• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

RobotterTop31. 08. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Fyn bliver hjemsted for fremtidens robotter og droner

RobotterTop31. 08. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Med en international robotindustri og unikke fysiske rammer for test af droner til lands, vands og i luften har Fyn alle muligheder for at udvikle fremtidens industri. Nyt partnerskab skal derfor skrue op for udviklingen af næste generation af robotter og droner.

Foto: freepik.com

Sammen med en lang række lokale og nationale aktører vil regeringen gøre Fyn til et erhvervsfyrtårn inden for udviklingen af fremtidens robotter og droner.
Centralt for erhvervsfyrtårnet er etableringen af et nyt Large Structure Production (LSP) center ved Odense Havn, der som det første i verden skal bane vejen for udviklingen af helt nye robotløsninger, som kan automatisere produktionen af store konstruktioner såsom vindmøller, skibe og bygninger.
Perspektiverne er store, da centeret kan bidrage til at fastholde Danmarks vindindustris førende position og understøtte flere industriproduktion- og arbejdspladser i Danmark.
Derudover bliver der investeret kraftigt i ny test- og udviklingsinfrastruktur i H.C. Andersen Lufthavn, der skal medvirke til, at det fynske dronemiljø kan udvikle sit internationale potentiale som epicenter for nye innovative droneteknologier.
Og så skal de gunstige fysiske vilkår i det Sydfynske Øhav udnyttes med henblik på at teste og udvikle fremtidens grønne maritime løsninger, så vi får en mere bæredygtig international skibsfart.

Fyn er allerede et kraftcenter
-Fyn er allerede et internationalt anerkendt kraftcenter for udviklingen af robotter og droner. Derfor har øen alle muligheder for at blive hjemsted for udviklingen af morgendagens robotter, men det kræver, at vi er fortsætter med at være på forkant med fremtidens teknologier og innovation. Derfor er jeg stolt over, at regeringen nu sammen med lokale og nationale aktører tager hul på næste fase i udviklingen af Danmarks styrkeposition på dette område, hvor vi i partnerskabet vil styrke grundlaget for at skabe bedre grønne løsninger og flere danske industriarbejdspladser, udtaler Erhvervsminister Simon Kollerup.
Han suppleres af Forsvarsminister Morten Bødskov:
-For et år siden offentliggjorde regeringen vores strategi for dansk forsvarsindustri. Heri tydeliggører vi, at dansk forsvarsteknologisk- og industriel udvikling er afgørende for vores nationale sikkerhed. Fyn har et meget stærkt og innovativt miljø inden teknologier som Forsvaret følger med stor interesse, herunder droneteknologi, automatisering og robotter. Derfor glæder det mig, at partnerskabsaftalen for Erhvervsfyrtårnet på Fyn kan bidrage til styrkelsen af forbindelsen mellem erhvervsfremmeinitiativer og Forsvarets unikke behov.
-Aftalen er vigtig for Fyn og for Danmark. Danmark står over for betydelige udfordringer, hvor robotter og autonome teknologier er en forudsætning for at levere de nødvendige løsninger, fx inden for grøn omstilling, forsvaret og en uafhængig energiforsyning. Fyn har skabt en dansk styrkeposition med en innovativ robotindustri i verdensklasse, og med dette brede partnerskab har vi givet håndtryk på et langsigtet engagement og tæt samarbejde om at videreudvikle og styrke det yderligere, siger Borgmester Kenneth Muhs, formand for Erhvervshus Fyn, og repræsentant i partnerskabet.
I partnerskabet på Fyn er Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse repræsenteret med Claus Jensen, forbundsformand for Dansk Metal:
-Fyn har historisk været en tung industri-ø med mange gode produktionsarbejdspladser. Nu lægger vi sporene til det næste store industrieventyr i Danmark med Fyn i centrum. Der er ingen tvivl om, at den nye robotteknologi bliver afgørende for at sikre Danmarks produktivitet og konkurrenceevne fremadrettet, særligt i en tid med mangel på arbejdskraft, siger han.

Én milliard afsat til erhvervsfyrtårne
Regeringen har i alt afsat én milliard kroner til at udvikle de otte lokale erhvervsfyrtårne.
Erhvervsfyrtårnene bygger på anbefalinger fra regeringens regionale vækstteams og skal med udgangspunkt i lokale erhvervsstyrker bidrage til at opdyrke nye danske styrkepositioner inden for bl.a. grøn energi, Power-to-X, CO2-fangst, biosolutions og robotteknologi.
Med partnerskaberne går regeringen skridtet videre og forpligter sig til at udvikle erhvervsfyrtårnet gennem en række forskellige initiativer.

Skrevet i: Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Ny international rapport: Dansk forskning er i verdensklasse

BranchenytInnovationTop23. 02. 2026

Danmark placerer sig fortsat i den globale top, når det gælder forskning. Det viser en ny international rapport, der er udarbejdet af Elsevier og som lanceres i samarbejde med Innovationsfonden. Rapporten peger på høj kvalitet i dansk forskning, stærkt internationalt samarbejde og tætte forbindelser

Digital suverænitet kræver investeringer for milliarder

AktueltAutomatiseringBranchenyt23. 02. 2026

Danmark og resten af Europa har i alt for mange år sovet i timen, når det gælder udviklingen af nye avancerede teknologier som kunstig intelligens. Det stiller os i en sårbar situation i en tid med højspændt geopolitisk uro og teknologisk stormagtsrivalisering. Derfor foreslår Dansk Industri i et

Dansk-kinesisk samarbejde skal øge elektrificering af skibsfart

AktueltNavnenytOffshore og marine23. 02. 2026

De danske og kinesiske standardiseringsorganisationer er gået sammen om to standardforslag, der skal fremme brugen af batterier i den internationale skibsdrift - og Dansk Standard opfordrer danske aktører til at deltage i høringen. To nye forslag til internationale standarder for maritime

DTU udvider med ny forskningsbygning og markante investeringer i rumteknologi

BranchenytNavnenyt23. 02. 2026

Som led i en markant DTU-investering i rum- og forsvarsområdet på omkring to mia. kr. over en femårig periode, blev der den 17. februar taget første spadestik til en betydelig udvidelse af aktiviteterne på DTU Space, Danmarks største rumforskningsinstitut. Med en ny forskningsbygning og øgede

Nyt totalberedskab er nødvendig anerkendelse af vandforsyningen som kritisk infrastruktur

BranchenytVand og spildevand23. 02. 2026

I sidste uge præsenterede Regeringen et markant taktskifte for Danmarks beredskab. Med oprettelsen af et nationalt vandkatastrofeberedskab og en økonomisk indsprøjtning anerkendes vandforsyningen nu endelig som den kritiske infrastruktur, den er. DANVA roser initiativet og kalder det et nødvendigt

Rekordmange unge vælger en teknisk fremtid

Branchenyt23. 02. 2026

Flere unge end nogensinde er i gang med en læreplads i de tekniske fag. Det er godt nyt for både virksomhederne og Danmarks fremtid, lyder det fra erhvervsorganisationen Tekniq. Der er fremgang i de uddannelser, der skal være med til at udvikle fremtidens Danmark. Nye tal fra

Danske virksomheder er på vej mod cirkulær økonomi – men der er stadig barrierer

BranchenytTop19. 02. 2026

Ny rapport fra Teknologisk Institut viser, at næsten fire ud af ti adspurgte virksomheder allerede anvender sekundære materialer – men manglende mængder, ujævn kvalitet og kundekrav bremser omstillingen. Danske industrivirksomheder er godt på vej med den cirkulære omstilling, men de står over

Erfaren IT-advokat styrker Cyber Safe Robotics

AktueltMesser og møderNavnenytRobotter19. 02. 2026

Bliv klogere på NIS2, Cyber Resilience Act og D-mærket - og få konkrete værktøjer til at omsætte krav til konkurrencefordele på to nye workshops om cybersikkerhed. Her sætter IT-advokat Tim Krarup Nielsen fra HortenDahl fokus på regulering og compliance som konkurrenceparameter. Odense Robotics står

Prognose trodser geopolitisk uro: Dansk eksport vil fortsat vokse

AktueltBranchenyt19. 02. 2026

Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) forventer med ny prognose, at dansk eksport vil vokse med cirka to procent om året frem mod 2027. Det samme gælder det danske BNP. Trods geopolitisk uro står dansk økonomi bomstærkt. Det skyldes ikke mindst, at eksporten stadig er i god form. Det viser ny

Dansk maskinfabrik udvider kapaciteten i Polen

Maskiner og anlægNavnenyt19. 02. 2026

Siden 2007 har Engskov Maskinfabrik A/S opbygget en stærk og konkurrencedygtig produktion i Polen. Hos det polske datterselskab J&J Steel udføres komplekse svejseopgaver med høj kvalitet, stor fleksibilitet og fuld sporbarhed – som en integreret del af vores leverancer fra maskinfabrikken i

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny international rapport: Dansk forskning er i verdensklasse

    23.02.2026

  • Digital suverænitet kræver investeringer for milliarder

    23.02.2026

  • Dansk-kinesisk samarbejde skal øge elektrificering af skibsfart

    23.02.2026

  • DTU udvider med ny forskningsbygning og markante investeringer i rumteknologi

    23.02.2026

  • Nyt totalberedskab er nødvendig anerkendelse af vandforsyningen som kritisk infrastruktur

    23.02.2026

  • Rekordmange unge vælger en teknisk fremtid

    23.02.2026

  • Danske virksomheder er på vej mod cirkulær økonomi – men der er stadig barrierer

    19.02.2026

  • Erfaren IT-advokat styrker Cyber Safe Robotics

    19.02.2026

  • Prognose trodser geopolitisk uro: Dansk eksport vil fortsat vokse

    19.02.2026

  • Dansk maskinfabrik udvider kapaciteten i Polen

    19.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik