• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltVand og spildevand13. 10. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Forskere kan fjerne pesticider fra drikkevand

AktueltVand og spildevand13. 10. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Ingen ønsker at drikke vand med pesticid- eller kemikalierester. Alligevel viser rekordmange af de danske vandboringer nu spor af de uønskede forureninger i grundvandet. SDU-forskere har fundet en videnskabelig løsning, der kan neutralisere og fjerne giftresterne.

Foto: freepik.com.

Lad os starte med at slå fast: Intet drikkevand er helt rent, og det giver ingen mening at stræbe efter helt rent drikkevand. Det vand, vi i Danmark tapper fra hanen, og i andre lande købes i supermarkedet, har altid indeholdt og vil altid indeholde et mylder af metaller, kemiske stoffer og ofte også organismer i en eller anden form.
Det vigtige er, at det er i en form og et omfang, som er uskadeligt for os. Den store udfordring er altså ikke at holde drikkevandet fuldstændigt rent, men at holde det ufarligt og uskadeligt.
Det siger sig selv, at døde rotter, rådne blade, industriaffald og giftstoffer ikke hører hjemme i drikkevandet. De færreste ønsker heller ikke rester pesticidrester, hormonrester eller rester fra andre kemiske stoffer, men de kan ofte påvises i vandet, og så går diskussionen, om det er farlige eller ubetydeligt små koncentrationer.

Klor kan ikke klare det hele
-Vi bliver bedre og bedre til at finde mindre og mindre koncentrationer af kemiske stoffer i vand. Der er faktisk en del rester fra fx medicin, pesticider, kosmetik og sæbe. Koncentrationerne er meget små, så det kaldes mikroforurening. De udgør måske ikke nogen direkte, umiddelbar trussel, men vi kan ikke vide hvad langtidseffekten af at være eksponeret for dem, er. Derfor interesserer det mig at udvikle metoder til at fjerne mikroforurening fra drikkevand. Sådan siger James Mc Pherson, der er kemiker på SDU og sammen med bl.a. professor Christine McKenzie, også SDU, har udviklet en ny metode til at rense vand for mikroforurening, som beskrives i det videnskabelige tidsskrift Journal of the American Chemical Society.
Traditionelt renses meget drikkevand med klor. Klor-desinficeringen har til formål at dræbe alle mikroorganismer i vandet, så det ikke længere kan overføre sygdomme. Og det fungerer ekstremt effektivt.
-Men klor er ikke designet til at løse mikroforureningsproblemet, forklarer McPherson.
Ideen bag forskernes nye teknik er lige så simpel som den er kompleks: Langt størstedelen af mikroforurening er kulstofbaseret. Så i princippet gælder det ”bare” om at slå alle kulstofmolekyler i vandet ud.
-Desværre er det ofte sådan, at det kræver flere ressourcer og skaber mere forurening at slå kulstofmolekylerne i vand i stykker, så man ender altså med et dårligere resultat end før man begyndte – i hvert fald rent ressourcemæssigt, forklarer han.

Fra gift til uskadeligt køkkensalt
Ikke desto mindre er det en vej, som både McPherson og mange andre forskere forfølger. For hvis/når det engang lykkes at finde en effektiv kulstofdræber, ligger vejen åben for en simpel og billig vandrensning. Forskerholdets nye metode er på forsiden af det videnskabelige tidsskrift, hvori den er offentliggjort, og den beskrives ”elegant” – måske lige netop denne metode kan komme til at danne grundlag for nye vandrensningsteknikker en dag.
-Vi starter ligesom traditionel vandrensning med klor. Vi lader kloren dræbe mikroorganismerne, men så går vi et skridt videre og lader kloren – som jo allerede findes i vandet – være motor for de kemiske processer, der med hjælp fra jern skal angribe kulstofmolekylerne, forklarer McPherson om forskernes nye metode, som altså på denne måde adskiller sig fra andre.
I takt med at kulstofmolekylerne omdannes til CO2 – som nok er en udskældt gasart, når vi taler om global opvarmning, men som på dette niveau må betegnes som en ufarlig gasart. Ydermere omdannes kloren til salt – præcis samme slags salt, som vi bruger til madlavning. Der er altså ingen giftige eller farlige biprodukter, og det involverer ingen kostbare ingredienser. Efter behandling kan vandet betegnes som danskvand (fordi CO2 skaber bobler i vandet).

Sneglegift forsvandt hurtigere
McPherson et al har testet teknikken på en sneglegift, der indeholder stoffet metaldehyd. Det er forbudt i Danmark og en række andre lande, fordi det er meget længe om at forsvinde fra naturen: Halveringstiden er 17 år.
-Det tog os cirka en uge at nedbryde tre fjerdedele, fortæller McPherson. Det er betragteligt meget hurtigere, men det er ikke det samme som, at forskerholdets teknik bliver at finde i rensningsanlæg og vandværker lige med det samme.

Lang vej til rensningsanlægget
-For det første er det molekyle, som vi har lavet til at angribe kulstofmolekylerne, ikke let at lave. For det andet er det ikke let at genbruge. Og for det tredje er det ikke sådan lige at opskalere et laboratorieresultat til anvendelse i rensningsanlæg. Det er jo enorme mængder vand, der skal arbejdes med, siger James McPherson.
Han forestiller sig, at de kulstofødelæggende molekyler kan sidde på et fast anlæg, som vandet løber hen over eller måske i et filter, som vandet løber igennem.
Hvorom alting er; hvis det en dag lykkes, vil vi altså kunne fjerne rester af pesticider, hormoner, medicin og andre kemikalier fra drikkevandet og stå tilbage med kokkesalt og CO2 som eneste biprodukter.

Skrevet i: Aktuelt, Vand og spildevand

Seneste nyt fra redaktionen

Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

BranchenytTop09. 03. 2026

Indien er et interessant marked set med danske eksportbriller, og en stor del af respondenterne i det nyeste Eksportbarometer fra Danish Export og Jyske Bank ser muligheder for øget eksport og sourcing på det indiske marked efter at EU og Indien har indgået en frihandelsaftale. EU og Indien

Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring

AktueltBranchenyt09. 03. 2026

Europa skaber forskning i verdensklasse, men alt for mange lovende teknologier når aldrig ud på markedet. En ny rapport fra DTU giver konkrete bud på, hvordan europæiske institutioner kan styrke deres indsats for skalering af nye teknologier. Rapporten, From Strategy to Action: Closing the

Glemt erhvervskvinde bringes tilbage 3D-teknologi

AktueltInnovationNavnenyt09. 03. 2026

Ved hjælp af avanceret 3D-print har Alexandra Instituttet skabt en buste af erhvervskvinden Karoline Poulsen fra Holstebro – 60 år efter hendes død. Busten viser, hvor langt teknologien er kommet, og lægger kimen til bedre repræsentation af kvinder i det offentlige rum. De danske pladser og

Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

AutomatiseringMaskiner og anlæg09. 03. 2026

Med lanceringen af LogiRobot går Logitrans A/S bevidst imod branchens udbredte ideal om 100 procent automation og introducerer i stedet en 80/20-tilgang til palletransport, hvor hovedparten af værdien automatiseres – uden krav om wi-fi, ERP-integration eller længerevarende IT-projekter. Hos den

Ny EU-plan skal sikre en stærkere europæisk industri og et mere sikkert Europa

Branchenyt09. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Europa-Kommissionen deres nye plan for Europas industri – den såkaldte Industrial Accelerator Act. Her er fokus på mere europæisk produktion og en målsætning om, at EU’s fremstillingsindustri skal fylde 20 procent af EU’s BNP i 2035. Det er nødvendigt at styrke Europas

Erhvervspuljen er åben: Lemvigh-Müller gør virksomheder klar med gratis energiscreening

Energi og miljøNavnenyt09. 03. 2026

Virksomheder kan nu søge tilskud til energiforbedringer via Energistyrelsens Erhvervspulje. Lemvigh-Müller tilbyder en gratis energiscreening, der giver overblik og dokumentation til ansøgningen – og gør det lettere at komme fra idé til beslutning. Fra 2. marts 2026 kan danske virksomheder søge

Dansk satellitbygger skal levere central satellitplatform til Østrig

InnovationNavnenytTop05. 03. 2026

Manipulation med satellitbaserede navigationssignaler gennem jamming og spoofing udgør over alt i verden en stigende usynlig, men alvorlig sikkerhedstrussel - både civilt og militært. Derfor har den danske satellitproducent Space Inventor A/S indgået et tæt samarbejde med GATE Space om udviklingen

ATV: Teknologi skal være et valgtema

AktueltBranchenyt05. 03. 2026

Sikkerhed og suverænitet er de vigtigste teknologipolitiske dagsordener for en ny regering. Det peger Akademiet for de Tekniske Videnskaber på i en rundspørge. Midt i et globalt magtspil om AI, energi og kritiske teknologier må teknologipolitik ikke blive valgkampens blinde

Kontrol er afgørende

AktueltAutomatiseringEnergi og miljøNavnenyt05. 03. 2026

Som leverandør til vindmølleindustrien skal HydraSpecma A/S have minutiøst styr på eventuelle produktændringer. Med det nye værktøj ECM Go har virksomheden automatiseret store dele af ændringshåndteringen, og det skaber transparens, kontrol og ro i hele organisationen. -Kontrol er afgørende for

Regionale strømnedbrud giver ekstra travlhed hos PM Energi A/S

BranchenytEnergi og miljøNavnenyt05. 03. 2026

Forsyningssikkerhed har i årets første måneder fået stor opmærksomhed fra dansk industri. De omfattende strømnedbrud, som i januar ramte forskellige dele af Danmark – herunder Bornholm – har især fået produktionsvirksomhederne til at reagere. Tendensen lægger sig i forlængelse af det i forvejen

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

    09.03.2026

  • Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring

    09.03.2026

  • Glemt erhvervskvinde bringes tilbage 3D-teknologi

    09.03.2026

  • Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

    09.03.2026

  • Ny EU-plan skal sikre en stærkere europæisk industri og et mere sikkert Europa

    09.03.2026

  • Erhvervspuljen er åben: Lemvigh-Müller gør virksomheder klar med gratis energiscreening

    09.03.2026

  • Dansk satellitbygger skal levere central satellitplatform til Østrig

    05.03.2026

  • ATV: Teknologi skal være et valgtema

    05.03.2026

  • Kontrol er afgørende

    05.03.2026

  • Regionale strømnedbrud giver ekstra travlhed hos PM Energi A/S

    05.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik