• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Branchenyt17. 05. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Industrien vil tiltrække flere kvinder til branchen

Branchenyt17. 05. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Hvis du sjældent har set en kvindelig klejnsmed eller industritekniker, så er det ikke så underligt. I industrien udgør kvinder nemlig blot fem pct. af de beskæftigede, viser tal fra Danmarks Statistik og Dansk Industris beregninger. De tal har ikke ændret sig de sidste ti år. Derfor går Dansk Industri, Dansk Metal og Industriens Uddannelser nu sammen med Boss Ladies ind i kampen om at tiltrække flere kvinder til industriens fag.

-Det er på tide, at vi får set på og arbejdet med den fortælling, der knytter sig til vores uddannelser. Med en uddannelse og et job i metalindustrien skal du både kunne arbejde praktisk, kunne tænke i løsninger og kunne samarbejde på tværs af faggrupper. Færdigheder som jeg ikke kan se, hvorfor mænd skulle have patent på. Jeg glæder mig til samarbejdet med Boss Ladies, hvor vi i endnu højere grad kan få vist kvinder, at en teknisk faglig uddannelse er lig med gode lærepladser og gode karriere- og videreuddannelsesmuligheder i et kreativt miljø, udtaler Kasper Palm, formand for Metalindustriens Uddannelsesudvalg og forbundssekretær i Dansk Metal.

Kasper Palm, formand for Metalindustriens Uddannelsesudvalg og forbundssekretær i Dansk Metal.


Nødvendigheden af at få flere kvinder til at vælge en uddannelse inden for metalindustrien bakkes op af Signe Tychsen Philip, næstformand for Metalindustriens Uddannelsesudvalg og underdirektør i Dansk Industri:
-Virksomhederne skriger på faglært arbejdskraft, der er masser af lærepladser, der er gode jobs i vente og mulighed for at gøre en afgørende forskel i den grønne omstilling. Når virksomheder bl.a. mangler lastvognsmekanikere, køleteknikere, automatikteknikere eller elektronikfagteknikere er der også grund til at rekruttere kvinder. Derfor glæder jeg mig til, at vi i en fælles indsats med organisationer, virksomheder, skoler og Boss Ladies kommer til at øge rekrutteringen og fastholdelsen af kvinder i metalindustriens uddannelser, siger hun.

Signe Tychsen Philip, næstformand for Metalindustriens Uddannelsesudvalg og underdirektør i DI.

Fællesskabet skal fastholde kvinder i branchen
Skuer vi ud i fremtiden, ser vi, at forandringen ikke kommer af sig selv, og at udfordringen ikke står til at løse medmindre, vi sætter aktivt ind. For kigger vi ind i uddannelsestallene, så viser de, at syv pct. kvinder blev optaget på metalindustriens uddannelser i 2021, og de tal er stagneret de seneste år. Det er en tendens, Boss Ladies kender fra andre mandsdominerede håndværksfag.
Boss Ladies er et forandringsprojekt, der har skabt strukturelle forandringer i bygge-, anlæg- og installationsbranchen samt de maritime fag.
I Boss Ladies inviteres kvindelige faglærte og elever ind i et fællesskab af og med kvindelige kolleger fra mange forskellige brancher. Formålet at styrke sammenholdet blandt kvindelige ansatte og elever samt talentudvikling af den enkelte – og ikke mindst at skabe blivende forandringer i branchen.
Med det nye samarbejde med industrien, glæder de sig til at samle alle landets Boss Ladies.
-I Boss Ladies glæder vi os meget til at skabe forandring sammen med industriens aktører. Vi ved fra vores arbejde med kvinder i mandsdominerede brancher, at der er mange kvinder, der falder fra, når de er en kønsminoritet. Derfor arbejder vi strategisk med at fastholde kvinderne og skabe gode vilkår i brancherne. Det gør vi hele vejen rundt både på skolerne, på lærepladserne og med kulturen. Når man får kvinder ind på arbejdspladsen, så løfter det oftest arbejdskulturen og det gavner også mange mænd, fortæller Nina Groes, direktør i Foreningen Divérs og initiativtager til Boss Ladies.

Nina Groes, direktør i Divérs.


Camilla Kristensen, som er i gang med at uddanne sig til industritekniker og til dagligt står i lære hos Grundfos, glæder sig til at blive rollemodel for en ny generation af unge piger, der står over for et uddannelsesvalg.
-Det er ikke overraskende, at vi er få kvinder på de teknisk faglige uddannelser, for der er mange fordomme om branchen. Hos Grundfos er der ikke forskel på mig og mændene. Jeg er med i Boss Ladies, fordi det er fedt at være en del af et kvindeligt fællesskab, men også at få lov til at vise uddannelsen frem og inspirere flere til at tage den megafede uddannelse, jeg går på. Jeg vil gerne vise faget frem, formidle at man som kvinde sagtens kan tage uddannelsen og gøre, hvad man selv har lyst til og ikke gøre, som alle andre siger, fortæller hun.

Om initiativet
Samarbejdet består af Boss Ladies, Metalindustriens Uddannelsesudvalg, Industriens Uddannelser, Dansk Metal og Dansk Industri.
Boss Ladies er stiftet af Foreningen Divérs. Læs mere om Boss Ladies her.
Læs mere om Metalindustriens Uddannelsesudvalg her.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Ti år med Robotbrag – bliv robust med robotter

Messer og møderNavnenytRobotterTop15. 01. 2026

For tiende gang åbner Danmarks største robotarrangement dørene til fremtidens produktionsteknologi. Det sker, når Robotbrag afholdes til maj; i år med ekstra fokus på humanoide robotter, AI-drevne løsninger og de kompetencer, der skal til for at navigere i den nye virkelighed. Teknologisk

Dansk Overfladeindustri bliver en del af HI-messen

AktueltMesser og møder15. 01. 2026

Besøgende på HI-messen i 2027 kan se frem til at gå på opdagelse i et nyt brancheområde skabt af Dansk Overfladeindustri. Messen, som dermed får en endnu større faglig bredde, finder sted i MCH Messecenter Herning 5.-7. oktober 2027. Underleverandørsektoren styrkes på 2027-udgaven af HI Tech

Init når sin første milliard før tid

AktueltNavnenyt15. 01. 2026

Det går godt hos IT- og automationsvirksomheden Init, som allerede før tid har nået sin første milliard i omsætning. På blot fire år er virksomheden gået fra opstart til en fremtrædende aktør på markedet for industriel IT og automation i Norden. Ved udgangen af 2025 fik Init Denmark tildelt

HOLTEC.DK får nordmand med i ejerkredsen

Navnenyt15. 01. 2026

Ejer af norske Guard Automation, Karl Kristian Sunde bliver, gennem sit investeringsselskab Guard Invest AS, en del af ejerkredsen i danske HOLTEC.DK. Handlen markerer et ejerskifte uden ændringer i drift, ledelse eller kultur. Skiftet skal styrke et langsigtet, værdibåret samarbejde på tværs af

Automation til underholdningsindustrien

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt15. 01. 2026

Lys, lyd, video og sceneteknik bliver stadig tættere integreret i moderne shows og koncertproduktioner. Publikum forventer fejlfri, spektakulære oplevelser – og det stiller nye krav til den teknologi, der binder det hele sammen. På Teknikmessen i Operaen, der afholdes i denne uge (13.–14. januar)

Mekoprint sætter omsætningsrekord trods markedsafmatning og afslutter krævende integrationsår

Navnenyt15. 01. 2026

Industrikoncernen Mekoprint har offentliggjort årsrapporten for 2024/25. Regnskabsåret var præget af lavere markedsaktivitet og et strategisk fokus på fuld integration af tre vigtige opkøb, hvilket pressede indtjeningen på kort sigt. Med integrationsarbejdet i sin afsluttende fase står Mekoprint nu

Automatiseringen i danske industrivirksomheder er i verdenstoppen

AutomatiseringBranchenytRobotterTop12. 01. 2026

Danmark har nogle af de mest automatiserede industrivirksomheder i verden. I Europa ligger vi helt i top. Det viser en ny analyse fra Dansk Metal. Med 326 robotter pr. 10.000 ansatte er den danske industri den fjerde mest automatiserede i verden, når man ser bort fra bilindustrien. Danmark er

Årets SMV 2026 – i år med en ny kategori

AktueltBranchenytNavnenyt12. 01. 2026

Indstillingerne til Årets SMV 2026 er nu åbne, og i år udvides prisuddelingen med en ny kategori: Årets SMV – Teknologi. For femte år i træk hylder vi ildsjælene i de små og mellemstore virksomheder, der gør en forskel, skaber resultater og spiller en afgørende rolle i deres

EU-projekt skal gøre grøn energi billigere og mere effektiv

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg12. 01. 2026

Over de næste fire år skal det europæiske forskningsprojekt ACTNXT udvikle avanceret udstyr, der gør store forskningsfaciliteter bedre til at hjælpe Power-to-X-industrien med at udvikle fremtidens grønne energiløsninger. Projektet ledes af Teknologisk Institut. En tredjedel af verdens

Aarhus Universitet åbner døren til et helt nyt kapitel

InnovationNavnenyt12. 01. 2026

I sidste uge indviede Aarhus Universitet et innovationshus med højt til loftet. Målet er at favne alle faglige miljøer, bringe mere viden i spil og opnå en førerposition i Europa. Nyt brand. Større rammer. Bredere vingefang. Højere ambitioner.Når Aarhus Universitet bevæger sig ind i 2026, vil

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ti år med Robotbrag – bliv robust med robotter

    15.01.2026

  • Dansk Overfladeindustri bliver en del af HI-messen

    15.01.2026

  • Init når sin første milliard før tid

    15.01.2026

  • HOLTEC.DK får nordmand med i ejerkredsen

    15.01.2026

  • Automation til underholdningsindustrien

    15.01.2026

  • Mekoprint sætter omsætningsrekord trods markedsafmatning og afslutter krævende integrationsår

    15.01.2026

  • Automatiseringen i danske industrivirksomheder er i verdenstoppen

    12.01.2026

  • Årets SMV 2026 – i år med en ny kategori

    12.01.2026

  • EU-projekt skal gøre grøn energi billigere og mere effektiv

    12.01.2026

  • Aarhus Universitet åbner døren til et helt nyt kapitel

    12.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik