• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringNavnenyt07. 11. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Flere og flere partnervirksomheder slutter sig til Bosch Rexroths automationsverden

AutomatiseringNavnenyt07. 11. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Visionen om en automationsverden, hvor konkurrenter bliver til partnere, og brugerne er med til at forme løsningerne, er ved at blive realiseret af Bosch Rexroth A/S. Styresystemet ctrlX OS med dets økosystem har vundet endnu flere samarbejdspartnere: Ud over Wago, som var den første virksomhed, der sluttede sig til gruppen, er Dell Technologies, Nokia og andre også kommet med. Som et resultat er løsningen nu etableret på alle niveauer af automationspyramiden. Partnernetværket ctrlX World vokser ligeledes og tilbyder nu endnu mere variation. I øjeblikket dækker partnervirksomhederne mere end 150 brugsscenarier. Kuka, et andet førende robotmærke, sluttede sig for nylig til gruppen.

-Automation er nødt til at bevæge sig væk fra proprietære systemer mod åbne, fleskible og skalerbare mikroservicearkitekturer, som vil muliggøre en grundlæggende transformation af industrien med hensyn til digitalisering, tilslutningsmuligheder og bæredygtighed. ctrlX OS er katalysatoren for dette, fortæller Steffen Winkler, der er Vice Præsident Sales Business Unit Automation & Electrification Solutions hos Bosch Rexroth.
Med ctrlX OS har Bosch Rexroth udviklet et operativsystem med digitale tjenester. Det er en central del af det økosystem, som ctrlX Automation har igangsat. Hele sektoren har adgang til det, selv konkurrenterne. Bosch Rexroths og partnervirksomhedernes mål er at skabe en åben industristandard for markedet.

ctrlX OS på alle niveauer
Bosch Rexroth har åbnet operativsystemet ctrlX OS for hele markedet. Virksomheden har indgået sit første system- og teknologipartnerskab med Wago.
-Vi tilbyder ctrlX OS på vores egne enheder og udvikler specifikke applikationer på basis af operativsystemet. WAGO er ved at lancere Edge Controller 400 og Edge Computer med ctrlX OS samtidigt med SPS-messen. Sammen vil vi gerne styrke ctrlX OS og udvikle det yderligere, siger Johannes Pfeffer, Vice Præsident Business Unit Automation hos Wago.
Fordi det kan bruges fleksibelt på forskellige niveauer, er ctrlX OS ikke kun interessant for industrielle kontrolsystemer og pc’ere i industrien. Som en virtualiseret løsning kører operativsystemet også på edge-servere i umiddelbar tilknytning til maskiner og produktionslinjer, i datacentre og i cloud.
Steffen Winkler forklarer:
-Det er lykkedes os at vinde nye partnervirksomheder som Dell Technologies og Nokia. Det betyder, at vi nu involverer os i områder uden for fabriksautomatisering. Vi har nu partnervirksomheder på alle niveauer af automatiseringspyramiden og kan dermed tilbyde en lang række fordele på et teknologisk niveau.
Dell Technologies og Bosch Rexroth arbejder sammen om at integrere ctrlX OS som et out-of-the-box-softwaremodul til Dell NativeEdge, en softwareplatform til edge-operationer, der forenkler og giver zero-touch-implementering og zero-trust-funktioner.
Løsningen tilbyder virksomheder support til applikationer og tjenester, der er nødvendige for at sikre gnidningsfri systemdrift – på tværs af sektorer, i cloud-miljøer og på lokationer fordelt over hele verden. For at minimere produktionstiden hjælper Bosch Rexroth og Dell kunderne med hurtigt at konfigurere, implementere og skalere ctrlX OS i deres miljøer med Dell Validated Designs for Edge.
Nokia integrerer det virtualiserede operativsystem ctrlX OS i sin Nokia MX Industrial Edge (MXIE) on-premises operationel teknologi (OT) edge-løsning. Forskellige applikationer kører på den, og den har privat trådløs 5G-campusnetværksteknologi. Gennem denne integration kan Nokia MXIE-kunder installere ctrlX OS som en applikation med et klik med musen og dermed betjene deres forretningskritiske applikationer med reduceret latenstid.

ctrlX World tiltrækker nye partnervirksomheder og er nu mere varieret
Partnernetværket ctrlX World, som er en del af økosystemet, fortsætter også med at vokse. Brugerne kan nu vælge mellem løsninger i 16 hovedkategorier og 150 partner applikationer fra 90 partnervirksomheder. I alt kan over 60 apps nu bruges på ctrlX OS-enheder. Apps fra partnerverdenen er tilgængelige for alle brugere af operativsystemet.
Der er en stigende efterspørgsel efter apps og grænseflader, fx inden for robotteknologi. Syv partnerløsninger til robotteknologi kan i øjeblikket downloades fra ctrlX Store. De spænder fra simpel programmering og integration af cobots og industrirobotter til ekstra software til planlægning af optimale palleteringsalgoritmer. Ud over eksisterende partnervirksomheder som Fanuc har en anden førende robotproducent, Kuka, nu sluttet sig til gruppen. Som følge heraf er der nu en Kuka-forbindelse og -integration baseret på Kuka.PLC mxAutomation-grænsefladen. Dette bruges af virksomheden Mairotec i deres “MAIRobot”-app og i en udstilling, som vil blive vist på Rexroths stand (stand 450 i hal 7) på SPS 2023.
-Bosch Rexroth og Kuka har store planer og ønsker at forbinde deres ctrlX World- og Robotic Republic-økosystemer. Det viser endnu en gang, at leverandørerne samler deres kræfter, og at samskabelse er fremtiden, siger Dr. Kristina Wagner, Senior Vice Præsident Automation Software Factory hos Kuka.

Skrevet i: Automatisering, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Week of Robotics og Robotbrag – robotterne indtager Odense

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop04. 05. 2026

For tiende gang inviterer Teknologisk Institut og DIRA indenfor til årets største robotfest. I år sætter Robotbrag fokus på humanoide robotter, AI-drevne løsninger, fremtidens produktionsteknologi og de kompetencer, der skal til for at navigere i vores nye verdensorden. Desuden er Robotbrag blevet

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

AktueltEnergi og miljøNavnenyt04. 05. 2026

Et nyt industrisamarbejde skal gøre det lettere og mere attraktivt at genbruge, reparere og genfremstille tekniske produkter. Grundfos, Danfoss og DSV med flere er gået sammen om at undersøge, hvordan materialer og komponenter fra end-of-use-produkter kan få nyt liv og dermed udnyttes langt

Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

AktueltEnergi og miljø04. 05. 2026

De findes i vindmøller. De findes i varmepumper. De findes, hvor der er brug for stærk og sikker energiforsyning. Det drejer sig om powerchips, og et hold forskere fra Aalborg Universitet har fremstillet en unik powerchip baseret på materialet galliumoxid. Det er der flere gode grunde til at være

Init udvider igen – norske Necto AS bliver en del af gruppen

AutomatiseringNavnenyt04. 05. 2026

Init leverer intelligente IT- og automationsløsninger til kunder på tværs af brancher. Med en ambition om at forene de bedste virksomheder inden for industriel IT og automation i Norden, er gruppen vokset hurtigt gennem de sidste fire år. I dag er Init en af de største automationsvirksomheder i

10 mio. kr. til forskning i klimarobuste vand- og spildevandsindsatser i Ghana

Vand og spildevand04. 05. 2026

Et nyt RUC-ledet forskningsprojekt skal undersøge, hvordan vand- og spildevandsindsatser i uformelle byområder i Ghana påvirker lokalsamfundet, og hvordan indsatserne kan forbedres, så de støtter klimatilpasning og reducerer sårbarhed. Beboere i uformelle byområder i og omkring Ghanas hovedstad

Mohamed Mumin udvikler et automatiseret testprogram til pumpeanlæg

Automatisering04. 05. 2026

22-årige Mohamed Mumin, der går på 4. semester af automationsteknolog-studiet i Randers, arbejder målrettet på at udvikle et testprogram til pumpeanlæg, der gennem automatisering kan spare både tid og penge for virksomheden Condair. Virksomheden er blandt de førende i energieffektive løsninger

Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

Navnenyt29. 04. 2026

Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder. - Internationale beslutninger, kriser og markedsbevægelser påvirker dagligt dansk

Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

AktueltProcesteknologiVand og spildevand29. 04. 2026

På IFAT 2026 fra den 4.-7. maj i München præsenterer Vogelsang GmbH & Co. KG nye pumpe og findelingsløsninger til spildevands-, industri- og genanvendelsessektoren. På to messestande viser virksomheden, hvordan operatører kan reducere energiforbruget, optimere processerne og sikre en mere

Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

Energi og miljøInnovationTop29. 04. 2026

Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag. - Det paradoksale er, at vi i dag bruger kemikalier til at fjerne forurening, som selv kan være

Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

Innovation29. 04. 2026

Hvordan sikrer vi, at mere af den bedste danske forskning finder vej ud i samfundet i form af nye løsninger, arbejdspladser og virksomheder? Det er omdrejningspunktet for Spin‑outs Denmark, som nu går ind i en ny femårig fase med op til 90 millioner kroner i samlet støtte fra Villum Fonden og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Week of Robotics og Robotbrag – robotterne indtager Odense

    04.05.2026

  • Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

    04.05.2026

  • Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

    04.05.2026

  • Init udvider igen – norske Necto AS bliver en del af gruppen

    04.05.2026

  • 10 mio. kr. til forskning i klimarobuste vand- og spildevandsindsatser i Ghana

    04.05.2026

  • Mohamed Mumin udvikler et automatiseret testprogram til pumpeanlæg

    04.05.2026

  • Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

    29.04.2026

  • Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

    29.04.2026

  • Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

    29.04.2026

  • Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

    29.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik