• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringMaskiner og anlæg12. 04. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Fire trin til at undgå en fejl 404

AutomatiseringMaskiner og anlæg12. 04. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Cybersikkerhed er mere kritisk end nogensinde – og ifølge power-management virksomheden Eaton kræver moderne it-sikkerhed en mere helhedsorienteret tankegang. En af de udfordringer, som industri- og forsyningsvirksomheder står over for lige nu, er at skabe en it-sikker forening mellem IT- og OT-systemerne. For hvis først de fysiske processer står stille på produktionslinjer eller i den kritiske infrastruktur kan det både få dyre eller livstruende konsekvenser.

Det fysiske produktionsapparat – der også kaldes det operationelle teknikmiljø (OT) – som for eksempel industrirobotter, og digitalisering har i mere end et årti været med til at give industri- og forsyningssektoren langt mere effektive logistikprocesser og agile forretningsmodeller.
Men med stigende teknologisk optimering følger også nye trusler og angrebsflader. Ikke mindst mellem IT og OT. For selvom teknologierne ikke direkte modarbejder hinanden, kan kombinationen af IT-afdelingens fokus på hurtige agile løsninger og OT’s statiske systemer og udstyr medføre store sikkerhedshuller.
Derfor kræver it-sikkerhed i industri- og forsyningsvirksomheder i dag en mere helhedsorienteret tankegang, der bygger bro mellem IT-professionelles fokus på udvikling af nye måder at bruge og beskytte data på og OTs behov for kontinuitet og stabilitet.

Råd til en mere sammenhængende sikkerhedsstrategi
Her følger fire råd fra Eaton til, hvordan man kan opnå en mere sammenhængende sikkerhedsstrategi:

• OT-cybersikkerhed skal ikke udelukkende afhænge af teknologi
Selvom teknologien har givet OT-systemerne et sæt effektive værktøjer som firewalls og overvågningsløsninger, beskytter de ikke tilstrækkeligt i sig selv. Den menneskelige firewall, det vil sige de mennesker, der anvender OT-systemerne, er lige så central.
Her er det vigtigt, at de er trænet i it-sikker adfærd og indgår som en integreret del af sikkerhedsprocesserne omkring OT.

• Samarbejd på tværs af IT og OT
IT- og OT-fagfolk skal lære at forstå både hinanden og hinandens systemer og skabe et fælles sprog i forhold til implementering af sikkerhedsstandarder og best practice.
Derfor bør IT- og OT-fagfolk i langt højere grad gennemføre sikkerhedstræning på tværs af afdelingerne og fællesskab og diskutere nye trusselsbilleder og risici samt potentielle sikkerhedsset-ups og scenarier.

• Skab ensartede sikkerhedsprocesser på tværs af teknologier
Erfaringen viser, at de mest effektive tilgange mod cyberangreb, er dem, der organisatorisk hænger sammen på tværs af teknologier. Selvom IT og OT har forskellige kontrol- og styresystemer eller reaktions- og genopretningsplaner, er det vigtigt, at login-procedurer, adgangsstyringsstandarder og andre organisatoriske sikkerhedsprocedurer er de samme. Det gælder også for partnere og underleverandører.

• Gennemgå nøje enhedernes arkitektur
Sidst, men ikke mindst er det afgørende at have et klart og detaljeret billede af virksomhedens infrastruktur og hvilke enheder, der er forbundet i organisationens netværk og hvordan. Den forståelse er afgørende for, at virksomheden kan implementere de nødvendige autorisationsniveauer og anskaffe sig et passende cyberforsvar. Endelig er det vigtigt at vælge en leverandør, der integrerer sikkerhedsstandarder for virksomhedens specifikke forretningsområde, som eksempelvis standarden IEC 62443 til industrielle automatiserings- og produktionssystemer.

Skrevet i: Automatisering, Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

Rumteknologi har skabt milliardindustri i Nordjylland

BranchenytInnovationTop20. 10. 2025

Ny rapport viser, at Nordjylland er ved at udvikle sig til en europæisk hub for rumteknologi. De kommercielle muligheder i rummet står til at vokse eksplosivt de kommende år. Rumindustrien har for alvor slået rødder i Nordjylland og er blevet en sektor, der omsætter for milliarder.De seneste to

Sensorspecialister ramte offshore-klyngen på rette tid og sted

AktueltNavnenytOffshore og marineProcesteknologi20. 10. 2025

Et innovationsprojekt åbnede offshoreindustrien som et nyt marked for spildevandsspecialisterne i SulfiLogger. Fire år senere er omsætningen ottedoblet og markedspladsen global. Kloakker og spildevandsslam er skrap kost for måleudstyr.Men - kan man knække koden og bygge en sensor, som kan holde

Nyttige droner må ikke forveksles med ulovlige flyvninger

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt20. 10. 2025

Mens ulovlige droneflyvninger stjæler overskrifter, flyver danske Drone Systems videre med myndighedernes fulde tilladelse og fordobler nu sin kapacitet gennem opkøbet af Scandinavian Drone Solutions. Med avancerede termiske droner hjælper virksomheden fjernvarmesektoren med at spare både energi og

KUKA Nordic byder XIO A/S velkommen som ny systempartner

AutomatiseringNavnenytRobotter20. 10. 2025

KUKA Nordic har indgået et strategisk partnerskab med den danske automationsvirksomhed XIO A/S, som udvikler logistik- og automationsløsninger. Med en stærk teknologisk platform og erfaring med specialudviklet automationsudstyr til produktion af insektprotein, har XIO udvidet sin indsats til bredere

Dansk lederskab i international standardisering af robotstik

NavnenytRobotter20. 10. 2025

Arbejdet med at skabe en fælles international standard for stik mellem robot og værktøj har taget markante skridt fremad, og det er nu med 4XROBOTS i front. Hos 4XROBOTS er Senior Software Developer Morten Kühnrich drivkraften bag det internationale standardiseringsarbejde under ISO 24112, hvor

En ny æra for entry-level trucks

AutomatiseringMaskiner og anlæg20. 10. 2025

Den fanger straks opmærksomheden – den nye lilla truck fra Junghenrich. Med trucken ”AntOn" bevæger vi os ind på nyt territorium. Sådan lyder det fra Torsten Koenig, direktør for trucksalg hos Jungheinrich. Intralogistikbranchen står over for et paradigmeskifte. Mellem avancerede løsninger og

En særlig gruppe virksomheder har superstjerne-potentiale

BranchenytTop16. 10. 2025

En ny rapport fra Deloitte kaster lys på en hidtil overset gruppe virksomheder i Danmark: De såkaldt "etablerede scalers" med mindst 100 ansatte og en årlig vækst på mindst 10 procent over fem år. De er en afgørende drivkraft for Danmarks fremtidige vækst og konkurrenceevne - og de har potentialet

AI-bot kan blive sur og lægge røret på

AktueltAutomatisering16. 10. 2025

Københavns Professionshøjskole har udviklet en banebrydende AI-bot, der træner studerende i professionel kommunikation – og som reagerer realistisk, hvis man er uhøflig Hvad sker der, hvis man er uhøflig over for en kunstig intelligens? På Københavns Professionshøjskole (KP) kan den nye AI-bot

Tak for dig Marianne – du vil blive savnet

AktueltNavnenyt16. 10. 2025

Det er med stor sorg, at vi må fortælle, at vores hjertevarme og altid positive kollega – og ven – Marianne Dieckmann (61) ikke er hos os i denne verden længere. Marianne gik for nyligt bort efter i flere år at have kæmpet mod en kræftsygdom, som hun dog hverken lod forlag eller vores mange

Næste generations PLC: Et kvantespring i hastighed og digital integration

Automatisering16. 10. 2025

Industrien står midt i et teknologisk skifte, hvor kravene til hastighed, fleksibilitet og digital integration aldrig har været større. Maskiner og systemer bliver stadigt mere softwaredrevne, og automationsverdenen nærmer sig it-verdenens tempo. Det udfordrer den klassiske PLC. TwinCAT PLC++ fra

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Rumteknologi har skabt milliardindustri i Nordjylland

    20.10.2025

  • Sensorspecialister ramte offshore-klyngen på rette tid og sted

    20.10.2025

  • Nyttige droner må ikke forveksles med ulovlige flyvninger

    20.10.2025

  • KUKA Nordic byder XIO A/S velkommen som ny systempartner

    20.10.2025

  • Dansk lederskab i international standardisering af robotstik

    20.10.2025

  • En ny æra for entry-level trucks

    20.10.2025

  • En særlig gruppe virksomheder har superstjerne-potentiale

    16.10.2025

  • AI-bot kan blive sur og lægge røret på

    16.10.2025

  • Tak for dig Marianne – du vil blive savnet

    16.10.2025

  • Næste generations PLC: Et kvantespring i hastighed og digital integration

    16.10.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik