• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

InnovationNavnenyt30. 01. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Investeringsfonden Plural kigger mod Danmark med ny fond på 400 mio. Euro

InnovationNavnenyt30. 01. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Kun 18 måneder efter, at early-stage investeringsfonden Plural lancerede sin første fond, er de nu klar med ”Fund II”, der med 400 mio. Euro skal støtte Europas mest ambitiøse iværksættere med at ændre verden gennem teknologi. Det kommer ovenpå, at debutfonden blandt andet investerede 4,8 mio. Euro i dansk AI-startup.

Holdet bag investeringsfonden Plural .

Investeringsfonden Plural har annonceret en ny fond på 400 millioner Euro, der har til formål at støtte de mest ambitiøse europæiske iværksættere, der har en mission om at ændre verden gennem teknologi.
Fonden retter bl.a. blikket mod Danmark efter en succesrig dansk investering i 2023. Sidste år investerede Plural omkring 4,8 mio. euro i danske Teton.ai. Den danske AI-startup Teton.ai, står bag udviklingen af et AI-værktøj, der skal mindske arbejdsbyrden hos sygeplejersker og hjemmehjælpere.
-Vi ved, at der bygges vigtig teknologi i hele Europa. Iværksættere, der tackler store verdensproblemer gennem teknologi, er præcis den type virksomheder, vi støtter hos Plural. Vi er fast besluttet på at opbygge varige globale virksomheder, der vil have en indvirkning på BNP-niveau og være transformerende for økonomier og samfund, siger Taavet Hinrikus, partner hos Plural.

Europæiske værdier fører an i tech-innovation
Plural blev lanceret i juni 2022 med det formål at give iværksættere og founders i Europa investorer med erfaring, der matcher deres ambitioner.
Fonden har investeret i 26 transformative virksomheder i seks lande på tværs af Danmark, Estland, Tyskland, Holland, Storbritannien og USA. De største investeringssektorer, som Plural arbejder med, er AI (31 pct.), frontier tech (16 pct.) og klima og energi (14 pct.).
Bag Plural står et stærkt investorteam bestående af Carina Namih, Ian Hogarth, Khaled Helioui, Sten Tamkivi og Taavet Hinrikus, der alle har stået i spidsen for globalt betydningsfulde teknologivirksomheder som Wise, Skype, Songkick, Teleport, Bigpoint og HelixNano.
-Da vi lancerede Plural for 18 måneder siden, vidste vi, at europæiske foundere manglede investorer, men vi kunne ikke selv have forudset så stor interesse for vores anderledes tilgang. Med ”Fund II” ønsker vi at tage vores nye investeringsmodel endnu længere ind i det europæiske økosystem, hvor der fortsat skabes flere startups end i USA, hvilket giver en enorm mulighed, som vi har et ansvar for at maksimere, fortæller Carina Namih, partner hos Plural. Hun fortsætter:
-Danmark er førende inden for teknologi og har en masse spændende founders med stort potentiale. Ovenpå en succesfuld investering i Teton.ai holder vi skarpt øje med transformative danske virksomheder, der vil ændre verden gennem teknologi.
Spørger man Plural, spiller Europa en vigtig rolle i udformningen af global teknologi. De humanistiske værdier og avancerede forskningstraditioner sørger for, at innovation fra kunstig intelligens til kvantecomputere lever op til disse standarder. Disse værdier passer med Plurals bredere ambitioner om at have en indvirkning på BNP-niveau på kontinentet og at tackle alvorlige problemer, fra bekæmpelse af klimaforandringer til at bygge bro over mulighedskløften ved at udvide adgangen til uddannelse, beskæftigelse, finansiering og sundhedspleje.
Plural lægger stor vægt på at sikre, at deres likviditetspuljer afspejler deres kerneværdier. Næsten halvdelen af den rejste kapital kommer således fra universitetsfonde, filantropiske fonde og velgørende formål, hvilket viser en overensstemmelse mellem de missioner, Plural støtter, og den kapital, de rejser.

Plural blev lanceret i juni 2022 med det formål at give seriøse founders i Europa investorer med erfaring, der matcher deres ambitioner. Kun otte pct. af de europæiske venturekapitalfonde har stiftet en virksomhed før, alligevel vil virksomheder, der står bag hard companies, være bedre stillet med investorer med den nødvendige brancheerfaring.
I løbet af de sidste 18 måneder er Plurals team vokset til 15 medarbejdere, der har base både i Tallinn i Estland og London i Storbritannien.

Skrevet i: Innovation, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026, der i år oplevede en besøgsfremgang

AutomatiseringBranchenytMesser og møderTop14. 09. 2026

Stor opbakning, relevante besøgende og værdifulde faglige dialoger kendetegnede Automatik 2026, hvor udstillerne især fremhæver kvaliteten af møderne og værdien af de personlige relationer. Messen, der fandt sted i Brøndby Hallen 8.-10. september, tiltrak 2.375 besøgende og noterede dermed en

Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne – men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

AktueltAutomatiseringBranchenyt14. 09. 2026

11. september trådte nye rapporteringskrav i EU’s Cyber Resilience Act i kraft. Direktøren for Wireless Logic Nordic mener, at det er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men i komplekse IoT-løsninger kan den største indsigt i og

Virksomheder mangler overblik over AI-bidrag

AktueltAutomatiseringBranchenyt14. 09. 2026

Mange virksomheder høster lokale gevinster med AI, men de færreste kan dokumentere, om teknologien skaber varig værdi på tværs af organisationen. Det skyldes blandt andet - ifølge Dansk Erhverv - at AI fortsat behandles som et IT-projekt frem for en strategisk ledelsesopgave. Ifølge AI-virksomheden

Mekoprint A/S opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

Navnenyt14. 09. 2026

Den danske industrivirksomhed Mekoprint A/S udvider antallet af medarbejdere på sit asiatiske kontor i Hong Kong på grund af stor efterspørgsel på virksomhedens løsninger. Med flere lokale ressourcer i Hong Kong kan Mekoprint følge projekterne tættere, reagere hurtigere og være mere til stede hos de

Industriens virksomheder er blevet mere robuste de sidste fem år

Branchenyt14. 09. 2026

En ny analyse fra Dansk Metal viser, at industrivirksomhederne herhjemme har klaret sig overraskende godt de sidste fem år - på trods af inflationskrise og toldkrig. Industrivirksomhederne i Danmark er på tværs af virksomhedsstørrelse blevet betydeligt mere robuste over de sidste fem år. Det

JMA tager næste skridt i maskinhandlerbranchen

Maskiner og anlægNavnenyt14. 09. 2026

JMA lancerer Aptean Equipment Dealer Management System (DMS); en ny brancheløsning, der kombinerer lokal brancheindsigt med Apteans globale styrke. Aptean Equipment DMS er udviklet i tæt samarbejde mellem JMA og virksomhedens Aptean-kollegaer i Europa og Nordamerika. Løsningen samler

DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

AutomatiseringNavnenytRobotterTop10. 09. 2026

DIRA Automatiseringsprisen 2026 går til den sønderjyske ventilproducent Müller Gas Equipment. Virksomheden hædres for en ekstraordinær rejse, hvor en dansk SMV gennem 18 år konsekvent har investeret i robotteknologi, opbygget stærke interne kompetencer og flyttet grænserne for, hvad der er muligt at

Ny humanoid robot går selv af produktionslinjen

AktueltRobotter10. 09. 2026

XPENG har officielt taget sine nye produktionslinjer til humanoide robotter i brug. Efter endt produktion gik IRON selv ned af den nye produktionslinjer. Det markerer et afgørende skridt fra udvikling og prototyper mod egentlig serieproduktion. XPENGs nye robotfabrik kombinerer velafprøvede

Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

AktueltEnergi og miljøNavnenyt10. 09. 2026

Teknologi udviklet og testet hos Alfa Laval i Søborg er en afgørende del af en rekordstor ordre på ca. 750 mio. kr. Koncernen har indgået en aftale med brasilianske Acelen Renewables, der vil producere et mere bæredygtigt flybrændstof fremstillet af blandt andet olie fra en lokal plante. Alfa

TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

Energi og miljøMaskiner og anlæg10. 09. 2026

Test bekræfter, at en flymotor kan drives på 100 pct. brint, hvilket bringer brintdrevet flyvning tættere på virkeligheden. Sammen har TCS og Rolls-Royce, som de første i branchen, demonstreret en moderne flygasturbines succesfulde drift gennem en fuldt simuleret flyvecyklus med 100 pct.

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026, der i år oplevede en besøgsfremgang

    14.09.2026

  • Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne – men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

    14.09.2026

  • Virksomheder mangler overblik over AI-bidrag

    14.09.2026

  • Mekoprint A/S opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

    14.09.2026

  • Industriens virksomheder er blevet mere robuste de sidste fem år

    14.09.2026

  • JMA tager næste skridt i maskinhandlerbranchen

    14.09.2026

  • DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

    10.09.2026

  • Ny humanoid robot går selv af produktionslinjen

    10.09.2026

  • Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

    10.09.2026

  • TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

    10.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}