• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringMesser og møderTop16. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Hannover Messe 2025: fokus på digitale økosystemer og AI

AutomatiseringMesser og møderTop16. 01. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Udstillingsområdet Digital Ecosystems på årets Hannover Messe giver et førstehånds indblik i fremtiden for den digitalt netværksforbundne industri. Her viser mere end 600 virksomheder bruger-cases fra intelligente maskinnetværk til digitalisering af den komplette supply chain samt innovative forretningsmodeller med afsæt i Big Data og AI.


Industriens fremtid ligger i de intelligente netværk og applikationer med AI i praksis. De digitale økosystemer gør samarbejde i virksomheder på tværs af platforme mulig med sikker dataudveksling og en fælles innovationsbasis. Det er væsentligt i morgendagens Europa, hvor GDPR- og NIST2-regulativer ellers godt kan være en udfordring for mange virksomheder.
På Hannover Messe 2025, som afholdes fra den 31. marts til 4. april, kan man opleve, hvordan de digitale økosystemer fungerer i praksis – både på standen og på den såkaldte Digital Transformation Conference Stage, der er den nye videnplatform på messen, hvor virksomheder som Accenture, Aleph Alpha, Altair, Autodesk, AWS, Capgemini, DELL, Google Cloud, Ericsson, Hexagon, Formlabs, HPE, Microsoft, PTC og SAP demonstrerer deres modeller og løsninger.
Digital Transformation Stage og udstillingsområdet for Digital Ecosystems er af vital betydning for de virksomheder, der kigger i retning af Industri 4.0 – som reelt er på vej til at blive Industri 5.0, uden at det dog er et skarpt defineret begreb. Ikke desto mindre er netværksopkobling af maskiner, fabrikker og systemer via IIoT og trådløse teknologier som 5G, LoRaWAN og/eller NB-IoT grundlaget for en række konkurrenceprægede processer og nye forretningsmodeller.
Sammen med AI og machine-learning er det områder, hvor danske virksomheder står meget stærkt og har et stort udviklingspotentiale godt underbygget af amerikanske grundlæggende udbud af big data, dataanalyser og cloud-computing, der også indgår i Digital Ecosystems udstillingen. Det er alt sammen værktøjer til monitering af produktionsprocesser, detektering af anormaliteter og dermed også vejen til pålidelige forebyggende vedligeholdsprogrammer.
Digital twins giver effektivitet og konkurrenceevne et betydeligt løft og minimerer udgifter. Samlet øger det også bæredygtigheden af de fleste produktionsprocesser.
Dertil kommer additive manufacturing (AM), som på mange måder fuldstændigt ændrer billedet af, hvordan man kan producere emner i fremtidens industri. AM er en vej til fleksibilitet og effektivitet, og det letter også fremstilling af kundespecifikke og innovative produkter. Udstillere inden for additiv produktion vil være til stede på Hannover Messe i stort omfang, og AM udgør i sig selv et tigerspring fremad inden for den logistiske udvikling af industriens supply chain.
Digital Ecosystems inkluderer en gruppeudstilling – Industrial Security Circus – der er dedikeret til det stadigt mere kritiske spørgsmål om cyber-sikkerhed. Cyberangreb ses i dag som én af de største forretningsrisici globalt og i det hele taget. Man kan se en lang række tekniske løsninger til beskyttelse af virksomheder og IP (intellectual property) på denne gruppeudstilling.

• Hannover Messe er verdens førende industrimesse. Hovedtemaet er ”Industrial Transformation”, som samler udstillere fra de mekaniske og elektriske industrisegmenter, de digitale industrier samt energisektoren med en række løsninger til fremtidens produktionsmetoder og energiforsyning.
• Nøgleområder for 2025 er Smart Manufacturing, Digital Ecosystems Energy for Industry, Compressed Air & Vacuum Technology, Engineered Parts & Solutions, Future Hub og International Trade & Investment.
• Et konferenceprogram med rundt regnet 1.600 talere fuldender programmet. Messen bliver afholdt i Hannover, Tyskland fra 31. marts til 4. april, 2025 med Canada som partnerland.
• Som dansk fagperson kan man få gratis adgang til Hannover Messe. Man skal blot henvende sig og bestille det ønskede antal billetter hos Strauss & Partnere på mail-adressen info@HF-denmark.com.

Skrevet i: Automatisering, Messer og møder, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

AutomatiseringBranchenytTop18. 06. 2026

Fysisk AI er en voksende og vigtig brik i alle industrier, og globalt set bliver robotter udstyret med kunstig intelligens anset som den næste store bølge inden for AI-revolutionen. I en ny rapport stiller det globale konsulenthus Capgemini skarpt på, hvordan den fysiske AI markerer et skifte fra

AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø18. 06. 2026

Ørsted A/S, Danmarks største energiselskab og en af verdens førende aktører inden for vedvarende energi, tester en AI-baseret løsning til fejlprediktion fra ABB A/S. Løsningen installeres på Avedøre Kraftværk for at styrke driftssikkerheden og bidrage til et mere robust elsystem i takt med, at

AI-agenter presser virksomhedernes netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 06. 2026

AI-agenter sender flere kald mellem systemer, databaser og modeller, end virksomhedernes netværk er vant til. Det øger trafikken, presser kapaciteten og gør sikkerhedsarbejdet mere komplekst. Det viser en ny global undersøgelse fra Cisco og Foundry blandt 3.472 it-chefer. Virksomhedernes

Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

InnovationOffshore og marine18. 06. 2026

Færgen AutoGnom er ved at gennemgå de sidste tests. Til næste år skal den nemlig stå klar til at afprøve de mange innovative løsninger, som startups og SMV'er bl.a. på Fyn og i Nordtyskland spytter ud. Den nye flydende legeplads er en del af Interreg Deutschland - Danmark projektet Baltic Ventures

AAU og SDU vil styrke innovation og digital suverænitet med ny platform for spinouts og startups

BranchenytInnovation18. 06. 2026

Aalborg Universitet og Syddansk Universitet vil udvikle en fælles digital platform, der skal styrke innovationen og gøre vejen fra forskning til virksomhed både kortere og enklere. Med projektet ”SPINS; Spinout platform for innovation and European sovereignty” vil de to universiteter samle centrale

Brunata A/S udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

NavnenytVand og spildevand18. 06. 2026

Cleantech-virksomheden Brunata A/S har udsendt nyt regnskab og fortsætter vækstrejsen med stigende omsætning og solid fremgang i forretningen. Resultatet er især drevet af en solid markedsposition for fordelingsregnskaber og stor international succes. Brunata A/S, som udvikler digitale

AI er med på banen og sidelinjen ved verdens største fodboldfest

AutomatiseringTop16. 06. 2026

VM i fodbold 2026 er i fuld gang. I kulisserne står nye AI-teknologier klar og arbejder på højtryk for at bringe fodboldelskere på tværs hele verden endnu tættere på alle slutrundens største øjeblikke. Lenovo er officiel teknologipartner for FIFA World Cup 2026 og spiller en helt central rolle i den

Innovationskrig: Fra prototype i Danmark til slagmark i Ukraine

AktueltBranchenytInnovationNavnenyt16. 06. 2026

Startups har fået en hidtil uset og afgørende rolle i krigen i Ukraine, men kun hvis de formår at levere hurtigt og med direkte kontakt til fronten. I Danmark boomer dronerelaterede startups. Tre af dem fortæller her om deres vej fra prototype til slagmark. Til det får de tre startups hjælp fra

Dansk udviklingsprojekt vil redde printkort fra skrotning

AktueltBranchenytEnergi og miljø16. 06. 2026

Når brugt elektronik kasseres, går printkort med kritiske og strategiske råmaterialer for millioner hvert år op i røg. Nu vil dansk udviklingsprojekt med Teknologisk Institut som projektleder redde elektronikaffald fra destruktion for at sikre, at værdifulde komponenter og råmaterialer genbruges og

Sandvik Coromant lancerer ny digital genopslibningsportal

Maskiner og anlæg16. 06. 2026

Sandvik Coromant, der er specialiseret leverandør af spåntagende værktøj til metalbearbejdning og produktionsløsninger, har opgraderet sin slibe- og genbelægningsservice for solide runde værktøjer. For at give producenterne fuld kontrol over genopslibningen erstatter den opgraderede service den

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

    18.06.2026

  • AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

    18.06.2026

  • AI-agenter presser virksomhedernes netværk

    18.06.2026

  • Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

    18.06.2026

  • AAU og SDU vil styrke innovation og digital suverænitet med ny platform for spinouts og startups

    18.06.2026

  • Brunata A/S udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

    18.06.2026

  • AI er med på banen og sidelinjen ved verdens største fodboldfest

    16.06.2026

  • Innovationskrig: Fra prototype i Danmark til slagmark i Ukraine

    16.06.2026

  • Dansk udviklingsprojekt vil redde printkort fra skrotning

    16.06.2026

  • Sandvik Coromant lancerer ny digital genopslibningsportal

    16.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik