• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt17. 10. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Grundfos fejrer 50-års jubilæum i USA

Navnenyt17. 10. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Grundfos, som er førende inden for avancerede pumpeløsninger og vandteknologier, kan fejre 50-års jubilæum i USA. Den næsten 80 år gamle virksomhed med hovedsæde i Bjerringbro åbnede sit første selskab i USA i 1973 og har nu 13 kontorer og produktionsfaciliteter i landet og beskæftiger godt 1600 medarbejdere på den anden side af Atlanten.

Grundfos’ koncernchef Poul Due Jensen i forbindelse med fejringen.

Den amerikanske historie startede i 1973, da Einar Cook, en dansk-amerikaner fra Fresno i Californien, besøgte Grundfos i Danmark. Han blev forbløffet over kvaliteten af turbinepumperne til dybe brønde, og han vendte tilbage til USA for at bruge dem på sin gård. Cook importerede derefter et par pumper, som han solgte i sin forretning med landbrugsudstyr, og det blev starten på den amerikanske afdeling.
I løbet af de følgende 40 år åbnede virksomheden kontorer i Allentown i Pennsylvania og Kansas City i Kansas og udvidede kontoret i Fresno.
I 2006 indledte Grundfos en periode med markant vækst ved at opkøbe amerikanske virksomheder som PACO, Peerless og Yeomans. I 2009 åbnede Grundfos sit anlæg i Brookshire i Texas, og siden åbnedes et vandteknologicenter i Fresno i 2011. Det følgende år etablerede Grundfos sit amerikanske hovedkvarter i Chicago og lancerede et vandbesparelsesprojekt i Fresno.
I 2022 flyttede Grundfos sit amerikanske hovedkvarter til et nybygget, bæredygtigt kompleks i Brookshire – det første af sin slags. Det 45.000 kvadratmeter store anlæg er således det første LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) certificerede v4 Platinum nybyggeri i Texas, ifølge Green Building Information Gateway. Bygningen bruger ingen fossile brændstoffer, og den opsamler og opbevarer 873.183 liter regnvand årligt, hvilket giver en samlet besparelse på 62 pct. på energiomkostningerne sammenlignet med en typisk erhvervsbygning.

Hver dråbe vand er et løfte om en bedre fremtid
-For Grundfos symboliserer hver eneste dråbe vand et løfte om en bedre fremtid, siger Poul Due Jensen, koncernchef for Grundfos og barnebarn af grundlæggeren. Hver dag er vi drevet af en forpligtelse til at gøre en positiv forskel for både vores kunder og det omgivende samfund ved at løse klodens mest presserende vand- og klimaproblemer gennem banebrydende, energieffektive løsninger.
Grundfos i USA bygger på 50 års ekspertise og er fortsat førende i branchen med sine banebrydende vandløsninger og innovation inden for områder som grundvand, spildevandsbehandling, samt kommercielle, industrielle og private applikationer. Virksomheden ser det ikke kun som sin forpligtelse at tilbyde energieffektive vandløsninger og digitale løsninger, men vil også fortsat arbejde for at gøre en forskel i forhold til nogle af verdens mest presserende bæredygtighedsudfordringer.
Grundfos i USA støtter også nonprofitorganisationer såsom Water Mission, en ingeniørorganisation, der har hjulpet mere end 5,7 millioner mennesker med at få adgang til rent vand. I 12 år har Grundfos været vært for den årlige Walk for Water-begivenhed i USA, for at øge bevidstheden om den globale vandkrise og øge donationerne til Water Mission.
-Vi fejrer 50 år i USA og viderefører denne arv, da vi altid flytter grænserne for innovation, bæredygtighed og effektivitet. Et hjerteligt tillykke til hele Grundfos-familien, siger Ansell Sims, President for Grundfos US..

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026, der i år oplevede en besøgsfremgang

AutomatiseringBranchenytMesser og møderTop14. 09. 2026

Stor opbakning, relevante besøgende og værdifulde faglige dialoger kendetegnede Automatik 2026, hvor udstillerne især fremhæver kvaliteten af møderne og værdien af de personlige relationer. Messen, der fandt sted i Brøndby Hallen 8.-10. september, tiltrak 2.375 besøgende og noterede dermed en

Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne – men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

AktueltAutomatiseringBranchenyt14. 09. 2026

11. september trådte nye rapporteringskrav i EU’s Cyber Resilience Act i kraft. Direktøren for Wireless Logic Nordic mener, at det er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men i komplekse IoT-løsninger kan den største indsigt i og

Virksomheder mangler overblik over AI-bidrag

AktueltAutomatiseringBranchenyt14. 09. 2026

Mange virksomheder høster lokale gevinster med AI, men de færreste kan dokumentere, om teknologien skaber varig værdi på tværs af organisationen. Det skyldes blandt andet - ifølge Dansk Erhverv - at AI fortsat behandles som et IT-projekt frem for en strategisk ledelsesopgave. Ifølge AI-virksomheden

Mekoprint A/S opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

Navnenyt14. 09. 2026

Den danske industrivirksomhed Mekoprint A/S udvider antallet af medarbejdere på sit asiatiske kontor i Hong Kong på grund af stor efterspørgsel på virksomhedens løsninger. Med flere lokale ressourcer i Hong Kong kan Mekoprint følge projekterne tættere, reagere hurtigere og være mere til stede hos de

Industriens virksomheder er blevet mere robuste de sidste fem år

Branchenyt14. 09. 2026

En ny analyse fra Dansk Metal viser, at industrivirksomhederne herhjemme har klaret sig overraskende godt de sidste fem år - på trods af inflationskrise og toldkrig. Industrivirksomhederne i Danmark er på tværs af virksomhedsstørrelse blevet betydeligt mere robuste over de sidste fem år. Det

JMA tager næste skridt i maskinhandlerbranchen

Maskiner og anlægNavnenyt14. 09. 2026

JMA lancerer Aptean Equipment Dealer Management System (DMS); en ny brancheløsning, der kombinerer lokal brancheindsigt med Apteans globale styrke. Aptean Equipment DMS er udviklet i tæt samarbejde mellem JMA og virksomhedens Aptean-kollegaer i Europa og Nordamerika. Løsningen samler

DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

AutomatiseringNavnenytRobotterTop10. 09. 2026

DIRA Automatiseringsprisen 2026 går til den sønderjyske ventilproducent Müller Gas Equipment. Virksomheden hædres for en ekstraordinær rejse, hvor en dansk SMV gennem 18 år konsekvent har investeret i robotteknologi, opbygget stærke interne kompetencer og flyttet grænserne for, hvad der er muligt at

Ny humanoid robot går selv af produktionslinjen

AktueltRobotter10. 09. 2026

XPENG har officielt taget sine nye produktionslinjer til humanoide robotter i brug. Efter endt produktion gik IRON selv ned af den nye produktionslinjer. Det markerer et afgørende skridt fra udvikling og prototyper mod egentlig serieproduktion. XPENGs nye robotfabrik kombinerer velafprøvede

Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

AktueltEnergi og miljøNavnenyt10. 09. 2026

Teknologi udviklet og testet hos Alfa Laval i Søborg er en afgørende del af en rekordstor ordre på ca. 750 mio. kr. Koncernen har indgået en aftale med brasilianske Acelen Renewables, der vil producere et mere bæredygtigt flybrændstof fremstillet af blandt andet olie fra en lokal plante. Alfa

TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

Energi og miljøMaskiner og anlæg10. 09. 2026

Test bekræfter, at en flymotor kan drives på 100 pct. brint, hvilket bringer brintdrevet flyvning tættere på virkeligheden. Sammen har TCS og Rolls-Royce, som de første i branchen, demonstreret en moderne flygasturbines succesfulde drift gennem en fuldt simuleret flyvecyklus med 100 pct.

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026, der i år oplevede en besøgsfremgang

    14.09.2026

  • Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne – men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

    14.09.2026

  • Virksomheder mangler overblik over AI-bidrag

    14.09.2026

  • Mekoprint A/S opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

    14.09.2026

  • Industriens virksomheder er blevet mere robuste de sidste fem år

    14.09.2026

  • JMA tager næste skridt i maskinhandlerbranchen

    14.09.2026

  • DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

    10.09.2026

  • Ny humanoid robot går selv af produktionslinjen

    10.09.2026

  • Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

    10.09.2026

  • TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

    10.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}