• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringNavnenytOffshore og marine24. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

IT-koncernen Simple Agency Group vil være førende inden for maritim IT

AutomatiseringNavnenytOffshore og marine24. 03. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Med en samlet investeringssum i første kvartal 2025, på i alt 116 mio. kr. gennemfører Simple Agency Group sit største opkøb til dato med overtagelsen af Seasat-koncernen. Opkøbet markerer et strategisk skridt mod at cementere koncernens position som markedsledende inden for maritim IT og compliance i Europa.

Seasat-stifter Kim Martinsen (tv.) og koncerndirektør Mike Valencia, Simple Agency Group (th).

Med en kapitaludvidelse på nu 65 mio. kr. har koncernen rejst i alt 109 mio. kr. over de seneste tre år. Ambitionen er klar: Simple Agency Group vil ikke blot dominere det nordiske marked – de ser allerede nu mod opkøb i Tyskland og England for at sikre en endnu mere central og strategisk tilstedeværelse i Europa.
-Vi oplever en voksende efterspørgsel på avancerede IT-løsninger i det maritime marked. Seasat har en solid position blandt aktører som Søværnet og ESVAGT, og med deres teknologi kombineret med vores platform kan vi tilbyde en samlet IT-løsning, der sætter nye standarder for performance og reducerer behovet for flere underleverandører. Vi vil fortsætte vores positionering til lands og nu også til vands, siger Mike Valencia, Group CEO i Simple Agency Group.

Fokus på strategiske knudepunkter og en voksende organisation
Opkøbet af Seasat styrker koncernens markedsposition i en sektor med stort vækstpotentiale.
Samtidig udvider Simple Agency Group sine lokationer ud over de danske grænser, herunder med en ny strategisk base i Bergen i Norge.
-Vi har samlet et endnu større og stærkere hold, der har en fælles mission. Vi vil definere standarden for moderne IT. Og standarden, den er tårnhøj – uanset om det foregår til lands eller til vands, siger Mike Valencia.
Men virksomheden stopper ikke her. Med et geografisk fokus på vigtige knudepunkter som Esbjerg, England og Nordtyskland er målet at etablere en endnu stærkere tilstedeværelse, hvor den europæiske maritime sektor og forsvarsindustri efterspørger nye IT-løsninger.
-Vores eksisterende kunder til lands vil også nyde godt af opkøbet. Seasat koncernen tilfører os nye tekniske kompetencer indenfor bl.a. connectivity, såsom 4G og 5G teknologi, siger Mike Valencia videre og fortsætter:
-Vores strategi fortsætter med at etablere os som markedsleder med speciale indenfor kritisk infrastruktur, herunder drift og IT-sikkerhed.

Ambitiøse mål for fremtiden
Som en del af ekspansionen vokser organisationen hurtigt. Selskabet er vokset fra 75 medarbejdere ved udgangen af 2024, til nu i alt 125 medarbejdere. Simple Agency Group forventer at runde 150 inden årets udgang – og indenfor de kommende tre år er målet at nå 500 ansatte og have en solid tilstedeværelse i flere europæiske lande.
I forbindelse med nærværende pressemeddelelse, løfter ledelsen sløret for årets forventninger til driften. Koncernen forventer nu en nettoomsætning i intervallet af 230-260 mio. kr. og et resultat før af- og nedskrivninger (EBITDA) i intervallet af 42-47. mio. kr., som svarer til over en fordobling ift. regnskabet for 2024.
-Vi vil ikke blot være den foretrukne IT-partner for den maritime sektor – vi vil være den bedste. Med opkøbet af Seasat tager vi et stort skridt i den retning og ser allerede mod nye muligheder i Tyskland og England, siger Mike Valencia.

Et af Europas førende konsulenthuse inden for maritim IT
Med investeringer i nye teknologier, strategiske partnerskaber og opkøb sikrer koncernen, at de fortsat sætter standarden for sikkerhed og performance til søs.
-Vores ambitioner stopper ikke ved Norden. Vi vil være den førende europæiske aktør inden for maritim IT og compliance, og vi tager alle de skridt, der skal til for at nå dertil. Vi opbygger ikke blot en forretning, men et konsulenthus, der skal tiltrække og udvikle de dygtigste specialister i branchen, fortsætter han.
2025 bliver et afgørende år, hvor Simple Agency Group forventer at tage endnu et markant skridt mod at opfylde sine mål.
-Vi har kapitalen, teknologien og strategien til at tage markedsandele og etablere os som markedsleder. Vores buy-and-build-strategi er drivkraften bag vores ekspansion, og vi er langt fra færdige, siger Mike Valencia afslutningsvis.

Simpe Agency Group er grundlagt i 2010 i Køge og leverer IT- og digitaliseringsløsninger til det danske erhvervsliv. Består af flere selskaber, der servicerer over 3.000 kunder i Skandinavien. Simpe Agency Group har 125 medarbejdere fordelt på fem lokationer og har foretaget 16 opkøb over de seneste fire år.

Skrevet i: Automatisering, Navnenyt, Offshore og marine

Seneste nyt fra redaktionen

Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

AutomatiseringRobotterTop19. 03. 2026

Universal Robots A/S præsenterede tidligere i denne uge UR AI Trainer på NVIDIA GTC 2026 i Silicon Valley. AI Trainer er udviklet i samarbejde med Scale AI og er en klar markering af, at robotter bevæger sig fra forprogrammerede applikationer til fuldt ud AI drevne opgaver. Disse systemer er drevet

Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

AktueltAutomatiseringRobotter19. 03. 2026

Sammen med Alexandra Instituttet og Arktisk Kommando har droneforskere fra Syddansk Universitet testet droner til redningsaktioner i Grønland og indsamlet data til AI-modeller, der kan hjælpe med at lokalisere nødstedte. Enhver, der har set DR-dokumentarserien ”De arktiske reddere”, ved, at

Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

AktueltAutomatiseringBranchenyt19. 03. 2026

En ny undersøgelse foretaget blandt Dansk Metals tillidsrepræsentanter viser, at kunstig intelligens gør produktionen mere effektiv. Samtidig er der mange, der ikke bruger kunstig intelligens på arbejdspladsen, og det vidner om et stort potentiale for Produktionsdanmark, mener Dansk Metals

Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

Energi og miljøMaskiner og anlægVand og spildevand19. 03. 2026

Med et vellykket demonstrationsprojekt har Arkil A/S bevist, at det kan lade sig gøre at fjerne PFAS-forurening fra jord. Adm. dir. efterlyser nu projekter i større skala. Der blev nået en milepæl i den blå container, da Arkil sidste år udførte det ene af to demonstrationsprojekter for Danske

Busch Vacuum Solutions introducerer intelligent klovakuumpumpe

Maskiner og anlæg19. 03. 2026

Busch Vacuum Solutions – et medlem af den globale Busch Group – præsenterer den nye Mink MV 0360 A Ecotorque; en intelligent og energieffektiv tilføjelse til den anerkendte Mink-familie af klovakuumpumper. Med integreret Ecotorque-teknologi og en IE5-synkron motor med permanent magnet sætter Mink MV

DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet

Branchenyt19. 03. 2026

Antallet af unge, der søger ind på de tekniske og naturvidenskabelige bacheloruddannelser via kvote 2, er gået frem med 10 procent og 8 procent sammenlignet med sidste år. Det viser tal fra Uddannelses- og forskningsministeriet. Fremgangen vækker begejstring i Dansk Industri, hvis medlemmer

Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

Energi og miljøInnovationNavnenytTop16. 03. 2026

Millioner af gummihandsker ender på forbrændingen eller lossepladsen, men nu har forskere på Aarhus Universitet udviklet en teknologi, der kan omdanne de brugte handsker til at fange CO2. Det er et muligt alternativ til olieafhængige løsninger, lyder vurderingen fra postdoc Simon Kildahl, som står i

Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter16. 03. 2026

STARK investerer i avanceret lagerteknologi til deres nye nationale distributionscenter og underskriver aftale med Element Logic, der skal levere virksomhedens fuldautomatiske AutoStore-robotlager. Målet er en endnu hurtigere og mere friktionsfri leveringsoplevelse til landets

Stor søgning til ingeniørstudierne

AktueltBranchenyt16. 03. 2026

De unges interesse for ingeniørstudierne stiger igen. Laura Klitgaard, der er formand i Ingeniørforeningen IDA, glæder sig over de unges store interesse for ingeniøruddannelserne, men hun ærgrer sig samtidig over, at der er udsigt til, at færre bliver optaget. Stadig flere unge vælger at søge

Stort potentiale i Femern-regionen

Branchenyt16. 03. 2026

Erfaringerne fra det dansk-tyske projekt Fehmarn Belt Innovation peger på et stort potentiale i en stærkere økonomisk integration i Femern-regionen. Men potentialet kræver politisk prioritering i både Danmark og Tyskland. Mere end 500 personer fra virksomheder, organisationer og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

    19.03.2026

  • Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

    19.03.2026

  • Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

    19.03.2026

  • Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

    19.03.2026

  • Busch Vacuum Solutions introducerer intelligent klovakuumpumpe

    19.03.2026

  • DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet

    19.03.2026

  • Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

    16.03.2026

  • Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

    16.03.2026

  • Stor søgning til ingeniørstudierne

    16.03.2026

  • Stort potentiale i Femern-regionen

    16.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik