• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Vand og spildevand24. 01. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Fund af nyt sprøjtemiddel truer drikkevandet

Vand og spildevand24. 01. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Endnu et sprøjtemiddel kan blive et problem for drikkevandet. Det er den seneste melding fra Miljøstyrelsen, som nu ser på, om godkendelsen af svampemidlet cyazofamid, der anvendes til kartofler og løg, skal trækkes tilbage.

Miljøfarlige stoffer skaber i stigende grad problemer for drikkevandet. Det gælder både kemikalier og sprøjtemidler. Seneste har svampemidlet cyazofamid, der anvendes til kartofler og løg, vist sig at være en trussel.
DANVA og Danske Vandværker understreger, at det haster for politikerne at sikre danskernes drikkevand for fremtiden. Det er derfor helt afgørende at oprette grundvandsparker, hvor drikkevandsindvinding holdes fri for forurenende aktivitet.
-Vi ønsker, at Regeringen, som den skriver i sit grundlag, reserverer arealer – de såkaldte grundvandsparker – til drikkevandsindvinding, hvor der ikke må være forurenende aktiviteter. Selvom vi presser på, så er der desværre midler, som man får lov til at fortsætte med at bruge. Og når det nu en gang er sådan, så haster det med, at drikkevandet sikres med grundvandsparker, siger direktør i DANVA, Carl-Emil Larsen.
Det er vigtigt at understrege, at vandværkerne er underlagt streng kontrol og kun leverer drikkevand, der overholder meget strikse krav. Men det er desværre et faktum, at både forbudte og tilladte pesticider finder vej til vores grundvand og dermed udgør en alvorlig trussel for drikkevandet.
-Vandselskaberne kæmper for at holde rester af tilladte og forbudte pesticider ude og sikre danskerne rent drikkevand i hanerne. Vi vil gerne opfordre til, at politikerne får drikkevandet beskyttet en gang for alle, siger direktør i Danske Vandværker, Susan Münster.
Det er cyazofamids såkaldte nedbrydningsprodukter, DMS og DMSA, der er fundet i Varslingssystemet, hvor man tester, hvordan sprøjtemidler bevæger sig i jorden. Svampemidlet er blevet meldt ind til Miljøstyrelsen, fordi det er blevet dokumenteret, at nedbrydningsprodukterne overskrider grænseværdien markant og er på vej ned mod grundvandet og dermed kan være et problem for produktion af drikkevand.

Baggrund
Det er en ekstraordinær afrapportering fra forskerne bag Varslingssystemet for udvaskning af pesticider til grundvand (VAP), som Miljøstyrelsen har modtaget. Rapporten omhandler test af svampemidlet cyazofamid på VAP-marken i Jyndevad i perioden april 2020 – juni 2022.
-Årsagen til den ekstraordinære afrapportering er, at der er gjort markante fund af nedbrydningsprodukterne DMS og DMSA fra cyazofamid. De to nedbrydningsprodukter har ikke hidtil været identificeret som stammende fra cyazofamid, men med resultaterne fra VAP kan dette nu dokumenteres, lyder det fra Miljøstyrelsen.

Skrevet i: Vand og spildevand

Seneste nyt fra redaktionen

NexGeM – nyt afsnit på Hannover Messe 2027

AutomatiseringMaskiner og anlægMesser og møderTop26. 10. 2026

Danske systemudviklere og udviklingsvirksomheder/underleverandører vil kunne få stærke kort på hånden under den kommende industrimesse i Hannover, hvor industriel AI, digitalisering, smarte automationsløsninger og datastyrede processer tegner sig for en fundamental ændring i industri og

Startup giver fremtidens robotter en digital hjerne

AktueltNavnenytRobotter26. 10. 2026

Startup-virksomheden Synteza har knækket koden til at skabe computerskabte træningsdata på rekordtid. Det skal gøre det markant hurtigere og billigere for robotter og selvkørende enheder at forstå den virkelige verden. Nu rykker virksomheden ind i robotinkubatoren hos Teknologisk Institut bevilliget

AI/robot-partnerskab håndterer returvarer

AktueltNavnenytRobotter26. 10. 2026

Teradyne Robotics og Sereact går sammen om at skalere fysiske AI-løsninger til retail og logistik. Partnerskabet kombinerer Sereacts platform for fysisk AI med kollaborative industrirobotter fra Universal Robots (UR) og bringer intelligent, fleksibel automatisering til opgaver, der hidtil har været

DAN Palletiser fejrer 50 år med over 1.000 anlæg i ind- og udland

AutomatiseringNavnenyt26. 10. 2026

DAN Palletiser fejrer 50-års jubilæum med langt over 1.000 leverede anlæg internationalt. COO Michael Christensen ser lyst på fremtiden efter at virksomheden for ni år siden blev en del af automationshuset, BILA. -Da alle robotterne kom, var vi lidt bekymrede for, om vores eventyr var slut. Men

Fyldestation for kølemidler ISO-certificeret

Energi og miljøNavnenyt26. 10. 2026

Ahlsell Danmark udvider sine ISO-certificeringer fra logistikcenteret i Billund til sin fyldestation i Skejby, hvor der fyldes kølemidler til distribution i hele Norden. Dermed får også virksomheder i kølebranchen dokumentation for Ahlsells systematiske arbejde med kvalitet, miljø og

Projektspecifikke EPD’er for stålkonstruktioner styrker klimadokumentationen

Energi og miljø26. 10. 2026

Give Steel A/S introducerer projektspecifikke EPD’er, hvor klimaaftrykket beregnes ud fra de faktiske forhold i det enkelte projekt. Det giver bygherrer, rådgivere og entreprenører mere præcise klimadata end gennemsnitsbaserede produkt-EPD’er. Projektspecifikke EPD’er (Environmental Product

Oplev fremtidens fødevareteknologi på FoodTech 2026

Messer og møderTop22. 10. 2026

Nu er ventetiden endelig forbi - for i denne uge afholdes FoodTech 2026 - Nordens førende destination for fremtidens fødevareteknologi. Her samles fødevareindustrien til tre dage med produktnyheder, viden og netværk. Udover de 265+ udstillere, der står klar til at præsentere den nyeste teknologi,

Millioner til forskning på tværs af faggrænser

AktueltAutomatiseringNavnenytOffshore og marine22. 10. 2026

Fra grønnere skibsfart til klogere cyberforsvar. 12 forskningsprojekter har fået støtte af Villum Fonden til at kombinere avanceret datavidenskab med andre fagområder i jagten på ny viden. AI har givet forskerne nye muligheder for at forstå verden. Men mange af samfundets store udfordringer

Vismændene ser en økonomi i to tempi – husk SMV’erne

AktueltBranchenyt22. 10. 2026

Der er højt tempo i dansk økonomi, men fremgangen kommer især fra de store eksportorienterede virksomheder ikke mindst i medicinalindustrien. Samtidig føres der en usædvanligt lempelig finanspolitik, som kritiseres af Vismændene i den seneste rapport. Den lempelige finanspolitik suger arbejdskraften

Den grønne omstilling af procesindustrien er kompleks – fjernvarme kan spille en afgørende rolle

BranchenytEnergi og miljø22. 10. 2026

EUDP-projektet, RAPIDH (Renewable and Affordable Process-Integrated District Heating), har leveret ny viden om, hvordan samspillet mellem fjernvarme og procesindustri kan bidrage til at reducere CO2-udledninger med 15 procent og samtidig styrke industriens konkurrenceevne. Projektet har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • NexGeM – nyt afsnit på Hannover Messe 2027

    26.10.2026

  • Startup giver fremtidens robotter en digital hjerne

    26.10.2026

  • AI/robot-partnerskab håndterer returvarer

    26.10.2026

  • DAN Palletiser fejrer 50 år med over 1.000 anlæg i ind- og udland

    26.10.2026

  • Fyldestation for kølemidler ISO-certificeret

    26.10.2026

  • Projektspecifikke EPD’er for stålkonstruktioner styrker klimadokumentationen

    26.10.2026

  • Oplev fremtidens fødevareteknologi på FoodTech 2026

    22.10.2026

  • Millioner til forskning på tværs af faggrænser

    22.10.2026

  • Vismændene ser en økonomi i to tempi – husk SMV’erne

    22.10.2026

  • Den grønne omstilling af procesindustrien er kompleks – fjernvarme kan spille en afgørende rolle

    22.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}