• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Navnenyt11. 09. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Fra hestestald til international spiller – BSB Industry A/S fejrer 25-års jubilæum

Navnenyt11. 09. 2025 By Helle Friemann Nielsen

I år kan BSB Industry A/S fejre 25 år som leverandør til nogle af verdens mest krævende industrier.
Det hele begyndte i år 2000, da brødrene Benny og Bjarne Elneff – nyuddannede klejnsmede – sammen med en partner etablerede BSB Maskinfabrik. Under meget simple forhold i en tidligere hestestald ved Binderup Strand udførte de mindre montage- og smedeopgaver og producerede dele til vindmølleindustrien. Siden da er det gået stærkt.


-De første opgaver lavede vi for lokale kunder og LM Glasfiber. Vi fik opgaver med hjem fra fabrikken, som vi producerede om aftenen og leverede tilbage næste dag. Det var hårdt arbejde – men også begyndelsen på noget stort, fortæller Benny og Bjarne, medstiftere og bestyrelsesmedlemmer.
Allerede i 2003 byggede brødrene deres første fabrik i Lunderskov, og herefter tog væksten fart. I 2005 fik virksomheden sit første gennembrud som underleverandør til vindmølleindustrien – efter et års ihærdigt opsøgende arbejde. Med ønsket om at konkurrere på både kvalitet og pris begyndte BSB i 2007 at samarbejde med polske medarbejdere, og to år senere blev det polske eventyr for alvor en realitet med opstart af egen produktion i lejede lokaler.
Siden 2011 har BSB haft egen fabrik i Polen, og i dag er produktionsfaciliteterne i både Danmark og Polen udvidet ad flere omgange for at imødekomme stigende efterspørgsel fra både vind-, offshore-, fødevare- og procesindustrien. I 2013 ændrede virksomheden navn til BSB Industry som udtryk for dens voksende internationale ambitioner.

Kunderne vælger os for det, vi kan
Med en stærk base i Europa og stigende global efterspørgsel er BSB Industry i dag en professionel samarbejdspartner, der tilbyder alt fra indkøb, laserskæring, svejsning, CNC-bearbejdning og overfladebehandling til montage, ingeniørservice og logistikløsninger.


-Vores kunder vælger os, fordi vi leverer på kvalitet, ansvar og faglighed – og fordi vi tager ejerskab. Vi er mere end en leverandør; vi er en partner, der er med hele vejen fra idé til levering, siger CEO Morten Krusborg.
BSB har de senere år udvidet sin kundebase betydeligt med fokus på branchespredning og langsigtet udvikling.
-Vores historiske styrke ligger i vindindustrien, men vi har med vilje udvidet til flere brancher. Det skal give os en sund forretning og gøre os mindre sårbare over for udsving i en enkelt sektor, tilføjer Morten Krusborg.

Bygger videre på solide strukturer
Med ansættelsen af CFO Claus Iwersen i 2012 blev der tilføjet strategisk og økonomisk styrke til ledelsen. Samtidig har virksomheden investeret massivt i både teknologi og organisation for at understøtte vækst.
I dag har BSB Industry opbygget en moderne, fleksibel og bæredygtigt orienteret produktion – senest med et nyt Supply Center i Hammelev og en amerikansk afdeling, der skal bringe virksomheden tættere på det nordamerikanske marked.
-Vi udvider med omtanke og med respekt for vores rødder. Vi er en international virksomhed – men vi er stadig dybt forankret i Danmark og stolte af det, vi har bygget op sammen med vores medarbejdere, afslutter Morten Krusborg.

BSB Industry fejrede jubilæet med en reception for medarbejdere, kunder, samarbejdspartnere og naboer fredag den 5. september.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Teknisk Nyts årsnummer gør status over 2025

BranchenytTop18. 12. 2025

Årets sidste måned er traditionernes tid. Dette gælder ligeledes årets sidste udgave af Teknisk Nyt, der også i år byder indenfor til den traditionelle status over år 2025 i selskab med 12 virksomheder. Året har i høj grad været præget af omvæltninger, krige, konflikter, toldsatser og generel

Seks fordele – og en ulempe – ved humanoide robotter

AktueltAutomatiseringRobotter18. 12. 2025

Humanoide robotter kan skabe helt nye muligheder for fleksibel automatisering, når de skal løse opgaver side om side med mennesker i en produktion. Men hvad kan de egentlig, som klassiske robotter ikke kan matche? Her får du et overblik over de vigtigste fordele og én ulempe direkte fra en af

Lukkede industrisystemer koster dyrt

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 12. 2025

Lukkede industrisystemer koster hvert år mellemstore industrivirksomheder dyrt. Men der er håb forude. Det viser en ny rapport fra Schneider Electric. Ny åben, softwaredefineret automation, hvor software adskilles fra hardware, er vejen frem til at hente tabt fortjeneste hjem igen og sikre

AI presser virksomhedernes infrastruktur uden moderne datalagring

Automatisering18. 12. 2025

Fire ud af fem af virksomheder lagrer stadig data efter forældede principper, der ikke kan følge med AI’s eksplosive krav til hastighed og skalerbarhed. Derfor lancerer Lenovo nu en ny generation af moderne storage- og virtualiseringsløsninger, som skal give organisationer det datagrundlag,

ISH China 2026 – dansk knowhow i stramt kinesisk spotlight

Messer og møder18. 12. 2025

Når ISH China & CIHE 2026 afholdes i Beijing fra 31. marts til 2. april 2026, er det ikke blot endnu en sektormesse; for danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i

Nye standarder for termisk inspektion

Maskiner og anlæg18. 12. 2025

Flir i65 fra Elma Instruments A/S er fremtidens termiske kamera, der sætter nye standarder for termisk inspektion. Kameraet har en termisk detektor på 480x640 pixel og er opbygget med en intuitiv app-baseret brugerflade, skarp billedkvalitet, indbygget mobilkommunikation (LTE) og

Fugl eller drone – dansk drone med edge AI tager kampen op

AutomatiseringInnovationNavnenytTop15. 12. 2025

Move Innovation udvikler en drone, der bruger edge AI til selvstændige hurtige beslutninger, så den kan forfølge andre droner og ikke kan jammes. Udviklingen af dronen sker i samarbejde med Alexandra Instituttet og er støttet af AI Denmark. Med edge AI-drone-platformen er Move Innovation klar til at

Ny stærk AI-duo

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter15. 12. 2025

IFS har indgået endnu et strategisk AI-partnerskab, denne gang med Boston Dynamics der er verdens førende producent af mobile robotter. De to selskaber vil kombinere IFS styrker inden for AI- med Boston Dynamics selvkørende robotter og skabe et banebrydende inspektionssystem til Field Service

AI vil redefinere luftfarten inden 2035

AktueltAutomatiseringBranchenyt15. 12. 2025

Future-Ready Skies 2025, der er en ny undersøgelse fra Tata Consultancy Services (TCS), viser, at én ud af tre ledere i luftfartsindustrien vurderer, at AI til realtidsbeslutninger vil være den største drivkraft for forandring i flyproduktionen inden 2035. Undersøgelsen fra TCS, en af verdens

Branchen samledes i nyt drone-forum

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt15. 12. 2025

Mere end 100 deltagere fra hele droneøkosystemet var samlet på SDU, da Odense Robotics og DI Transport afholdt det første møde i DroneHorisont - et nyt forum, der skal skabe et fælles samlingspunkt for branchen. Deltagerne repræsenterede alt fra industri, operatører og myndigheder. Droneområdet

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Teknisk Nyts årsnummer gør status over 2025

    18.12.2025

  • Seks fordele – og en ulempe – ved humanoide robotter

    18.12.2025

  • Lukkede industrisystemer koster dyrt

    18.12.2025

  • AI presser virksomhedernes infrastruktur uden moderne datalagring

    18.12.2025

  • ISH China 2026 – dansk knowhow i stramt kinesisk spotlight

    18.12.2025

  • Nye standarder for termisk inspektion

    18.12.2025

  • Fugl eller drone – dansk drone med edge AI tager kampen op

    15.12.2025

  • Ny stærk AI-duo

    15.12.2025

  • AI vil redefinere luftfarten inden 2035

    15.12.2025

  • Branchen samledes i nyt drone-forum

    15.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik