• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringProcesteknologi27. 02. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Intuitiv touchscreen-betjent rustfri IP69K fotocelle med lang tasteafstand

AutomatiseringProcesteknologi27. 02. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Den nye W10 sensor er den første touchscreen-betjente fotocelle fra Sick A/S. Den intuitive betjening via touchskærmen giver mange konfigurationsmuligheder, og virksomheden har derfor minimeret antallet af varianter til fire stk. Fotocellen W10 kombinerer lasertriangulering, touchscreen-betjening, valgbare driftstilstande og IO-Link i et robust hus af rustfrit stål med beskyttelsesklasse IP69K.

Fælles for dem alle er en høj grad af fleksibilitet, som bl.a. giver mulighed for at indstille sensoren til enten forgrunds- eller baggrundsafblænding. Dernæst kan man også vælge om sensoren skal havde fokus på hastighed eller præcision.
W10 er bestykket med laserlys i klasse 1, en stærk evalueringskapacitet og kommer med en robust indkapsling. Det gør den til et oplagt valg til fødevare- og farmaceutisk industri, hvor stabil tasteevne, høj gentagelsesnøjagtighed og holdbarhed i forhold til nedvaskning samt SIP og CIP spiller en væsentlig rolle.
Teachknapper, potentiometre og drejeknapper – W10 kan klare sig uden alle disse indstillingselementer takket være touchscreen-displayet. Uanset om der er tale om driftstilstandene Speed, Standard eller Precision, forgrunds- eller baggrundsafblænding, individuelle teach-in-indstillinger, for-konfigurerede parametre og grænseværdier – så kan operatøren vælge, hente, justere og gemme alt helt intuitivt.
En skærmlås beskytter indstillingerne mod adgang eller uønskede ændringer fra tredjeparter. Som et alternativ til betjening på enheden kan W10 nemt indstilles via IO-Link og kan kommunikere via denne grænseflade. W10 har to digitale udgange til udsendelse af koblingssignaler.

Pålidelig detektion via præcis lasertriangulering over både korte og lange afstande
W10 kombinerer en laserlyskilde i klasse 1 med høj præcision – hvis fokuserede lysstråle kun producerer en lille lysplet på et objekt – med en hurtig og præcis modtagerevalueringslinje.
Takket være denne kraftfulde teknologi opnår den diffuse sensor meget præcise detekteringsresultater med høj gentagelsesnøjagtighed både i udgaven med kort rækkevidde 20 mm og 400 mm og i langdistanceversionen 25 mm til 700 mm: Dette er ideelt til præcis detektering af objekter og positioner. I hastighedstilstand er responstiden 1,8 ms, hvilket giver en pålidelig detektering af emner selv ved høje maskinhastigheder.

Bred vifte af anvendelsesmuligheder
Ved at bruge dynamiske algoritmer, der er udviklet til specifikke anvendelser, opnår W10 en høj grad af pålidelighed og god gentagelsesnøjagtighed. Lasersensoren tilbyder individuelle teach-in-muligheder til specifikke applikationer. Ud over den sædvanlige 1-punkts teach-in, som detekterer objekter i en defineret afstand, gør en 2-punkts teach-in det muligt at detektere objekter i forskellige højder. En manuel tilstand udvider teach-mulighederne og giver endnu mere fleksibilitet.
Både den kortrækkende og langtrækkende versioner af W10 fås i to husvarianter: en til standardmontering med et 1-tommers hul og en til hybridmontering via M18-gevindet på forsiden eller 1-tommers hullet på siden. Med de to husversioner – hver med tofarvede lysdioder til at indikere driftsstatus – tilbyder W10 en høj grad af monteringsfleksibilitet. Det gør den velegnet til de mest almindelige installationssituationer. Huset i rustfrit stål med beskyttelsesklasse IP69k gør alle W10 til ekstremt robuste enheder, der kan modstå barske driftsmiljøer, aggressive medier eller hyppige rengøringsprocedurer. Det sikrer maksimal tilgængelighed under drift og forhindrer nedetider i applikationen.

Skrevet i: Automatisering, Procesteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

Sådan undgås “den hvide elefant” i et automatiseringsprojekt

AutomatiseringTop24. 09. 2026

Flere virksomheder drømmer om den ultimative superrobot, men ender med et milliondyrt mareridt, der står stille. Teknologisk Institut kan guide uden om en klassisk automatiseringsfælde, der går som ”den hvide elefant-syndromet”. I Thailand forærede de gamle thailandske konger sjældne, hvide

Fremtidens cement er levende

AktueltEnergi og miljøInnovation24. 09. 2026

Ny forskning fra Aalborg Universitet peger på en fremtid, hvor cement kan reparere sig selv, lagre energi, optage CO2 og reagere på omgivelserne ved hjælp af mikroorganismer. Forestil dig en fremtid, hvor hullet i vejen forsvinder af sig selv. Hvor bygningen du arbejder i, også fungerer som et

50 millioner til nyt tværfagligt AI-forskningscenter

AktueltAutomatiseringNavnenyt24. 09. 2026

Generativ AI hjælper os allerede med at skrive, analysere, lære og udvikle nye idéer. Men hvad sker der med vores egen tænkning, når AI bliver en stadig større del af den? Det skal et nyt tværfagligt forskningscenter på Aarhus Universitet undersøge med en bevilling på 50 millioner kroner fra

DI: Grønlands-aftale kan skabe ro, sikkerhed og ny vækst i Arktis

Branchenyt24. 09. 2026

Aftalen mellem Grønland, Danmark og USA kan blive begyndelsen på et mere stabilt samarbejde om sikkerhed og udvikling i Arktis. DI - Dansk Industri håber, at aftalen skaber ro om Grønlands fremtid og styrker både det transatlantiske forhold og muligheder for det grønlandske folk for flere

WEG ekspanderer med en selvstændig serviceforretning

Maskiner og anlægNavnenyt24. 09. 2026

WEG, den globale producent af motor- og drivsystemer, udvider sine serviceaktiviteter med etableringen af en dedikeret strategisk enhed, der skal fungere som en uafhængig serviceudbyder. Enheden vil støtte kunder uanset udstyrets fabrikat og levere komplette industrielle totalløsninger.

Stor interesse for energiinnovation: 54 ansøgninger med projekter for 110 mio. kroner

Energi og miljø24. 09. 2026

54 nye projektforslag med et samlet budget på knap 110 mio. kroner er indsendt til Energy Cluster Denmarks seneste udbud af innovationsmidler til nye forstudier og Proof of Concept-projekter på tværs af energisektoren. Interessen har været stor for Energy Cluster Denmarks seneste udbud af

FoodTech 2026: Et univers af banebrydende 3D-printteknologier

AutomatiseringMesser og møderTop21. 09. 2026

På FoodTech 2026 kan man igen i år gå på opdagelse i et univers af banebrydende 3D-teknologier, der kan være med til at forme fremtidens fødevareindustri. Desuden afholdes DM i 3D-print, som samler nogle af landets dygtige erhvervsskoleelever. Danfoss ser et stort potentiale i teknologien, bakker op

Skills-landsholdet kæmper for medaljer til Danmark i Kina

AktueltMesser og møderNavnenyt21. 09. 2026

15 unge fagtalenter er rejst til Shanghai for at repræsentere Danmark ved WorldSkills 2026 - VM for faglærte. De skal måle sig med mere end 1.400 konkurrenter fra over 70 lande. Fredag den 18. september lettede flyet med det danske Skillslandshold ombord. I denne uge åbner WorldSkills Shanghai

Robot, laser og algoritmer skal øge levetiden for dæk

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlæg21. 09. 2026

Efter fire års udvikling og test på værksteder lancerer Michelin nu Nazca - en robotbaseret maskine til mønsteropskæring, der kombinerer laserscanning, avancerede algoritmer og præcisionsskæring. Teknologien kan øge værksteders kapacitet med op til 50 pct. og reducere arbejdstiden til

Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

BranchenytEnergi og miljø21. 09. 2026

Maskinindustrien har skåret over halvdelen af sin udledning væk siden år 2000, hvilket er hurtigere end resten af industrien og beviser værdien af grøn omstilling. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ. Maskinindustriens udledninger er faldet fra 342.000 ton i 2000 til 125.000 ton i

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Sådan undgås “den hvide elefant” i et automatiseringsprojekt

    24.09.2026

  • Fremtidens cement er levende

    24.09.2026

  • 50 millioner til nyt tværfagligt AI-forskningscenter

    24.09.2026

  • DI: Grønlands-aftale kan skabe ro, sikkerhed og ny vækst i Arktis

    24.09.2026

  • WEG ekspanderer med en selvstændig serviceforretning

    24.09.2026

  • Stor interesse for energiinnovation: 54 ansøgninger med projekter for 110 mio. kroner

    24.09.2026

  • FoodTech 2026: Et univers af banebrydende 3D-printteknologier

    21.09.2026

  • Skills-landsholdet kæmper for medaljer til Danmark i Kina

    21.09.2026

  • Robot, laser og algoritmer skal øge levetiden for dæk

    21.09.2026

  • Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

    21.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}