• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringProcesteknologi27. 02. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Intuitiv touchscreen-betjent rustfri IP69K fotocelle med lang tasteafstand

AutomatiseringProcesteknologi27. 02. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Den nye W10 sensor er den første touchscreen-betjente fotocelle fra Sick A/S. Den intuitive betjening via touchskærmen giver mange konfigurationsmuligheder, og virksomheden har derfor minimeret antallet af varianter til fire stk. Fotocellen W10 kombinerer lasertriangulering, touchscreen-betjening, valgbare driftstilstande og IO-Link i et robust hus af rustfrit stål med beskyttelsesklasse IP69K.

Fælles for dem alle er en høj grad af fleksibilitet, som bl.a. giver mulighed for at indstille sensoren til enten forgrunds- eller baggrundsafblænding. Dernæst kan man også vælge om sensoren skal havde fokus på hastighed eller præcision.
W10 er bestykket med laserlys i klasse 1, en stærk evalueringskapacitet og kommer med en robust indkapsling. Det gør den til et oplagt valg til fødevare- og farmaceutisk industri, hvor stabil tasteevne, høj gentagelsesnøjagtighed og holdbarhed i forhold til nedvaskning samt SIP og CIP spiller en væsentlig rolle.
Teachknapper, potentiometre og drejeknapper – W10 kan klare sig uden alle disse indstillingselementer takket være touchscreen-displayet. Uanset om der er tale om driftstilstandene Speed, Standard eller Precision, forgrunds- eller baggrundsafblænding, individuelle teach-in-indstillinger, for-konfigurerede parametre og grænseværdier – så kan operatøren vælge, hente, justere og gemme alt helt intuitivt.
En skærmlås beskytter indstillingerne mod adgang eller uønskede ændringer fra tredjeparter. Som et alternativ til betjening på enheden kan W10 nemt indstilles via IO-Link og kan kommunikere via denne grænseflade. W10 har to digitale udgange til udsendelse af koblingssignaler.

Pålidelig detektion via præcis lasertriangulering over både korte og lange afstande
W10 kombinerer en laserlyskilde i klasse 1 med høj præcision – hvis fokuserede lysstråle kun producerer en lille lysplet på et objekt – med en hurtig og præcis modtagerevalueringslinje.
Takket være denne kraftfulde teknologi opnår den diffuse sensor meget præcise detekteringsresultater med høj gentagelsesnøjagtighed både i udgaven med kort rækkevidde 20 mm og 400 mm og i langdistanceversionen 25 mm til 700 mm: Dette er ideelt til præcis detektering af objekter og positioner. I hastighedstilstand er responstiden 1,8 ms, hvilket giver en pålidelig detektering af emner selv ved høje maskinhastigheder.

Bred vifte af anvendelsesmuligheder
Ved at bruge dynamiske algoritmer, der er udviklet til specifikke anvendelser, opnår W10 en høj grad af pålidelighed og god gentagelsesnøjagtighed. Lasersensoren tilbyder individuelle teach-in-muligheder til specifikke applikationer. Ud over den sædvanlige 1-punkts teach-in, som detekterer objekter i en defineret afstand, gør en 2-punkts teach-in det muligt at detektere objekter i forskellige højder. En manuel tilstand udvider teach-mulighederne og giver endnu mere fleksibilitet.
Både den kortrækkende og langtrækkende versioner af W10 fås i to husvarianter: en til standardmontering med et 1-tommers hul og en til hybridmontering via M18-gevindet på forsiden eller 1-tommers hullet på siden. Med de to husversioner – hver med tofarvede lysdioder til at indikere driftsstatus – tilbyder W10 en høj grad af monteringsfleksibilitet. Det gør den velegnet til de mest almindelige installationssituationer. Huset i rustfrit stål med beskyttelsesklasse IP69k gør alle W10 til ekstremt robuste enheder, der kan modstå barske driftsmiljøer, aggressive medier eller hyppige rengøringsprocedurer. Det sikrer maksimal tilgængelighed under drift og forhindrer nedetider i applikationen.

Skrevet i: Automatisering, Procesteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop23. 03. 2026

Teknologi-workshops rykker ind på andendagen af Robotbrag og DIRA Business 2026 den 8. maj. Initiativet er sat i søen for at give deltagerne endnu større udbytte af dagen – med praktiske indsigter i teknologier og tæt kontakt til eksperter. Robotter, AI og automation udvikler sig i et hastigt

Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

AktueltBranchenytNavnenyt23. 03. 2026

Hvordan skaber man et reelt marked for cirkulær produktion i Danmark? Det spørgsmål har en række virksomheder, eksperter og myndigheder arbejdet med i fællesskab i en række projekter støttet af Industriens Fond. Nu samler fonden erfaringerne i et nyt handlingskatalog med konkrete forslag til,

AI er trådt ind i produktionsæraen

AktueltAutomatiseringNavnenyt23. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Lenovo sine nye Lenovo Hybrid AI Advantage-løsninger med NVIDIA. Løsningerne skal hjælpe virksomheder med at operationalisere AI gennem hurtigere implementering og realtidsinferens. Derved indleder Lenovo og NVIDIA en ny produktionsæra inden for AI. AI er i fuld gang

Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

Navnenyt23. 03. 2026

Billund-virksomheden Zebicon a/s har fået ny administrerende direktør. Salgschef Katja Ramsing har overtaget posten, mens stifter og hidtidig CEO Jeppe Hebsgaard Laursen fortsætter i en rolle som strategisk rådgiver. Zebicon a/s arbejder med optisk 3D scanning og måleteknologi til industrien.

Højt placeret dansker får ny toppost i IFS

Navnenyt23. 03. 2026

Christian Pedersen er tiltrådt som Chief Innovation Officer i IFS, hvor han får ansvaret for at drive virksomhedens målrettede arbejde med Industrial AI. Den erfarne danske techprofil har siden 2018 været en del af topledelsen i IFS, senest som Chief Product Officer med ansvar for udviklingen af IFS

ODU tilslutter sig FN’s Global Compact

Navnenyt23. 03. 2026

En af verdens førende producenter af konnektorsystemer, ODU, har netop tilsluttet sig FN's Global Compact (UNGC) - verdens største initiativ for bæredygtig og ansvarlig forretningspraksis. Global Compact samler over 26.000 virksomheder og organisationer fra mere end 160 lande, som forpligter sig til

Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

AutomatiseringRobotterTop19. 03. 2026

Universal Robots A/S præsenterede tidligere i denne uge UR AI Trainer på NVIDIA GTC 2026 i Silicon Valley. AI Trainer er udviklet i samarbejde med Scale AI og er en klar markering af, at robotter bevæger sig fra forprogrammerede applikationer til fuldt ud AI drevne opgaver. Disse systemer er drevet

Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

AktueltAutomatiseringRobotter19. 03. 2026

Sammen med Alexandra Instituttet og Arktisk Kommando har droneforskere fra Syddansk Universitet testet droner til redningsaktioner i Grønland og indsamlet data til AI-modeller, der kan hjælpe med at lokalisere nødstedte. Enhver, der har set DR-dokumentarserien ”De arktiske reddere”, ved, at

Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

AktueltAutomatiseringBranchenyt19. 03. 2026

En ny undersøgelse foretaget blandt Dansk Metals tillidsrepræsentanter viser, at kunstig intelligens gør produktionen mere effektiv. Samtidig er der mange, der ikke bruger kunstig intelligens på arbejdspladsen, og det vidner om et stort potentiale for Produktionsdanmark, mener Dansk Metals

Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

Energi og miljøMaskiner og anlægVand og spildevand19. 03. 2026

Med et vellykket demonstrationsprojekt har Arkil A/S bevist, at det kan lade sig gøre at fjerne PFAS-forurening fra jord. Adm. dir. efterlyser nu projekter i større skala. Der blev nået en milepæl i den blå container, da Arkil sidste år udførte det ene af to demonstrationsprojekter for Danske

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

    23.03.2026

  • Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

    23.03.2026

  • AI er trådt ind i produktionsæraen

    23.03.2026

  • Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

    23.03.2026

  • Højt placeret dansker får ny toppost i IFS

    23.03.2026

  • ODU tilslutter sig FN’s Global Compact

    23.03.2026

  • Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

    19.03.2026

  • Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

    19.03.2026

  • Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

    19.03.2026

  • Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

    19.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik