• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

NavnenytProcesteknologi22. 06. 2021 | Helle Friemann Nielsen

LP Kolding har succes med ny pharma-afdeling

NavnenytProcesteknologi22. 06. 2021 By Helle Friemann Nielsen

LP Kolding overtog i slutningen af 2020 virksomheden Dansk Rustfri, der var specialiseret i at fremstille procesudstyr til pharmaindustrien. Efter overtagelsen oprettede LP Kolding en ny afdeling med særligt fokus på fremstilling af produktionsudstyr til pharmaceutisk produktion. Overtagelsen har været positiv, og nye pharmakunder er kommet til.
-Med vor nye pharmaafdeling er vi blevet en mere attraktiv leverandør til medicinalindustrien. Med overtagelsen har vi nu et stærkt og bredt produktsortiment både til pharma og food, og allerede nu kan vi notere os en fin vækst på området for pharmaceutisk procesudstyr, fortæller Mogens Feld-Andreasen, der er direktør for LP Kolding.

-Efter overtagelsen af Dansk Rustfri har vi fået ekstra gang i produktionen af procesudstyr til både medicinalbranchen og biotekindustrien, fortæller administrerende direktør, Mogens Feld-Andreasen fra LP Kolding. Mogens er her fotograferet ved siden af enzymeringstanke, der er færdigproduceret og klar til afsendelse.


Generelt er der inden for pharmaindustrien et tårnhøjt fokus på dokumentation og kvalitetskontrol, hvilket skal kombineres med stærke håndværksmæssige kompetencer til at producere procesudstyr til netop denne krævende branche.
LP Kolding har gennem lang tid fokuseret på at levere procesudstyr til kunder med særlige behov, hvilket generelt har ført til et stigende salg af produkter til både food- og pharmasegmentet.
-Derfor valgte vi at takke ja til at overtage Dansk Rustfri i 2020, da det gav os en oplagt mulighed for at kunne øge både produktionskapaciteten og vores kompetencer og knowhow inden for procesudstyr til pharmaceutisk industri, siger Mogens Feld-Andreasen.

Overtog samtlige medarbejdere
I forbindelsen med overtagelsen af Dansk Rustfris pharmaafdeling overtog LP Kolding samtlige ansatte. Det drejede sig om 10 højtkvalificerede medarbejdere, der alle havde stor erfaring med fremstilling af procesudstyr til den pharmaceutiske industri.
-Nu har vi sat et stærkt team af medarbejdere, der kan sikre vores fortsatte vækst i de kommende år. Og vi kan notere os stigende efterspørgsel på procesudstyr til pharma-segmentet, siger Mogens Feld-Andreasen og fortsætter:
-Med vores nye pharmaafdeling har vi øget vores kapacitet betydeligt, og nu er vi endnu bedre rustet til at modtage ordrer, hvor der er brug for særlige kompetencer og knowhow. Og det er særligt vigtigt på et marked, hvor pharmakunderne konsoliderer sig i større enheder.

Større efterspørgsel efter bæredygtige løsninger
LP Kolding har konstateret, at flere og flere af deres kunder ønsker at gøre deres produktion endnu mere grøn og bæredygtig. Det ses ved, at kunderne spørger efter grønne og bæredygtige løsninger, dvs. løsninger, der eksempelvis har et lavt forbrug af vand, el og øvrig energi.
-Mange kunder vil gerne betale lidt ekstra for bæredygtige og mere langsigtede løsninger, der eksempelvis skåner klimaet, grundvandsressourcer og de ansattes arbejdsmiljø. Vi kan levere de bæredygtige løsninger, og derved hjælper vi vores kunder på vej i den grønne omstilling, der har fuld fart på i disse år, siger Mogens Feld-Andreasen.
LP Kolding har i de seneste år oplevet et stigende salg på eksportmarkederne. Her er det primære marked de skandinaviske lande samt Tyskland, men andre lande viser også interesse for LP Koldings produkter.

Skrevet i: Navnenyt, Procesteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

Odense Robotics kårer årets virksomheder foran en samlet branche

Messer og møderNavnenytRobotterTop07. 05. 2026

MyDefence er kåret som Årets Virksomhed, mens BlinkTroll løb med prisen som Årets Startup. Priserne blev uddelt af Odense Robotics på scenen ved robotkonferencen NextGen Robotics LIVE, hvor deltagere fra både den internationale og danske robotindustri var samlet. To virksomheder med stærke

Danmarks industri får travlt, hvis Industrial Accelerator Act skal give pote

AktueltAutomatiseringBranchenyt07. 05. 2026

Med Europa-Kommissionens nylige udspil til Industrial Accelerator Act er der for alvor sat tempo på den grønne industripolitik i Europa. Det er en gylden mulighed for Danmarks industri. Men det kræver en solid digital opgradering i industrien og klare energipolitiske rammer. Sådan lyder det fra

Bitten – ny dansk energieffektiv AI-supercomputer

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø07. 05. 2026

Syddansk Universitet har i samarbejde med Danfoss og HPE etableret en ny national energieffektiv AI-supercomputer, der giver danske universiteter mulighed for at håndtere store datamængder og avancerede AI-modeller i én fælles infrastruktur. Supercomputeren bidrager samtidig til Sønderborg Kommunes

Ny filtreringsproces gør CO2-oprensning mere effektiv

Energi og miljøProcesteknologi07. 05. 2026

Teknologisk Institut og greentech-virksomheden Estech har udviklet en filtreringsproces, der reducerer både energiforbrug og kemikalieaffald i forbindelse med CO2-oprensning. Det giver en meget ren CO2, som kan udnyttes til andre formål. I et Missionbooster-projekt fra Innovationsfonden har

Unimec A/S indgår samarbejde med ingeniørstuderende om elektriske racerbiler

InnovationNavnenyt07. 05. 2026

Ingeniørstuderende fra AU Dolphins Racing Team på Aarhus Universitet lagde i sidste uge vejen forbi automations- og ingeniørvirksomheden Unimec A/S. Besøget er led i et nyt samarbejde, der skal sikre udviklingen af de næste generationer af ingeniører. Torsdag den 22. april besøgte otte

Nyt fra IFS: Byg AI-agenter uden kode

Automatisering07. 05. 2026

IFS rykker nu videre i front med AI-agenter. Med IFS Loops Agent Studio lancerer den svenske softwareleverandør en ny løsning, der gør det muligt for virksomheder at skræddersy og indsætte digitale medarbejdere i arbejdsfunktioner efter forretningens behov. IFS har netop løftet sløret for en

Week of Robotics og Robotbrag – robotterne indtager Odense

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop04. 05. 2026

For tiende gang inviterer Teknologisk Institut og DIRA indenfor til årets største robotfest. I år sætter Robotbrag fokus på humanoide robotter, AI-drevne løsninger, fremtidens produktionsteknologi og de kompetencer, der skal til for at navigere i vores nye verdensorden. Desuden er Robotbrag blevet

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

AktueltEnergi og miljøNavnenyt04. 05. 2026

Et nyt industrisamarbejde skal gøre det lettere og mere attraktivt at genbruge, reparere og genfremstille tekniske produkter. Grundfos, Danfoss og DSV med flere er gået sammen om at undersøge, hvordan materialer og komponenter fra end-of-use-produkter kan få nyt liv og dermed udnyttes langt

Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

AktueltEnergi og miljø04. 05. 2026

De findes i vindmøller. De findes i varmepumper. De findes, hvor der er brug for stærk og sikker energiforsyning. Det drejer sig om powerchips, og et hold forskere fra Aalborg Universitet har fremstillet en unik powerchip baseret på materialet galliumoxid. Det er der flere gode grunde til at være

Init udvider igen – norske Necto AS bliver en del af gruppen

AutomatiseringNavnenyt04. 05. 2026

Init leverer intelligente IT- og automationsløsninger til kunder på tværs af brancher. Med en ambition om at forene de bedste virksomheder inden for industriel IT og automation i Norden, er gruppen vokset hurtigt gennem de sidste fire år. I dag er Init en af de største automationsvirksomheder i

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Odense Robotics kårer årets virksomheder foran en samlet branche

    07.05.2026

  • Danmarks industri får travlt, hvis Industrial Accelerator Act skal give pote

    07.05.2026

  • Bitten – ny dansk energieffektiv AI-supercomputer

    07.05.2026

  • Ny filtreringsproces gør CO2-oprensning mere effektiv

    07.05.2026

  • Unimec A/S indgår samarbejde med ingeniørstuderende om elektriske racerbiler

    07.05.2026

  • Nyt fra IFS: Byg AI-agenter uden kode

    07.05.2026

  • Week of Robotics og Robotbrag – robotterne indtager Odense

    04.05.2026

  • Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

    04.05.2026

  • Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

    04.05.2026

  • Init udvider igen – norske Necto AS bliver en del af gruppen

    04.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik