• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltMesser og møderVand og spildevand05. 10. 2022 | Helle Friemann Nielsen

FoodTech dykker ned i innovative vandløsninger

AktueltMesser og møderVand og spildevand05. 10. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Med IFC Water Congress sætter Nordens største fagmesse for fødevareteknologi FoodTech fokus på vandforbrug og vandhåndtering. Konferencen byder på en række indlægsholdere, der alle på forskellig vis beskæftiger sig med innovative vandløsninger. Messen finder sted i MCH Messecenter Herning 1.-3. november, og IFC Water Congress udspiller sig de to sidste dage.

FoodTech 2022 danner rammen om den internationale konference IFC Water Congress. Foto: MCH/Lars Møller.

Missionen er klar, når FoodTech i starten af november åbner op for IFC Water Congress: Konferencen skal være Nordeuropas foretrukne mødested for udveksling af anvendelsesorienteret viden om bæredygtigt vandforbrug og vandhåndtering. Og til formålet har messen i samarbejde med fagtidsskriftet Mælkeritidende sammensat et både alsidigt og omfattende program af indlægsholdere.
-De besøgende får et unikt indblik i, hvad der rører sig lige nu inden for vand i fødevare- og drikkevarebranchen. IFC Water Congress dykker ned i essensen og giver via gode cases svar på, hvad andre inden for branchen gør i forhold til at optimere deres vandbrug, genanvende vand og udvikle nye teknologier til besparelse og optimering, fortæller projektleder i Mælkeritidende Isabel Sande Frandsen og fortsætter:
-Indlægsholderne er særligt udvalgte inden for tre områder – den akademiske verden, fødevare- og drikkevarebranchen samt leverandør- og teknologibranchen. Den første gruppe besidder den nyeste akademiske viden i forhold til research og innovation, anden gruppe har med store omlægninger indført innovative tiltag på deres produktionssteder, og sidste gruppe kan demonstrere, hvordan teknologi kan bidrage med vandbesparelse og genindvinding af vand, som ofte også medfører energioptimering.

Oprensede vandstrømme, gødning og biogas
Blandt de mange indlægsholdere, der under overskriften ”Innovative vandløsninger” deler ud af deres viden på IFC Water Congress, er procesingeniør i biotekselskabet Glycom Jesper Thøgersen, som blandt andet fortæller om, hvordan virksomheden arbejder med at nedbringe dens vandforbrug.
-I mit oplæg kommer jeg omkring et projekt, hvor vi genanvender udgående vand fra et produktionsanlæg. Den oprensede vandstrøm genanvendes nu på samme anlæg, mens den udgående væskestrøm med dens koncentrerede urenheder nu bruges til henholdsvis gødning og biogasproduktion. Derudover har projektet medført, at vi nu overordnet sparer op til 30 pct. på vand. Generelt undersøger vi hele tiden, hvordan vi kan være mere effektive i forhold til vand og vandforbrug, og området er en stor prioritet, da ledelsen har bevilliget ressourcer til yderligere optimering af selv samme, oplyser Jesper Thøgersen.
IFC Water Congress byder i alt på 12 indlægsholdere, der blandt andre tæller Claus Hélix-Nielsen, professor og direktør ved Institut for Miljø- og Ressourceteknologi på DTU, Global Utilities Manager i Danone Adam Pawelas og Energy and Environment Manager i Brazzale Dairy Paolo Lucietto.

På ekskursion til Fredericia
Undervejs i IFC Water Congress bliver der også mulighed for at komme ud af huset. På konferencens førstedag arrangeres således en bustur til Carlsberg i Fredericia, hvor man kan høre om bryggeriets Total Water Management-faciliteter.
-De besøgende kan se vores spildevandsanlæg TWM, hvor processpildevand bliver renset til vand af drikkevandskvalitet. Anlægget renser op mod 90 pct. af processpildevandet og genbruger det i alle processer på nær i produkter. Vores bæredygtighedsstrategi ”Together Towards Zero and Beyond” byder os at minimere vandspild i produktionen, og det er også vigtigt, for vand er en knap ressource og samtidig én af hovedingredienserne i alle vores produkter, forklarer TWM Manager i Carlsberg Andreas Kirketerp.

IFC Water Congress er en del af det nye, vidensbaserede netværksområde IFC Water Congress Lounge, der rummer stande, et cafémiljø og en scene med inspirerende indlæg og spændende pitch af projekter fra vandsektoren.

FoodTech finder sted i MCH Messecenter Herning 1.-3. november 2022. IFC Water Congress løber af stablen 2.-3. november – se konferencens samlede program her.

Skrevet i: Aktuelt, Messer og møder, Vand og spildevand

Seneste nyt fra redaktionen

International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

Messer og møderRobotterTop18. 05. 2026

Der var både gående, talende, dansende og kørende robotter på programmet, da Week of Robotics løb af stablen i Odense fra den 5.-8. maj. Ugen samlede den danske og internationale robotbranche til konferencer, live-demonstrationer og netværk - alt sammen med fokus på fremtidens

Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt18. 05. 2026

Hvordan kan danske fremstillingsvirksomheder skabe forretning i en verden, hvor ressourcer er knappe, værdikæder ændrer sig, og klimakrav skærpes? Det spørgsmål kan virksomheder og beslutningstagere nu udforske i Lillevirke. Forestil dig, at din virksomhed ikke længere kæmper mod

Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

AktueltBranchenytNavnenyt18. 05. 2026

Nordic Compass – The Nordic Round Table for Industry samler en række af de største nordiske og danske industriaktører for at implementere og skalere konkrete initiativer inden for kapitalmarkeder, deep tech, forsvar og energi. Ambitionen er at styrke nordisk og europæisk konkurrenceevne og

Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

Navnenyt18. 05. 2026

I sidste uge kunne Sick Danmark A/S fejre sit 40-års jubilæum. Siden åbningen den 13. maj 1986 har virksomheden udviklet sig fra sin spæde opstart til en af de førende sensorleverandører på det danske marked. Rejsen afspejler udviklingen i dansk industri – fra lav automatisering i 1980’erne til

DI-prognose: Stiger en tønde olie 10 dollar, kan det koste tusindvis af job

Branchenyt18. 05. 2026

Et nyt oliechok fra krigen i Mellemøsten kan forplante sig til lavere aktivitet og færre job i Danmark. En prognose fra Dansk Industri viser, at hvis olieprisen i en periode ligger blot 10 dollar højere end forventet, kan det bremse væksten med milliarder og koste 11.000 job. Dansk Industri

Svanehøj styrker serviceforretningen – opkøber H&K Services i Holland

NavnenytOffshore og marine18. 05. 2026

Svanehøj, der er specialist i marinepumper og målesystemer til flydende gas, fortsætter udvidelsen af sine aktiviteter i Holland. Sidste års overtagelse af European Pump Solutions følges nu op med et opkøb af H&K Services B.V, der servicerer gas- og kemikalietankskibe for kunder i

Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

AutomatiseringBranchenytNavnenytRobotterTop11. 05. 2026

Mens 7. Regiments Musikkorps spillede, dirigerede en humanoid robot indvielsen af Teknologisk Instituts nye Humanoid Lab til Robotbrag i Forskerparken i Odense i sidste uge. Et laboratorium, der skal hjælpe dansk industri med at finde ud af, om fremtidens robotter er klar til fabriksgulvet. Ï

Humanoid robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter11. 05. 2026

I forbindelse med Robotbrag 2026, der blev afholdt den 7. og 8. maj i Odense, blev DIRA Teknologiprisen 2026 uddelt. Prisen i år gik til den humanoide robot Unitree G1. En specialiseret gartnerirobot, en GPS-fri navigationsteknologi og en banebrydende humanoid robot. Det er de tre fascinerende

Forskningscenter skal styrke samspillet mellem jura, AI og robotteknologi

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter11. 05. 2026

Juridisk Institut ved Syddansk Universitet etablerer CLAIR – Center for Law, AI and Robotics. Centret skal bidrage med ny viden, der kan omsættes i både uddannelse, lovgivning og praksis i mødet mellem jura og teknologi. Syddansk Universitet har etableret et nyt forskningscenter på Juridisk

EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

AutomatiseringBranchenyt11. 05. 2026

Når produktionen skal være både hurtigere, mere fleksibel og mere sikker, bliver kommunikationsteknologien en nøglefaktor. EtherCAT har i mere end to årtier været blandt de hurtigste industrielle kommunikationsteknologier – og står nu endnu stærkere i en tid, hvor cybersikkerhed og regulering fylder

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

    18.05.2026

  • Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

    18.05.2026

  • Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

    18.05.2026

  • Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

    18.05.2026

  • DI-prognose: Stiger en tønde olie 10 dollar, kan det koste tusindvis af job

    18.05.2026

  • Svanehøj styrker serviceforretningen – opkøber H&K Services i Holland

    18.05.2026

  • Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

    11.05.2026

  • Humanoid robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

    11.05.2026

  • Forskningscenter skal styrke samspillet mellem jura, AI og robotteknologi

    11.05.2026

  • EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

    11.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik