• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Energi og miljø13. 02. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Kompleks CO2-beregner til produktionsvirksomheder, der ønsker at dokumentere kommerciel bæredygtighed

Energi og miljø13. 02. 2025 By Helle Friemann Nielsen

It-virksomheden Elbek & Vejrup A/S har lanceret en CO2-beregner. Beregneren kan få stor betydning for produktionsvirksomheder, der ønsker at dokumentere den kommercielle bæredygtighed.

-Vi har oplevet en stigende efterspørgsel fra virksomheder, der mere præcist ønsker at dokumentere miljømæssig ansvarlighed i produktionsleddet. De behov møder vi nu med vores nye CO2-beregner, fortæller Ralf Daugbjerg, der er seniorkonsulent hos Elbek & Vejrup A/S. Foto: Elbek & Vejrup A/S.

Den danske it-virksomhed Elbek & Vejrup A/S har en strategisk ambition om at være kundernes foretrukne samarbejdspartner. Det gælder også i forhold til virksomhedernes synliggørelse af kommerciel bæredygtighed. Seneste skud på stammen i den ambition er en helt ny CO2-beregner, som virksomheden nu tilføjer til den samlede produktlinje.
Med beregneren kan kunder i eksempelvis produktionsindustrien, modebranchen samt indenfor handel og engros, som har ERP-systemet Dynamics 365 Business Central, skabe et veldokumenteret billede af den CO2, der bruges til fremstilling af varer. Det gælder fx i forhold til virksomhedens egen udledning i forbindelse med fremstilling samt CO2-data på varer baseret på underleverandørs oplysninger og fra eksterne emissionsprotokoller. Det har hidtil ikke været muligt.
-De fleste danske virksomheder skal fremover foretage myndighedsrapportering af deres udledning og mange er allerede godt i gang. Vi har imidlertid oplevet en stigende efterspørgsel fra virksomheder, der mere præcist ønsker at dokumentere miljømæssig ansvarlighed i produktionsleddet. De behov møder vi nu med vores nye CO2-beregner, siger Ralf Daugbjerg, der er seniorkonsulent hos Elbek & Vejrup A/S.
It-virksomheden, der betjener nogle af landets hurtigst voksende og mest proaktive mode- og produktionsvirksomheder på bæredygtighedsområdet oplever, at mange kunder i dag arbejder med en samlet livscyklus-vurdering af de produkter, der sendes på markedet. Derfor har man indarbejdet design, distribution, anvendelse og bortanskaffelse i beregneren, så den inkorporerer hele produkt-livscyklussen i de data, virksomhederne kan trække ud.
-Vores intention er at skabe en gamechanger for blandt andet modeindustrien, og lige nu findes ikke nogen mere detaljeret CO2-beregner på markedet, siger Ralf Daugbjerg videre.

Nyt EU-direktiv booster efterspørgslen
Ifølge Michael Søgaard Jørgensen, der er lektor ved Institut for Bæredygtighed og Planlægning på Aalborg Universitet, er det nye bæredygtighedsdirektiv fra EU, CSRD, som gælder fra regnskabsåret 2025, med til at øge virksomhedernes fokus på vurdering af miljøbelastninger og herunder klimabelastninger.
-For mange virksomheder ligger en stor del af blandt andet deres drivhusgasemissioner i de såkaldte Scope 3-emissioner, der dækker over indirekte udledninger fra produktionen af fx udstyr, maskiner, køretøjer, som virksomheden har købt. En korrekt brug af en miljøvurdering er et af de effektive midler til at nedbringe emissionerne i dette tredje scope, siger Michael Søgaard Jørgensen.
Han understreger, at data fra en beregner ikke er nok, hvis det skal ændre virksomhedens klimabelastning:
-Det rykker ikke noget på klimaregnskabet, hvis virksomhederne ikke prioriterer at få anvendt de data, som en miljøvurdering leverer. De virksomheder, som praktiserer en troværdig livscyklus-baseret miljøledelse og afsætter de nødvendige ressourcer til at bruge de modtagne eller beregnede data fremadrettet, får en stor fordel. Det handler om at forstå og bruge data til fx at indgå strategiske partnerskaber med underleverandører, om at de i løbet af nogle år gennemfører de nødvendige klimakrav. I øvrigt er det vigtigt ikke kun at se på klimabelastning men også på andre typer miljøbelastning som ressourceforbrug.

CO2-beregneren fra Elbek & Vejrup vil løbende blive videreudviklet i takt med reguleringen og den gældende lovgivning.

Skrevet i: Energi og miljø

Seneste nyt fra redaktionen

DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

Energi og miljøInnovationNavnenytTop21. 05. 2026

NASA’s CLARREO Pathfinder, der skal hente mere præcise klimadata, er opsendt til Den Internationale Rumstation ISS. Missionens succes afhænger bl.a. af navigations- og positioneringsteknologi udviklet og bygget på DTU. Med udstyr fra DTU Space om bord, blev NASA’s klimamission CLARREO

Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

AktueltEnergi og miljøInnovationNavnenyt21. 05. 2026

Et nyt Grand Solutions-projekt ledet af Ikkaton, en dansk klimateknologivirksomhed, vil demonstrere en proces, der permanent binder CO2 som calciumcarbonat. Innovationsfonden støtter IKKA-TECH-projektet, som har et samlet budget på 18 mio. kr. og skal bringe teknologien frem til industriel

Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

AktueltBranchenytNavnenyt21. 05. 2026

Knowledge Hub Zealand og Foreningen Campus Kalundborg samles formelt under én fælles organisation, Campus Kalundborg. Sammenlægningen markerer et vigtigt skridt på vejen mod at gøre Kalundborg til internationalt knudepunkt for bioproduktion og biosolutions. Den 1. maj 2026 samledes Knowledge

Inhouse-event – Made to Move

AutomatiseringMesser og møder21. 05. 2026

Scanlox rydder gulvet og gør klar til at slippe teknologien løs i forbindelse med virksomhedens inhouse event ”Made to Move” den 28. maj i Odense. Arrangementet samler både fagpersoner, beslutningstagere og aktører fra industrien; forventningen er at runde 100 deltagere.Formatet er bygget op

Hoyer VMS Group samler maritime løsninger for skibsejere i Grækenland

Energi og miljøNavnenytOffshore og marine21. 05. 2026

Hoyer VMS Group fra Danmark har indgået en udvidet partnerskabsaftale med ADD Marine fra Grækenland. Aftalen betyder, at parterne nu kan tilbyde både service og reparation af eksempelvis skibsmotorer og turboladere samt levering af elmotorer og energioptimering. VMS Group fra Frederikshavn har

AU opruster massivt på innovation og iværksætteri – søger 52 nye forskere

InnovationNavnenyt21. 05. 2026

Aarhus Universitet skruer op for innovationsblusset. Blandt en række nye tiltag er 52 nye forsknings- og innovationsstillinger, et forskningscenter og forbedret støtte til de mange idérige forskere og studerende. Flere startups. Flere spinouts. Mere samarbejde med det etablerede erhvervsliv.Det

International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

Messer og møderRobotterTop18. 05. 2026

Der var både gående, talende, dansende og kørende robotter på programmet, da Week of Robotics løb af stablen i Odense fra den 5.-8. maj. Ugen samlede den danske og internationale robotbranche til konferencer, live-demonstrationer og netværk - alt sammen med fokus på fremtidens

Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt18. 05. 2026

Hvordan kan danske fremstillingsvirksomheder skabe forretning i en verden, hvor ressourcer er knappe, værdikæder ændrer sig, og klimakrav skærpes? Det spørgsmål kan virksomheder og beslutningstagere nu udforske i Lillevirke. Forestil dig, at din virksomhed ikke længere kæmper mod

Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

AktueltBranchenytNavnenyt18. 05. 2026

Nordic Compass – The Nordic Round Table for Industry samler en række af de største nordiske og danske industriaktører for at implementere og skalere konkrete initiativer inden for kapitalmarkeder, deep tech, forsvar og energi. Ambitionen er at styrke nordisk og europæisk konkurrenceevne og

Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

Navnenyt18. 05. 2026

I sidste uge kunne Sick Danmark A/S fejre sit 40-års jubilæum. Siden åbningen den 13. maj 1986 har virksomheden udviklet sig fra sin spæde opstart til en af de førende sensorleverandører på det danske marked. Rejsen afspejler udviklingen i dansk industri – fra lav automatisering i 1980’erne til

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

    21.05.2026

  • Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

    21.05.2026

  • Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

    21.05.2026

  • Inhouse-event – Made to Move

    21.05.2026

  • Hoyer VMS Group samler maritime løsninger for skibsejere i Grækenland

    21.05.2026

  • AU opruster massivt på innovation og iværksætteri – søger 52 nye forskere

    21.05.2026

  • International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

    18.05.2026

  • Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

    18.05.2026

  • Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

    18.05.2026

  • Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

    18.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik