• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt11. 09. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Fra hestestald til international spiller – BSB Industry A/S fejrer 25-års jubilæum

Navnenyt11. 09. 2025 By Helle Friemann Nielsen

I år kan BSB Industry A/S fejre 25 år som leverandør til nogle af verdens mest krævende industrier.
Det hele begyndte i år 2000, da brødrene Benny og Bjarne Elneff – nyuddannede klejnsmede – sammen med en partner etablerede BSB Maskinfabrik. Under meget simple forhold i en tidligere hestestald ved Binderup Strand udførte de mindre montage- og smedeopgaver og producerede dele til vindmølleindustrien. Siden da er det gået stærkt.


-De første opgaver lavede vi for lokale kunder og LM Glasfiber. Vi fik opgaver med hjem fra fabrikken, som vi producerede om aftenen og leverede tilbage næste dag. Det var hårdt arbejde – men også begyndelsen på noget stort, fortæller Benny og Bjarne, medstiftere og bestyrelsesmedlemmer.
Allerede i 2003 byggede brødrene deres første fabrik i Lunderskov, og herefter tog væksten fart. I 2005 fik virksomheden sit første gennembrud som underleverandør til vindmølleindustrien – efter et års ihærdigt opsøgende arbejde. Med ønsket om at konkurrere på både kvalitet og pris begyndte BSB i 2007 at samarbejde med polske medarbejdere, og to år senere blev det polske eventyr for alvor en realitet med opstart af egen produktion i lejede lokaler.
Siden 2011 har BSB haft egen fabrik i Polen, og i dag er produktionsfaciliteterne i både Danmark og Polen udvidet ad flere omgange for at imødekomme stigende efterspørgsel fra både vind-, offshore-, fødevare- og procesindustrien. I 2013 ændrede virksomheden navn til BSB Industry som udtryk for dens voksende internationale ambitioner.

Kunderne vælger os for det, vi kan
Med en stærk base i Europa og stigende global efterspørgsel er BSB Industry i dag en professionel samarbejdspartner, der tilbyder alt fra indkøb, laserskæring, svejsning, CNC-bearbejdning og overfladebehandling til montage, ingeniørservice og logistikløsninger.


-Vores kunder vælger os, fordi vi leverer på kvalitet, ansvar og faglighed – og fordi vi tager ejerskab. Vi er mere end en leverandør; vi er en partner, der er med hele vejen fra idé til levering, siger CEO Morten Krusborg.
BSB har de senere år udvidet sin kundebase betydeligt med fokus på branchespredning og langsigtet udvikling.
-Vores historiske styrke ligger i vindindustrien, men vi har med vilje udvidet til flere brancher. Det skal give os en sund forretning og gøre os mindre sårbare over for udsving i en enkelt sektor, tilføjer Morten Krusborg.

Bygger videre på solide strukturer
Med ansættelsen af CFO Claus Iwersen i 2012 blev der tilføjet strategisk og økonomisk styrke til ledelsen. Samtidig har virksomheden investeret massivt i både teknologi og organisation for at understøtte vækst.
I dag har BSB Industry opbygget en moderne, fleksibel og bæredygtigt orienteret produktion – senest med et nyt Supply Center i Hammelev og en amerikansk afdeling, der skal bringe virksomheden tættere på det nordamerikanske marked.
-Vi udvider med omtanke og med respekt for vores rødder. Vi er en international virksomhed – men vi er stadig dybt forankret i Danmark og stolte af det, vi har bygget op sammen med vores medarbejdere, afslutter Morten Krusborg.

BSB Industry fejrede jubilæet med en reception for medarbejdere, kunder, samarbejdspartnere og naboer fredag den 5. september.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

AutomatiseringRobotterTop19. 03. 2026

Universal Robots A/S præsenterede tidligere i denne uge UR AI Trainer på NVIDIA GTC 2026 i Silicon Valley. AI Trainer er udviklet i samarbejde med Scale AI og er en klar markering af, at robotter bevæger sig fra forprogrammerede applikationer til fuldt ud AI drevne opgaver. Disse systemer er drevet

Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

AktueltAutomatiseringRobotter19. 03. 2026

Sammen med Alexandra Instituttet og Arktisk Kommando har droneforskere fra Syddansk Universitet testet droner til redningsaktioner i Grønland og indsamlet data til AI-modeller, der kan hjælpe med at lokalisere nødstedte. Enhver, der har set DR-dokumentarserien ”De arktiske reddere”, ved, at

Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

AktueltAutomatiseringBranchenyt19. 03. 2026

En ny undersøgelse foretaget blandt Dansk Metals tillidsrepræsentanter viser, at kunstig intelligens gør produktionen mere effektiv. Samtidig er der mange, der ikke bruger kunstig intelligens på arbejdspladsen, og det vidner om et stort potentiale for Produktionsdanmark, mener Dansk Metals

Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

Energi og miljøMaskiner og anlægVand og spildevand19. 03. 2026

Med et vellykket demonstrationsprojekt har Arkil A/S bevist, at det kan lade sig gøre at fjerne PFAS-forurening fra jord. Adm. dir. efterlyser nu projekter i større skala. Der blev nået en milepæl i den blå container, da Arkil sidste år udførte det ene af to demonstrationsprojekter for Danske

Busch Vacuum Solutions introducerer intelligent klovakuumpumpe

Maskiner og anlæg19. 03. 2026

Busch Vacuum Solutions – et medlem af den globale Busch Group – præsenterer den nye Mink MV 0360 A Ecotorque; en intelligent og energieffektiv tilføjelse til den anerkendte Mink-familie af klovakuumpumper. Med integreret Ecotorque-teknologi og en IE5-synkron motor med permanent magnet sætter Mink MV

DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet

Branchenyt19. 03. 2026

Antallet af unge, der søger ind på de tekniske og naturvidenskabelige bacheloruddannelser via kvote 2, er gået frem med 10 procent og 8 procent sammenlignet med sidste år. Det viser tal fra Uddannelses- og forskningsministeriet. Fremgangen vækker begejstring i Dansk Industri, hvis medlemmer

Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

Energi og miljøInnovationNavnenytTop16. 03. 2026

Millioner af gummihandsker ender på forbrændingen eller lossepladsen, men nu har forskere på Aarhus Universitet udviklet en teknologi, der kan omdanne de brugte handsker til at fange CO2. Det er et muligt alternativ til olieafhængige løsninger, lyder vurderingen fra postdoc Simon Kildahl, som står i

Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter16. 03. 2026

STARK investerer i avanceret lagerteknologi til deres nye nationale distributionscenter og underskriver aftale med Element Logic, der skal levere virksomhedens fuldautomatiske AutoStore-robotlager. Målet er en endnu hurtigere og mere friktionsfri leveringsoplevelse til landets

Stor søgning til ingeniørstudierne

AktueltBranchenyt16. 03. 2026

De unges interesse for ingeniørstudierne stiger igen. Laura Klitgaard, der er formand i Ingeniørforeningen IDA, glæder sig over de unges store interesse for ingeniøruddannelserne, men hun ærgrer sig samtidig over, at der er udsigt til, at færre bliver optaget. Stadig flere unge vælger at søge

Stort potentiale i Femern-regionen

Branchenyt16. 03. 2026

Erfaringerne fra det dansk-tyske projekt Fehmarn Belt Innovation peger på et stort potentiale i en stærkere økonomisk integration i Femern-regionen. Men potentialet kræver politisk prioritering i både Danmark og Tyskland. Mere end 500 personer fra virksomheder, organisationer og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

    19.03.2026

  • Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

    19.03.2026

  • Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

    19.03.2026

  • Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

    19.03.2026

  • Busch Vacuum Solutions introducerer intelligent klovakuumpumpe

    19.03.2026

  • DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet

    19.03.2026

  • Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

    16.03.2026

  • Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

    16.03.2026

  • Stor søgning til ingeniørstudierne

    16.03.2026

  • Stort potentiale i Femern-regionen

    16.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik