• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringInnovationNavnenyt16. 12. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Intelligente ventilatorer udløser stor AI-pris

AutomatiseringInnovationNavnenyt16. 12. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Industriens Fonds AI-pris på 200.000 kr. går i år til den danske teknologivirksomhed Nordicco A/S, som bruger kunstig intelligens til at optimere energibesparende ventilatorer, som virksomheden leverer til bygninger i hele verden.

Årets AI-pris gik i år til virksomheden Nordicco A/S.

Virksomheden har arbejdet med at udvikle kunstig intelligens, der automatisk kan finjustere energibesparende ventilatorer i høje bygningsrum. Løsningen gør det muligt at udbrede virksomhedens teknologi til langt flere bygninger i Europa, hvor bedre udnyttelse af varmen under loftet kan nedbringe CO2-udledningen og samtidig hjælpe kunderne med at spare på energiregningen.
-Vi er rigtig stolte af prisen. Ved at koble dygtige mennesker ind over noget, som vi ikke har kunnet selv, har vi virkelig kunnet sætte skub i den digitale udvikling. Pengene fra prisen skal bruges på at arbejde videre med vores projekt. Vi vil gerne udvikle en virtuel energirådgiver, så vi kan hjælpe vores kunder med at skabe vedvarende energibesparelser, siger Jakob Jensen Ladingkær, CTO i Nordicco A/S.
Nordicco blev grundlagt i 2018 og beskæftiger 15 fuldtidsansatte i Fredericia. Virksomheden har deltaget i et virksomhedsforløb i det landsdækkende initiativ AI Denmark, som er skabt af Industriens Fond.
Industriens Fonds AI-pris uddeles årligt til en AI-frontløber blandt de virksomheder, der har deltaget i AI Denmark, som har til formål at hjælpe små og mellemstore danske virksomheder med at udforske mulighederne med kunstig intelligens.
-Nordicco er et fremragende eksempel på, hvordan kunstig intelligens kan bidrage direkte til den grønne omstilling. Nordicco sætter nye standarder for, hvordan AI kan drive bæredygtig udvikling i bygningsdriften. Det er særligt imponerende, at en relativt ung virksomhed har formået at skabe så markante resultater på så kort tid, siger Thomas Hofman-Bang, adm. direktør i Industriens Fond.

Avanceret energiberegningsværktøj
Gennem AI Denmark har Nordicco fået hjælp til at udvikle et intelligent system, der ved hjælp af kunstig intelligens kan optimere driften af virksomhedens HVLS-ventilatorer (High Volume Low Speed) i højloftede bygninger.
Systemet er integreret i virksomhedens egne IoT-platform, der allerede er udbredt i flere europæiske lande. Det er særligt betydningsfuldt, da energiforbrug i bygninger udgør omkring 30 pct. af det globale energiforbrug.
Nordiccos AI-løsning skal i sidste ende gøre det markant nemmere for virksomheden at ekspandere internationalt, da man bliver mindre afhængig af lokale bygningsinspektioner. Kunstig intelligens er samtidig blevet en integreret del af virksomhedens kultur, hvor interne ”AI-ambassadører” aktivt arbejder med at udbrede kendskabet til og brugen af kunstig intelligens på tværs af organisationen.
-Det er imponerende at se, hvordan Nordicco har formået at transformere sin forretning ved at kombinere energieffektivitet, klimaansvarlighed og digitalisering. Vi er glade for at have understøttet et projekt, som fint demonstrerer, hvordan ny teknologi kan bruges til at tackle nogle af vores største udfordringer inden for klimaområdet, fortæller Rasmus Bækby, der er Manager Business Innovation hos Alexandra Instituttet, der har rådgivet virksomheden gennem forløbet.

Stærkt felt af kandidater
Nordicco vandt prisen foran to andre finalister, LINK Arkitektur og CO-RO, som hver modtager en præmie på 20.000 kr.
LINK Arkitektur har med hjælp fra AI Denmark udviklet et værktøj, der ved hjælp af AI-algoritmer og LiDAR-data analyserer bygningskomponenter og identificerer genbrugsmuligheder, mens CO-RO har skabt en AI-dreven digital tvilling til beregning af fødevareprodukters CO2-aftryk i realtid.
Den uafhængige jury har vurderet virksomhederne på baggrund af kvaliteten af deres arbejde med kunstig intelligens, de opnåede resultater og ambitionsniveauet. Derudover er der også blevet lagt vægt på, hvordan virksomhederne har indtænkt bæredygtighed og etik i deres AI-projekter.

Industriens Fonds AI-pris blev uddelt ved AI Denmark Summit den 12. december i Industriens Hus, hvor over 300 deltagere i og omkring dansk erhvervsliv var samlet for at overvære uddelingen samt diskutere mulighederne med kunstig intelligens.

Skrevet i: Automatisering, Innovation, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Ti år med Robotbrag – bliv robust med robotter

Messer og møderNavnenytRobotterTop15. 01. 2026

For tiende gang åbner Danmarks største robotarrangement dørene til fremtidens produktionsteknologi. Det sker, når Robotbrag afholdes til maj; i år med ekstra fokus på humanoide robotter, AI-drevne løsninger og de kompetencer, der skal til for at navigere i den nye virkelighed. Teknologisk

Dansk Overfladeindustri bliver en del af HI-messen

AktueltMesser og møder15. 01. 2026

Besøgende på HI-messen i 2027 kan se frem til at gå på opdagelse i et nyt brancheområde skabt af Dansk Overfladeindustri. Messen, som dermed får en endnu større faglig bredde, finder sted i MCH Messecenter Herning 5.-7. oktober 2027. Underleverandørsektoren styrkes på 2027-udgaven af HI Tech

Init når sin første milliard før tid

AktueltNavnenyt15. 01. 2026

Det går godt hos IT- og automationsvirksomheden Init, som allerede før tid har nået sin første milliard i omsætning. På blot fire år er virksomheden gået fra opstart til en fremtrædende aktør på markedet for industriel IT og automation i Norden. Ved udgangen af 2025 fik Init Denmark tildelt

HOLTEC.DK får nordmand med i ejerkredsen

Navnenyt15. 01. 2026

Ejer af norske Guard Automation, Karl Kristian Sunde bliver, gennem sit investeringsselskab Guard Invest AS, en del af ejerkredsen i danske HOLTEC.DK. Handlen markerer et ejerskifte uden ændringer i drift, ledelse eller kultur. Skiftet skal styrke et langsigtet, værdibåret samarbejde på tværs af

Automation til underholdningsindustrien

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt15. 01. 2026

Lys, lyd, video og sceneteknik bliver stadig tættere integreret i moderne shows og koncertproduktioner. Publikum forventer fejlfri, spektakulære oplevelser – og det stiller nye krav til den teknologi, der binder det hele sammen. På Teknikmessen i Operaen, der afholdes i denne uge (13.–14. januar)

Mekoprint sætter omsætningsrekord trods markedsafmatning og afslutter krævende integrationsår

Navnenyt15. 01. 2026

Industrikoncernen Mekoprint har offentliggjort årsrapporten for 2024/25. Regnskabsåret var præget af lavere markedsaktivitet og et strategisk fokus på fuld integration af tre vigtige opkøb, hvilket pressede indtjeningen på kort sigt. Med integrationsarbejdet i sin afsluttende fase står Mekoprint nu

Automatiseringen i danske industrivirksomheder er i verdenstoppen

AutomatiseringBranchenytRobotterTop12. 01. 2026

Danmark har nogle af de mest automatiserede industrivirksomheder i verden. I Europa ligger vi helt i top. Det viser en ny analyse fra Dansk Metal. Med 326 robotter pr. 10.000 ansatte er den danske industri den fjerde mest automatiserede i verden, når man ser bort fra bilindustrien. Danmark er

Årets SMV 2026 – i år med en ny kategori

AktueltBranchenytNavnenyt12. 01. 2026

Indstillingerne til Årets SMV 2026 er nu åbne, og i år udvides prisuddelingen med en ny kategori: Årets SMV – Teknologi. For femte år i træk hylder vi ildsjælene i de små og mellemstore virksomheder, der gør en forskel, skaber resultater og spiller en afgørende rolle i deres

EU-projekt skal gøre grøn energi billigere og mere effektiv

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg12. 01. 2026

Over de næste fire år skal det europæiske forskningsprojekt ACTNXT udvikle avanceret udstyr, der gør store forskningsfaciliteter bedre til at hjælpe Power-to-X-industrien med at udvikle fremtidens grønne energiløsninger. Projektet ledes af Teknologisk Institut. En tredjedel af verdens

Aarhus Universitet åbner døren til et helt nyt kapitel

InnovationNavnenyt12. 01. 2026

I sidste uge indviede Aarhus Universitet et innovationshus med højt til loftet. Målet er at favne alle faglige miljøer, bringe mere viden i spil og opnå en førerposition i Europa. Nyt brand. Større rammer. Bredere vingefang. Højere ambitioner.Når Aarhus Universitet bevæger sig ind i 2026, vil

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ti år med Robotbrag – bliv robust med robotter

    15.01.2026

  • Dansk Overfladeindustri bliver en del af HI-messen

    15.01.2026

  • Init når sin første milliard før tid

    15.01.2026

  • HOLTEC.DK får nordmand med i ejerkredsen

    15.01.2026

  • Automation til underholdningsindustrien

    15.01.2026

  • Mekoprint sætter omsætningsrekord trods markedsafmatning og afslutter krævende integrationsår

    15.01.2026

  • Automatiseringen i danske industrivirksomheder er i verdenstoppen

    12.01.2026

  • Årets SMV 2026 – i år med en ny kategori

    12.01.2026

  • EU-projekt skal gøre grøn energi billigere og mere effektiv

    12.01.2026

  • Aarhus Universitet åbner døren til et helt nyt kapitel

    12.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik