• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringMaskiner og anlæg12. 04. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Fire trin til at undgå en fejl 404

AutomatiseringMaskiner og anlæg12. 04. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Cybersikkerhed er mere kritisk end nogensinde – og ifølge power-management virksomheden Eaton kræver moderne it-sikkerhed en mere helhedsorienteret tankegang. En af de udfordringer, som industri- og forsyningsvirksomheder står over for lige nu, er at skabe en it-sikker forening mellem IT- og OT-systemerne. For hvis først de fysiske processer står stille på produktionslinjer eller i den kritiske infrastruktur kan det både få dyre eller livstruende konsekvenser.

Det fysiske produktionsapparat – der også kaldes det operationelle teknikmiljø (OT) – som for eksempel industrirobotter, og digitalisering har i mere end et årti været med til at give industri- og forsyningssektoren langt mere effektive logistikprocesser og agile forretningsmodeller.
Men med stigende teknologisk optimering følger også nye trusler og angrebsflader. Ikke mindst mellem IT og OT. For selvom teknologierne ikke direkte modarbejder hinanden, kan kombinationen af IT-afdelingens fokus på hurtige agile løsninger og OT’s statiske systemer og udstyr medføre store sikkerhedshuller.
Derfor kræver it-sikkerhed i industri- og forsyningsvirksomheder i dag en mere helhedsorienteret tankegang, der bygger bro mellem IT-professionelles fokus på udvikling af nye måder at bruge og beskytte data på og OTs behov for kontinuitet og stabilitet.

Råd til en mere sammenhængende sikkerhedsstrategi
Her følger fire råd fra Eaton til, hvordan man kan opnå en mere sammenhængende sikkerhedsstrategi:

• OT-cybersikkerhed skal ikke udelukkende afhænge af teknologi
Selvom teknologien har givet OT-systemerne et sæt effektive værktøjer som firewalls og overvågningsløsninger, beskytter de ikke tilstrækkeligt i sig selv. Den menneskelige firewall, det vil sige de mennesker, der anvender OT-systemerne, er lige så central.
Her er det vigtigt, at de er trænet i it-sikker adfærd og indgår som en integreret del af sikkerhedsprocesserne omkring OT.

• Samarbejd på tværs af IT og OT
IT- og OT-fagfolk skal lære at forstå både hinanden og hinandens systemer og skabe et fælles sprog i forhold til implementering af sikkerhedsstandarder og best practice.
Derfor bør IT- og OT-fagfolk i langt højere grad gennemføre sikkerhedstræning på tværs af afdelingerne og fællesskab og diskutere nye trusselsbilleder og risici samt potentielle sikkerhedsset-ups og scenarier.

• Skab ensartede sikkerhedsprocesser på tværs af teknologier
Erfaringen viser, at de mest effektive tilgange mod cyberangreb, er dem, der organisatorisk hænger sammen på tværs af teknologier. Selvom IT og OT har forskellige kontrol- og styresystemer eller reaktions- og genopretningsplaner, er det vigtigt, at login-procedurer, adgangsstyringsstandarder og andre organisatoriske sikkerhedsprocedurer er de samme. Det gælder også for partnere og underleverandører.

• Gennemgå nøje enhedernes arkitektur
Sidst, men ikke mindst er det afgørende at have et klart og detaljeret billede af virksomhedens infrastruktur og hvilke enheder, der er forbundet i organisationens netværk og hvordan. Den forståelse er afgørende for, at virksomheden kan implementere de nødvendige autorisationsniveauer og anskaffe sig et passende cyberforsvar. Endelig er det vigtigt at vælge en leverandør, der integrerer sikkerhedsstandarder for virksomhedens specifikke forretningsområde, som eksempelvis standarden IEC 62443 til industrielle automatiserings- og produktionssystemer.

Skrevet i: Automatisering, Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

AutomatiseringBranchenytNavnenytRobotterTop11. 05. 2026

Mens 7. Regiments Musikkorps spillede, dirigerede en humanoid robot indvielsen af Teknologisk Instituts nye Humanoid Lab til Robotbrag i Forskerparken i Odense i sidste uge. Et laboratorium, der skal hjælpe dansk industri med at finde ud af, om fremtidens robotter er klar til fabriksgulvet. Ï

Humanoid robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter11. 05. 2026

I forbindelse med Robotbrag 2026, der blev afholdt den 7. og 8. maj i Odense, blev DIRA Teknologiprisen 2026 uddelt. Prisen i år gik til den humanoide robot Unitree G1. En specialiseret gartnerirobot, en GPS-fri navigationsteknologi og en banebrydende humanoid robot. Det er de tre fascinerende

Forskningscenter skal styrke samspillet mellem jura, AI og robotteknologi

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter11. 05. 2026

Juridisk Institut ved Syddansk Universitet etablerer CLAIR – Center for Law, AI and Robotics. Centret skal bidrage med ny viden, der kan omsættes i både uddannelse, lovgivning og praksis i mødet mellem jura og teknologi. Syddansk Universitet har etableret et nyt forskningscenter på Juridisk

EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

AutomatiseringBranchenyt11. 05. 2026

Når produktionen skal være både hurtigere, mere fleksibel og mere sikker, bliver kommunikationsteknologien en nøglefaktor. EtherCAT har i mere end to årtier været blandt de hurtigste industrielle kommunikationsteknologier – og står nu endnu stærkere i en tid, hvor cybersikkerhed og regulering fylder

Nyt gennembrud kan ændre, hvordan vi nedbryder ”evighedskemikalier”

Energi og miljøVand og spildevand11. 05. 2026

Forskere har identificeret hydrogenradikaler som nøglen til at nedbryde PFAS. Det baner vejen for mere effektive og kemikaliefrie løsninger til vandrensning. PFAS, også kendt som ”evighedskemikalier”, er ekstremt svære at fjerne fra miljøet. Deres kemiske stabilitet gør, at de kan ophobe sig i

Testfacilitet baner vejen for udbredelse af nye og banebrydende 5G-baserede løsninger i industrien

AutomatiseringNavnenyt11. 05. 2026

FORCE Technology har etableret et realistisk testmiljø på Odense Havn, hvor danske og internationale virksomheder kan teste deres kritiske løsninger inden for fx logistik, produktion, autonome køretøjer og telemedicin, før de sættes i drift på et privat 5G-netværk. Fra 1. juli 2026 får private

Odense Robotics kårer årets virksomheder foran en samlet branche

Messer og møderNavnenytRobotterTop07. 05. 2026

MyDefence er kåret som Årets Virksomhed, mens BlinkTroll løb med prisen som Årets Startup. Priserne blev uddelt af Odense Robotics på scenen ved robotkonferencen NextGen Robotics LIVE, hvor deltagere fra både den internationale og danske robotindustri var samlet. To virksomheder med stærke

Danmarks industri får travlt, hvis Industrial Accelerator Act skal give pote

AktueltAutomatiseringBranchenyt07. 05. 2026

Med Europa-Kommissionens nylige udspil til Industrial Accelerator Act er der for alvor sat tempo på den grønne industripolitik i Europa. Det er en gylden mulighed for Danmarks industri. Men det kræver en solid digital opgradering i industrien og klare energipolitiske rammer. Sådan lyder det fra

Bitten – ny dansk energieffektiv AI-supercomputer

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø07. 05. 2026

Syddansk Universitet har i samarbejde med Danfoss og HPE etableret en ny national energieffektiv AI-supercomputer, der giver danske universiteter mulighed for at håndtere store datamængder og avancerede AI-modeller i én fælles infrastruktur. Supercomputeren bidrager samtidig til Sønderborg Kommunes

Ny filtreringsproces gør CO2-oprensning mere effektiv

Energi og miljøProcesteknologi07. 05. 2026

Teknologisk Institut og greentech-virksomheden Estech har udviklet en filtreringsproces, der reducerer både energiforbrug og kemikalieaffald i forbindelse med CO2-oprensning. Det giver en meget ren CO2, som kan udnyttes til andre formål. I et Missionbooster-projekt fra Innovationsfonden har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

    11.05.2026

  • Humanoid robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

    11.05.2026

  • Forskningscenter skal styrke samspillet mellem jura, AI og robotteknologi

    11.05.2026

  • EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

    11.05.2026

  • Nyt gennembrud kan ændre, hvordan vi nedbryder ”evighedskemikalier”

    11.05.2026

  • Testfacilitet baner vejen for udbredelse af nye og banebrydende 5G-baserede løsninger i industrien

    11.05.2026

  • Odense Robotics kårer årets virksomheder foran en samlet branche

    07.05.2026

  • Danmarks industri får travlt, hvis Industrial Accelerator Act skal give pote

    07.05.2026

  • Bitten – ny dansk energieffektiv AI-supercomputer

    07.05.2026

  • Ny filtreringsproces gør CO2-oprensning mere effektiv

    07.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik