• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlæg31. 01. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Forskningsprojekt vækker fortidens farver til live

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlæg31. 01. 2024 | Helle Friemann Nielsen

TORCH-projektet, som har modtaget ca. 10,7 mio. kr. i støtte fra EU-programmet Interreg Deutschland-Danmark, blander fortidens farver med nutidens teknologi for at bevare og kaste nyt lys over vores nationalskatte.

Lektor Jacek Fiutowski med ét af de mikroskoper, der bruges i projektet. Mogens Petersen, SDU.

-Den mørke middelalder var måske slet ikke så mørk, men derimod en eksplosion af farver, siger lektor Jacek Fiutowski fra SDU Nanophotonics, som står i spidsen for forskningsprojektet TORCH.
-Ved hjælp af avancerede teknologier som spektroskopi og digital billedbehandling kan vi afsløre skjulte detaljer i historiske genstande, hvilket giver os et dybere indblik i deres oprindelse og tilstand, forklarer forskeren.
TORCH står for Technological enlightenment to preserve and explore regional Cultural Heritage. Kort fortalt, introducerer forskere fra SDU og Kiel Universitet en række konservatorer og museumsfolk for nye teknologier, der kan hjælpe disse i deres arbejde.
Ligesom konservatorerne har metoder og kontakter internationalt, som kan give de øvrige samarbejdspartnere nye indfaldsvinkler til de områder, de arbejder med.

Genskabelse af historiske farver
Én af dem, der nyder godt af introduktionen til den nye teknologi, er Lise Ræder Knudsen, direktør for Konserveringscenter Vejle.
-Vi har masser af projekter i støbeskeen. Vi har danefæ, der skal scannes, og vores tyske kollegaer har både skibe og reb fra vikingetiden, der skal analyseres, fortæller direktøren begejstret.
-Projektet giver os også en unik chance for at forstå, hvordan Ribe så ud i farver for flere århundreder siden. I slutningen af 1800-tallet blev flere gamle bindingsværkshuse i Ribe revet ned. Husenes udseende kendes fra sort/hvide fotografier, og på Museum Vest er bevaret dele af bindingsværket, både stolper, dørhamre og andre flot udskårne detaljer fra 15-1600-tallet. På bygningsdelene sidder også malingsrester, fortsætter hun..
-Vi bruger bl.a. en metode med en kanyle, der kan nå ind i hjørner og kroge, hvor malingen traditionelt er svær at få af. Der kan vi tage prøver med en kanyle. Det minder jo lidt om en boreprøve i mikrostørrelse. Den prøve tager vi med til Jacek Fiutowski på campus i Sønderborg eller til forskerne på universitet i Kiel, hvor de har noget fantastisk udstyr, hvor de kan måle stråling, der udmønter sig i nogle kurver og afslører hvilke farvestoffer og pigmenter, der er tale om, forklarer Lise Ræder Knudsen.
Det er tanken, at TORCH ud fra træværket fra bindingsværkshusene skal klarlægge de gamle huses farvehistorie og forandringerne igennem tiden. At sætte farver på fortiden.
-For nylig har vi kigget på et hus på en adresse, der hedder Mellemdammen 18. Det er en gammel købmandsgård, der stadig står på hovedgaden. Her har den gængse antagelse været, at husene var i brune, sorte og gullige farver i Ribe, men det viste sig, at Mellemdammen 18 havde været malet med en rig farvepalet i røde, blå og grønne farver. Ligesom vindrueklaserne var blå-lilla og der var guld omkring ornamenterne. Det var så farverigt og så flot, fortsætter hun.
Det er håbet, at konservatorerne og museumsfolkene med adgang til den nye teknologi ikke blot kan se, hvordan Ribes bindingsværkshuse så ud, da de blev revet ned, men også hvordan de har set ud på forskellige tidspunkter i historien. Med den viden, kan der laves en digital rekonstruktion af det sort/hvide billede.
-Det kan vi bruge til at lave augmented reality til din mobil, så du som turist i Ribe måske kan se den gade, hvor den skulle have været. På den måde får vi ikke blot ny historisk viden, men også gjort den levende og tilgængelig for alle.

På tværs af den dansk-tyske grænse
TORCH har som sit hovedfokus at etablere et grænseoverskridende samarbejde mellem Danmark og Tyskland ved at skabe et netværk, der forbinder kultursektoren med forskningsmiljøer. Samarbejdet vil integrere forskellige fagområder som ingeniørvidenskab, materialeforskning, kemi, informatik samt design og kreativitet for at genskabe historien, der ellers ikke ville have været mulig.
-Projektet styrker på den måde den dansk-tyske programregion på flere måder samtidigt og fremmer tilgængeligheden til kulturarven for et bredt publikum ved at drage nytte af de nyeste digitale udviklinger, fortæller professor Horst-Günter Rubahn, projektkoordinator og leder af Mads Clausen Instituttet.

Med partnere som NanoSYD, Konserveringscenter Vejle, CAU Kiel, Newtec Engineering A/S og Museum für Archäologie Schloss Gottorf, er det målet at forvandle historisk viden til en levende, interaktiv oplevelse og gennem forskning at forbinde fortid og nutid.

Jernalderhærens våben?
TORCH vil ikke blot male Ribe flot og farverig, men også dykke ned i Fæstedskattens fundområde, hvor arkæologer også har udgravet en masse bevidst ødelagte våben, der tilsyneladende er ofret efter drabelige slag i jernalderen. Men hvad kan vi lære om våbnene ved at analysere de metaller, de er fremstillet af?
-Vi har mulighed for at lave metalanalyser af våbnene med de mange tekniske muligheder, som findes SDU og Kiel Universitet. For eksempel synes der i overfladen af nogle af våbnene at være indlægninger af andre metaller – er det måske mærker som viser, hvem der har fremstillet dem eller kan det måske være ornamentik? Og er det noget vi kan se på våben fundet andre steder? Det er meget interessant, og kan lede til nye indsigter siger Lise Ræder Knudsen, direktør for Konserveringscenter Vejle.

En neolitisk hemmelighed
Det er sjældent at man ser noget til knoglerne fra stenaldermennesket i Danmark, men Ringkøbing-Skjern Museum har fundet ikke bare et, men seks individer gravet ned i gulvet på gravkammeret i en stendysse. Man regner med, at individerne stammer fra de første neolitiske gravlæggelser i kammeret på stendyssen og TORCH kan her hjælpe med en detaljeret 3D gengivelse af graven efterhånden som man udgraver den, så man rent formidlings- og forskningsmæssigt står stærkt. Yderligere bidrager TORCH til udtagning og analyserne af DNA-materiale, som forhåbentligt vil bringe os helt tæt på de seks mennesker der levede for ca. femtusind år siden.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

NexGeM – nyt afsnit på Hannover Messe 2027

AutomatiseringMaskiner og anlægMesser og møderTop26. 10. 2026

Danske systemudviklere og udviklingsvirksomheder/underleverandører vil kunne få stærke kort på hånden under den kommende industrimesse i Hannover, hvor industriel AI, digitalisering, smarte automationsløsninger og datastyrede processer tegner sig for en fundamental ændring i industri og

Startup giver fremtidens robotter en digital hjerne

AktueltNavnenytRobotter26. 10. 2026

Startup-virksomheden Synteza har knækket koden til at skabe computerskabte træningsdata på rekordtid. Det skal gøre det markant hurtigere og billigere for robotter og selvkørende enheder at forstå den virkelige verden. Nu rykker virksomheden ind i robotinkubatoren hos Teknologisk Institut bevilliget

AI/robot-partnerskab håndterer returvarer

AktueltNavnenytRobotter26. 10. 2026

Teradyne Robotics og Sereact går sammen om at skalere fysiske AI-løsninger til retail og logistik. Partnerskabet kombinerer Sereacts platform for fysisk AI med kollaborative industrirobotter fra Universal Robots (UR) og bringer intelligent, fleksibel automatisering til opgaver, der hidtil har været

DAN Palletiser fejrer 50 år med over 1.000 anlæg i ind- og udland

AutomatiseringNavnenyt26. 10. 2026

DAN Palletiser fejrer 50-års jubilæum med langt over 1.000 leverede anlæg internationalt. COO Michael Christensen ser lyst på fremtiden efter at virksomheden for ni år siden blev en del af automationshuset, BILA. -Da alle robotterne kom, var vi lidt bekymrede for, om vores eventyr var slut. Men

Fyldestation for kølemidler ISO-certificeret

Energi og miljøNavnenyt26. 10. 2026

Ahlsell Danmark udvider sine ISO-certificeringer fra logistikcenteret i Billund til sin fyldestation i Skejby, hvor der fyldes kølemidler til distribution i hele Norden. Dermed får også virksomheder i kølebranchen dokumentation for Ahlsells systematiske arbejde med kvalitet, miljø og

Projektspecifikke EPD’er for stålkonstruktioner styrker klimadokumentationen

Energi og miljø26. 10. 2026

Give Steel A/S introducerer projektspecifikke EPD’er, hvor klimaaftrykket beregnes ud fra de faktiske forhold i det enkelte projekt. Det giver bygherrer, rådgivere og entreprenører mere præcise klimadata end gennemsnitsbaserede produkt-EPD’er. Projektspecifikke EPD’er (Environmental Product

Oplev fremtidens fødevareteknologi på FoodTech 2026

Messer og møderTop22. 10. 2026

Nu er ventetiden endelig forbi - for i denne uge afholdes FoodTech 2026 - Nordens førende destination for fremtidens fødevareteknologi. Her samles fødevareindustrien til tre dage med produktnyheder, viden og netværk. Udover de 265+ udstillere, der står klar til at præsentere den nyeste teknologi,

Millioner til forskning på tværs af faggrænser

AktueltAutomatiseringNavnenytOffshore og marine22. 10. 2026

Fra grønnere skibsfart til klogere cyberforsvar. 12 forskningsprojekter har fået støtte af Villum Fonden til at kombinere avanceret datavidenskab med andre fagområder i jagten på ny viden. AI har givet forskerne nye muligheder for at forstå verden. Men mange af samfundets store udfordringer

Vismændene ser en økonomi i to tempi – husk SMV’erne

AktueltBranchenyt22. 10. 2026

Der er højt tempo i dansk økonomi, men fremgangen kommer især fra de store eksportorienterede virksomheder ikke mindst i medicinalindustrien. Samtidig føres der en usædvanligt lempelig finanspolitik, som kritiseres af Vismændene i den seneste rapport. Den lempelige finanspolitik suger arbejdskraften

Den grønne omstilling af procesindustrien er kompleks – fjernvarme kan spille en afgørende rolle

BranchenytEnergi og miljø22. 10. 2026

EUDP-projektet, RAPIDH (Renewable and Affordable Process-Integrated District Heating), har leveret ny viden om, hvordan samspillet mellem fjernvarme og procesindustri kan bidrage til at reducere CO2-udledninger med 15 procent og samtidig styrke industriens konkurrenceevne. Projektet har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • NexGeM – nyt afsnit på Hannover Messe 2027

    26.10.2026

  • Startup giver fremtidens robotter en digital hjerne

    26.10.2026

  • AI/robot-partnerskab håndterer returvarer

    26.10.2026

  • DAN Palletiser fejrer 50 år med over 1.000 anlæg i ind- og udland

    26.10.2026

  • Fyldestation for kølemidler ISO-certificeret

    26.10.2026

  • Projektspecifikke EPD’er for stålkonstruktioner styrker klimadokumentationen

    26.10.2026

  • Oplev fremtidens fødevareteknologi på FoodTech 2026

    22.10.2026

  • Millioner til forskning på tværs af faggrænser

    22.10.2026

  • Vismændene ser en økonomi i to tempi – husk SMV’erne

    22.10.2026

  • Den grønne omstilling af procesindustrien er kompleks – fjernvarme kan spille en afgørende rolle

    22.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}