• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter11. 05. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Humanoid robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter11. 05. 2026 By Helle Friemann Nielsen

I forbindelse med Robotbrag 2026, der blev afholdt den 7. og 8. maj i Odense, blev DIRA Teknologiprisen 2026 uddelt. Prisen i år gik til den humanoide robot Unitree G1.

Foto: DIRA.

En specialiseret gartnerirobot, en GPS-fri navigationsteknologi og en banebrydende humanoid robot. Det er de tre fascinerende teknologier, der i år har kæmpet om DIRA Teknologiprisen 2026.
I anledning af Robotbrag 2026 blev teknologierne fremvist for en begejstret jury. Hver teknologis kvaliteter, brugbarhed og fremtidige muligheder er blevet målt og vejet, og nu er juryen nået frem til en endelig vinder.
Det blev Unitree G1, der er indstillet af HIVE Robots, som løb med prisen.
-Unitree G1-robotten repræsenterer en teknologi, der kommer til at præge vores fremtid. Robotten har potentialet til at give danske virksomheder et afgørende forspring på læringskurven og motivere dem til at tage de første, vigtige skridt ind i den humanoide æra, udtaler juryen.

Unitree G1: En repræsentant for humanoide robotter, der viser fremtiden
Unitree G1, der videresælges i Danmark af HIVE Robots, er en humanoid robot, som repræsenterer den humanoide teknologis fremtid og det næste store spring inden for automation. Robotten er en fysisk platform, der gør det muligt for danske virksomheder at begynde at udvikle den software og de kompetencer, som bliver afgørende, når humanoide robotter for alvor integreres i industrien.
-Drømmen om en menneskelignende robot har eksisteret længe, men det banebrydende her er, at teknologien nu er tilgængelig. Unitree G1 gør det muligt for virksomheder at få fingrene i hardwaren og begynde den læringsrejse, der skal til. Potentialet er kolossalt, og ved at engagere sig nu kan Danmark bygge de erfaringer op, der bliver afgørende for den reelle implementering af humanoide robotter i fremtiden, forklarer juryen.
Juryen fremhæver især robottens rolle som en katalysator for kompetenceudvikling.
-Unitree G1 vinder ikke kun for, hvad den er i dag, men for hvad den repræsenterer for fremtiden. Den motiverer virksomheder til at modne deres organisation og vænne sig til en teknologi, der kommer. Det, vi skal bruge den til, er at komme foran på læringskurven og få udviklet dansk software, der gør, at humanoide robotter i fremtiden kan løse reelle, værdiskabende opgaver, lyder det fra juryen.

Et stærkt felt vidner om en branche i hastig udvikling
Unitree G1 løb med prisen, men juryen var imponeret over alle tre nominerede.
-Det var enormt svært at finde frem til en vinder. Årets nominerede kan lidt af hvert. Med forskellige teknologiske tilgange og anvendelsesområder er de nominerede med til at udvide, hvor og hvordan robotteknologi kan skabe værdi. Fra automatisering af fysisk krævende opgaver over præcis navigation under vanskelige forhold til robotter, der på sigt kan arbejde i menneskets miljøer, tegner årets felt et billede af en branche i hastig udvikling, siger en samlet jury.
Der var derfor også udelukkende ros at finde om de to andre teknologier.
NaviGuider er et sensorbaseret navigeringsmodul, som er et robust alternativ til GPS i miljøer, hvor satellitnavigation er upålidelig eller utilgængelig. Om NaviGuider sagde juryen:
-GPS-afhængighed er en sårbarhed i mange kritiske systemer. NaviGuider er et super begavet produkt, der adresserer det problem. Det er samtidig en teknologi, der kan øge værdiskabelsen, blandt andet i droneindustrien.
4XROBOTS har udviklet en robot, der blandt andet kan omplante planter. Robotten arbejder hurtigt, er nem at sætte op og kan arbejde side om side med mennesker. Om 4XROBOTS-301 siger juryen:
-4XROBOTS har skabt et meget sympatisk og målrettet produkt til en branche, hvor automation er en nødvendighed. Ved at levere en billig løsning med en kollaborativ applikation gør robotten automation overskuelig og tilgængelig for gartneribranchen, der netop mangler medarbejdere.

Juryen bestod af Bjørn Godske, John Christiansen, Jesper Lilledal og Henrik Louw Hegelund.
Bjørn Godske er journalist for fagbladet Ingeniøren. John Christiansen er Head of Automation and Robotics for Lego. Jesper Lilledal er partner i EIFOs Venture and Growth-afdeling. Henrik Hegelund Louw er Associate Director for Novo Nordisk. Det er altså fire forskellige fagligheder inden for teknologien og automatisering, der sammen har vurderet de tre nominerede og fundet vinderen af Teknologiprisen 2026.

Kilde: DIRA.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

NavnenytTopVand og spildevand25. 06. 2026

Meget af vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier, men i dag tester vi kun for en brøkdel. Forskere fra Københavns Universitet har nu startet en virksomhed, der tilbyder en særlig bred screening af drikkevand, der kan afsløre alle de ”skjulte” kemikalier. De første forsyningsselskaber

Droner til undsætning

AktueltAutomatiseringBranchenyt25. 06. 2026

Hvert år mister mennesker til søs livet ved at falde over bord. En nyudviklet autonom drone fra DTU har tre forskellige kameraer samt specialudviklede algoritmer til at lokalisere en person, der er faldet overbord. Desuden medbringer dronen en redningsvest til den nødstedte for at købe tid, indtil

Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

AktueltBranchenyt25. 06. 2026

Udenlandske investorer står for kun 13 procent af opkøbene af danske virksomheder, men henter næsten halvdelen af værdien. De går efter de største, mest produktive og mest vidensintensive selskaber. Det viser en ny analyse fra Fremtidens Erhvervssucceser; et samarbejde mellem EY og Erhvervslivets

SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

Navnenyt25. 06. 2026

Syddansk Universitet investerer 100 mio. kr. i en ny strategisk satsning på spydspidsforskning inden for kvanteteknologi og autonome systemer. De to forskningsområder er udvalgt, fordi SDU allerede har etablerede og excellente miljøer på områderne, og fordi en målrettet investering skal styrke

BioCirc åbner verdens største CCS-anlæg baseret på biogas i Vesthimmerland

Energi og miljøNavnenyt25. 06. 2026

BioCirc åbner verdens største biogasbaserede CCS-anlæg i Vesthimmerland. Anlægget er det første af fem CCS-anlæg i virksomhedens samlede CCS-udrulning og markerer begyndelsen på BioCircs BECCS-platform med CO2-fangst, -transport og -lagring på fem af selskabets otte biogasanlæg. -Indvielsen af

Generationsskifte i Svanehøj Group – direktør i datterselskab tager over som ny adm. dir.

NavnenytOffshore og marine25. 06. 2026

Den nuværende direktør i Svanehoj Singapore, Morten Christian Larsen, afløser Søren Kringelholt Nielsen som adm. dir. i Svanehøj Group. Morten Christian Larsen kommer med over 20 års erfaring fra den maritime verden og har de sidste otte år spillet en central rolle i udviklingen af Svanehøj til den

Nyt center for kæmperobotter skal flytte grænser for industriproduktion

NavnenytRobotterTop22. 06. 2026

Den 18. juni åbnede Center for Large Structure Production (LSP) under Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet på SDU. Det er en donation på 90 millioner kroner fra A.P. Møller Fonden, som har gjort byggeriet muligt. På centret skal forskere, studerende og virksomheder udvikle robotteknologi til

Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne

AktueltBranchenyt22. 06. 2026

Danmark er ikke så konkurrencedygtigt som tidligere, og samtidig går Kina og USA frem og sætter Europa til vægs. Derfor er det så vigtigt og godt, at regeringsgrundlaget adresserer konkurrencekraften, siger Dansk Industris adm. direktør Lars Sandahl Sørensen Danmark er ikke længere helt med i

12 år med kortlægning af markedet for industrielle netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt22. 06. 2026

HMS Networks AB har offentliggjort sin årlige analyse af markedet for industrielle netværk, hvilket markerer tolv år i træk med kortlægning af, hvordan fabrikker og maskinbyggere forbinder deres automatiseringssystemer. Analysen for 2026 viser, at den mangeårige overgang fra traditionelle

Lokalt firma rydder op i naturen

Navnenyt22. 06. 2026

I september 2024 flyttede virksomheden, Norgren A/S, fra Vesterlundvej i Herlev, hvor virksomheden havde haft til huse stort set siden den spæde start. Det nye valg af lokaler faldt på det nybyggede World Trade Center i Ballerup. Virksomheden fejrede i midten af juni 60 års jubilæum og markerede

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

    25.06.2026

  • Droner til undsætning

    25.06.2026

  • Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

    25.06.2026

  • SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

    25.06.2026

  • BioCirc åbner verdens største CCS-anlæg baseret på biogas i Vesthimmerland

    25.06.2026

  • Generationsskifte i Svanehøj Group – direktør i datterselskab tager over som ny adm. dir.

    25.06.2026

  • Nyt center for kæmperobotter skal flytte grænser for industriproduktion

    22.06.2026

  • Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne

    22.06.2026

  • 12 år med kortlægning af markedet for industrielle netværk

    22.06.2026

  • Lokalt firma rydder op i naturen

    22.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}