• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Messer og møderTop16. 06. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Hi-udstillerne ser frem til det personlige møde

Messer og møderTop16. 06. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Coronakrisen har i høj grad hæmmet mulighederne for kundekontakt. Derfor glæder udstillerne på hi Tech & Industry Scandinavia sig til at til at møde kunderne personligt, når messen åbner i MCH Messecenter Herning 5.-7. oktober.

Arkivfoto fra hi Tech & Industry Scandinavia 2019. Foto: MCH/Lars Møller.


Når industrien inviteres inden for i MCH Messecenter Herning til en bred vifte af udstillere, som fremviser alt fra automation og robotter til maskiner og produktionsudstyr, bliver der rig mulighed for at hente inspiration og netværke på tværs af brancherne. Hos udstillerne på årets hi-messe fornemmer man allerede nu en forventningens glæde og en boblende optimisme; mange glæder sig til at møde kunderne ansigt til ansigt og få en bedre dialog med dem, end de har kunnet under coronakrisen.
Én af de udstillere, der ser frem til at mødes ansigt til ansigt på hi-messen, er AVN Pladeteknik:
-Under coronakrisen har vi som alle andre benyttet os af Zoom og Teams. Vi har været ude hos kunderne på serviceopgaver, men det har ikke været muligt at aftale kaffemøder og høre lidt mere konkret om, hvordan det går, og hvad de har behov for. Vi glæder os til nu igen at møde både nye og gamle kunder på hi-messen og vise, hvad vores maskiner kan. Det personlige møde giver en helt anden form for kundekontakt, siger Christian Madsen, adm. direktør i AVN Pladeteknik, der udstiller på hi-messen med en 110 kvm stor stand med arbejdende maskiner.
Netop det personlige møde ser man også frem til hos Technicon og Beckhoff Automation:
-Vi glæder os til at møde kunderne live på messen. Vi har nærmest kriller i maven for at præsentere det nyeste indenfor modulær automation. Vi har haft masser af Teams-møder, men det er noget helt andet at have en dialog med kunderne face to face. Det, at man sammen med kunden kan se og røre ved produkterne, giver en mere levende dialog, som vi ikke i samme grad har kunnet føre i coronaperioden, siger Casper Hansen, adm. direktør og stifter af Technicon i Hobro.
-Under coronakrisen har vi i høj grad manglet den direkte kundekontakt. Den glæder vi os til få genetableret på hi-messen. Vi har selvfølgelig benyttet os af digitale mødeværktøjer. Men det er svært på de digitale medier at brainstorme med kunder. Lige lave en håndskitse, se hvad de roder med ovre i hjørnet og måske gå ned i produktionen og prøve noget af. Den snak skal vi have igen med kunderne, og den begynder i Herning. siger Michael Nielsen, adm. direktør, Beckhoff Automation APS, Denmark.
Udstillernes optimisme matches fint af Dansk Industris seneste prognose fra 26. maj, som forudser et bredt funderet opsving i dansk økonomi. Trods den dårlige start på året er der udsigt til en vækst i BNP i 2021 på 2,5 procent og 3,5 procent i 2022 – og en vækst i eksporten på over fem procent både i år og næste år.

Udstillerne: Kunderne er klar til at investere
Hos udstillerne er der bred enighed om, at hi-messen i Herning kommer på et tidspunkt, hvor kunderne igen er klar til at investere:
-At udstille i Herning i begyndelsen af oktober er et godt tidspunkt at møde kunderne på. Det er som om, at afslutningen af coronakrisen har udløst en ketchup-effekt. Men netop fordi vi har travlt, er det også vigtigt at vise, at vi ikke hviler på laurbærrene. Vi vil gerne øge vores pipeline af nye projektopgaver, og det plejer vi at kunne gøre i Herning. Desuden tror jeg, at der kommer rigtig mange gæster i år. Slutkunderne har været spærret lidt inde i det sidste års tid. Ligesom vi andre trænger de til at komme ud at se, hvad der sker på markedet og møde kolleger og snuse til konkurrenter, siger Michael Nielsen, adm. direktør, Beckhoff Automation ApS, Denmark.
-Vi mærker, at flere og flere virksomheder er parat til at investere i fleksibel automation. Verdensøkonomien er hastigt på vej op i gear, og det skærper kravene til ens produktivitet: man skal være i stand til at geare op og følge med den voksende efterspørgsel. Samtidig har risikoen, for at forsyningskæder bryder sammen utvivlsomt været et wake-up call for mange. Risikoen for at mangle vitale komponenter gør, at muligheden for at producere mere in-house eller få det udført hos leverandører indenfor en rimelig afstand i rum og tid er blevet mere attraktiv. Og det har skærpet interessen for et konkurrencedygtigt og mere omstillingsparat produktionsudstyr i en del danske fremstillingsvirksomheder, siger adm. direktør Casper Hansen fra Technicon og suppleres af adm. direktør Christian Madsen fra AVN Pladeteknik:
-Lige nu har mange af vore kunder meget travlt. Derfor er begyndelsen af oktober et godt tidspunkt at være på messe. Jeg fornemmer, at kunderne er parat til at investere i nyt grej i takt med den øgede efterspørgsel.

hi Tech & Industry Scandinavia finder sted 5.-7. oktober 2021 i MCH Messecenter Herning.

Skrevet i: Messer og møder, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt robotinitiativ – Week of Robotics

Messer og møderRobotterTop23. 10. 2025

Robotindustriens nøgleaktører - Odense Robotics, DIRA og Teknologisk Institut - går sammen om at etablere Week of Robotics - et nyt internationalt robotinitiativ, der over flere dage bringer internationale og danske robotfolk, beslutningstagere, virksomheder, teknologieksperter og forskningsverdenen

Tænketank: Vismændene er for pessimistiske

AktueltBranchenyt23. 10. 2025

Dansk økonomi befinder sig ikke i en moderat højkonjunktur, som de økonomiske vismænd ellers anslår i deres nye rapport. Det vurderer Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Konjunktursituationen er nærmere neutral, og den forskel betyder, at vismændenes konklusioner bliver for pessimistiske, både

Trecifret millioninvestering i nyt kraftcenter for rumteknologi

AktueltInnovationNavnenyt23. 10. 2025

I Danmark har vi ingen affyringsramper til store raketter. Vi laver ikke bemandede missioner til Månen. Men Danmark leverer noget af verdens bedste forskning inden for rumteknologi og satellitter. Nu vil Aalborg Universitetet investere 530 millioner kroner i nye faciliteter, der skal fastholde den

Ny rapport: Blot hver femte medarbejder i vidensjob har et sundt forhold til sit arbejde

Branchenyt23. 10. 2025

En ny global undersøgelse fra HP viser, at blot 20 procent af videnarbejdere har et sundt forhold til deres arbejde. Det er et fald i forhold til forrige år og tegner et dystert billede af trivslen på arbejdsmarkedet. Ifølge rapporten kan udviklingen vendes med bedre ledelse og AI-drevet

Præcisionshjørnefræsning i ISO P-materialer

Maskiner og anlæg23. 10. 2025

Sandvik Coromant har udvidet sit CoroMill MS20-koncept til hjørnefræsning med kvaliteten GC1230, der er specialudviklet til ISO P-materialer. Løsningen tilbyder præcis 90° hjørnefræsning og enestående performance ved bearbejdning af stål - fra skrub- til sletfræsning. CoroMill MS20 kombinerer

Workshop sætter fokus på cybersikkerhed i softwareudvikling og robotsystemer

AutomatiseringMesser og møderRobotter23. 10. 2025

Den 30. oktober sætter workshoppen ”Sikker softwareudvikling” fokus på, hvordan virksomheder kan beskytte deres software og robotsystemer gennem bedre forståelse af trusler, sikker kodning og metoder til at tænke sikkerhed ind fra starten. Cybertrusler mod industrien bliver stadig mere

Rumteknologi har skabt milliardindustri i Nordjylland

BranchenytInnovationTop20. 10. 2025

Ny rapport viser, at Nordjylland er ved at udvikle sig til en europæisk hub for rumteknologi. De kommercielle muligheder i rummet står til at vokse eksplosivt de kommende år. Rumindustrien har for alvor slået rødder i Nordjylland og er blevet en sektor, der omsætter for milliarder.De seneste to

Sensorspecialister ramte offshore-klyngen på rette tid og sted

AktueltNavnenytOffshore og marineProcesteknologi20. 10. 2025

Et innovationsprojekt åbnede offshoreindustrien som et nyt marked for spildevandsspecialisterne i SulfiLogger. Fire år senere er omsætningen ottedoblet og markedspladsen global. Kloakker og spildevandsslam er skrap kost for måleudstyr.Men - kan man knække koden og bygge en sensor, som kan holde

Nyttige droner må ikke forveksles med ulovlige flyvninger

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt20. 10. 2025

Mens ulovlige droneflyvninger stjæler overskrifter, flyver danske Drone Systems videre med myndighedernes fulde tilladelse og fordobler nu sin kapacitet gennem opkøbet af Scandinavian Drone Solutions. Med avancerede termiske droner hjælper virksomheden fjernvarmesektoren med at spare både energi og

KUKA Nordic byder XIO A/S velkommen som ny systempartner

AutomatiseringNavnenytRobotter20. 10. 2025

KUKA Nordic har indgået et strategisk partnerskab med den danske automationsvirksomhed XIO A/S, som udvikler logistik- og automationsløsninger. Med en stærk teknologisk platform og erfaring med specialudviklet automationsudstyr til produktion af insektprotein, har XIO udvidet sin indsats til bredere

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Nyt robotinitiativ – Week of Robotics

    23.10.2025

  • Tænketank: Vismændene er for pessimistiske

    23.10.2025

  • Trecifret millioninvestering i nyt kraftcenter for rumteknologi

    23.10.2025

  • Ny rapport: Blot hver femte medarbejder i vidensjob har et sundt forhold til sit arbejde

    23.10.2025

  • Præcisionshjørnefræsning i ISO P-materialer

    23.10.2025

  • Workshop sætter fokus på cybersikkerhed i softwareudvikling og robotsystemer

    23.10.2025

  • Rumteknologi har skabt milliardindustri i Nordjylland

    20.10.2025

  • Sensorspecialister ramte offshore-klyngen på rette tid og sted

    20.10.2025

  • Nyttige droner må ikke forveksles med ulovlige flyvninger

    20.10.2025

  • KUKA Nordic byder XIO A/S velkommen som ny systempartner

    20.10.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik