• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt10. 02. 2025 | Helle Friemann Nielsen

IFS offentliggør det stærkeste årsregnskab nogensinde

Navnenyt10. 02. 2025 | Helle Friemann Nielsen

IFS passerede i 2024 den magiske målstreg på en milliard euro i sit årsregnskab. Vedvarende organisk vækst og voksende efterspørgsel efter Industrial AI sætter fart under den globale forretning, hvilket også afspejler sig hos IFS på det danske marked.

Den danske landedirektør i IFS, Jesper Illum.

IFS viser tænder i sit nye årsregnskab, som er det stærkeste i selskabets historie. De samlede årlige abonnementsindtægter (ARR) ramte 1.228 milliarder euro svarende til en vækst på 32 procent i forhold til regnskabsåret 2023. Cloudindtægterne steg med endnu højere hastighed, nemlig 38 procent i forhold til 2023-regnskabet.
IFS investerede i 2024 kraftig i AI til industriformål og har med sin indsats lagt sig klart i spidsen på dette anvendelsesområde af kunstig intelligens. Flere og flere af verdens største og mest anerkendte virksomheder er flyttet over på IFS, som i løbet af året fik over 350 nye kunder på globalt plan. Blandt de nye navne er Comcast, Electrify America, E.On, Exelon, HomeServe, Miele, Rolls-Royce Power Systems, Saudi Electricity Company, Quanta Services og Vattenfall.
Kunderne, som tiltrækkes af IFS, er større koncerner, hvilket afspejles i den gennemsnitlige ordrestørrelse blandt de største kunder, som voksede med 64 procent i 2024.
Den organiske vækst blev understøttet af to strategiske opkøb i regnskabsåret: Copperleaf, som er den globale markedsleder inden for Asset Management og Asset Investment Planning og EmpowerMX, som udvikler AI-understøttet software til flyvedligeholdelse, blev begge en del af IFS-familien.
-IFS leder den industrielle AI-revolution. Vores vedvarende finansielle styrke skyldes det skarpe industrifokus, vi konsekvent holder, også når det kommer til AI. Det kan aflæses i vores regnskabstal og vækst, som er drevet af kundernes efterspørgsel efter IFS.ai. Vores kunder har konkret udbytte af vores AI-services, og derfor udkonkurrerer vi etablerede ERP-leverandører, som ikke har holdt trit med forandringerne, siger CEO i IFS, Mark Moffat.

Også i Danmark har IFS vind i sejlene
-Vi oplever den samme fremgang i Danmark som den globale forretning, måske endda accelereret. Vi havde en vækst på 66 procent i salget til nye kunder sidste år og mærker en markant større interesse for IFS end for blot to år siden. Jeg ser meget optimistisk på fremtiden, siger den danske landedirektør i IFS, Jesper Illum.

IFS indgår nu i Gartners “Peer Insights Customers’ Choice” på tre kerneområder: Field Service Management, Cloud ERP for Product-Centric Enterprises og Enterprise Asset Management. Derudover blev IFS i 2024 anerkendt som den bedste leverandør på Software Reports Top 100-liste. IFS blev desuden udpeget som den hurtigst voksende ud af 10 leverandører på Asset Lifecycle Management Application-markedet af IDC.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Fynske robotter skal fortolke H.C. Andersen i ny særudstilling i Sydkorea

NavnenytRobotterTop17. 09. 2026

Til december smelter H.C. Andersens eventyr og fynsk robotinnovation sammen på det prestigefyldte Robot & AI Museum (RAIM) i Seoul. Odense Kommune, Museum Odense og Teknologisk Institut er sammen inviteret til Sydkorea for at skabe en interaktiv udstilling, hvor fynske robotter vækker de

UR præsenterer den nye Gen 7-robotplatform

AktueltAutomatiseringRobotter17. 09. 2026

Med et helt nyt design fra kontrolboks til tool flange er den nye Gen 7-robotplatform fra Universal Robots klar til AI og giver virksomheder de moderne softwareværktøjer og forbindelsesmuligheder, de har brug for til trygt at bringe AI fra laboratoriet ud i industriel drift. Universal Robots

AI, droner og robotteknologi i kampen mod invasive planter

AktueltAutomatiseringRobotter17. 09. 2026

Et team fra konsulentvirksomheden Capgemini har udviklet en ny teknologi, der med AI og droner skal standse spredningen af den invasive plante Lantana Camara i Indiens jungle. Projektet demonstrerer, hvordan nye teknologier i kombination kan indgå i kampen mod invasive planter rundt om i

Vinderne af TechMedia ApS’ konkurrence

Messer og møderNavnenyt17. 09. 2026

I forbindelse med Automatik-messen, som blev afholdt fra den 8.-10. september i Brøndby Hallen, udloddede TechMedia ApS/Teknisk Nyt/TekniskFokus.dk tre styks M12 Fuel bore-/skruemaskine med udskiftbare hoveder fra Milwaukee. Vinderne af konkurrencen er nu fundet:Mette RasmussenAlexander

Ny rapport: Cybersikre virksomheder vokser næsten tre gange hurtigere end konkurrenterne

AutomatiseringBranchenyt17. 09. 2026

Nye tal fra Industriens Fond viser, at virksomheder, der prioriterer cybersikkerhed, vokser markant hurtigere end dem, der ikke gør. Vendelbo Spedition i Hjørring er en af de virksomheder, der mærker udviklingen tydeligt. Sikkerhed er blevet noget, kunderne spørger efter. I årevis har danske

DI: Danmarks mindste virksomheder sakker bagud

Branchenyt17. 09. 2026

Små og mellemstore virksomheder har nu et investeringsefterslæb på knap 100 mia. kroner, og det kan blive svært at indhente. Sådan lyder det fra DI’s topchef, der kræver hurtigere handling på selskabsskat og bureaukrati. Nøgletallene for dansk økonomi er pæne. Beskæftigelsen er rekordhøj,

Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026, der i år oplevede en besøgsfremgang

AutomatiseringBranchenytMesser og møderTop14. 09. 2026

Stor opbakning, relevante besøgende og værdifulde faglige dialoger kendetegnede Automatik 2026, hvor udstillerne især fremhæver kvaliteten af møderne og værdien af de personlige relationer. Messen, der fandt sted i Brøndby Hallen 8.-10. september, tiltrak 2.375 besøgende og noterede dermed en

Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne – men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

AktueltAutomatiseringBranchenyt14. 09. 2026

11. september trådte nye rapporteringskrav i EU’s Cyber Resilience Act i kraft. Direktøren for Wireless Logic Nordic mener, at det er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men i komplekse IoT-løsninger kan den største indsigt i og

Virksomheder mangler overblik over AI-bidrag

AktueltAutomatiseringBranchenyt14. 09. 2026

Mange virksomheder høster lokale gevinster med AI, men de færreste kan dokumentere, om teknologien skaber varig værdi på tværs af organisationen. Det skyldes blandt andet - ifølge Dansk Erhverv - at AI fortsat behandles som et IT-projekt frem for en strategisk ledelsesopgave. Ifølge AI-virksomheden

Mekoprint A/S opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

Navnenyt14. 09. 2026

Den danske industrivirksomhed Mekoprint A/S udvider antallet af medarbejdere på sit asiatiske kontor i Hong Kong på grund af stor efterspørgsel på virksomhedens løsninger. Med flere lokale ressourcer i Hong Kong kan Mekoprint følge projekterne tættere, reagere hurtigere og være mere til stede hos de

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Fynske robotter skal fortolke H.C. Andersen i ny særudstilling i Sydkorea

    17.09.2026

  • UR præsenterer den nye Gen 7-robotplatform

    17.09.2026

  • AI, droner og robotteknologi i kampen mod invasive planter

    17.09.2026

  • Vinderne af TechMedia ApS’ konkurrence

    17.09.2026

  • Ny rapport: Cybersikre virksomheder vokser næsten tre gange hurtigere end konkurrenterne

    17.09.2026

  • DI: Danmarks mindste virksomheder sakker bagud

    17.09.2026

  • Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026, der i år oplevede en besøgsfremgang

    14.09.2026

  • Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne – men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

    14.09.2026

  • Virksomheder mangler overblik over AI-bidrag

    14.09.2026

  • Mekoprint A/S opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

    14.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}