• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Automatisering12. 04. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Hvor Industry 4.0 møder Web 3.0

Automatisering12. 04. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Hos Saint-Gobain betyder kvalitet og sikkerhed alt. Derfor hersker der også en kultur, hvor man aktivt opsøger innovative måder, hvorpå man kan optimere sikkerhed, kvalitet samt medarbejdernes trivsel og performance via teknologi. Ét af initiativerne er anvendelse af VR-teknologi fra SynergyXR i træningen af medarbejdere.

I takt med at byggeindustrien udvikler sig, bliver digitalisering et stadig mere og mere vigtigt element i forhold til at sikre konkurrencemæssige fordele, større sikkerhed og sågar sikre bedre trivsel på arbejdspladsen.
Hos Saint-Gobain Isover har man omfavnet denne modernisering af sine produktionsfaciliteter i Vamdrup, og arbejder derfor med Industry 4.0 – altså digital transformation af produktionen.
Konkret betyder det blandt andet, at man har omfavnet VR-teknologi, så den digitale transformation blandt andet foregår via det såkaldte ”metavers” – en platform som simulerer fysiske handlinger i et virtuelt miljø.

-Selvfølgelig er der en økonomisk gevinst ved, at vi kan træne vores medarbejdere i et virtuelt miljø, hvor vi fx behøver at lukke for dele af produktionen. Men det handler i lige så høj grad om, at vi nu er blevet i stand til at udvikle positive vaner gennem simuleringer, hvilke gør, at vores medarbejdere kan træne i et helt trygt miljø, hvor man kan tage sin tid. Og så har det også en positiv indvirkning på følelsen af tryghed ved den digitale transformation. Det handler kort sagt om at være på forkant med udviklingen, og anvendelsen af VR-teknologi hjælper overgangen for vores medarbejdere, ligesom det kan bidrage til at styrke trivslen i processen, fortæller Saint-Gobains danske kommunikationschef, Morten Starup.

En sanselig, kropslig oplevelse højner sikkerhed og kvalitet
Før foregik introduktionen til Saint-Gobains komplekse maskiner udelukkende ved hjælp af tunge og støvede tekstmanualer, men nu suppleres den med en in-use simulering på en VR-platform.
Platformen er udviklet i samarbejde med aarhusianske XR- og metaverseksperter, SynergyXR, som hos Saint-Gobain Isover har haft opgaven at skabe en kropslig oplevelse, som skulle højne såvel sikkerhed som kvalitet.
-Metaverset og Web 3.0 er den næste revolution af internettet, hvor den fysiske og digitale verden integreres på et højere plan end nogensinde før. Og hos Saint-Gobain Isover har vi derfor skabt det tætteste, man kan komme på at simulere konkrete træningsopgaver med virksomhedernes maskiner. Alligevel opnår medarbejderne både en sanselig og fysisk relation, som gør, at man – ligesom fx piloter – udvikler vanerne og adfærden, som skal til for at mestre maskinen, før man bruger den, siger SynergyXR CEO, Mads Troelsgaard.
Platformen er ny, men fungerer allerede så godt for Saint-Gobain Isover i Vamdrup, at Morten Starup forudser, at VR-teknologi og metaverset vil blive en stadig vigtigere del af både træning og forretningen. Han siger:
-Med lidt moderne termer kan man sige, at hos os møder Industry 4.0 Web 3.0, da denne platform blandt andet er et redskab til styrke vores kultur om konstant at højne sikkerheden og kvaliteten. Del af planen er, at alle medarbejdere skal igennem virtuel sikkerhedstræning, ligesom Isover fremadrettet vil fungere som en virtuel referencefabrik til inspiration for vores øvrige forretninger.

Skrevet i: Automatisering

Seneste nyt fra redaktionen

H.M. Kongen åbner stor rumkonference med et lille brag

BranchenytMesser og møderTop01. 09. 2026

Hvordan kan vi blive bedre til at udforske rummet for forretningsmuligheder? Det er temaet på konferencen ”Space for Inspiration”, som Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet i år er vært for sammen med den europæiske rumfartsorganisation ESA. Hans Majestæt Kong Frederik 10.

AI-agenter lukker kapacitetsgabet i industrien

AktueltAutomatiseringBranchenyt01. 09. 2026

41 procent af arbejdstiden i industrien går tabt til manuelle rutineopgaver. Det viser en ny global undersøgelse fra IFS, som peger på, at et stigende antal virksomheder ser AI-agenter som en løsning på det voksende kapacitetsgab. Når der er mangel på kvalificerede medarbejdere, er det dobbelt

Hackathon viste fremtidens droneløsninger

AktueltBranchenytMesser og møder01. 09. 2026

Odense styrkede sin position som nationalt centrum for droneinnovation, da Forsvarets Dronecenter (FDC) den 26.-27. august afholdt et større hackathon på HCA Airport og samlede virksomheder og forskere til udvikling af fremtidens droneløsninger. Arrangementet havde ca. 80 deltagere. Under

Teradyne Robotics A/S anlægger sag mod kinesisk robotkonkurrent ved europæisk patentdomstol

NavnenytRobotter01. 09. 2026

Teradyne Robotics A/S - som består af robotvirksomhederne Universal Robots og Mobile Industrial Robots (MiR) og er et datterselskab til Teradyne, Inc. - har anlagt en patentkrænkelsessag ved Den Fælles Patentdomstol (UPC) i København mod et tysk datterselskab af det kinesiske robotselskab

Hoyer VMS Group strømliner ledelsen og sætter en ny kurs for fremtiden

NavnenytOffshore og marine01. 09. 2026

Hoyer VMS Group har strømlinet ledelsen som et skridt mod en ny strategi; bare ni måneder efter fusionen mellem Hoyer og VMS Group. I samme forbindelse har koncernen indgået en aftale med Deputy CEO Kim Bengtsen om, at han fratræder sin stilling. Kim Bengtsen ønsker at forfølge nye udfordringer uden

Ny analyse: SMV’ernes vigtigste eksportmarked er under pres

Branchenyt01. 09. 2026

Tyskland er de små og mellemstore virksomheders klart største eksportmarked, men SMV’ernes eksport til landet er faldet de seneste to år. Samtidig er antallet af unge, der lærer tysk på højt niveau, mere end halveret. Det viser en ny analyse fra SMVdanmark. Erhvervsorganisationen efterspørger ny

Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

TopVand og spildevand27. 08. 2026

Ny analyse fra Tænketanken Hav viser, at der årligt udledes tonsvis af bl.a. antidepressiv medicin, smertestillende medicin og antibiotika til vores havmiljø, fordi danske renseanlæg ikke har teknologien installeret til at fjerne dem. Stofferne kan have stor skadelig effekt på dyrene i havet. Derfor

Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej

AktueltRobotter27. 08. 2026

Efter tre års udvikling har et dansk-tysk forskerhold bygget og testet tre robotprototyper på hospitaler i Danmark og Tyskland. Den humanoide robot HuGo kan blandt andet tage imod patienter, tale med dem og følge dem hen til deres destination. SDU har været leder på projektet. Når patienter

Teknologisk Institut skal drive autorisationer af klimaskadelige kølemidler

AktueltBranchenytMaskiner og anlægNavnenyt27. 08. 2026

Miljøstyrelsen har tildelt Teknologisk Institut opgaven med at drive en ny digitaliseret udgave af den lovpligtige ordning for autorisation af fagfolk og virksomheder, der arbejder med klimaskadelige kølemidler i køleanlæg, biler og højspændingsudstyr. Fra 1. januar 2027 skal danske

Nye tal: SMV’ernes tro på fremtiden på højeste niveau i to år

Branchenyt27. 08. 2026

Optimismen er på vej tilbage blandt de små og mellemstore virksomheder. SMV'ernes erhvervstillid er steget til det højeste niveau i to år og nærmer sig igen det historiske gennemsnit efter en længere periode med lavere tillid. Det viser SMVdanmarks seneste konjunkturbarometer. August bød på

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • H.M. Kongen åbner stor rumkonference med et lille brag

    01.09.2026

  • AI-agenter lukker kapacitetsgabet i industrien

    01.09.2026

  • Hackathon viste fremtidens droneløsninger

    01.09.2026

  • Teradyne Robotics A/S anlægger sag mod kinesisk robotkonkurrent ved europæisk patentdomstol

    01.09.2026

  • Hoyer VMS Group strømliner ledelsen og sætter en ny kurs for fremtiden

    01.09.2026

  • Ny analyse: SMV’ernes vigtigste eksportmarked er under pres

    01.09.2026

  • Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

    27.08.2026

  • Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej

    27.08.2026

  • Teknologisk Institut skal drive autorisationer af klimaskadelige kølemidler

    27.08.2026

  • Nye tal: SMV’ernes tro på fremtiden på højeste niveau i to år

    27.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}