• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt17. 10. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Grundfos fejrer 50-års jubilæum i USA

Navnenyt17. 10. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Grundfos, som er førende inden for avancerede pumpeløsninger og vandteknologier, kan fejre 50-års jubilæum i USA. Den næsten 80 år gamle virksomhed med hovedsæde i Bjerringbro åbnede sit første selskab i USA i 1973 og har nu 13 kontorer og produktionsfaciliteter i landet og beskæftiger godt 1600 medarbejdere på den anden side af Atlanten.

Grundfos’ koncernchef Poul Due Jensen i forbindelse med fejringen.

Den amerikanske historie startede i 1973, da Einar Cook, en dansk-amerikaner fra Fresno i Californien, besøgte Grundfos i Danmark. Han blev forbløffet over kvaliteten af turbinepumperne til dybe brønde, og han vendte tilbage til USA for at bruge dem på sin gård. Cook importerede derefter et par pumper, som han solgte i sin forretning med landbrugsudstyr, og det blev starten på den amerikanske afdeling.
I løbet af de følgende 40 år åbnede virksomheden kontorer i Allentown i Pennsylvania og Kansas City i Kansas og udvidede kontoret i Fresno.
I 2006 indledte Grundfos en periode med markant vækst ved at opkøbe amerikanske virksomheder som PACO, Peerless og Yeomans. I 2009 åbnede Grundfos sit anlæg i Brookshire i Texas, og siden åbnedes et vandteknologicenter i Fresno i 2011. Det følgende år etablerede Grundfos sit amerikanske hovedkvarter i Chicago og lancerede et vandbesparelsesprojekt i Fresno.
I 2022 flyttede Grundfos sit amerikanske hovedkvarter til et nybygget, bæredygtigt kompleks i Brookshire – det første af sin slags. Det 45.000 kvadratmeter store anlæg er således det første LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) certificerede v4 Platinum nybyggeri i Texas, ifølge Green Building Information Gateway. Bygningen bruger ingen fossile brændstoffer, og den opsamler og opbevarer 873.183 liter regnvand årligt, hvilket giver en samlet besparelse på 62 pct. på energiomkostningerne sammenlignet med en typisk erhvervsbygning.

Hver dråbe vand er et løfte om en bedre fremtid
-For Grundfos symboliserer hver eneste dråbe vand et løfte om en bedre fremtid, siger Poul Due Jensen, koncernchef for Grundfos og barnebarn af grundlæggeren. Hver dag er vi drevet af en forpligtelse til at gøre en positiv forskel for både vores kunder og det omgivende samfund ved at løse klodens mest presserende vand- og klimaproblemer gennem banebrydende, energieffektive løsninger.
Grundfos i USA bygger på 50 års ekspertise og er fortsat førende i branchen med sine banebrydende vandløsninger og innovation inden for områder som grundvand, spildevandsbehandling, samt kommercielle, industrielle og private applikationer. Virksomheden ser det ikke kun som sin forpligtelse at tilbyde energieffektive vandløsninger og digitale løsninger, men vil også fortsat arbejde for at gøre en forskel i forhold til nogle af verdens mest presserende bæredygtighedsudfordringer.
Grundfos i USA støtter også nonprofitorganisationer såsom Water Mission, en ingeniørorganisation, der har hjulpet mere end 5,7 millioner mennesker med at få adgang til rent vand. I 12 år har Grundfos været vært for den årlige Walk for Water-begivenhed i USA, for at øge bevidstheden om den globale vandkrise og øge donationerne til Water Mission.
-Vi fejrer 50 år i USA og viderefører denne arv, da vi altid flytter grænserne for innovation, bæredygtighed og effektivitet. Et hjerteligt tillykke til hele Grundfos-familien, siger Ansell Sims, President for Grundfos US..

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

Navnenyt29. 04. 2026

Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder. - Internationale beslutninger, kriser og markedsbevægelser påvirker dagligt dansk

Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

AktueltProcesteknologiVand og spildevand29. 04. 2026

På IFAT 2026 fra den 4.-7. maj i München præsenterer Vogelsang GmbH & Co. KG nye pumpe og findelingsløsninger til spildevands-, industri- og genanvendelsessektoren. På to messestande viser virksomheden, hvordan operatører kan reducere energiforbruget, optimere processerne og sikre en mere

Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

Energi og miljøInnovationTop29. 04. 2026

Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag. - Det paradoksale er, at vi i dag bruger kemikalier til at fjerne forurening, som selv kan være

Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

Innovation29. 04. 2026

Hvordan sikrer vi, at mere af den bedste danske forskning finder vej ud i samfundet i form af nye løsninger, arbejdspladser og virksomheder? Det er omdrejningspunktet for Spin‑outs Denmark, som nu går ind i en ny femårig fase med op til 90 millioner kroner i samlet støtte fra Villum Fonden og

Dansk rekord i forsvarsprojekter med EU-midler

AktueltInnovation29. 04. 2026

Den Europæiske Forsvarsfond (EDF) har hvert år siden 2021 fordelt godt 7 milliarder kroner årligt til de bedste idéer og den mest lovende teknologi i Europa inden for det forsvarsteknologiske område. De nyeste tal fra midten af april peger på medvind til danske opfindere, forskere og udviklere af

Tjekkisk softwarevirksomhed går ind på det danske marked

BranchenytNavnenyt29. 04. 2026

Tjekkiets førende softwarehus vælger Danmark som deres første marked uden for hjemlandet. Fra en lokal base i København hjælper Etnetera Flow danske selskaber med at skalere digitale produkter gennem en nærmarkeds-model, der kombinerer lokal tilstedeværelse med eksekveringskraft fra tjekkiske

Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

AktueltNavnenyt27. 04. 2026

Efter tre intense konkurrencedage kulminerede dette års DM i Skills 2026 lørdag med kåringen af danmarksmestrene i 48 forskellige fag. Se vinderne fra industriens ni konkurrencefag. De er blevet testet til deres yderste, deltagerne i DM i Skills 2026. Siden danmarksmesterskaberne for elever og

Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

RobotterTop27. 04. 2026

Allerede nu er alle udstillerstande til International Drone Show i Odense udsolgt. Med under to måneder til eventet vidner det om en markant efterspørgsel og understreger den voksende interesse for droneteknologi. International Drone Show finder sted den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport i Odense

Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

AktueltRobotter27. 04. 2026

I februar tog Teradyne Robotics A/S - som består af Universal Robots og Mobile Industrial Robots (MiR) og er et datterselskab til Teradyne, retslige skridt i Tyskland imod Elite Robots’ tyske datterselskab, Elite Robots Deutschland GmbH, for krænkelse af ophavsretten til Universal Robots’ software.

Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

Navnenyt27. 04. 2026

Holtec har ansat Rasmus Loof Hedegård som ny afdelingsleder i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som senior teamleder hos Semco. Valget af Rasmus Loof Hedegård bygger på hans over 25 års erfaring indenfor automation. Han skal nu være med til at sikre, at virksomheden tager yderligere skridt mod

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

    29.04.2026

  • Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

    29.04.2026

  • Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

    29.04.2026

  • Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

    29.04.2026

  • Dansk rekord i forsvarsprojekter med EU-midler

    29.04.2026

  • Tjekkisk softwarevirksomhed går ind på det danske marked

    29.04.2026

  • Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

    27.04.2026

  • Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

    27.04.2026

  • Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

    27.04.2026

  • Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

    27.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik