• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringNavnenytOffshore og marine24. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

IT-koncernen Simple Agency Group vil være førende inden for maritim IT

AutomatiseringNavnenytOffshore og marine24. 03. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Med en samlet investeringssum i første kvartal 2025, på i alt 116 mio. kr. gennemfører Simple Agency Group sit største opkøb til dato med overtagelsen af Seasat-koncernen. Opkøbet markerer et strategisk skridt mod at cementere koncernens position som markedsledende inden for maritim IT og compliance i Europa.

Seasat-stifter Kim Martinsen (tv.) og koncerndirektør Mike Valencia, Simple Agency Group (th).

Med en kapitaludvidelse på nu 65 mio. kr. har koncernen rejst i alt 109 mio. kr. over de seneste tre år. Ambitionen er klar: Simple Agency Group vil ikke blot dominere det nordiske marked – de ser allerede nu mod opkøb i Tyskland og England for at sikre en endnu mere central og strategisk tilstedeværelse i Europa.
-Vi oplever en voksende efterspørgsel på avancerede IT-løsninger i det maritime marked. Seasat har en solid position blandt aktører som Søværnet og ESVAGT, og med deres teknologi kombineret med vores platform kan vi tilbyde en samlet IT-løsning, der sætter nye standarder for performance og reducerer behovet for flere underleverandører. Vi vil fortsætte vores positionering til lands og nu også til vands, siger Mike Valencia, Group CEO i Simple Agency Group.

Fokus på strategiske knudepunkter og en voksende organisation
Opkøbet af Seasat styrker koncernens markedsposition i en sektor med stort vækstpotentiale.
Samtidig udvider Simple Agency Group sine lokationer ud over de danske grænser, herunder med en ny strategisk base i Bergen i Norge.
-Vi har samlet et endnu større og stærkere hold, der har en fælles mission. Vi vil definere standarden for moderne IT. Og standarden, den er tårnhøj – uanset om det foregår til lands eller til vands, siger Mike Valencia.
Men virksomheden stopper ikke her. Med et geografisk fokus på vigtige knudepunkter som Esbjerg, England og Nordtyskland er målet at etablere en endnu stærkere tilstedeværelse, hvor den europæiske maritime sektor og forsvarsindustri efterspørger nye IT-løsninger.
-Vores eksisterende kunder til lands vil også nyde godt af opkøbet. Seasat koncernen tilfører os nye tekniske kompetencer indenfor bl.a. connectivity, såsom 4G og 5G teknologi, siger Mike Valencia videre og fortsætter:
-Vores strategi fortsætter med at etablere os som markedsleder med speciale indenfor kritisk infrastruktur, herunder drift og IT-sikkerhed.

Ambitiøse mål for fremtiden
Som en del af ekspansionen vokser organisationen hurtigt. Selskabet er vokset fra 75 medarbejdere ved udgangen af 2024, til nu i alt 125 medarbejdere. Simple Agency Group forventer at runde 150 inden årets udgang – og indenfor de kommende tre år er målet at nå 500 ansatte og have en solid tilstedeværelse i flere europæiske lande.
I forbindelse med nærværende pressemeddelelse, løfter ledelsen sløret for årets forventninger til driften. Koncernen forventer nu en nettoomsætning i intervallet af 230-260 mio. kr. og et resultat før af- og nedskrivninger (EBITDA) i intervallet af 42-47. mio. kr., som svarer til over en fordobling ift. regnskabet for 2024.
-Vi vil ikke blot være den foretrukne IT-partner for den maritime sektor – vi vil være den bedste. Med opkøbet af Seasat tager vi et stort skridt i den retning og ser allerede mod nye muligheder i Tyskland og England, siger Mike Valencia.

Et af Europas førende konsulenthuse inden for maritim IT
Med investeringer i nye teknologier, strategiske partnerskaber og opkøb sikrer koncernen, at de fortsat sætter standarden for sikkerhed og performance til søs.
-Vores ambitioner stopper ikke ved Norden. Vi vil være den førende europæiske aktør inden for maritim IT og compliance, og vi tager alle de skridt, der skal til for at nå dertil. Vi opbygger ikke blot en forretning, men et konsulenthus, der skal tiltrække og udvikle de dygtigste specialister i branchen, fortsætter han.
2025 bliver et afgørende år, hvor Simple Agency Group forventer at tage endnu et markant skridt mod at opfylde sine mål.
-Vi har kapitalen, teknologien og strategien til at tage markedsandele og etablere os som markedsleder. Vores buy-and-build-strategi er drivkraften bag vores ekspansion, og vi er langt fra færdige, siger Mike Valencia afslutningsvis.

Simpe Agency Group er grundlagt i 2010 i Køge og leverer IT- og digitaliseringsløsninger til det danske erhvervsliv. Består af flere selskaber, der servicerer over 3.000 kunder i Skandinavien. Simpe Agency Group har 125 medarbejdere fordelt på fem lokationer og har foretaget 16 opkøb over de seneste fire år.

Skrevet i: Automatisering, Navnenyt, Offshore og marine

Seneste nyt fra redaktionen

Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

Messer og møderRobotterTop29. 01. 2026

Den 6. maj danner Odense rammen om den nye konference NextGen Robotics LIVE. Programmet er nu ved at være på plads, og deltagerne kan bl.a. se frem til internationale oplægsholdere, der giver deres perspektiver på højaktuelle temaer inden for alt fra cybersikkerhed, AI, automation og humanoide

Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægMesser og møder29. 01. 2026

I næste uge - fra den 3. til den 5. februar 2026 - åbner Nortec-messen dørene i Hamburg Messe und Congress. Messen stiller skarpt på de nyeste teknologier og løsninger til produktion, metalbearbejdning, automatisering samt digitalisering. I år fejrer messen desuden 20-års jubilæum. Hvert andet

Industrien vender op og ned på AI-logikken

AktueltAutomatiseringBranchenyt29. 01. 2026

Produktionsvirksomheder oplever konsekvent færre organisatoriske barrierer for at implementere AI succesfuldt. Det viser en ny undersøgelse fra cloududbyderen Vultr. Alligevel har kun 30 pct. af virksomhederne integreret AI fuldt ud. I stedet for at eksperimentere vælger de at sætte færre, men

Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

Navnenyt29. 01. 2026

Lemvigh-Müller A/S tog for nylig det første spadestik til virksomhedens nye centrallager i Kolding. Med projektet samler Lemvigh-Müller lagerdriften fra Odense og Kolding i ét topmoderne setup med målet om hurtigere og mere kundetilpassede logistikydelser til kunder i hele landet. Projektet er

Industrien står bomstærkt

Branchenyt29. 01. 2026

Spørger man industriens tillidsfolk, har det seneste år med Donald Trump som præsident ikke slået industrien omkuld. Tværtimod er optimismen stor blandt tillidsmændene. Det viser ny analyse fra Dansk Metal. For omkring et år siden blev Donald Trump indsat som præsident i USA. På trods af told

Gode jobmuligheder for STEM-uddannede

Branchenyt29. 01. 2026

Inden for en lang række STEM-stillingskategorier er der enten mangel på arbejdskraft eller gode jobmuligheder. Det viser en gennemgang af den netop opdaterede Arbejdsmarkedsbalance fra STAR, som Ingeniørforeningen IDA har foretaget. Efterspørgslen på teknisk og naturvidenskabelig hjernekraft er

Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

AutomatiseringInnovationNavnenytTop26. 01. 2026

Det er muligt at omdanne valnøddeskaller til bionedbrydelige urner med 3D-print. Startup-virksomheden Nuterials ApS har i et MADE-projekt fået hjælp til at teste deres løsning, og de lovende resultater giver startuppen helt nye markedsmuligheder. Den er hård, ujævn og knaser let, hvis man

Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 01. 2026

Lenovo og NVIDIA går sammen i et nyt partnerskab, der skal accelerere næste generation af AI på tværs af brancher. Kunstig intelligens fortsætter med at være en afgørende drivkraft for innovation, produktivitet og konkurrenceevne på tværs af brancher. Men i takt med, at AI-løsninger vokser i

Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt26. 01. 2026

FTZ’s nye hovedlager i Rørup er gradvist blevet gjort klar til drift i fuld skala i samarbejde med KNAPP. Løsningen er optimeret til dagligt at kunne levere over 50.000 ordrelinjer til autoværksteder og FTZ-afdelinger i hele landet og sætter nye standarder for hastighed, automatisering og

Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

BranchenytNavnenyt26. 01. 2026

Med et fælles mål om at styrke danske virksomheders muligheder for at levere til den internationale forsvarsindustri, har Danish Export og CenSec - Center for Defence, Space & Security indgået et formelt samarbejde. Verden over oprustes der inden for forsvaret, og det giver helt nye

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

    29.01.2026

  • Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

    29.01.2026

  • Industrien vender op og ned på AI-logikken

    29.01.2026

  • Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

    29.01.2026

  • Industrien står bomstærkt

    29.01.2026

  • Gode jobmuligheder for STEM-uddannede

    29.01.2026

  • Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

    26.01.2026

  • Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

    26.01.2026

  • Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

    26.01.2026

  • Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

    26.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik