• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Navnenyt04. 08. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Holtec Industriel IT skifter navn og vil sikre Danmarks digitale rygrad

Navnenyt04. 08. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Med navneskiftet til NetSec bliver Holtec Industriel IT en selvstændig virksomhed og markerer en ny strategisk retning med stærkt fokus på cybersikkerhed inden for administrative og industrielle systemer. Virksomheden bibeholder de tætte bånd til Holtec.dk og deres ekspertise inden for industriel automation.

Sven Aage Jensen (tv.) CEO for Holtec.dk og Andy Bechmann, medejer og administrerende direktør for NetSec. Foto: Holtec.dk.

Holtec Industriel IT skifter navn til NetSec og bliver samtidig udskilt som selvstændig virksomhed. Med den strategiske ændring følger en skærpet ambition om at bidrage til beskyttelsen af Danmarks kritiske infrastruktur gennem specialiserede løsninger, der beskytter både administrative og industrielle systemer.
Det strategiske samarbejde med Holtec.dk fortsætter uændret, og begge virksomheder vil sammen stå stærkt rustet til at imødekomme markedets skærpede krav til cybersikkerhed inden for IT- og OT-miljøer.
-Den strategiske plan har hele tiden været, at vores industrielle IT-afdeling skulle være en selvstændig virksomhed. Det er en naturlig forlængelse af vores strategi om at synliggøre og styrke de enkelte forretningsområder. Med ændringen vil vi styrke fokus og fleksibilitet og give NetSec mulighed for at udvikle sig, siger CEO for Holtec.dk, Sven Aage Jensen.
Andy Bechmann startede afdelingen Holtec Industriel IT for et år siden, og har indtil nu været COO. Han bliver nu medejer af, og administrerende direktør for NetSec.
-Selvom NetSec fremover opererer som selvstændig enhed, fortsætter vi det tætte samarbejde med Holtec.dk. Samtidig sender vi med ændringen og navneskiftet et klart signal om vores ambition: At bidrage aktivt til at beskytte Danmarks kritiske infrastruktur. I vores verden er nedetid ganske enkelt ikke en mulighed, siger Andy Bechmann.

Konkurrencefordel skal udnyttes
NetSec er specialiseret i at håndtere komplekse cybersikkerhedsudfordringer i både administrative og industrielle systemer. Tilknytningen til Holtec.dk giver, ifølge Andy Bechmann, NetSec en unik placering i markedet med adgang til produktionsnære miljøer og mulighed for at udvikle, teste og finjustere løsninger i praksis, før de implementeres hos kunderne.
-Den tætte fysiske og faglige integration med Holtec.dk og vores test i produktionsmiljøer giver os en klar konkurrencefordel i markedet. Det adskiller os markant fra klassiske IT-leverandører, fordi vi har praktisk erfaring med industrielle systemer og ikke kun teoretisk forståelse. Vores løsninger bliver skabt ud fra virkeligheden, og det mærker vores kunder, siger Andy Bechmann.

Nærhed er et konkurrenceparameter
NetSecs ambitioner er klare: At være en af Danmarks stærkeste leverandører af cybersikkerhedsløsninger til administrative og industrielle systemer. Med den selvstændige virksomhed får industriel IT en mere synlig placering, og målsætningen skal sikres gennem skræddersyede kundeløsninger samt nærværende kommunikation og relationer.
-Vi skal være de bedste til det, vi laver, og det skal vores kunder kunne mærke i hverdagen. Vi skal være de eksperter, man ringer til, fordi man ved, at tingene bliver gjort rigtigt første gang, siger han videre og understreger, at målet ikke er hurtig vækst:
-Vi kommer naturligvis til at skalere for at imødekomme den øgede efterspørgsel, vi oplever, men vores mål er ikke at vokse med 100 medarbejdere. En virksomheds kompetence og ekspertise måles ikke på antallet af medarbejdere. Vores styrke ligger i nærhed og tryghed i relationen med kunderne. Det er helt essentielt i vores branche, og derfor skal vi ikke gå på kompromis med kvaliteten og kundeoplevelsen ved at opskalere.

Holtec.dk er et ingeniør- og automationshus, der leverer komplette løsninger, både som del- og totalleverandør. Virksomheden udfører opgaver fra mindre software- og styringsopgaver til store, komplekse automationsløsninger. Holtec.dk består af HS-Tec og Setek.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Professor i blød robotteknologi modtager millionbevilling

InnovationNavnenytRobotterTop11. 12. 2025

Professor Ahmad Rafsanjani har netop modtaget en prestigefuld ERC-bevilling på 15 millioner kroner. Hans projekt vil lære bløde robotter at navigere ved hjælp af lyd, friktion og origami-teknik – en evne, der kan åbne døre til både sammenstyrtede bygninger og fjerne planeter. -Når to overflader

Robotter vil se dyner

AktueltNavnenytRobotter11. 12. 2025

Dyneproducenten Quilts of Denmark i Vamdrup har succes med robotter, der har skabt et godt arbejdsmiljø og løftet effektiviteten. -Vi undgår en masse uhåndterlige løft, og to mand, der står og bakser med kasser i 2,40 meters højde.Sådan siger Jan Bonnichsen, COO, Quilts of Denmark ved Vamdrup,

Nye nitratanbefalinger – beskyttelse af grundvandet haster

AktueltBranchenytVand og spildevand11. 12. 2025

Den nye anbefaling til indhold af nitrat i drikkevandet har konsekvenser for omkring 10 procent af drikkevandsforsyningen. Det kalder på hurtig handling og helhedsorienterede løsninger, så vi kan sikre drikkevandet både nu og fremover. Drikkevandets brancheorganisationer – DANVA og Danske

50 års partnerskab: BIRN og DISA har udviklet støbeteknologien side om side

BranchenytMaskiner og anlægNavnenyt11. 12. 2025

Når BIRN i Holstebro i dag er blandt Nordens største og mest fleksible jernstøberier, skyldes det ikke mindst et samarbejde, der går mere end 50 år tilbage. Siden 1972 har BIRN og industrivirksomheden DISA udviklet, testet og forfinet støbeteknologi sammen; et partnerskab, der har sat varige spor i

Nordjyske projekter modtager støtte på 18,7 mio kr. til fangst, transport, anvendelse og lagring af CO2

BranchenytEnergi og miljøInnovationNavnenyt11. 12. 2025

Produktion af teknisk vand til PtX, elektrisk drevet kalkovn, konvertering af plastaffald til syngas, testplatform til udvikling og implementering af CCUS teknologier samt facilitering af CO2-fangst i små og mellemstore fjernvarmeværker. Fem nye innovationsprojekter modtager støtte via det nordjyske

Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond

AutomatiseringNavnenyt11. 12. 2025

Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond med fokus på AI og fremtidens digitale infrastruktur. Den nye danske investeringsfond Techwave Invest A/S ser dagens lys. Fonden er skabt til at ride på den bølge af teknologi, der i disse år transformerer verden og giver investorer adgang til de

Den globale droneindustri samles atter i Danmark – og dagsordenen er mere aktuel end nogensinde

BranchenytMesser og møderRobotterTop08. 12. 2025

Odense bliver igen samlingspunkt for droneverdenen, når International Drone Show afholdes den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport. Her mødes virksomheder, specialister og beslutningstagere på et tidspunkt, hvor droner står højt på både den politiske og teknologiske dagsorden. 2025-udgaven af

Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

AktueltAutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægOffshore og marine08. 12. 2025

Et nyt værktøj skal hjælpe den maritime sektor med at omstille til metanol, ammoniak og brint ved at anvise, hvad man kan gøre ved risici og manglende regler. Værktøjet kommer fra Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut - DBI og giver den maritime sektor en genvej til at sikkert at implementere

Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

AktueltAutomatiseringBranchenyt08. 12. 2025

Danske og Nordiske virksomheder afsætter en lige så stor andel af deres budget til kunstig intelligens som virksomheder i resten af Europa. Alligevel oplever de en markant langsommere realisering af forretningsværdi. Det viser en ny undersøgelse fra Deloitte. Kunstig intelligens har skabt en ny

Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

NavnenytProcesteknologiVand og spildevand08. 12. 2025

Lemvig Vand A/S går nu forrest i branchen og viser vejen for, hvordan data i fremtiden kan sikre minimalt vandtab, øget forsyningssikkerhed og energieffektivisering. Selskabet får lige nu installeret over 9.000 digitale målere fra Brunata A/S. Lemvig Vand A/S er i gang med et stort

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Professor i blød robotteknologi modtager millionbevilling

    11.12.2025

  • Robotter vil se dyner

    11.12.2025

  • Nye nitratanbefalinger – beskyttelse af grundvandet haster

    11.12.2025

  • 50 års partnerskab: BIRN og DISA har udviklet støbeteknologien side om side

    11.12.2025

  • Nordjyske projekter modtager støtte på 18,7 mio kr. til fangst, transport, anvendelse og lagring af CO2

    11.12.2025

  • Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond

    11.12.2025

  • Den globale droneindustri samles atter i Danmark – og dagsordenen er mere aktuel end nogensinde

    08.12.2025

  • Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

    08.12.2025

  • Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

    08.12.2025

  • Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

    08.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik