• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltBranchenytNavnenyt20. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Investorer skal på skolebænken i cybersikkerhed

AktueltBranchenytNavnenyt20. 01. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Det går for langsomt med iværksætteriet inden for cybersikkerhed. Derfor går Industriens Fond sammen med The Link om at etablere et dansk Cyber Angel Academy, hvor business angels og venturekapitalister får konkret træning i at forstå, udvikle og investere i cybersikkerhedsiværksættere.

Cyber Angel Academy styrker investorers viden og indsigt i cybersikkerhed.

Danmark, og det meste af verden, står over for et stigende antal hackerangreb og forhøjede cybertrusler. For at stå i mod, er der behov for nye løsninger og en stærk digital infrastruktur, men uden investorer, der tør satse på startups inden for cybersikkerhed, bliver det svært at opnå.
På det bagtæppe er Industriens Fond og The Link gået sammen om at styrke det danske innovations- og startupøkosystem inden for cybersikkerhed. Der skal nemlig udvikles og investeres meget mere end vi har set indtil nu.
-Cybersikkerhed er ikke længere en niche. Tværtimod. Høj sikkerhed er nødvendigt for alle i en tid hvor danske virksomheder og kritisk infrastruktur ofte rammes af cyberangreb. Det store behov for sikre produkter og løsninger betyder, at markedet vokser. Den vækst skal vi udnytte bedre i Danmark, og derfor har vi blikket stift rettet mod at få flere startups i cybersikkerhedsbranchen til at vokse og udvikle sig, fortæller Malene Stidsen, programleder hos Industriens Fond.
-Med det nye akademi og et større iværksætterfokus, ønsker vi at flere iværksættere udvikler nye cybersikkerhedsløsninger og at danske investorer bliver bedre til at investere i dem. På den måde baner vi vejen for nye innovative produkter, flere danske vækstvirksomheder og øget sikkerhed, fortsætter hun.

Malene Stidsen, programleder hos Industriens Fond.

Cyber Angel Academy uddanner og styrker ambitiøse investorer, så de bliver dygtigere til at forstå og skalere startups inden for cybersikkerhed. Målet er at uddanne 40 investorer. Og de kigger ind i en meget tydelig udfordring.

300 virksomheder i Danmark er cybersikkerhedsvirksomheder
En kortlægning fra 2024 viser nemlig, at der i Danmark er cirka 300 virksomheder, der kan kategoriseres som cybersikkerhedsvirksomheder. En stor del af disse er startups. Men på trods af Danmarks ellers stærke iværksættermiljø, så er der altså mange af dem, der i dag ikke har adgang til kapital, der skal til for at de kan udvikle sig.
Den situation står i skærende kontrast til førende nationer som USA og Israel, hvor dedikerede investorer har skabt stærke økosystemer for startups inden for cybersikkerhed. Men her i Europa halter vi bagefter. Særligt i Danmark, hvor for mange cyberstartups ender med at stå med tomme lommer og bristede håb om at vokse og udvikle virksomheden.
-Uden en fokuseret indsats sakker Danmark bagud i en voksende industri, der tilmed er afgørende for vores digitale sikkerhed og økonomi. Derfor skal Cyber Angel Academy ændre opfattelsen af investeringer i cybersikkerhedsiværksætteri. De skal ikke længere ses som højrisikoinvesteringer, men i stedet betragtes som strategisk vigtige investeringsmuligheder med stort indtjeningspotentiale, siger Ellen Kobberø, der er projektleder for det nye akademi, og fortsætter:
-Ved at ruste investorer til at investere i cybersikkerhed, tilføjer vi en afgørende klods i opbygningen af et stærkt dansk økosystem på cybersikkerhedsområdet. Og på den måde skaber vi fundamentet for at fremtidens løsninger inden for cybersikkerhed kommer her fra Danmark.

Ellen Kobberø er projektleder for det nye akademi.

Cyber Angel Academy modtager godt 3,2 mio. kroner i støtte fra Industriens Fond. Pengene skal bruges på uddannelsesaktiviteter, og på at udvikle og samle viden og værktøjer, så flere investorer får den nødvendige viden til at investere i cybersikkerhed.
Akademiet arbejder tæt sammen med Keystones og DanBan, der begge er blandt de største og mest aktive business angel-netværk i Danmark.
Cyber Angel Academy sættes formelt i gang ved en konference den 5. marts i Aarhus.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Månestøv skal gøre rumfart mere selvforsynende

InnovationNavnenytTop24. 11. 2025

Nyt ESA-projekt med Teknologisk Institut i spidsen skal reducere kommende månemissioners afhængighed af forsyninger fra Jorden og bane vejen for fremstilling af elektronik på månen. Fremtidige månemissioner står over for en grundlæggende udfordring: den høje omkostning og vanskelige transport

Hannover Messe med ny sektion til forsvarsproduktion

AktueltMesser og møder24. 11. 2025

Hannover Messe introducerer en ny - men desværre nødvendig - udstillingssektion: Defense Production Area; forsvarsproduktion, der er dedikeret de state-of-the-art fremstillingsteknologier, som forsvarssektoren har brug for. Den specialiserede platform vil fremvise umiddelbart anvendelige løsninger,

Trecifret millioninvestering til erhvervsfyrtårne

AktueltBranchenytInnovation24. 11. 2025

Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse står bag en ny markant investering i at udvikle udvalgte erhvervspotentialer til nye markedsmæssige styrkepositioner, der styrker danske SMV’ers produktivitet. Indsatsen er målrettet innovation, testfaciliteter og kvalificeret arbejdskraft. 258 mio. kr. fra

Bladena vokser videre som en del af Renewable Energy Systems

Energi og miljøNavnenyt24. 11. 2025

Den danske teknologivirksomhed, der har specialiseret sig i at forlænge levetiden på vindmøllevinger, Bladena, blev sidste år opkøbt for et større millionbeløb. Køberen er britiske Renewable Energy Systems (RES), verdens største uafhængige virksomhed inden for vedvarende energi.Opkøbet markerer

Bearbejdning af metalemner i XXXL-format

Maskiner og anlægNavnenyt24. 11. 2025

ODIN Engineering har kapaciteten til og erfaringen med at bearbejde meget store, tunge eller komplekse emner – op til dimensionerne 8 x 3 x 1,4 meter. Maskinfabrikken fremstiller komponenterne både til de specialmaskiner, ODIN selv udvikler til andre virksomheder, men især også som

Dansk gips i ny grøn æra

Energi og miljøNavnenyt24. 11. 2025

Med ny direktør Henrik Dietrichsen ved roret intensiverer Knauf A/S den grønne omstilling. Den danske gipsproducent er nu oppe på 50 procent genanvendt gips. Målsætningen er 100 procent genanvendt gips i 2026. Knauf A/S, der fremstiller gipsprodukter til byggeindustrien -og som den eneste

SPS Expo – tre dage med fokus på automatisering og industriel AI

AutomatiseringMesser og møderTop20. 11. 2025

Fra den 25. til den 27. november 2025 vil automationsverdenens øjne være rettet mod SPS Expo - Smart Production Solutions - der afholdes i Nürnberg. Her mødes innovation og industri. SPS afholdes i år for 34. gang, og messen tiltrækker over 1000 udstillere og omkring 50.000 besøgende. Når

Topøkonom med virkelighedstjek til industrien

AktueltBranchenytMesser og møder20. 11. 2025

De kommende år bliver ikke ”business as usual” for fremstillingsindustrien, og det bliver afgørende at kunne afkode det politiske landskab. Det var budskabet fra økonomisk kommentator Frank Hvid, da han i sidste uge holdt et oplæg på OMRONs Nordic Partner Summit om industriens største strategiske

Internationalt førende danske virksomheder slår sig sammen

AktueltNavnenytOffshore og marine20. 11. 2025

Hoyer og VMS Group skaber stærk, global partner for den maritime og industrielle sektor. Sammenlægning af de to førende danske virksomheder inden for henholdsvis elektriske motorer og reparation og vedligeholdelse af dieselmotorer og fremdrivningssystemer på skibe skaber Hoyer VMS Group. Det nye

Klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

Branchenyt20. 11. 2025

Taskforce-anbefalinger kan for alvor styrke det hjemlige tech-iværksætteri. Anbefalingerne vækker stor begejstring hos Ingeniørforeningen IDA. Regeringens taskforce for styrket viden- og teknologioverførsel overrakte i sidste uge sine anbefalinger til uddannelses- og forskningsminister

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Månestøv skal gøre rumfart mere selvforsynende

    24.11.2025

  • Hannover Messe med ny sektion til forsvarsproduktion

    24.11.2025

  • Trecifret millioninvestering til erhvervsfyrtårne

    24.11.2025

  • Bladena vokser videre som en del af Renewable Energy Systems

    24.11.2025

  • Bearbejdning af metalemner i XXXL-format

    24.11.2025

  • Dansk gips i ny grøn æra

    24.11.2025

  • SPS Expo – tre dage med fokus på automatisering og industriel AI

    20.11.2025

  • Topøkonom med virkelighedstjek til industrien

    20.11.2025

  • Internationalt førende danske virksomheder slår sig sammen

    20.11.2025

  • Klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

    20.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik