• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt16. 01. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Kvinde i front for SMC Danmark – Joan Nowak Høgh er ny direktør

Navnenyt16. 01. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Joan Nowak Høgh overtager ledelsen af det japanskejede datterselskab SMC Danmark, der har fokus på løsninger til industriel automation. Hun skal nu sikre, at SMC Danmark holder vækstkursen og styrker den globale førerpositionen inden for blandt andet pneumatiske og elektriske bevægelsesløsninger.

Fra årsskiftet har SMC Danmark A/S i Horsens fået ny administrerende direktør.
Joan Nowak Høgh, 42 år, har overtaget posten efter Steen Herbild, som nu er gået på pension. SMC Danmark kunne i fjor fejre 25-års jubilæum, hvor det var Steen Herbild, der stod i spidsen for det danske datterselskab gennem alle årene.
Joan Nowak Høgh har været en værdifuld del af SMC Danmark siden 2006. Hun startede i internt salg, hvor hun hurtigt fik smag for salg. Efter kun få år med egne kunder og distrikt, overtog hun rollen som salgschef. Denne rolle bevarede hun i mange år, før hun blev Country Manager den 1. juni 2023. Derved er Joan med til at markere en positiv udvikling med flere kvindelige ledere i koncernen. Det japanske moderselskab, er repræsenteret i 80 lande, som i alt beskæftiger 23.000 medarbejdere, hvoraf de 35 er ansat i Danmark.
-Jeg overtager ledelsen af en sund, stabil og veldrevet virksomhed, så vi holder fast i vores strategier om at være markedsledende. Vores styrke er, at vi møder vores kunder i øjenhøjde og så har vi en rigtig stærk og bred produktportefølje, siger Joan Nowak Høgh.
SMC Danmark råder over et produktsortiment med mere end 12.000 produkter, som fås i over 700.000 forskellige varianter. Produktionen af tekniske komponenter foregår ifølge Joan Nowak Høgh med stigende opmærksomhed på bæredygtighed og reduceret CO2-aftryk, som markedet i højere og højere grad efterspørger.
-Det ligger dybt i vores DNA, at vi skal være vækstorienterede og innovative, og at vi skal være lydhøre over for vores kunder. Derfor er det også vigtigt, at organisationen internt er stærk. Og dér kan den japanske kultur noget. Vi værner om vores medarbejder og lægger stor vægt på kontinuerligt, at udvikle og dygtiggøre dem. På den måde skaber vi grobund for at man kan udvikle sig og gøre karriere inden for SMC, både i Danmark og udlandet, understreger den nye direktør.
Joan fortæller yderligere hvilke fokusområder SMC Danmark vil fokusere på.
-Vi kommer fremadrettet til at øge vores fokus på maskinbyggere og industrivirksomheder, gennem et øget samarbejde mellem datterselskaberne i Norden og Baltikum for bedre at kunne udnytte knowhow i forbindelse med rådgivning samt synergier og ressourcer, og det vil de danske maskinbyggere helt sikkert komme til at mærke. Fremover trækker vi på ekspertise fra 250 eksperter, 150 med daglig direkte kundekontakt og alle sælgere samt ledere vil deltage i en intensiv træning i produkter og salg – det bliver nøglen til succes.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO2-fri

Energi og miljøInnovationNavnenytTop03. 08. 2026

Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, investerer i biosolutions-startup’et Visibuilt, der udvikler en ny type bindemiddel baseret på svampens rodnet, som kan reducere klimaaftrykket fra nogle af verdens mest CO2-tunge materialer. Den danske virksomhed Visibuilt har hentet 25 mio. kr. i

Robot skal hjælpe børn med autisme

AktueltRobotter03. 08. 2026

I et forskningsprojekt fra Aalborg Universitet har pædagoger i specialbørnehaven Birken været med til at udvikle en robot, der kan støtte børn med autisme i hverdagen. Hvordan skal en robot opføre sig, hvis den skal støtte børn med autisme i hverdagen?Det spørgsmål er omdrejningspunktet i et

Nyt tværgående center for biosolutions

AktueltInnovationNavnenyt03. 08. 2026

Et nyt center på DTU skal gøre det lettere for virksomheder, myndigheder og samarbejdspartnere at omsætte bioteknologisk forskning til bæredygtige løsninger i industriel skala. Biosolutions har potentialet til at blive en nøgle til Europas grønne omstilling, konkurrenceevne og uafhængighed af

3C Groups køber 100 pct. af Blue Ocean Robotics

NavnenytRobotter03. 08. 2026

Med et kommercielt gennembrud inden for pharmaindustrien har robotvirksomheden Blue Ocean Robotics realiseret toplinjevækst og kurs mod sorte tal på bundlinjen. 3C Groups er i proces med at overtage de udestående aktier og vil derefter eje hele virksomheden. Med et skarpt salgsfokus, en ny

USA elsker nordjysk pallestabler

AutomatiseringNavnenyt03. 08. 2026

Trods toldmur flyver den danskudviklede pallestabler Palomat af hylderne i USA. -USA elsker vores produkt. Vi har vækstet 25 procent alene i år. Så lige nu kører der over 500 Palomater i den amerikanske industri. Der findes simpelthen ikke et lokalt produkt, som til samme pris og med samme

DI: Medvind til STEM-fagene er godt nyt for erhvervslivet

Branchenyt03. 08. 2026

AI øger behovet for tekniske og digitale kompetencer og bl.a. derfor er det stigende optag på STEM-uddannelserne uden ledighedsudfordringer godt nyt for virksomhedernes innovation og konkurrencekraft, mener DI’s underdirektør. I år er 58.673 ansøgere blevet tilbudt en plads på en videregående

Induflex A/S øger kapaciteten med nye CNC-investeringer

Maskiner og anlæg03. 08. 2026

Induflex A/S øger nu markant produktionskapaciteten med investeringen i to nye 5-aksede CNC-fræsere. Investeringen er en del af en løbende udvikling af produktionen, hvor fokus er på at optimere arbejdsgange og sikre høj kvalitet i fremstillingen af plastkomponenter. Induflex A/S er en

Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

BranchenytInnovationNavnenytTop30. 06. 2026

Med 38 mia. kr. i ryggen skal den nye Scaleup Europe Fund investere i lovende virksomheder for at fastholde dem på kontinentet. Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, er med som første nationale investor med en investering på 1,5 mia. kr. i fonden, som skal drives af svenske EQT og er

Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

AktueltAutomatiseringNavnenyt30. 06. 2026

Den Aalborgensiske virksomhed Alai startede som et studenterprojekt på Aalborg Universitet. Nu skal de hjælpe Portugal med at vinde VM. Når det portugisiske landshold går på banen under VM i herrefodbold, får de hjælp af en lille virksomhed fra Aalborg.-Så på en måde kan man jo godt sige, at

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt30. 06. 2026

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus.dk, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 4. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO2-fri

    03.08.2026

  • Robot skal hjælpe børn med autisme

    03.08.2026

  • Nyt tværgående center for biosolutions

    03.08.2026

  • 3C Groups køber 100 pct. af Blue Ocean Robotics

    03.08.2026

  • USA elsker nordjysk pallestabler

    03.08.2026

  • DI: Medvind til STEM-fagene er godt nyt for erhvervslivet

    03.08.2026

  • Induflex A/S øger kapaciteten med nye CNC-investeringer

    03.08.2026

  • Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

    30.06.2026

  • Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

    30.06.2026

  • Rigtig god sommer

    30.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}