• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Automatisering12. 04. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Hvor Industry 4.0 møder Web 3.0

Automatisering12. 04. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Hos Saint-Gobain betyder kvalitet og sikkerhed alt. Derfor hersker der også en kultur, hvor man aktivt opsøger innovative måder, hvorpå man kan optimere sikkerhed, kvalitet samt medarbejdernes trivsel og performance via teknologi. Ét af initiativerne er anvendelse af VR-teknologi fra SynergyXR i træningen af medarbejdere.

I takt med at byggeindustrien udvikler sig, bliver digitalisering et stadig mere og mere vigtigt element i forhold til at sikre konkurrencemæssige fordele, større sikkerhed og sågar sikre bedre trivsel på arbejdspladsen.
Hos Saint-Gobain Isover har man omfavnet denne modernisering af sine produktionsfaciliteter i Vamdrup, og arbejder derfor med Industry 4.0 – altså digital transformation af produktionen.
Konkret betyder det blandt andet, at man har omfavnet VR-teknologi, så den digitale transformation blandt andet foregår via det såkaldte ”metavers” – en platform som simulerer fysiske handlinger i et virtuelt miljø.

-Selvfølgelig er der en økonomisk gevinst ved, at vi kan træne vores medarbejdere i et virtuelt miljø, hvor vi fx behøver at lukke for dele af produktionen. Men det handler i lige så høj grad om, at vi nu er blevet i stand til at udvikle positive vaner gennem simuleringer, hvilke gør, at vores medarbejdere kan træne i et helt trygt miljø, hvor man kan tage sin tid. Og så har det også en positiv indvirkning på følelsen af tryghed ved den digitale transformation. Det handler kort sagt om at være på forkant med udviklingen, og anvendelsen af VR-teknologi hjælper overgangen for vores medarbejdere, ligesom det kan bidrage til at styrke trivslen i processen, fortæller Saint-Gobains danske kommunikationschef, Morten Starup.

En sanselig, kropslig oplevelse højner sikkerhed og kvalitet
Før foregik introduktionen til Saint-Gobains komplekse maskiner udelukkende ved hjælp af tunge og støvede tekstmanualer, men nu suppleres den med en in-use simulering på en VR-platform.
Platformen er udviklet i samarbejde med aarhusianske XR- og metaverseksperter, SynergyXR, som hos Saint-Gobain Isover har haft opgaven at skabe en kropslig oplevelse, som skulle højne såvel sikkerhed som kvalitet.
-Metaverset og Web 3.0 er den næste revolution af internettet, hvor den fysiske og digitale verden integreres på et højere plan end nogensinde før. Og hos Saint-Gobain Isover har vi derfor skabt det tætteste, man kan komme på at simulere konkrete træningsopgaver med virksomhedernes maskiner. Alligevel opnår medarbejderne både en sanselig og fysisk relation, som gør, at man – ligesom fx piloter – udvikler vanerne og adfærden, som skal til for at mestre maskinen, før man bruger den, siger SynergyXR CEO, Mads Troelsgaard.
Platformen er ny, men fungerer allerede så godt for Saint-Gobain Isover i Vamdrup, at Morten Starup forudser, at VR-teknologi og metaverset vil blive en stadig vigtigere del af både træning og forretningen. Han siger:
-Med lidt moderne termer kan man sige, at hos os møder Industry 4.0 Web 3.0, da denne platform blandt andet er et redskab til styrke vores kultur om konstant at højne sikkerheden og kvaliteten. Del af planen er, at alle medarbejdere skal igennem virtuel sikkerhedstræning, ligesom Isover fremadrettet vil fungere som en virtuel referencefabrik til inspiration for vores øvrige forretninger.

Skrevet i: Automatisering

Seneste nyt fra redaktionen

Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

Messer og møderTop09. 04. 2026

I næste uge danner Messe Düsseldorf atter rammen, når eksperter fra hele verden mødes på de to internationale topmesser Wire & Tube 2026, der afholdes sideløbende. Omkring 2700 udstillere forventes at stå klar til at præsentere nyheder og tendenser inden for ledninger, kabler, rør og tilhørende

Danske studerende sender klimasatellit på mission

AktueltInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Den 30. marts 2026 blev satellitten DISCO-2 opsendt fra Californien. Bag missionen står danske universitetsstuderende. Satellitten skal fra rummet overvåge de smeltende gletsjere i Grønland og levere data til klimaforskningen. DISCO-2 er en ambitiøst bygget studentersatellit. Den er udviklet i

Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Danske produktionsvirksomheder smider hvert år over én mio. tons industriaffald ud – men hvad sker der, når designere ser på affaldet med nye øjne? Ja, det kan kaste en international designpris og helt nye forretningsmuligheder af sig. Det viser et stort projekt fra Aalborg Universitet. Over

Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

AutomatiseringNavnenytOffshore og marine09. 04. 2026

Stor efterspørgsel på elektriske motorer og automatiseringsløsninger til industrien og den maritime sektor samt serviceydelser ombord på skibe i hele verden skaber fremgang hos Hoyer VMS Group. Virksomheden lander rekordstor omsætning og driftsindtjening og sigter mod fortsat vækst i de kommende

Zebicon A/S samler plastbranchen om 3D scanning og digital kvalitetskontrol

Messer og møder09. 04. 2026

Den 30. april inviterer Zebicon A/S til konference for plastvirksomheder, der er nysgerrige på, hvordan 3D scanning og digital kvalitetskontrol kan bruges i praksis. Dagen byder på faglige oplæg, praksisnære workshops og erfaringsdeling fra andre plastvirksomheder, der allerede arbejder med

TEKUM udvider med to nye afdelinger

Navnenyt09. 04. 2026

Servicevirksomheden TEKUM fortsætter sin markante vækst med etablering af nye afdelinger i hhv. Horsens og Odense. Virksomheden styrker sin tilstedeværelse i Jylland og på Fyn, fordi man har indgået nye, store aftaler med kunder i de to områder. TEKUM har som mål at være den foretrukne

Månekapløbet er i gang – Aalborg Universitet vil sende robot til Månen

InnovationNavnenytRobotterTop07. 04. 2026

Dansk robotteknologi skal til Månen. Forskere og studerende på Aalborg Universitet er lige nu ved at have den første prototype af Måne-roveren klar. Robotten skal kunne køre autonomt i det barske månemiljø og undersøge, udvinde og håndtere Månens ressourcer samt støtte fremtidige baser. USA har

Robotstartup sikrer investering til blød robot, der kan inspicere farlige miljøer

AktueltNavnenytRobotter07. 04. 2026

En blød robot, der kan ”vokse” ind i aflukkede rum og føre sensorer frem, hvor traditionelle inspektionsmetoder kommer til kort, lyder næsten umulig - men det er netop, hvad XiniX AI har udviklet. Virksomheden, som har base i Odense, har nu sikret sig en pre-seed-investering, der skal bringe

Sjællandsk filterspecialist får investering i Løvens Hule

AktueltNavnenyt07. 04. 2026

Den sjællandske filtervirksomhed FilterNew fik i seneste udgave af DR’s iværksætterprogram Løvens Hule en investering på 500.000 kroner fra Morten Larsen, der sikrede sig 17,5 procent af virksomheden. Investeringen skal bl.a. bruges til at styrke FilterNews onlineforretning og introducere nye

Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatiseringen af centrale processer inden 2030

AutomatiseringBranchenyt07. 04. 2026

Automatiseringen i industrien forventes at stige markant frem mod 2030. Ifølge PwC’s nye undersøgelse ”Global Industrial Manufacturing Sector Outlook” bliver andelen af industrivirksomheder med højt automatiserede processer mere end fordoblet fra 18 pct. i dag til 50 pct. i 2030. Undersøgelsen

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

    09.04.2026

  • Danske studerende sender klimasatellit på mission

    09.04.2026

  • Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

    09.04.2026

  • Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

    09.04.2026

  • Zebicon A/S samler plastbranchen om 3D scanning og digital kvalitetskontrol

    09.04.2026

  • TEKUM udvider med to nye afdelinger

    09.04.2026

  • Månekapløbet er i gang – Aalborg Universitet vil sende robot til Månen

    07.04.2026

  • Robotstartup sikrer investering til blød robot, der kan inspicere farlige miljøer

    07.04.2026

  • Sjællandsk filterspecialist får investering i Løvens Hule

    07.04.2026

  • Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatiseringen af centrale processer inden 2030

    07.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik