• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltAutomatiseringEnergi og miljøNavnenyt06. 06. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Investorer ser kæmpe potentiale i affaldssorteringsteknologi fra dansk start-up

AktueltAutomatiseringEnergi og miljøNavnenyt06. 06. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Nogle af landets mest succesfulde serieinvestorer ser stort potentiale i den nye danske tech-startup Aris Robotics, der vil skabe en verden uden affald. Det har affødt en millioninvestering i virksomheden, som har udviklet en kunstig intelligens, der kan minimere ressourcespild ved at sortere og analysere affald – langt bedre end mennesker kan.

Aris Robotics har udviklet en kunstig intelligens, der på en brøkdel af et sekund scanner og analyserer affald.

Stigende mængder af affald og en utilstrækkelig sortering er skyld i, at tonsvis af genbrugeligt materiale hver dag går tabt. For eksempel i byggebranchen, der står for 41 procent af produceret affald i Danmark. Men det vil en fynsk startup gøre op med.
Tech-virksomheden Aris Robotics har nemlig udviklet en plug-and-play-løsning baseret på kunstig intelligens, der på en brøkdel af et sekund og med 99 procent nøjagtighed kan scanne og analysere affald på en yderst omkostningseffektiv måde.
-Selvom man i dag gør meget for at affaldssortere, så forsvinder der stadig alt for store mængder affald. Vores teknologi kan hjælpe til, at vi får genanvendt en langt større del af vores ressourcer. Fx kan byggepladserne eller produktionsvirksomheder få indblik i det affald, der skabes, og omsætte den indsigt til handling. Meget ender til deponi eller forbrænding selvom, det kunne være blevet genanvendt. Det er et stort problem og rummer samtidigt et kæmpe uforløst potentiale i forhold til den grønne omstilling. Ved at have data om sit affald har virksomheder en mulighed for at nedbringe deres affaldsmængde over tid, siger CEO og medstifter af Aris Robotics, Sina Pour Soltani.

Stærk investorkreds
Aris Robotics blev etableret i 2021 af robotingeniørerne Sina Pour Soltani og Christian Eberhardt samt cand.sicent Ann-Mia Ambjerg, der alle tre tegner virksomheden i dag.

De tre stiftere af Aris Robotics: Sina Pour Soltani (tv), Ann-Mia Ambjerg (mf) og Christian Eberhardt (th).

Trods virksomhedens unge alder har Aris Robotics’ bæredygtige løsning allerede tiltrukket sig interesse fra investorer, og nu har Aris Robotics sikret en investorkreds, der samlet investerer 3,2 millioner i virksomheden. En af investorerne er Thomas Visti, der blandt andet har været involveret i de succesfulde robotvirksomheder Universal Robots og Mobile Industrial Robots (MIR).
-Aris Robotics taler ind i en bæredygtig agenda og en vigtig problemstilling i forhold til affaldssortering. Jeg ser et enormt potentiale i at bruge kunstig intelligens i den grønne omstilling, og jeg har stor tiltro til det stærke hold bag Aris Robotics. De har en overordnet vision og nogle ambitioner, som de virkelig brænder for, og det er meget vigtigt at mærke det som investor, siger Thomas Visti.
Det er virksomhedens første investeringsrunde, og foruden Thomas Visti tæller kredsen af serieinvestorer Nicolaj Højer Nielsen, Esben Hallundbæk Østergaard og Lisbeth Chawes.

Nye klimakrav på vej
Lisbeth Chawes bliver ny formand for Aris Robotics’ bestyrelse, og hun har fulgt virksomheden siden 2021, hvor hun som mentor gennem Innovationsfonden kom i kontakt med holdet bag. Siden har hun siddet i virksomhedens advisory board, og som ny formand vil hun nu sammen med resten af investorkredsen have fokus på skalering af virksomheden, hvor blikket også er rettet mod udlandet.
-Investeringen er en mulighed for at komme rigtigt ud på markedet og etablere sig, for den udviklede AI bliver kun endnu bedre, når den får lov til at processere en masse affald. Og med EU’s nye CSR-direktiv bliver det nødvendigt for virksomheder at rapportere på deres ESG fra næste år. Her kommer Aris Robotics til at ramme et stort hul i markedet. Det næste år bliver meget vigtigt og spændende for virksomheden, da vi sammen skal forfine løsningerne og kommercialisere dem, lyder det fra Lisbeth Chawes.
CSR-direktivet indebærer, at der både fra EU og dansk side er fokus på, at bæredygtigheds-rapportering skal være lige så relevant, brugbar og værdiskabende for virksomheder i Danmark som deres finansielle rapportering. En rapportering, som Aris Robotics, ifølge Sina Pour Soltani, kan gøre nemmere:
-Der findes i øjeblikket begrænset information om, hvad der ender i forbrænding eller bliver gravet ned. Det gælder både for producenter og byggeindustrien, men når direktiverne træder i kraft, kræves det, at virksomhederne har et godt indblik i deres affald. Ved at analysere, kan vi bestemme de mængder, der kunne være blevet genanvendt. Tidligere erfaring viser, at det kan være helt op til 80 pct.. Således kan vi bidrage til at mindske mængden af affald og ressourceforbrug – og derved reducere den negative miljøpåvirkning.

Ansvarlig brug af ressourcer
For Aris Robotics er visionen i sidste ende at bidrage til at afhjælpe verdens affaldsproblem.
-Lige nu har vi fokus på at hjælpe virksomheder med deres affaldssortering og -rapportering på en omkostningseffektiv måde. Det vil betyde, at vigtige ressourcer kommer tilbage i cirkulation. Det vil have et impact i hele verden, og hvis vi kan afhjælpe dette, har vi nået et stort mål, siger Sina Pour Soltani og afslutter:
-I stedet for at lære otte milliarder mennesker at sortere affald, kan vi lære én kunstig intelligens det samme.

Om investorerne
• Thomas Visti, som står bag Danmarks to største robotsuccesser: Universal Robots (UR) og Mobile Industrial Robots (MiR).
• Esben Østergaard, medstifter af UR og investor i MiR.
• Nicolaj Højer Nielsen, mediværksætter og investor i Penneo og Sepior.
• Lisbeth Chawes, der har mere end 20 års erfaring inden for ledelse og vejledning af startups. Hun sætter sig også i formandsstolen i bestyrelsen.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Energi og miljø, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

BranchenytInnovationNavnenytRobotterTop13. 04. 2026

Teknologisk Institut leder internationalt rumfartsprojekt, der skal udvikle særlig beskyttelse til rumrobotter. Teknologien skal bane vej for flere robotter i rummet, men rummer også potentiale for mere jordnær anvendelse. Fremtidens rumudforskning vil i stigende grad foregå med robotter som

Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

AktueltAutomatiseringNavnenyt13. 04. 2026

Da dronevirksomheden Thunderstrike Aviation sidste år åbnede en 5.000 kvadratmeter stor dronefabrik ved HCA Airport i Odense, markerede det starten på en omfattende europæisk satsning. Nu har virksomheden taget næste skridt og opruster markant på medarbejderfronten. Thunderstrike udvikler

Ny teknologi i kampen mod PFAS

AktueltInnovationVand og spildevand13. 04. 2026

Forskere fra Aarhus Universitet har udviklet en katalysator, der kan svække kemiens stærkeste binding og dermed bane vej for mere effektiv nedbrydning af PFAS. En ny type katalysator kan ændre måden, vi nedbryder nogle af de mest genstridige kemikalier i miljøet.Forskere fra Aarhus Universitet

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

AutomatiseringMesser og møder13. 04. 2026

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes: Efter en udsolgt festival i 2025 rykker en af Danmarks største tech-begivenheder 16.-17. september i endnu større rammer – og offentliggør nu stjernespækket AI-program. Over 3.000 it-professionelle mødes 16.- 17.

Ny rapport afslører farligt beredskabsgab i erhvervslivet

AutomatiseringBranchenyt13. 04. 2026

En rapport fra Fortinet viser, at selvom ni ud af ti organisationer anerkender vigtigheden af træning mod AI-trusler, mener kun fire ud af ti ledere, at deres medarbejdere reelt er klar til at håndtere et angreb. En rapport fra Fortinet Training Institute viser, at cybersikkerhedsbevidsthed

Acton A/S forstærker salgsteamet

Navnenyt13. 04. 2026

Acton A/S forstærker salgsteamet og byder velkommen til Morten Jacob Eriksen som ny intern sælger i Viby J. Morten Jacob Eriksen er tiltrådt som intern sælger, hvor han sammen med sine nye kollegaer skal fortsætte det gode arbejde med at finde de bedste løsninger til vores kunder.Morten Jacob

Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

Messer og møderTop09. 04. 2026

I næste uge danner Messe Düsseldorf atter rammen, når eksperter fra hele verden mødes på de to internationale topmesser Wire & Tube 2026, der afholdes sideløbende. Omkring 2700 udstillere forventes at stå klar til at præsentere nyheder og tendenser inden for ledninger, kabler, rør og tilhørende

Danske studerende sender klimasatellit på mission

AktueltInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Den 30. marts 2026 blev satellitten DISCO-2 opsendt fra Californien. Bag missionen står danske universitetsstuderende. Satellitten skal fra rummet overvåge de smeltende gletsjere i Grønland og levere data til klimaforskningen. DISCO-2 er en ambitiøst bygget studentersatellit. Den er udviklet i

Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Danske produktionsvirksomheder smider hvert år over én mio. tons industriaffald ud – men hvad sker der, når designere ser på affaldet med nye øjne? Ja, det kan kaste en international designpris og helt nye forretningsmuligheder af sig. Det viser et stort projekt fra Aalborg Universitet. Over

Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

AutomatiseringNavnenytOffshore og marine09. 04. 2026

Stor efterspørgsel på elektriske motorer og automatiseringsløsninger til industrien og den maritime sektor samt serviceydelser ombord på skibe i hele verden skaber fremgang hos Hoyer VMS Group. Virksomheden lander rekordstor omsætning og driftsindtjening og sigter mod fortsat vækst i de kommende

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

    13.04.2026

  • Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

    13.04.2026

  • Ny teknologi i kampen mod PFAS

    13.04.2026

  • Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    13.04.2026

  • Ny rapport afslører farligt beredskabsgab i erhvervslivet

    13.04.2026

  • Acton A/S forstærker salgsteamet

    13.04.2026

  • Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

    09.04.2026

  • Danske studerende sender klimasatellit på mission

    09.04.2026

  • Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

    09.04.2026

  • Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

    09.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik