• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltVand og spildevand31. 01. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Første vandværk på Sjælland renser nu for PFAS

AktueltVand og spildevand31. 01. 2024 | Helle Friemann Nielsen

PFAS er en udfordring overalt i miljøet. Også drikkevandet er udsat, fordi PFAS-stofferne truer grundvandet. Nu er Hedehusene Østre Vandværk som den første sjællandske vandforsyning gået i gang med at rense vandet for PFAS, så vandværket efter to års pause igen kan sende eget drikkevand ud til forbrugerne.

Formand for Hedehusene Østre Vandværks bestyrelse Poul-Henrik Larsen.

I oktober 2021 lukkede Hedehusene Østre Vandværk for sin produktion af vand. Årsagen var, at vandværket havde et for højt indhold af PFAS, efter Miljøstyrelsen i 2021 indførte nye, skærpede krav til PFAS-indholdet i drikkevand.
Siden har vandværket købt og distribueret vand til egne forbrugere fra et nabovandværk. Men nu har vandværket fundet en løsning, der bringer PFAS-indholdet i vandet så langt ned, at det fra i dag igen er muligt at sende rent drikkevand fra Hedehusene Østre Vandværks egen kildeplads ud til forbrugerne.
-Det er en stor glæde for borgerne i Hedehusene, at de nu igen kan få vand fra deres eget vandværk. Det har været en stor økonomisk mundfuld for et lille vandværk som vores, at vi i lidt over to år har skullet købe vand fra et nabovandværk og samtidig har haft udgifter til et pilotforsøg og etableringen af det filteranlæg, der nu gør, at vi igen kan sende rent drikkevand ud til forbrugerne fra vores kildeplads i Hedehusene, siger Poul-Henrik Larsen, der er formand for bestyrelsen i Hedehusene Østre Vandværk.
Hedehusene Østre Vandværk er den første danske vandforsyning, der får grønt lys til at tage en permanent rensemetode med aktivt kul i brug for at komme den lokale PFAS-udfordring til livs.
Sidste år var det Fanø, der kunne præsentere en løsning, hvor et ionbytteranlæg sikrer rent drikkevand til forbrugerne. Også på Tune Vandværk i Greve Kommune bliver det en ionbytterløsning, der fra foråret skal rense vandet for PFAS.

Bidrage til løsninger
De vandværker, som allerede er i gang med at løse PFAS-udfordringer, står med en både stor og vigtig opgave. Som frontløbere er de med til at finde løsninger på PFAS-problemerne.
-Vandværkerne er ikke årsag til PFAS-forureningerne. Men udfordringerne skal håndteres, og derfor er det også glædeligt, at vandværkerne – store som små – kan bidrage til at finde løsninger, når vi står i en situation, hvor det er nødvendigt at rense, fortæller Susan Münster, direktør i Danske Vandværker.
Det er altid både besværligt, dyrere og mere krævende at være de første til at løse en udfordring. I Hedehusene Østre Vandværk stammer det forhøjede PFAS-indhold i grundvandet fra en nærliggende brandøvelsesplads.
-I Hedehusene Østre Vandværk mener vi, at det er urimeligt, at regningen ender hos os relativt få forbrugere i byen. Vi ender med at betale for, at andre ustraffet har forurenet vores drikkevand. Vi kan kun håbe, at vi på et tidspunkt bliver økonomisk kompenseret fra det offentlige for den ekstraregning, der ender hos os uforskyldte forbrugere, siger Poul-Henrik Larsen afslutningsvis.

Vandværker skal i dag teste for i alt 22 PFAS-stoffer. Der er forskellige mulige rensemetoder, herunder filteranlæg med aktivt kul og ionbytteranlæg, som bliver testet.

Skrevet i: Aktuelt, Vand og spildevand

Seneste nyt fra redaktionen

53 vilde og dristige forskningsideer får støtte

InnovationNavnenytTop05. 10. 2026

53 forskere får mulighed for at afprøve vilde forskningsideer med støtte fra Villum Fonden. Projekterne kan vise sig at fejle - men rummer også potentiale for store gennembrud. Kan månestøv blive til byggemateriale på Månen? Kan magnetiske bakterier rense drikkevand? Kan keramik opføre sig som

Cybersikkerhedsmåneden er i gang

AktueltBranchenyt05. 10. 2026

Hver dag udsættes danske virksomheder, organisationer, myndigheder og borgere for forsøg på cyberangreb. Konsekvenserne kan være alvorlige – både for den enkelte, organisationer og for samfundet som helhed. Derfor sætter Styrelsen for Samfundssikkerhed ekstra fokus på cybersikkerhed i hele oktober

Thys internationale skovl-mager fylder 80

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt05. 10. 2026

Sjørring Maskinfabrik A/S fejrer otte årtier i Thy på et tidspunkt, hvor verden er i hastig forandring. Trods sit jordnære, jyske navn insisterer Sjørring Maskinfabrik dog på - ikke blot at følge med - men også at være en frontløber i en lunefuld branche. Nøglen er langvarige, konstruktive

Uldall overtager det tidligere Ferrodan-støberi i Skjern

Maskiner og anlægNavnenyt05. 10. 2026

Jernstøberiet Uldall i Vejen overtager produktionsfaciliteterne, der tidligere tilhørte jernstøberiet Ferrodan i Skjern. Overtagelsen giver Uldall mulighed for hurtigt at øge produktionskapaciteten markant, øge antallet af medarbejdere og styrke forsyningssikkerheden for virksomhedens

Dansk forsvarsindustri skal bruge 4.000 nye medarbejdere frem mod 2030

AutomatiseringBranchenytMaskiner og anlæg05. 10. 2026

Genopbygningen af Forsvaret og ambitionen om at styrke Danmark og Europas modstandsdygtighed kræver markant flere hænder i industrien. En ny analyse fra Teknologisk Institut viser, at automatisering og et målrettet løft af de tekniske uddannelser bliver afgørende for at indfri

Kaarel Siimut modtager Danish Manufacturing Research Award 2026

Maskiner og anlægNavnenyt05. 10. 2026

Kaarel Siimut, der er ph.d.-dimittend fra DTU, er kåret som vinder af Danish Manufacturing Research Award 2026 for forskning, der kan skabe mere fleksibel, konkurrencedygtig og bæredygtig industriel produktion. Danish Manufacturing Research Award uddeles af Forskningsalliancen, som består af

Ny landsdækkende indsats – flere virksomheder skal sikkert i gang med AI og robotter

AutomatiseringBranchenytNavnenytRobotterTop01. 10. 2026

Stigende krav fra kunder og myndigheder, geopolitisk uro og mangel på arbejdskraft presser de danske produktionsvirksomheder. Det nye, landsdækkende initiativ "Automationsløft" gør det nu nemmere for virksomheder at fjerne spildtid og flaskehalse med AI og robotter. Målet er at gøre vejen fra idé

Verdens første internationale ledelsesstandard for verdensmålene

AktueltBranchenyt01. 10. 2026

Alle taler om bæredygtighed. Men hvordan ved virksomheder, hvilke indsatser der gør størst forskel for samfundet, klimaet og mennesker? På initiativ fra Dansk Standard har UNDP og ISO udviklet en ny international standard, der skal hjælpe organisationer med at prioritere bæredygtighedsarbejdet,

Sundhedsteknologi hitter – men kun hver tredje er klar til at bruge den

AktueltBranchenytNavnenyt01. 10. 2026

Sygeplejersker, fysioterapeuter, ergoterapeuter og social- og sundhedsmedarbejdere bruger i stor stil sundhedsteknologi i hverdagen. Alligevel føler kun en tredjedel sig godt klædt på til at bruge den. Det kan få konsekvenser for både patienter og medarbejdere, og derfor er der behov for en national

Dansk Metal efter nye robottal: Afsæt 200 mio. kr. til robotter i forskningsreserven

BranchenytRobotter01. 10. 2026

Nye robottal fra IFR - International Federation of Robotics - viser, at verdens virksomheder investerer i robotter som aldrig før. Det står dog sløjt til med nye robotinstallationer i Europa. Danmark halter ikke lige så meget bagefter som mange andre europæiske lande, mens Kina løber forrest. Derfor

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • 53 vilde og dristige forskningsideer får støtte

    05.10.2026

  • Cybersikkerhedsmåneden er i gang

    05.10.2026

  • Thys internationale skovl-mager fylder 80

    05.10.2026

  • Uldall overtager det tidligere Ferrodan-støberi i Skjern

    05.10.2026

  • Dansk forsvarsindustri skal bruge 4.000 nye medarbejdere frem mod 2030

    05.10.2026

  • Kaarel Siimut modtager Danish Manufacturing Research Award 2026

    05.10.2026

  • Ny landsdækkende indsats – flere virksomheder skal sikkert i gang med AI og robotter

    01.10.2026

  • Verdens første internationale ledelsesstandard for verdensmålene

    01.10.2026

  • Sundhedsteknologi hitter – men kun hver tredje er klar til at bruge den

    01.10.2026

  • Dansk Metal efter nye robottal: Afsæt 200 mio. kr. til robotter i forskningsreserven

    01.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}