• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Messer og møderTop17. 04. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Hannover Messe sætter fokus på en klimaneutral og højtydende industri

Messer og møderTop17. 04. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Fra den 22. til den 26. april 2024 samler Hannover Messe førende internationale virksomheder til verdens største industrielle fagmesse. Her præsenteres innovative teknologier, som kan bane vejen for en klimaneutral og højtydende industri. Kombinationen af industrielle, politiske og sociale økosystemer muliggør løsninger til fremtidens produktion og energiforsyning i stor skala. Messen demonstrerer samspillet mellem automatiserede produktionsprocesser, digitaliseret energiforsyning, cirkulær økonomi, industri 4.0 og brintteknologier under hovedtemaet »Energizing a Sustainable Industry«.

Foto: Deutsche Messe.

Styrkelse af konkurrenceevnen, beskyttelse af klimaet og fremme af velstand – det er nogle af de vigtigste opgaver, som industrien står over for i dag. Innovative teknologier er afgørende for at imødekomme disse udfordringer og bane vejen for en klimaneutral og højtydende industri.
-Virksomhederne har dog brug for råd og vejledning til, hvordan man mest effektivt gør brug af automatisering, kunstig intelligens, vedvarende energi og brint. Ydermere begrænser bureaukrati og mangel på kvalificeret arbejdskraft vækstpotentialet, forklarer dr. Jochen Köckler, formand for bestyrelsen, Deutsche Messe AG.
Hannover Messe 2024 giver svarene på disse udfordringer under hovedtemaet »Energizing a Sustainable Industry«.

Foto: Deutsche Messe.

Ifølge Köckler ligger hemmeligheden i samspillet mellem teknologier samt samarbejde på tværs af industrien, omfavnelse af ny teknologi og en klar politisk ramme.
-Vi skal også inspirere den yngre generation til at stræbe efter højteknologiske industrijob. Hannover Messe er verdens eneste platform, der fremmer tæt netværk mellem regering, industri og forskning for at udvikle løsninger og forme den nødvendige transformationsproces, siger han videre.
På verdens førende industrimesse mødes virksomheder fra maskinteknik, elektroteknik og digital industri samt energisektoren for at præsentere løsninger til en højtydende og bæredygtig industri.
De forventelige 4000 udstillende virksomheder fungerer som et sammenkoblet industrielt økosystem, der demonstrerer, hvordan klimaneutralitet kan opnås gennem elektrificering, digitalisering og automatisering.

Robotter, AI og 5G
Ikke alt på årets messe er direkte relateret til en klimaneutral og bæredygtig industri. De mere traditionelle teknologiområder som robotter, automatisering, 3D-print, IT/IoT-cybersikkerhed, drive-teknologier, logistik og 5G er også på programmet.
Igen i år er der særlig fokus på 5G og industrielle trådløse netværk.

Foto: Deutsche Messe.

Hannover Messe er verdens førende messe for industriel teknologi.
Årets hovedtema »Energizing a Sustainable Industry« samler udstillere fra de mekaniske og elektriske industrisegmenter, fra de digitale industrier samt fra energisektoren med en række løsninger til fremtidens produktionsmetoder og til energiforsyning.
Nøgleområder på den kommende Hannover-messe inkluderer Industri 4.0/Manufacturing-X, Energy for Industry, Digitization/AI and Machine Learning, Carbon-neutral Production samt Hydrogen and Fuel Cells.
Programmet i 2024 er ledsaget af en række konferencer og fora.
Messen afholdes fra den 22. til den 26. april 2024 i Hannover, Tyskland.
Der forventes 4000 udstillere. I 2023 havde messen 130.000 besøgende.
Norge er partnerland i 2024.

Gratis adgang for danske fagbesøgende
Som dansk fagbesøgende kan man få gratis adgang til Hannover Messe 2024 én eller flere dage. Man skal blot henvende sig til messens danske repræsentant Strauss & Partnere og bestille det ønskede antal billetter på mailadressen info@HF-denmark.com.

Læs hele artiklen om Hannover Messe i Teknisk Nyt. Her er der yderligere information om Norge som partnerland, EU’s deltagelse i messen samt et spadestik dybere i området: Robotter, AI og 5G.

Skrevet i: Messer og møder, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Fugl eller drone – dansk drone med edge AI tager kampen op

AutomatiseringInnovationNavnenytTop15. 12. 2025

Move Innovation udvikler en drone, der bruger edge AI til selvstændige hurtige beslutninger, så den kan forfølge andre droner og ikke kan jammes. Udviklingen af dronen sker i samarbejde med Alexandra Instituttet og er støttet af AI Denmark. Med edge AI-drone-platformen er Move Innovation klar til at

Ny stærk AI-duo

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter15. 12. 2025

IFS har indgået endnu et strategisk AI-partnerskab, denne gang med Boston Dynamics der er verdens førende producent af mobile robotter. De to selskaber vil kombinere IFS styrker inden for AI- med Boston Dynamics selvkørende robotter og skabe et banebrydende inspektionssystem til Field Service

AI vil redefinere luftfarten inden 2035

AktueltAutomatiseringBranchenyt15. 12. 2025

Future-Ready Skies 2025, der er en ny undersøgelse fra Tata Consultancy Services (TCS), viser, at én ud af tre ledere i luftfartsindustrien vurderer, at AI til realtidsbeslutninger vil være den største drivkraft for forandring i flyproduktionen inden 2035. Undersøgelsen fra TCS, en af verdens

Branchen samledes i nyt drone-forum

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt15. 12. 2025

Mere end 100 deltagere fra hele droneøkosystemet var samlet på SDU, da Odense Robotics og DI Transport afholdt det første møde i DroneHorisont - et nyt forum, der skal skabe et fælles samlingspunkt for branchen. Deltagerne repræsenterede alt fra industri, operatører og myndigheder. Droneområdet

Ny inkrementel enkoder

Maskiner og anlæg15. 12. 2025

Faulhaber udvider sit produktsortiment med den ultrapræcise, inkrementelle enkoder IERF3 L. Takket være det optiske måleprincip og moderne chipteknologi tilbyder enheden den højeste opløsning, fremragende gentagelsesnøjagtighed og en usædvanligt høj signalkvalitet. I typiske applikationer er

Element Logic A/S implementerer én samlet skandinavisk organisation

AutomatiseringNavnenyt15. 12. 2025

Element Logic A/S implementerer en ny regional struktur for at accelerere vækst og kundeværdi i Skandinavien fra 1. januar 2026 med danske Nikolaj Bjørn Eriksen i spidsen. Element Logic A/S, en global markedsleder inden for intelligent lagerautomation, implementerer en ny organisationsstruktur

Professor i blød robotteknologi modtager millionbevilling

InnovationNavnenytRobotterTop11. 12. 2025

Professor Ahmad Rafsanjani har netop modtaget en prestigefuld ERC-bevilling på 15 millioner kroner. Hans projekt vil lære bløde robotter at navigere ved hjælp af lyd, friktion og origami-teknik – en evne, der kan åbne døre til både sammenstyrtede bygninger og fjerne planeter. -Når to overflader

Robotter vil se dyner

AktueltNavnenytRobotter11. 12. 2025

Dyneproducenten Quilts of Denmark i Vamdrup har succes med robotter, der har skabt et godt arbejdsmiljø og løftet effektiviteten. -Vi undgår en masse uhåndterlige løft, og to mand, der står og bakser med kasser i 2,40 meters højde.Sådan siger Jan Bonnichsen, COO, Quilts of Denmark ved Vamdrup,

Nye nitratanbefalinger – beskyttelse af grundvandet haster

AktueltBranchenytVand og spildevand11. 12. 2025

Den nye anbefaling til indhold af nitrat i drikkevandet har konsekvenser for omkring 10 procent af drikkevandsforsyningen. Det kalder på hurtig handling og helhedsorienterede løsninger, så vi kan sikre drikkevandet både nu og fremover. Drikkevandets brancheorganisationer – DANVA og Danske

50 års partnerskab: BIRN og DISA har udviklet støbeteknologien side om side

BranchenytMaskiner og anlægNavnenyt11. 12. 2025

Når BIRN i Holstebro i dag er blandt Nordens største og mest fleksible jernstøberier, skyldes det ikke mindst et samarbejde, der går mere end 50 år tilbage. Siden 1972 har BIRN og industrivirksomheden DISA udviklet, testet og forfinet støbeteknologi sammen; et partnerskab, der har sat varige spor i

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Fugl eller drone – dansk drone med edge AI tager kampen op

    15.12.2025

  • Ny stærk AI-duo

    15.12.2025

  • AI vil redefinere luftfarten inden 2035

    15.12.2025

  • Branchen samledes i nyt drone-forum

    15.12.2025

  • Ny inkrementel enkoder

    15.12.2025

  • Element Logic A/S implementerer én samlet skandinavisk organisation

    15.12.2025

  • Professor i blød robotteknologi modtager millionbevilling

    11.12.2025

  • Robotter vil se dyner

    11.12.2025

  • Nye nitratanbefalinger – beskyttelse af grundvandet haster

    11.12.2025

  • 50 års partnerskab: BIRN og DISA har udviklet støbeteknologien side om side

    11.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik