• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Automatisering12. 04. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Hvor Industry 4.0 møder Web 3.0

Automatisering12. 04. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Hos Saint-Gobain betyder kvalitet og sikkerhed alt. Derfor hersker der også en kultur, hvor man aktivt opsøger innovative måder, hvorpå man kan optimere sikkerhed, kvalitet samt medarbejdernes trivsel og performance via teknologi. Ét af initiativerne er anvendelse af VR-teknologi fra SynergyXR i træningen af medarbejdere.

I takt med at byggeindustrien udvikler sig, bliver digitalisering et stadig mere og mere vigtigt element i forhold til at sikre konkurrencemæssige fordele, større sikkerhed og sågar sikre bedre trivsel på arbejdspladsen.
Hos Saint-Gobain Isover har man omfavnet denne modernisering af sine produktionsfaciliteter i Vamdrup, og arbejder derfor med Industry 4.0 – altså digital transformation af produktionen.
Konkret betyder det blandt andet, at man har omfavnet VR-teknologi, så den digitale transformation blandt andet foregår via det såkaldte ”metavers” – en platform som simulerer fysiske handlinger i et virtuelt miljø.

-Selvfølgelig er der en økonomisk gevinst ved, at vi kan træne vores medarbejdere i et virtuelt miljø, hvor vi fx behøver at lukke for dele af produktionen. Men det handler i lige så høj grad om, at vi nu er blevet i stand til at udvikle positive vaner gennem simuleringer, hvilke gør, at vores medarbejdere kan træne i et helt trygt miljø, hvor man kan tage sin tid. Og så har det også en positiv indvirkning på følelsen af tryghed ved den digitale transformation. Det handler kort sagt om at være på forkant med udviklingen, og anvendelsen af VR-teknologi hjælper overgangen for vores medarbejdere, ligesom det kan bidrage til at styrke trivslen i processen, fortæller Saint-Gobains danske kommunikationschef, Morten Starup.

En sanselig, kropslig oplevelse højner sikkerhed og kvalitet
Før foregik introduktionen til Saint-Gobains komplekse maskiner udelukkende ved hjælp af tunge og støvede tekstmanualer, men nu suppleres den med en in-use simulering på en VR-platform.
Platformen er udviklet i samarbejde med aarhusianske XR- og metaverseksperter, SynergyXR, som hos Saint-Gobain Isover har haft opgaven at skabe en kropslig oplevelse, som skulle højne såvel sikkerhed som kvalitet.
-Metaverset og Web 3.0 er den næste revolution af internettet, hvor den fysiske og digitale verden integreres på et højere plan end nogensinde før. Og hos Saint-Gobain Isover har vi derfor skabt det tætteste, man kan komme på at simulere konkrete træningsopgaver med virksomhedernes maskiner. Alligevel opnår medarbejderne både en sanselig og fysisk relation, som gør, at man – ligesom fx piloter – udvikler vanerne og adfærden, som skal til for at mestre maskinen, før man bruger den, siger SynergyXR CEO, Mads Troelsgaard.
Platformen er ny, men fungerer allerede så godt for Saint-Gobain Isover i Vamdrup, at Morten Starup forudser, at VR-teknologi og metaverset vil blive en stadig vigtigere del af både træning og forretningen. Han siger:
-Med lidt moderne termer kan man sige, at hos os møder Industry 4.0 Web 3.0, da denne platform blandt andet er et redskab til styrke vores kultur om konstant at højne sikkerheden og kvaliteten. Del af planen er, at alle medarbejdere skal igennem virtuel sikkerhedstræning, ligesom Isover fremadrettet vil fungere som en virtuel referencefabrik til inspiration for vores øvrige forretninger.

Skrevet i: Automatisering

Seneste nyt fra redaktionen

SPS Expo – tre dage med fokus på automatisering og industriel AI

AutomatiseringMesser og møderTop20. 11. 2025

Fra den 25. til den 27. november 2025 vil automationsverdenens øjne være rettet mod SPS Expo - Smart Production Solutions - der afholdes i Nürnberg. Her mødes innovation og industri. SPS afholdes i år for 34. gang, og messen tiltrækker over 1000 udstillere og omkring 50.000 besøgende. Når

Topøkonom med virkelighedstjek til industrien

AktueltBranchenytMesser og møder20. 11. 2025

De kommende år bliver ikke ”business as usual” for fremstillingsindustrien, og det bliver afgørende at kunne afkode det politiske landskab. Det var budskabet fra økonomisk kommentator Frank Hvid, da han i sidste uge holdt et oplæg på OMRONs Nordic Partner Summit om industriens største strategiske

Internationalt førende danske virksomheder slår sig sammen

AktueltNavnenytOffshore og marine20. 11. 2025

Hoyer og VMS Group skaber stærk, global partner for den maritime og industrielle sektor. Sammenlægning af de to førende danske virksomheder inden for henholdsvis elektriske motorer og reparation og vedligeholdelse af dieselmotorer og fremdrivningssystemer på skibe skaber Hoyer VMS Group. Det nye

Klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

Branchenyt20. 11. 2025

Taskforce-anbefalinger kan for alvor styrke det hjemlige tech-iværksætteri. Anbefalingerne vækker stor begejstring hos Ingeniørforeningen IDA. Regeringens taskforce for styrket viden- og teknologioverførsel overrakte i sidste uge sine anbefalinger til uddannelses- og forskningsminister

Ny ledelse i Nordelektro A/S – indehaver overtager direktørposten

Navnenyt20. 11. 2025

Som led i en omstrukturering af ledelsen er ejer og bestyrelsesmedlem Michael Saxtoft indtrådt som administrerende direktør i Nordelektro A/S. Med mange års international ledelseserfaring i bagagen skal han styrke driften i den virksomhed, der har været i familiens eje i mere end fire årtier.

DTU Skylab modtager Diversitetsprisen 2025 for banebrydende indsats for inklusion i teknologi og entreprenørskab

Navnenyt20. 11. 2025

Hvordan skaber man teknologi, der inkluderer i stedet for at udelukke? Det spørgsmål har DTU Skylab arbejdet strategisk med siden 2019 – og nu modtager innovationshuset Diversitetsprisen 2025 for sit arbejde med at gøre universelt design og inklusion til en naturlig del af ingeniørens

Hummel fremtidssikrer sin ordreafvikling med AI-drevne robotter

AutomatiseringRobotterTop17. 11. 2025

Hummel har investeret i en robotplukteknologi baseret på kunstig intelligens til sit i forvejen højt automatiserede lager i Padborg. Her sørger robotter, software og AI nu for at sikre Hummel en effektiv, skalerbar og fremtidssikret lagerdrift, der kan holde trit med de hurtigt skiftende

Varmepumper er billigst til grøn industriel varme

AktueltEnergi og miljøProcesteknologi17. 11. 2025

En ny undersøgelse fra Teknologisk Institut og University of Oxford viser, at industrielle varmepumper kan reducere varmeomkostningerne i industrien med op til 75 procent sammenlignet med brintbaserede kedler – og i de fleste scenarier er de også økonomisk fordelagtige overfor biomasse- og

Familien Topsøe modtager Årets Hæderspris 2025

AktueltNavnenyt17. 11. 2025

Årets Hæderspris 2025 går til familien Topsøe, der grundlagde den familieejede virksomhed Topsoe A/S (tidligere Haldor Topsøe A/S). Gennem mere end 80 år har familien og virksomheden haft en markant og vedvarende indflydelse på dansk erhvervsliv og det globale industrimarked. Det er niende gang, at

DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

BranchenytInnovationNavnenyt17. 11. 2025

Nye anbefalinger skal sikre, at dansk forskning kommer ud og gør gavn som kommercielle markedsløsninger i nye startup-virksomheder. DTU’s rektor Anders Bjarklev finder det positivt, at DTU’s mangeårige arbejde med innovation nu afspejler sig i en national ramme. Én af universitetets

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • SPS Expo – tre dage med fokus på automatisering og industriel AI

    20.11.2025

  • Topøkonom med virkelighedstjek til industrien

    20.11.2025

  • Internationalt førende danske virksomheder slår sig sammen

    20.11.2025

  • Klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

    20.11.2025

  • Ny ledelse i Nordelektro A/S – indehaver overtager direktørposten

    20.11.2025

  • DTU Skylab modtager Diversitetsprisen 2025 for banebrydende indsats for inklusion i teknologi og entreprenørskab

    20.11.2025

  • Hummel fremtidssikrer sin ordreafvikling med AI-drevne robotter

    17.11.2025

  • Varmepumper er billigst til grøn industriel varme

    17.11.2025

  • Familien Topsøe modtager Årets Hæderspris 2025

    17.11.2025

  • DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

    17.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik