• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Messer og møderTop17. 04. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Hannover Messe sætter fokus på en klimaneutral og højtydende industri

Messer og møderTop17. 04. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Fra den 22. til den 26. april 2024 samler Hannover Messe førende internationale virksomheder til verdens største industrielle fagmesse. Her præsenteres innovative teknologier, som kan bane vejen for en klimaneutral og højtydende industri. Kombinationen af industrielle, politiske og sociale økosystemer muliggør løsninger til fremtidens produktion og energiforsyning i stor skala. Messen demonstrerer samspillet mellem automatiserede produktionsprocesser, digitaliseret energiforsyning, cirkulær økonomi, industri 4.0 og brintteknologier under hovedtemaet »Energizing a Sustainable Industry«.

Foto: Deutsche Messe.

Styrkelse af konkurrenceevnen, beskyttelse af klimaet og fremme af velstand – det er nogle af de vigtigste opgaver, som industrien står over for i dag. Innovative teknologier er afgørende for at imødekomme disse udfordringer og bane vejen for en klimaneutral og højtydende industri.
-Virksomhederne har dog brug for råd og vejledning til, hvordan man mest effektivt gør brug af automatisering, kunstig intelligens, vedvarende energi og brint. Ydermere begrænser bureaukrati og mangel på kvalificeret arbejdskraft vækstpotentialet, forklarer dr. Jochen Köckler, formand for bestyrelsen, Deutsche Messe AG.
Hannover Messe 2024 giver svarene på disse udfordringer under hovedtemaet »Energizing a Sustainable Industry«.

Foto: Deutsche Messe.

Ifølge Köckler ligger hemmeligheden i samspillet mellem teknologier samt samarbejde på tværs af industrien, omfavnelse af ny teknologi og en klar politisk ramme.
-Vi skal også inspirere den yngre generation til at stræbe efter højteknologiske industrijob. Hannover Messe er verdens eneste platform, der fremmer tæt netværk mellem regering, industri og forskning for at udvikle løsninger og forme den nødvendige transformationsproces, siger han videre.
På verdens førende industrimesse mødes virksomheder fra maskinteknik, elektroteknik og digital industri samt energisektoren for at præsentere løsninger til en højtydende og bæredygtig industri.
De forventelige 4000 udstillende virksomheder fungerer som et sammenkoblet industrielt økosystem, der demonstrerer, hvordan klimaneutralitet kan opnås gennem elektrificering, digitalisering og automatisering.

Robotter, AI og 5G
Ikke alt på årets messe er direkte relateret til en klimaneutral og bæredygtig industri. De mere traditionelle teknologiområder som robotter, automatisering, 3D-print, IT/IoT-cybersikkerhed, drive-teknologier, logistik og 5G er også på programmet.
Igen i år er der særlig fokus på 5G og industrielle trådløse netværk.

Foto: Deutsche Messe.

Hannover Messe er verdens førende messe for industriel teknologi.
Årets hovedtema »Energizing a Sustainable Industry« samler udstillere fra de mekaniske og elektriske industrisegmenter, fra de digitale industrier samt fra energisektoren med en række løsninger til fremtidens produktionsmetoder og til energiforsyning.
Nøgleområder på den kommende Hannover-messe inkluderer Industri 4.0/Manufacturing-X, Energy for Industry, Digitization/AI and Machine Learning, Carbon-neutral Production samt Hydrogen and Fuel Cells.
Programmet i 2024 er ledsaget af en række konferencer og fora.
Messen afholdes fra den 22. til den 26. april 2024 i Hannover, Tyskland.
Der forventes 4000 udstillere. I 2023 havde messen 130.000 besøgende.
Norge er partnerland i 2024.

Gratis adgang for danske fagbesøgende
Som dansk fagbesøgende kan man få gratis adgang til Hannover Messe 2024 én eller flere dage. Man skal blot henvende sig til messens danske repræsentant Strauss & Partnere og bestille det ønskede antal billetter på mailadressen info@HF-denmark.com.

Læs hele artiklen om Hannover Messe i Teknisk Nyt. Her er der yderligere information om Norge som partnerland, EU’s deltagelse i messen samt et spadestik dybere i området: Robotter, AI og 5G.

Skrevet i: Messer og møder, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Rumteknologi har skabt milliardindustri i Nordjylland

BranchenytInnovationTop20. 10. 2025

Ny rapport viser, at Nordjylland er ved at udvikle sig til en europæisk hub for rumteknologi. De kommercielle muligheder i rummet står til at vokse eksplosivt de kommende år. Rumindustrien har for alvor slået rødder i Nordjylland og er blevet en sektor, der omsætter for milliarder.De seneste to

Sensorspecialister ramte offshore-klyngen på rette tid og sted

AktueltNavnenytOffshore og marineProcesteknologi20. 10. 2025

Et innovationsprojekt åbnede offshoreindustrien som et nyt marked for spildevandsspecialisterne i SulfiLogger. Fire år senere er omsætningen ottedoblet og markedspladsen global. Kloakker og spildevandsslam er skrap kost for måleudstyr.Men - kan man knække koden og bygge en sensor, som kan holde

Nyttige droner må ikke forveksles med ulovlige flyvninger

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt20. 10. 2025

Mens ulovlige droneflyvninger stjæler overskrifter, flyver danske Drone Systems videre med myndighedernes fulde tilladelse og fordobler nu sin kapacitet gennem opkøbet af Scandinavian Drone Solutions. Med avancerede termiske droner hjælper virksomheden fjernvarmesektoren med at spare både energi og

KUKA Nordic byder XIO A/S velkommen som ny systempartner

AutomatiseringNavnenytRobotter20. 10. 2025

KUKA Nordic har indgået et strategisk partnerskab med den danske automationsvirksomhed XIO A/S, som udvikler logistik- og automationsløsninger. Med en stærk teknologisk platform og erfaring med specialudviklet automationsudstyr til produktion af insektprotein, har XIO udvidet sin indsats til bredere

Dansk lederskab i international standardisering af robotstik

NavnenytRobotter20. 10. 2025

Arbejdet med at skabe en fælles international standard for stik mellem robot og værktøj har taget markante skridt fremad, og det er nu med 4XROBOTS i front. Hos 4XROBOTS er Senior Software Developer Morten Kühnrich drivkraften bag det internationale standardiseringsarbejde under ISO 24112, hvor

En ny æra for entry-level trucks

AutomatiseringMaskiner og anlæg20. 10. 2025

Den fanger straks opmærksomheden – den nye lilla truck fra Junghenrich. Med trucken ”AntOn" bevæger vi os ind på nyt territorium. Sådan lyder det fra Torsten Koenig, direktør for trucksalg hos Jungheinrich. Intralogistikbranchen står over for et paradigmeskifte. Mellem avancerede løsninger og

En særlig gruppe virksomheder har superstjerne-potentiale

BranchenytTop16. 10. 2025

En ny rapport fra Deloitte kaster lys på en hidtil overset gruppe virksomheder i Danmark: De såkaldt "etablerede scalers" med mindst 100 ansatte og en årlig vækst på mindst 10 procent over fem år. De er en afgørende drivkraft for Danmarks fremtidige vækst og konkurrenceevne - og de har potentialet

AI-bot kan blive sur og lægge røret på

AktueltAutomatisering16. 10. 2025

Københavns Professionshøjskole har udviklet en banebrydende AI-bot, der træner studerende i professionel kommunikation – og som reagerer realistisk, hvis man er uhøflig Hvad sker der, hvis man er uhøflig over for en kunstig intelligens? På Københavns Professionshøjskole (KP) kan den nye AI-bot

Tak for dig Marianne – du vil blive savnet

AktueltNavnenyt16. 10. 2025

Det er med stor sorg, at vi må fortælle, at vores hjertevarme og altid positive kollega – og ven – Marianne Dieckmann (61) ikke er hos os i denne verden længere. Marianne gik for nyligt bort efter i flere år at have kæmpet mod en kræftsygdom, som hun dog hverken lod forlag eller vores mange

Næste generations PLC: Et kvantespring i hastighed og digital integration

Automatisering16. 10. 2025

Industrien står midt i et teknologisk skifte, hvor kravene til hastighed, fleksibilitet og digital integration aldrig har været større. Maskiner og systemer bliver stadigt mere softwaredrevne, og automationsverdenen nærmer sig it-verdenens tempo. Det udfordrer den klassiske PLC. TwinCAT PLC++ fra

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Rumteknologi har skabt milliardindustri i Nordjylland

    20.10.2025

  • Sensorspecialister ramte offshore-klyngen på rette tid og sted

    20.10.2025

  • Nyttige droner må ikke forveksles med ulovlige flyvninger

    20.10.2025

  • KUKA Nordic byder XIO A/S velkommen som ny systempartner

    20.10.2025

  • Dansk lederskab i international standardisering af robotstik

    20.10.2025

  • En ny æra for entry-level trucks

    20.10.2025

  • En særlig gruppe virksomheder har superstjerne-potentiale

    16.10.2025

  • AI-bot kan blive sur og lægge røret på

    16.10.2025

  • Tak for dig Marianne – du vil blive savnet

    16.10.2025

  • Næste generations PLC: Et kvantespring i hastighed og digital integration

    16.10.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik