• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

NavnenytRobotter04. 05. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Flyvende start på 2021: MiR øgede omsætningen med 55 procent

NavnenytRobotter04. 05. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Montagemedarbejderne i MiRs hovedkvarter i Danmark har haft en travl start på 2021. I første kvartal af 2021 eksploderede robotproducentens ordrebog. Mange af kunderne er multinationale virksomheder, som bestiller stadigt større flåder af MiR-robotter til at automatisere deres interne logistik. Automatisering og digitalisering bliver set som vigtige tiltag til at få virksomhederne i den globale fremstillingsindustri til at stå stærkere under og efter coronakrisen; Det er en af årsagerne til, at mange pilotprojekter med få mobile robotter nu er forvandlet til fuldskalaprojekter med store flåder på op til 50 robotter.

Flere tusinde medarbejdere rundt omkring i den globale industri færdes nu blandt de danske MiR-robotter, som autonomt kører rundt og optimerer flowet hos giganter som Novo Nordisk, Ford og Honeywell. Det er de håndgribelige resultater af, at salget hos robotproducenten MiR buldrede afsted i første kvartal 2021 og lå 55 procent højere end samme kvartal i 2020. Dermed leverede MiR sit bedste Q1-resultat nogensinde.
Automatisering af intern transport sker fortsat i stor stil i bil- og elektronikindustrien, men AMR vinder også udbredelse inden for forbrugsvarer, medicinalindustri og logistik. Den globale pandemi har desuden fået udviklingen af rengøringsmoduler til MiRs robotter til at boome, og robotterne bruges nu til at desinficere kontorer, hospitaler og andre offentlige steder autonomt for at mindske smittespredning. MiRs fremgang baserer sig også på en øget interesse for at indbygge MiRs platform i eksisterende produkter i en OEM-løsning, fordi flere teknologiproducenter ønsker at gøre deres automationsløsninger mobile og fleksible. Blandt eksemplerne er KEN Hygiene Systems, som har automatiseret påfyldning og tømning af vaskemaskiner i sterilcentraler på hospitaler ved hjælper af MiR-robotter.

Analyse: Robotter stimulerer omsætningsvækst
MiRs kunder er dermed blandt de virksomheder, der har valgt at øge deres investeringer i automatisering under coronakrisen. Det betaler sig, viser ny analyse fra projektet Innovation Benchmark, finansieret af Industriens Fond og gennemført af Teknologisk Institut, Copenhagen Business School og Syddansk Universitet: 34 procent af de virksomheder, som har øget investeringerne under Covid-19, har haft en stigning i omsætningen, mens kun tre procent af de virksomheder, der har reduceret deres investeringer, har haft en stigning. 29 procent af de investerende virksomheder har øget beskæftigelsen, mens kun tre procent af virksomhederne uden investeringer i automation, innovation og digitalisering har fået flere ansatte.

Flådestyring og global service af robust teknologi
Siden MiR i 2015 disruptede markedet for transportrobotter med lanceringen af sin første mobile cobot MiR100, er antallet af konkurrerende løsninger vokset støt. Frontløberen fra Danmark investerer derfor i fortsat at overtrumfe andre aktører på kvalitet, produktmodenhed og global service. Det fortæller Søren E. Nielsen, der i 2020 gik fra af være CTO til President i Mobile Industrial Robots.

-Kvalitet og service er altafgørende. Vores kunder er gået over til at implementere robotter direkte i deres kerneproduktion, og derfor skal vores robotter være i industriel kvalitet. En del af årsagen til det stærke resultat i Q1 er en stor vækst i salget af vores nyeste robot, MiR250. Den er netop bygget i robust kvalitet til industrien, samtidig med, at den er agil og markedets sikreste robot til dynamiske produktions- og logistikmiljøer. Vi har fokuseret på at videreudvikle det stærke flådesystem MiRFleet til at styre trafikken af flere MiR-robotter og til at integrere ind i kundernes andre IT-systemer som ERP og WMS. På den måde har vi gjort det nemt for kunderne at opskalere deres flåde af MiR-robotter både på lokalt niveau og til flere lokationer. Vi har netop også lanceret en ny servicemodel til at understøtte alle vores kunder, lokalt og globalt, fortæller han.

Vækst kræver flere talenter
26 nye stærke profiler blev i første kvartal af 2021 rekrutteret til MiRs organisation for at understøtte MiRs vækst og udvikling på alle fronter. Det svarer til en medarbejdervækst på over 10 procent, og det gode Q1-resultat gør, at virksomheden allerede nu ansætter endnu flere – pt er der 21 nyopslåede stillinger globalt.
-2020 var et udfordrende år for alle, og efter flere år med meget stor vækst på alle parametre, også målt på medarbejderantal, havde vi et mere stille år sidste år. I takt med at vores vækstrate igen stiger, søsætter vi nye projekter. Vi har blandt andet netop opslået 10 stillinger alene til at understøtte det nye servicekoncept, og vi skal ansætte yderligere 10-15 medarbejdere til andre nye tiltag i den nærmeste fremtid, siger Søren Nielsen.

Skrevet i: Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Netværksforbundne elevatorer afslører europæernes døgnrytme

AutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægTop08. 10. 2026

Elevator- og rulletrappefirmaet KONE har indhentet data om brugen af elevatorer i en række europæiske storbyer baseret på 1,96 milliarder elevatorture. Og de afslører store forskelle i europæernes døgnrytme; København er fx den by i Europa, hvor flest holder fast ved traditionelle arbejdstider. Data

To menneskelignende robotter flytter ind i Planetarium

AktueltNavnenytRobotter08. 10. 2026

Som den første danske kulturinstitution gør Planetarium to menneskelignende robotter til en permanent del af publikumsoplevelsen. De er 182 centimeter høje, vejer omkring 70 kilo og er nu en fast del af dagligdagen i Planetarium, hvor alle besøgende kommer til at stå ansigt til ansigt med

Cybersikkerhed kan blive en dansk konkurrencefordel

AktueltAutomatiseringBranchenyt08. 10. 2026

Danmark skal ikke kun forsvare sig mod cyberangreb. Evnen til at udvikle sikre digitale løsninger kan også blive en styrkeposition for danske virksomheder. I Aarhus vokser et miljø frem, der forbinder nogle af landets førende cyberforskere med virksomheder, startups, uddannelser – og unge hackere,

Udlandet er vilde med danske maskiner

BranchenytMaskiner og anlæg08. 10. 2026

Eksporten i maskinindustrien buldrer frem. Det er et stærkt tegn på, at danske løsninger er efterspurgte i hele verden, og det skaber både vækst og tryghed for danske arbejdspladser. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen Tekniq. Der er god grund til at finde de store smil frem i den danske

DI: CPR-læk øger risikoen for svindel mod virksomheder

Branchenyt08. 10. 2026

Dansk Industri - DI opfordrer virksomheder til straks at gennemgå deres procedurer for identitetskontrol efter et omfattende læk af omkring 8,8 millioner personers CPR-oplysninger. Mange virksomheder har indtil nu brugt disse oplysninger til at bekræfte kunders eller medarbejderes identitet.

MyDefence redefinerer kropsbåret dronedetektion

AutomatiseringBranchenyt08. 10. 2026

Ny kropsbåret dronedetektor fra MyDefence vejer under ét kg og kombinerer dronedetektion med kontinuerlig, AI-drevet spektrumanalyse, der kører simultant - direkte på enheden. MyDefence præsenterer Wingman Edge, der er virksomhedens næste generation af kropsbårne dronedetektorer, som bringer

53 vilde og dristige forskningsideer får støtte

InnovationNavnenytTop05. 10. 2026

53 forskere får mulighed for at afprøve vilde forskningsideer med støtte fra Villum Fonden. Projekterne kan vise sig at fejle - men rummer også potentiale for store gennembrud. Kan månestøv blive til byggemateriale på Månen? Kan magnetiske bakterier rense drikkevand? Kan keramik opføre sig som

Cybersikkerhedsmåneden er i gang

AktueltBranchenyt05. 10. 2026

Hver dag udsættes danske virksomheder, organisationer, myndigheder og borgere for forsøg på cyberangreb. Konsekvenserne kan være alvorlige – både for den enkelte, organisationer og for samfundet som helhed. Derfor sætter Styrelsen for Samfundssikkerhed ekstra fokus på cybersikkerhed i hele oktober

Thys internationale skovl-mager fylder 80

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt05. 10. 2026

Sjørring Maskinfabrik A/S fejrer otte årtier i Thy på et tidspunkt, hvor verden er i hastig forandring. Trods sit jordnære, jyske navn insisterer Sjørring Maskinfabrik dog på - ikke blot at følge med - men også at være en frontløber i en lunefuld branche. Nøglen er langvarige, konstruktive

Uldall overtager det tidligere Ferrodan-støberi i Skjern

Maskiner og anlægNavnenyt05. 10. 2026

Jernstøberiet Uldall i Vejen overtager produktionsfaciliteterne, der tidligere tilhørte jernstøberiet Ferrodan i Skjern. Overtagelsen giver Uldall mulighed for hurtigt at øge produktionskapaciteten markant, øge antallet af medarbejdere og styrke forsyningssikkerheden for virksomhedens

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Netværksforbundne elevatorer afslører europæernes døgnrytme

    08.10.2026

  • To menneskelignende robotter flytter ind i Planetarium

    08.10.2026

  • Cybersikkerhed kan blive en dansk konkurrencefordel

    08.10.2026

  • Udlandet er vilde med danske maskiner

    08.10.2026

  • DI: CPR-læk øger risikoen for svindel mod virksomheder

    08.10.2026

  • MyDefence redefinerer kropsbåret dronedetektion

    08.10.2026

  • 53 vilde og dristige forskningsideer får støtte

    05.10.2026

  • Cybersikkerhedsmåneden er i gang

    05.10.2026

  • Thys internationale skovl-mager fylder 80

    05.10.2026

  • Uldall overtager det tidligere Ferrodan-støberi i Skjern

    05.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}