• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltMesser og møderVand og spildevand05. 10. 2022 | Helle Friemann Nielsen

FoodTech dykker ned i innovative vandløsninger

AktueltMesser og møderVand og spildevand05. 10. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Med IFC Water Congress sætter Nordens største fagmesse for fødevareteknologi FoodTech fokus på vandforbrug og vandhåndtering. Konferencen byder på en række indlægsholdere, der alle på forskellig vis beskæftiger sig med innovative vandløsninger. Messen finder sted i MCH Messecenter Herning 1.-3. november, og IFC Water Congress udspiller sig de to sidste dage.

FoodTech 2022 danner rammen om den internationale konference IFC Water Congress. Foto: MCH/Lars Møller.

Missionen er klar, når FoodTech i starten af november åbner op for IFC Water Congress: Konferencen skal være Nordeuropas foretrukne mødested for udveksling af anvendelsesorienteret viden om bæredygtigt vandforbrug og vandhåndtering. Og til formålet har messen i samarbejde med fagtidsskriftet Mælkeritidende sammensat et både alsidigt og omfattende program af indlægsholdere.
-De besøgende får et unikt indblik i, hvad der rører sig lige nu inden for vand i fødevare- og drikkevarebranchen. IFC Water Congress dykker ned i essensen og giver via gode cases svar på, hvad andre inden for branchen gør i forhold til at optimere deres vandbrug, genanvende vand og udvikle nye teknologier til besparelse og optimering, fortæller projektleder i Mælkeritidende Isabel Sande Frandsen og fortsætter:
-Indlægsholderne er særligt udvalgte inden for tre områder – den akademiske verden, fødevare- og drikkevarebranchen samt leverandør- og teknologibranchen. Den første gruppe besidder den nyeste akademiske viden i forhold til research og innovation, anden gruppe har med store omlægninger indført innovative tiltag på deres produktionssteder, og sidste gruppe kan demonstrere, hvordan teknologi kan bidrage med vandbesparelse og genindvinding af vand, som ofte også medfører energioptimering.

Oprensede vandstrømme, gødning og biogas
Blandt de mange indlægsholdere, der under overskriften ”Innovative vandløsninger” deler ud af deres viden på IFC Water Congress, er procesingeniør i biotekselskabet Glycom Jesper Thøgersen, som blandt andet fortæller om, hvordan virksomheden arbejder med at nedbringe dens vandforbrug.
-I mit oplæg kommer jeg omkring et projekt, hvor vi genanvender udgående vand fra et produktionsanlæg. Den oprensede vandstrøm genanvendes nu på samme anlæg, mens den udgående væskestrøm med dens koncentrerede urenheder nu bruges til henholdsvis gødning og biogasproduktion. Derudover har projektet medført, at vi nu overordnet sparer op til 30 pct. på vand. Generelt undersøger vi hele tiden, hvordan vi kan være mere effektive i forhold til vand og vandforbrug, og området er en stor prioritet, da ledelsen har bevilliget ressourcer til yderligere optimering af selv samme, oplyser Jesper Thøgersen.
IFC Water Congress byder i alt på 12 indlægsholdere, der blandt andre tæller Claus Hélix-Nielsen, professor og direktør ved Institut for Miljø- og Ressourceteknologi på DTU, Global Utilities Manager i Danone Adam Pawelas og Energy and Environment Manager i Brazzale Dairy Paolo Lucietto.

På ekskursion til Fredericia
Undervejs i IFC Water Congress bliver der også mulighed for at komme ud af huset. På konferencens førstedag arrangeres således en bustur til Carlsberg i Fredericia, hvor man kan høre om bryggeriets Total Water Management-faciliteter.
-De besøgende kan se vores spildevandsanlæg TWM, hvor processpildevand bliver renset til vand af drikkevandskvalitet. Anlægget renser op mod 90 pct. af processpildevandet og genbruger det i alle processer på nær i produkter. Vores bæredygtighedsstrategi ”Together Towards Zero and Beyond” byder os at minimere vandspild i produktionen, og det er også vigtigt, for vand er en knap ressource og samtidig én af hovedingredienserne i alle vores produkter, forklarer TWM Manager i Carlsberg Andreas Kirketerp.

IFC Water Congress er en del af det nye, vidensbaserede netværksområde IFC Water Congress Lounge, der rummer stande, et cafémiljø og en scene med inspirerende indlæg og spændende pitch af projekter fra vandsektoren.

FoodTech finder sted i MCH Messecenter Herning 1.-3. november 2022. IFC Water Congress løber af stablen 2.-3. november – se konferencens samlede program her.

Skrevet i: Aktuelt, Messer og møder, Vand og spildevand

Seneste nyt fra redaktionen

Fagmessen for sensorteknologi og måleteknik samler branchen

AutomatiseringMesser og møderProcesteknologiTop04. 06. 2026

Fagmessen Sensor+Test 2026, der afholdes i Nürnberg fra den 9. til den 11. juni 2026, samler tusindvis af specialister og virksomheder med fokus på innovation, digitalisering og fremtidens sensor- og måleteknologier Sensor+Test 2026 har gennem en årrække positioneret sig som den internationale

DI bakker op om EU’s pakke for teknologisk suverænitet

AktueltBranchenyt04. 06. 2026

EU-Kommissionen har præsenteret en samlet pakke for teknologisk suverænitet med fokus på at opbygge kapacitet inden for cloud, AI og chips i Europa. Dansk Industri bakker op om ambitionen og understreger, at det nu handler om at omsætte ambitionerne til konkrete investeringer og bedre rammevilkår

HCA Airport – en central drone- og erhvervshub

AktueltNavnenyt04. 06. 2026

HCA Airports accelererer omstillingen; droner og erhverv voksede markant i 2025. Og 2025-regnskabet viser fremgang i både omsætning og primære forretningsområder og underbygger den fynske lufthavnes strategiske ambition om at være Europas førende dronehub. Den positive udvikling for HCA Airport

Beredskabsparadoksen – derfor er en falsk følelse af cybersikkerhed ødelæggende

Branchenyt04. 06. 2026

At forberede sig, inden krisen er en realitet, er afgørende for alle former for resiliens. Inden for cybersikkerhed er det en tankegang, der længe har ligget til grund for investeringer, strategi og samtaler i bestyrelseslokalet. Mange virksomheder og organisationer angiver, at de føler sig klar til

Fleksibel familie af planetgear – usædvanligt støjsvag og ekstremt robust

Maskiner og anlæg04. 06. 2026

Fleksibilitet, effekttæthed og pris er tre afgørende krav drevkomponenter. Disse krav var også i fokus under udviklingen af GPT-planetgearfamilien fra Faulhaber. Gearhovederne i den nye GPT-gearfamilie fra Faulhaber kan fleksibelt kombineres med forskellige motorer fra standardsortimentet,

AI-løsning øger sikkerheden og mindsker ressourcespild i solcelleparker

AutomatiseringEnergi og miljø04. 06. 2026

Hikvision har udviklet en ny lagdelt sikringsmodel, der kombinerer fiberoptisk detektion med intelligente kameraer. Løsningen gør det lettere og mere effektivt at sikre solcelleparker. Med de solrige måneders indtog producerer solcelleparker grøn energi til de danske hjem. I dag er der over 100

Ny dansk topmoderne fabrik skal styrke kvaliteten af fødevarer

AutomatiseringNavnenytProcesteknologiRobotterTop01. 06. 2026

Dansk teknologi spiller en afgørende rolle i den globale fødevarekvalitet: Omkring 80 procent af al mælk og korn i verden analyseres i dag med løsninger fra FOSS. Torsdag den 28. maj åbnede det familieejede selskab sin nye fabrik, FOSS Production & Logistics, der fremover skal producere de

Samarbejde vil revolutionere genanvendelse af nylon fra tekstiler

AktueltInnovationNavnenyt01. 06. 2026

Michelin og deeptech-selskabet Syntetica går nu sammen for at accelerere brugen af en ny teknologi, der gør det muligt at genanvende nylonfibre fra tøj og andre tekstiler. I dag bliver mindre end én pct. verdens tekstiler genanvendt. Tekstilindustrien står over for en enorm miljø- og

Danmarks nye havforskningsskib

AktueltOffshore og marineVand og spildevand01. 06. 2026

Danmark får i 2027 et nyt havforskningsskib: Dana V. Skibet skal operere i Arktis, hvor det er designet til at bevæge sig støjsvagt gennem isfyldte have. Det giver optimale betingelser for marin og maritim forskning og uddannelse i verdensklasse. Ejerskabet af Dana V er hos DTU. Når

Ny cloudløsning skal styrke digital suverænitet i Europa

Automatisering01. 06. 2026

Tata Consultancy Services (TCS) lancerer en ny cloudløsning, som skal hjælpe europæiske virksomheder med at styrke datasikkerhed, digital selvstændighed og suverænitet Tata Consultancy Services (TCS), en global frontløber inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger, udvider sin

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Fagmessen for sensorteknologi og måleteknik samler branchen

    04.06.2026

  • DI bakker op om EU’s pakke for teknologisk suverænitet

    04.06.2026

  • HCA Airport – en central drone- og erhvervshub

    04.06.2026

  • Beredskabsparadoksen – derfor er en falsk følelse af cybersikkerhed ødelæggende

    04.06.2026

  • Fleksibel familie af planetgear – usædvanligt støjsvag og ekstremt robust

    04.06.2026

  • AI-løsning øger sikkerheden og mindsker ressourcespild i solcelleparker

    04.06.2026

  • Ny dansk topmoderne fabrik skal styrke kvaliteten af fødevarer

    01.06.2026

  • Samarbejde vil revolutionere genanvendelse af nylon fra tekstiler

    01.06.2026

  • Danmarks nye havforskningsskib

    01.06.2026

  • Ny cloudløsning skal styrke digital suverænitet i Europa

    01.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik