtog samtlige medarbejdere
I forbindelsen med overtagelsen af Dansk Rustfris pharmaafdeling overtog LP Kolding samtlige ansatte. Det drejede sig om 10 højtkvalificerede medarbejdere, der alle havde stor erfaring med fremstilling af procesudstyr til den pharmaceutiske industri.
-Nu har vi sat et stærkt team af medarbejdere, der kan sikre vores fortsatte vækst i de kommende år. Og vi kan notere os stigende efterspørgsel på procesudstyr til pharma-segmentet, siger Mogens Feld-Andreasen og fortsætter:
-Med vores nye pharmaafdeling har vi øget vores kapacitet betydeligt, og nu er vi endnu bedre rustet til at modtage ordrer, hvor der er brug for særlige kompetencer og knowhow. Og det er særligt vigtigt på et marked, hvor pharmakunderne konsoliderer sig i større enheder.

Større efterspørgsel efter bæredygtige løsninger
LP Kolding har konstateret, at flere og flere af deres kunder ønsker at gøre deres produktion endnu mere grøn og bæredygtig. Det ses ved, at kunderne spørger efter grønne og bæredygtige løsninger, dvs. løsninger, der eksempelvis har et lavt forbrug af vand, el og øvrig energi.
-Mange kunder vil gerne betale lidt ekstra for bæredygtige og mere langsigtede løsninger, der eksempelvis skåner klimaet, grundvandsressourcer og de ansattes arbejdsmiljø. Vi kan levere de bæredygtige løsninger, og derved hjælper vi vores kunder på vej i den grønne omstilling, der har fuld fart på i disse år, siger Mogens Feld-Andreasen.
LP Kolding har i de seneste år oplevet et stigende salg på eksportmarkederne. Her er det primære marked de skandinaviske lande samt Tyskland, men andre lande viser også interesse for LP Koldings produkter.

Skrevet i: Navnenyt, Procesteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026, der i år oplevede en besøgsfremgang

AutomatiseringBranchenytMesser og møderTop14. 09. 2026

Stor opbakning, relevante besøgende og værdifulde faglige dialoger kendetegnede Automatik 2026, hvor udstillerne især fremhæver kvaliteten af møderne og værdien af de personlige relationer. Messen, der fandt sted i Brøndby Hallen 8.-10. september, tiltrak 2.375 besøgende og noterede dermed en

Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne – men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

AktueltAutomatiseringBranchenyt14. 09. 2026

11. september trådte nye rapporteringskrav i EU’s Cyber Resilience Act i kraft. Direktøren for Wireless Logic Nordic mener, at det er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men i komplekse IoT-løsninger kan den største indsigt i og

Virksomheder mangler overblik over AI-bidrag

AktueltAutomatiseringBranchenyt14. 09. 2026

Mange virksomheder høster lokale gevinster med AI, men de færreste kan dokumentere, om teknologien skaber varig værdi på tværs af organisationen. Det skyldes blandt andet - ifølge Dansk Erhverv - at AI fortsat behandles som et IT-projekt frem for en strategisk ledelsesopgave. Ifølge AI-virksomheden

Mekoprint A/S opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

Navnenyt14. 09. 2026

Den danske industrivirksomhed Mekoprint A/S udvider antallet af medarbejdere på sit asiatiske kontor i Hong Kong på grund af stor efterspørgsel på virksomhedens løsninger. Med flere lokale ressourcer i Hong Kong kan Mekoprint følge projekterne tættere, reagere hurtigere og være mere til stede hos de

Industriens virksomheder er blevet mere robuste de sidste fem år

Branchenyt14. 09. 2026

En ny analyse fra Dansk Metal viser, at industrivirksomhederne herhjemme har klaret sig overraskende godt de sidste fem år - på trods af inflationskrise og toldkrig. Industrivirksomhederne i Danmark er på tværs af virksomhedsstørrelse blevet betydeligt mere robuste over de sidste fem år. Det

JMA tager næste skridt i maskinhandlerbranchen

Maskiner og anlægNavnenyt14. 09. 2026

JMA lancerer Aptean Equipment Dealer Management System (DMS); en ny brancheløsning, der kombinerer lokal brancheindsigt med Apteans globale styrke. Aptean Equipment DMS er udviklet i tæt samarbejde mellem JMA og virksomhedens Aptean-kollegaer i Europa og Nordamerika. Løsningen samler

DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

AutomatiseringNavnenytRobotterTop10. 09. 2026

DIRA Automatiseringsprisen 2026 går til den sønderjyske ventilproducent Müller Gas Equipment. Virksomheden hædres for en ekstraordinær rejse, hvor en dansk SMV gennem 18 år konsekvent har investeret i robotteknologi, opbygget stærke interne kompetencer og flyttet grænserne for, hvad der er muligt at

Ny humanoid robot går selv af produktionslinjen

AktueltRobotter10. 09. 2026

XPENG har officielt taget sine nye produktionslinjer til humanoide robotter i brug. Efter endt produktion gik IRON selv ned af den nye produktionslinjer. Det markerer et afgørende skridt fra udvikling og prototyper mod egentlig serieproduktion. XPENGs nye robotfabrik kombinerer velafprøvede

Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

AktueltEnergi og miljøNavnenyt10. 09. 2026

Teknologi udviklet og testet hos Alfa Laval i Søborg er en afgørende del af en rekordstor ordre på ca. 750 mio. kr. Koncernen har indgået en aftale med brasilianske Acelen Renewables, der vil producere et mere bæredygtigt flybrændstof fremstillet af blandt andet olie fra en lokal plante. Alfa

TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

Energi og miljøMaskiner og anlæg10. 09. 2026

Test bekræfter, at en flymotor kan drives på 100 pct. brint, hvilket bringer brintdrevet flyvning tættere på virkeligheden. Sammen har TCS og Rolls-Royce, som de første i branchen, demonstreret en moderne flygasturbines succesfulde drift gennem en fuldt simuleret flyvecyklus med 100 pct.

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026, der i år oplevede en besøgsfremgang

    14.09.2026

  • Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne – men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

    14.09.2026

  • Virksomheder mangler overblik over AI-bidrag

    14.09.2026

  • Mekoprint A/S opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

    14.09.2026

  • Industriens virksomheder er blevet mere robuste de sidste fem år

    14.09.2026

  • JMA tager næste skridt i maskinhandlerbranchen

    14.09.2026

  • DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

    10.09.2026

  • Ny humanoid robot går selv af produktionslinjen

    10.09.2026

  • Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

    10.09.2026

  • TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

    10.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}