• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringInnovationNavnenyt16. 12. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Intelligente ventilatorer udløser stor AI-pris

AutomatiseringInnovationNavnenyt16. 12. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Industriens Fonds AI-pris på 200.000 kr. går i år til den danske teknologivirksomhed Nordicco A/S, som bruger kunstig intelligens til at optimere energibesparende ventilatorer, som virksomheden leverer til bygninger i hele verden.

Årets AI-pris gik i år til virksomheden Nordicco A/S.

Virksomheden har arbejdet med at udvikle kunstig intelligens, der automatisk kan finjustere energibesparende ventilatorer i høje bygningsrum. Løsningen gør det muligt at udbrede virksomhedens teknologi til langt flere bygninger i Europa, hvor bedre udnyttelse af varmen under loftet kan nedbringe CO2-udledningen og samtidig hjælpe kunderne med at spare på energiregningen.
-Vi er rigtig stolte af prisen. Ved at koble dygtige mennesker ind over noget, som vi ikke har kunnet selv, har vi virkelig kunnet sætte skub i den digitale udvikling. Pengene fra prisen skal bruges på at arbejde videre med vores projekt. Vi vil gerne udvikle en virtuel energirådgiver, så vi kan hjælpe vores kunder med at skabe vedvarende energibesparelser, siger Jakob Jensen Ladingkær, CTO i Nordicco A/S.
Nordicco blev grundlagt i 2018 og beskæftiger 15 fuldtidsansatte i Fredericia. Virksomheden har deltaget i et virksomhedsforløb i det landsdækkende initiativ AI Denmark, som er skabt af Industriens Fond.
Industriens Fonds AI-pris uddeles årligt til en AI-frontløber blandt de virksomheder, der har deltaget i AI Denmark, som har til formål at hjælpe små og mellemstore danske virksomheder med at udforske mulighederne med kunstig intelligens.
-Nordicco er et fremragende eksempel på, hvordan kunstig intelligens kan bidrage direkte til den grønne omstilling. Nordicco sætter nye standarder for, hvordan AI kan drive bæredygtig udvikling i bygningsdriften. Det er særligt imponerende, at en relativt ung virksomhed har formået at skabe så markante resultater på så kort tid, siger Thomas Hofman-Bang, adm. direktør i Industriens Fond.

Avanceret energiberegningsværktøj
Gennem AI Denmark har Nordicco fået hjælp til at udvikle et intelligent system, der ved hjælp af kunstig intelligens kan optimere driften af virksomhedens HVLS-ventilatorer (High Volume Low Speed) i højloftede bygninger.
Systemet er integreret i virksomhedens egne IoT-platform, der allerede er udbredt i flere europæiske lande. Det er særligt betydningsfuldt, da energiforbrug i bygninger udgør omkring 30 pct. af det globale energiforbrug.
Nordiccos AI-løsning skal i sidste ende gøre det markant nemmere for virksomheden at ekspandere internationalt, da man bliver mindre afhængig af lokale bygningsinspektioner. Kunstig intelligens er samtidig blevet en integreret del af virksomhedens kultur, hvor interne ”AI-ambassadører” aktivt arbejder med at udbrede kendskabet til og brugen af kunstig intelligens på tværs af organisationen.
-Det er imponerende at se, hvordan Nordicco har formået at transformere sin forretning ved at kombinere energieffektivitet, klimaansvarlighed og digitalisering. Vi er glade for at have understøttet et projekt, som fint demonstrerer, hvordan ny teknologi kan bruges til at tackle nogle af vores største udfordringer inden for klimaområdet, fortæller Rasmus Bækby, der er Manager Business Innovation hos Alexandra Instituttet, der har rådgivet virksomheden gennem forløbet.

Stærkt felt af kandidater
Nordicco vandt prisen foran to andre finalister, LINK Arkitektur og CO-RO, som hver modtager en præmie på 20.000 kr.
LINK Arkitektur har med hjælp fra AI Denmark udviklet et værktøj, der ved hjælp af AI-algoritmer og LiDAR-data analyserer bygningskomponenter og identificerer genbrugsmuligheder, mens CO-RO har skabt en AI-dreven digital tvilling til beregning af fødevareprodukters CO2-aftryk i realtid.
Den uafhængige jury har vurderet virksomhederne på baggrund af kvaliteten af deres arbejde med kunstig intelligens, de opnåede resultater og ambitionsniveauet. Derudover er der også blevet lagt vægt på, hvordan virksomhederne har indtænkt bæredygtighed og etik i deres AI-projekter.

Industriens Fonds AI-pris blev uddelt ved AI Denmark Summit den 12. december i Industriens Hus, hvor over 300 deltagere i og omkring dansk erhvervsliv var samlet for at overvære uddelingen samt diskutere mulighederne med kunstig intelligens.

Skrevet i: Automatisering, Innovation, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

AutomatiseringRobotterTop19. 03. 2026

Universal Robots A/S præsenterede tidligere i denne uge UR AI Trainer på NVIDIA GTC 2026 i Silicon Valley. AI Trainer er udviklet i samarbejde med Scale AI og er en klar markering af, at robotter bevæger sig fra forprogrammerede applikationer til fuldt ud AI drevne opgaver. Disse systemer er drevet

Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

AktueltAutomatiseringRobotter19. 03. 2026

Sammen med Alexandra Instituttet og Arktisk Kommando har droneforskere fra Syddansk Universitet testet droner til redningsaktioner i Grønland og indsamlet data til AI-modeller, der kan hjælpe med at lokalisere nødstedte. Enhver, der har set DR-dokumentarserien ”De arktiske reddere”, ved, at

Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

AktueltAutomatiseringBranchenyt19. 03. 2026

En ny undersøgelse foretaget blandt Dansk Metals tillidsrepræsentanter viser, at kunstig intelligens gør produktionen mere effektiv. Samtidig er der mange, der ikke bruger kunstig intelligens på arbejdspladsen, og det vidner om et stort potentiale for Produktionsdanmark, mener Dansk Metals

Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

Energi og miljøMaskiner og anlægVand og spildevand19. 03. 2026

Med et vellykket demonstrationsprojekt har Arkil A/S bevist, at det kan lade sig gøre at fjerne PFAS-forurening fra jord. Adm. dir. efterlyser nu projekter i større skala. Der blev nået en milepæl i den blå container, da Arkil sidste år udførte det ene af to demonstrationsprojekter for Danske

Busch Vacuum Solutions introducerer intelligent klovakuumpumpe

Maskiner og anlæg19. 03. 2026

Busch Vacuum Solutions – et medlem af den globale Busch Group – præsenterer den nye Mink MV 0360 A Ecotorque; en intelligent og energieffektiv tilføjelse til den anerkendte Mink-familie af klovakuumpumper. Med integreret Ecotorque-teknologi og en IE5-synkron motor med permanent magnet sætter Mink MV

DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet

Branchenyt19. 03. 2026

Antallet af unge, der søger ind på de tekniske og naturvidenskabelige bacheloruddannelser via kvote 2, er gået frem med 10 procent og 8 procent sammenlignet med sidste år. Det viser tal fra Uddannelses- og forskningsministeriet. Fremgangen vækker begejstring i Dansk Industri, hvis medlemmer

Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

Energi og miljøInnovationNavnenytTop16. 03. 2026

Millioner af gummihandsker ender på forbrændingen eller lossepladsen, men nu har forskere på Aarhus Universitet udviklet en teknologi, der kan omdanne de brugte handsker til at fange CO2. Det er et muligt alternativ til olieafhængige løsninger, lyder vurderingen fra postdoc Simon Kildahl, som står i

Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter16. 03. 2026

STARK investerer i avanceret lagerteknologi til deres nye nationale distributionscenter og underskriver aftale med Element Logic, der skal levere virksomhedens fuldautomatiske AutoStore-robotlager. Målet er en endnu hurtigere og mere friktionsfri leveringsoplevelse til landets

Stor søgning til ingeniørstudierne

AktueltBranchenyt16. 03. 2026

De unges interesse for ingeniørstudierne stiger igen. Laura Klitgaard, der er formand i Ingeniørforeningen IDA, glæder sig over de unges store interesse for ingeniøruddannelserne, men hun ærgrer sig samtidig over, at der er udsigt til, at færre bliver optaget. Stadig flere unge vælger at søge

Stort potentiale i Femern-regionen

Branchenyt16. 03. 2026

Erfaringerne fra det dansk-tyske projekt Fehmarn Belt Innovation peger på et stort potentiale i en stærkere økonomisk integration i Femern-regionen. Men potentialet kræver politisk prioritering i både Danmark og Tyskland. Mere end 500 personer fra virksomheder, organisationer og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

    19.03.2026

  • Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

    19.03.2026

  • Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

    19.03.2026

  • Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

    19.03.2026

  • Busch Vacuum Solutions introducerer intelligent klovakuumpumpe

    19.03.2026

  • DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet

    19.03.2026

  • Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

    16.03.2026

  • Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

    16.03.2026

  • Stor søgning til ingeniørstudierne

    16.03.2026

  • Stort potentiale i Femern-regionen

    16.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik