• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltNavnenyt22. 04. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Iversen trading ApS fejrer 50 år – en århusiansk succeshistorie

AktueltNavnenyt22. 04. 2025 By Helle Friemann Nielsen

I 1975 grundlagde Erik Iversen, iversen trading ApS i Aarhus. Med en stærk faglig baggrund og et godt netværk i industrien opbyggede han en virksomhed baseret på kvalitetsprodukter, teknisk ekspertise og langvarige kunderelationer. Nu, 50 år senere, har virksomheden vokset sig ud af rammerne på Sintrupvej og flytter til nye, moderne lokaler i Ahrensbach Huset i Tilst – samtidig med, at et nyt kapitel i historien skrives.

Jens Iversen foran det nye domicil.

Historien om iversen trading ApS er også historien om en familievirksomhed med dybe rødder i Aarhus. Jens Iversen, virksomhedens nuværende leder, har boet i Aarhus næsten hele sit liv, bortset fra sin tid i livgarden. Erik Iversen som er far til Jens, dedikerede sig fuldt ud til at opbygge den nystartede virksomhed i året, hvor Jens kom til verden. På daværende tidspunkt var iversen trading blot et skrivebord i familiens kælder.
Erik Iversen kom med erfaring fra blandt andet Brdr. Dahl, og etablerede virksomheden med et stærkt netværk af europæiske leverandører specielt i Italien. Disse relationer har siden været en hjørnesten i virksomhedens succes og fortsætter med at gavne kunderne gennem tillidsfulde partnerskaber.
For ca.15 år siden blev Jens og Erik enige om, at Jens med sin ingeniørmæssige baggrund kunne bidrage til virksomhedens udvikling. Det resulterede i, at han gradvist overtog styringen og familievirksomheden gennemgik undervejs et generationsskifte. Erik er i dag 91 år, men det er ikke meget mere end et år siden, at han stoppede med at komme i virksomheden hver eneste dag.
I dag beskæftiger virksomheden otte medarbejdere og har specialiseret sig i nicheprodukter til dansk og nordisk industri. I starten af året lancerede iversen trading en webshop som bl.a. omfatter fittings til fødevareindustrien fra Alfa Laval. Planen er at flere produkter fra andre samarbejdspartnere med tiden også skal være at finde på shoppen.
Iversen trading er en førende leverandør af pumper, ventiler, flowkomponenter og procesudstyr til industrier, hvor nøgleord som præcision, oppetid og/eller hygiejne er altafgørende. Virksomheden opererer i fødevareindustrien, procesindustrien, mejerier, bryggerier, farmaceutisk produktion og kemisk industri, men har også igennem årerne opbygget solid erfaring og ekspertise i den noget tungere industri.
Iversen trading har med tiden opbygget stærke partnerskaber med partnere som Alfa Laval, ARO og EMEC, hvilket gør det muligt at levere innovative løsninger til kunderne. I alt har de mere end 30 tætte samarbejdspartnere i Europa.

En virksomhed i vækst
De senere år har iversen trading oplevet vækst. Den stigende efterspørgsel efter teknisk rådgivning og kvalitetsprodukter har gjort, at virksomheden er vokset ud af sine lokaler på Sintrupvej i Brabrand. Derfor flytter man til nye, større lokaler i Tilst i Ahrensbach huset, hvor de får plads til både udvidet lagerkapacitet, bedre faciliteter til kunderådgivning og en moderne arbejdsplads til deres medarbejdere.
-Vores kunder har brug for mere end bare komponenter – de har brug for løsninger, der optimerer deres produktion, siger Jens Iversen. Med vores nye faciliteter får vi mulighed for at tage vores rådgivning og service til et højere niveau.

Fremtiden
Selvom iversen trading er en århusiansk virksomhed, har den et stærkt internationalt udsyn. Med kunder i hele Norden og et tæt samarbejde med leverandører i hele Europa arbejder virksomheden kontinuerligt på at udvikle sit produktprogram og styrke sin markedsposition. Med en stærk familiehistorie i rygsækken og et blik mod fremtiden, fortsætter virksomheden med at bidrage til byens erhvervsliv.
50-års jubilæet markeres senere på året med en fejring, hvor både kunder, samarbejdspartnere og medarbejdere bliver inviteret til at deltage i festlighederne. For iversen trading er det ikke kun en fejring af fortiden – men en fejring af stærkt sammenhold, mange års hårdt arbejde og en lys fremtid.
-Iversen trading er en virksomhed, hvor service, kvalitet og relationer altid er i fokus. Vi glæder os til at fortsætte vores rejse i de nye rammer i Tilst – og til at skrive de næste 50 år af vores historie. Det er det vildeste byggeri som Ahrensbach har udført og en opgradering af vores bygninger som er langt over et niveau som vi nogensinde turde drømme om. Vi er umådeligt stolte og også lidt ydmyge over, at vi skal bo i så flotte omgivelser, afslutter Jens Iversen.

Skrevet i: Aktuelt, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

EMO Hannover 2025 – verdens førende messe for produktionsteknologi

Maskiner og anlægMesser og møderTop18. 09. 2025

Siden 1975 har EMO været verdens førende messe inden for metalbearbejdning - og messen fejrer således 50-års jubilæum i år. I 2023 blev messen relanceret som verdens førende messe inden for innovativ produktionsteknologi - og rækker langt udover grænserne for den klassiske

SMV’ere skal tage cybersikkerhed alvorligt

AktueltBranchenyt18. 09. 2025

Nye tal viser, at SMV'er mangler beredskabsplaner, der dækker cybersikkerhed og eksterne forpligtelser, samtidig med at de vil opleve skærpede krav fra store samarbejdspartnere. Cybersikkerhed er ikke længere et tilvalg, men et konkurrenceparameter. Det mener Erhvervshus Midtjylland. Små og

Omfattende automationsprojekt – skalerbart og robotstyret lager

AktueltAutomatiseringNavnenyt18. 09. 2025

Automatisering og vækst går hånd i hånd hos STL, som netop har færdiggjort et omfattende automationsprojekt for Søstrene Grene i Holland i et helt nyt distributionscenter. Sammen med detailkæden gør STL allerede nu gør klar til næste store milepæl: et nyt automatiseret lager i Aarhus, som skal stå

Termisk smartsensor-kamera

AutomatiseringMesser og møder18. 09. 2025

På HI-messen præsenterer Elma Instruments A/S det kompakte termiske smartsensor-kamera FLIR A40, som er ideelt for brugere, der har brug for indbyggede analyser og alarmfunktioner i forbindelse med tilstandsovervågning og tidlig branddetektion. Det er en fleksibel og konfigurerbar løsning, der

Godt nyt for den grønne omstilling – flere vil læse til energi-ingeniør

BranchenytNavnenyt18. 09. 2025

Diplomingeniøruddannelsen i Elektrisk energiteknologi på AU Herning er i voldsom vækst. På to år er antallet af førsteprioritetsansøgere vokset med mere end 200 procent. Flere vil være med til at forme fremtidens grønne energisystem. Det mærkes tydeligt på Aarhus Universitets 3,5-årige

Grundfos hædrer Phoenix Contact med Sustainability Direct Award

Navnenyt18. 09. 2025

Phoenix Contact har modtaget prisen Sustainability Direct Award fra Grundfos. Prisen anerkender Phoenix Contacts engagement i bæredygtighed som en integreret del af virksomhedens forretningsmodel og innovationsaktiviteter. Med denne årlige pris hædrer Grundfos partnerskaber baseret på gensidig

90 år med kvalitet, driftssikkerhed og fokus på bæredygtighed

NavnenytTop15. 09. 2025

Granzow A/S markerer i år sit 90-års jubilæum som leverandør af tekniske løsninger og komponenter inden for trykluft-, vakuum- og pneumatik til den danske industri. Siden grundlæggelsen i 1935 har virksomheden kombineret kvalitet, driftssikkerhed og høj faglighed med et stadigt større fokus på

Nyt dansk epicenter for life science, bioteknologi og kvante

AktueltInnovationNavnenyt15. 09. 2025

Politisk aftale baner vejen for nyt dansk epicenter for innovation med internationale ambitioner. Regeringen, Københavns Kommune, Københavns Universitet og en bred partnerkreds præsenterede mandag den 8. september en samlet visionsplan for Innovation District Copenhagen, som skal være Danmarks nye

Inspirerende talks på Technomania

AktueltMesser og møder15. 09. 2025

Technomania, der er en del af HI-messen, præsenterer nogle af landets skarpeste hoveder til at fortælle om alt fra super-computere og kunstig intelligens til cybersikkerhed og robotteknologi. På Technomania, der er en del af HI Tech & Industry Scandinavia 2025, har de besøgende mulighed for

Oplev Beckhoff Automation ApS’ nyeste innovationer på HI-messen – herunder PLC++

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt15. 09. 2025

På HI-messen præsenterer Beckhoff Automation ApS en række stærke automationsløsninger, herunder PLC++, der rammer markedet i 2026. Åbne standarder, central styring og integration mellem automation og it er fundamentet i Beckhoffs udviklingsfilosofi. Det gælder også for den nye PLC, der anvender

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • EMO Hannover 2025 – verdens førende messe for produktionsteknologi

    18.09.2025

  • SMV’ere skal tage cybersikkerhed alvorligt

    18.09.2025

  • Omfattende automationsprojekt – skalerbart og robotstyret lager

    18.09.2025

  • Termisk smartsensor-kamera

    18.09.2025

  • Godt nyt for den grønne omstilling – flere vil læse til energi-ingeniør

    18.09.2025

  • Grundfos hædrer Phoenix Contact med Sustainability Direct Award

    18.09.2025

  • 90 år med kvalitet, driftssikkerhed og fokus på bæredygtighed

    15.09.2025

  • Nyt dansk epicenter for life science, bioteknologi og kvante

    15.09.2025

  • Inspirerende talks på Technomania

    15.09.2025

  • Oplev Beckhoff Automation ApS’ nyeste innovationer på HI-messen – herunder PLC++

    15.09.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik