• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltVand og spildevand31. 01. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Første vandværk på Sjælland renser nu for PFAS

AktueltVand og spildevand31. 01. 2024 By Helle Friemann Nielsen

PFAS er en udfordring overalt i miljøet. Også drikkevandet er udsat, fordi PFAS-stofferne truer grundvandet. Nu er Hedehusene Østre Vandværk som den første sjællandske vandforsyning gået i gang med at rense vandet for PFAS, så vandværket efter to års pause igen kan sende eget drikkevand ud til forbrugerne.

Formand for Hedehusene Østre Vandværks bestyrelse Poul-Henrik Larsen.

I oktober 2021 lukkede Hedehusene Østre Vandværk for sin produktion af vand. Årsagen var, at vandværket havde et for højt indhold af PFAS, efter Miljøstyrelsen i 2021 indførte nye, skærpede krav til PFAS-indholdet i drikkevand.
Siden har vandværket købt og distribueret vand til egne forbrugere fra et nabovandværk. Men nu har vandværket fundet en løsning, der bringer PFAS-indholdet i vandet så langt ned, at det fra i dag igen er muligt at sende rent drikkevand fra Hedehusene Østre Vandværks egen kildeplads ud til forbrugerne.
-Det er en stor glæde for borgerne i Hedehusene, at de nu igen kan få vand fra deres eget vandværk. Det har været en stor økonomisk mundfuld for et lille vandværk som vores, at vi i lidt over to år har skullet købe vand fra et nabovandværk og samtidig har haft udgifter til et pilotforsøg og etableringen af det filteranlæg, der nu gør, at vi igen kan sende rent drikkevand ud til forbrugerne fra vores kildeplads i Hedehusene, siger Poul-Henrik Larsen, der er formand for bestyrelsen i Hedehusene Østre Vandværk.
Hedehusene Østre Vandværk er den første danske vandforsyning, der får grønt lys til at tage en permanent rensemetode med aktivt kul i brug for at komme den lokale PFAS-udfordring til livs.
Sidste år var det Fanø, der kunne præsentere en løsning, hvor et ionbytteranlæg sikrer rent drikkevand til forbrugerne. Også på Tune Vandværk i Greve Kommune bliver det en ionbytterløsning, der fra foråret skal rense vandet for PFAS.

Bidrage til løsninger
De vandværker, som allerede er i gang med at løse PFAS-udfordringer, står med en både stor og vigtig opgave. Som frontløbere er de med til at finde løsninger på PFAS-problemerne.
-Vandværkerne er ikke årsag til PFAS-forureningerne. Men udfordringerne skal håndteres, og derfor er det også glædeligt, at vandværkerne – store som små – kan bidrage til at finde løsninger, når vi står i en situation, hvor det er nødvendigt at rense, fortæller Susan Münster, direktør i Danske Vandværker.
Det er altid både besværligt, dyrere og mere krævende at være de første til at løse en udfordring. I Hedehusene Østre Vandværk stammer det forhøjede PFAS-indhold i grundvandet fra en nærliggende brandøvelsesplads.
-I Hedehusene Østre Vandværk mener vi, at det er urimeligt, at regningen ender hos os relativt få forbrugere i byen. Vi ender med at betale for, at andre ustraffet har forurenet vores drikkevand. Vi kan kun håbe, at vi på et tidspunkt bliver økonomisk kompenseret fra det offentlige for den ekstraregning, der ender hos os uforskyldte forbrugere, siger Poul-Henrik Larsen afslutningsvis.

Vandværker skal i dag teste for i alt 22 PFAS-stoffer. Der er forskellige mulige rensemetoder, herunder filteranlæg med aktivt kul og ionbytteranlæg, som bliver testet.

Skrevet i: Aktuelt, Vand og spildevand

Seneste nyt fra redaktionen

Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

AutomatiseringBranchenytRobotterTop23. 04. 2026

Den danske robot-, automations- og droneindustri vokser fortsat, men i et lavere tempo end tidligere. Det viser en ny rapport fra Odense Robotics. I en tid med global afmatning retter flere virksomheder blikket mod hjemmemarkedet, hvor der er et betydeligt uudnyttet potentiale - ikke mindst i den

Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

AktueltAutomatiseringMesser og møder23. 04. 2026

Muligheden for at præsentere nye produkter og møde såvel potentielle som eksisterende kunder fremhæves af Solar og ICS, der begge udstiller på Automatik 2026. Messen finder sted i Brøndby Hallen 8.-10. september. Alt inden for automation, motion og drives kommer i fokus, når Automatik-messen

Danske forskere udvikler unik lasermaskine

AktueltMaskiner og anlægNavnenyt23. 04. 2026

Efter mere end 15 års forskning har to forskere fra Aalborg Universitet udviklet en lasermaskine, der kan fremstille prototyper af metal i én samlet proces og dermed reducere både tidsforbrug og udgifter væsentligt. De to forskere har stiftet spinout-virksomheden AutoShape. Og nu skal maskinen ud

Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

Branchenyt23. 04. 2026

Digital suverænitet er en topprioritet for ledere af danske organisationer med kritisk infrastruktur. En ny rapport fra DNV Cyber afslører, at mere end halvdelen (54 pct.) af lederne er stærkt bekymrede over at være afhængige af tredjepartsleverandører fra lande, hvor geopolitiske spændinger

Margarineproducent fik mere plads, mere tid og mere ro

AutomatiseringNavnenyt23. 04. 2026

Hos Dragsbæk i Thisted fyldte manuel pallehåndtering unødigt i produktionen og skabte gener for medarbejderne. Med Palomat har virksomheden halveret pladsforbruget til paller, reduceret intern transport og skabt et bedre arbejdsmiljø med mere ro i hverdagen. Hos Dragsbæk produceres margarine og

Analyse afslører, hvor håndværkervirksomheder kan hente 328.000 om året pr. medarbejder

Branchenyt23. 04. 2026

En ny landsdækkende analyse af den danske håndværksbranche kortlægger for første gang i stor skala, hvad der adskiller top og bund i en branche, der notorisk kalder på mere arbejdskraft. Analysen viser markante forskelle i, hvor effektivt virksomhederne udnytter deres tid, kapacitet og ressourcer,

Saltomortaler er ikke nok – fire afgørende faktorer for de humanoide robotters gennembrud

AutomatiseringBranchenytInnovationRobotterTop20. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Sådan lyder det fra Teknologisk Institut. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i

Robotter hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter20. 04. 2026

Danske virksomheder er i gennemsnit både større og mere produktive, når de indfører robotter i deres hjemlige produktion. Samtidig øger de deres produktion i udlandet. Det viser ny forskning fra Copenhagen Business School, støttet af Rockwool Fonden. Danske virksomheder med omkring 15

Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

AktueltBranchenyt20. 04. 2026

Produktionsindustrien har traditionelt været baseret på stabilitet og forudsigelighed. Nu bevæger den sig ind i en mere usikker tid, hvor hurtige teknologiske skift, skærpede bæredygtighedskrav og mangel på kompetencer ændrer vilkårene. Det fremgår af rapporten ”C the Shift: Redefining Global

Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

AutomatiseringMaskiner og anlæg20. 04. 2026

To selvkørende trucks har lettet den interne logistik betydeligt i Sky-Light A/S' produktion af plastemballage til fødevareindustrien. COO Brian Rasmussen går så langt som til at kalde processen ”superfin” – i et Vestjylland, hvor man normalt højst svinger sig op på et ”det er ik’ så ringe”, når

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

    23.04.2026

  • Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

    23.04.2026

  • Danske forskere udvikler unik lasermaskine

    23.04.2026

  • Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

    23.04.2026

  • Margarineproducent fik mere plads, mere tid og mere ro

    23.04.2026

  • Analyse afslører, hvor håndværkervirksomheder kan hente 328.000 om året pr. medarbejder

    23.04.2026

  • Saltomortaler er ikke nok – fire afgørende faktorer for de humanoide robotters gennembrud

    20.04.2026

  • Robotter hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet

    20.04.2026

  • Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

    20.04.2026

  • Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

    20.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik