• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltAutomatiseringRobotter14. 09. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Femern skaber muligheder for at automatisere byggebranchen

AktueltAutomatiseringRobotter14. 09. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Konstruktionen af den kommende Femernforbindelse skaber nye muligheder for at implementere robotter, automation og droner i byggeriet på Nordeuropas største byggeplads. Ny teknologi fra robotindustrien skal støbe fundamentet for Danmarks ambitioner om grønnere byggeri. Femern Videns- & LæringsCenter 1 er netop blevet indviet.

Fra indvielsen af Femern Videns- & LæringsCenter 1. september ses fra venstre: Formanden for VLC’s advisory board, Michael Svane, erhvervsminister Simon Kollerup, rektor Anders Overgaard Bjarklev, DTU, bæredygtighedsdirektør Emilie Juel-Helwig, Femern A/S og direktør Mads Váczy Kragh, Erhvervshus Sjælland. Foto: Femern Belt Development.

Robotter, automation og droner kan bidrage med nye måder at løser gængse problemstillinger på i byggebranchen, men implementeringen af nye tanker og ny teknologi til at løse opgaverne er en velkendt udfordring.
Den 1. september åbnede Femern-Bælt Tunnelen sit nye Videns- og Læringscenter beliggende ved byggepladsen, der i disse år udgør Nordeuropas største byggeplads ved Rødby i Syddanmark. Tunnelbyggeriet vil skabe forretning og vækst for danskerne og tyskerne i området, og her udgør det nyetablerede videnscenter en stor mulighed for at lette implementeringen af robot-, automations- og droneløsninger i byggeindustrien.

Odense Robotics rækker ud til byggebranchen
Femernfyrtårnet er udvalgt som et af de i alt otte lokale erhvervsfyrtårne, støttet af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse, hvor fokus ved Femern er på at understøtte bæredygtigt byggeri, samtidig med at ny teknologi afprøves og implementeres.
Odense Robotics er konsortiepartner i Femern-erhvervsfyrtårnet og har i samarbejde med klyngen for byggeri- og anlæg, WE BUILD DENMARK, allerede været i gang med at identificere lavthængende frugter for samarbejde mellem aktører fra bygge- og robotindustrien til at understøtte grønt byggeri. CEO i Odense Robotics, Mikkel Christoffersen, glæder sig over samspillet brancherne imellem:
-Vi ser robotter i byggeriet som et væsentligt vækstområde og I femernprojektet fortsætter vi derfor samarbejdet med WE BUILD DENMARK ved at introducere byggeindustrien for nye teknologiske løsninger, nye måder at digitalisere på og nye muligheder for at automatisere flere arbejdsgange. I det henseende er byggeriet ved Femern en perfekt mulighed for at støbe fundamentet for Danmarks ambitioner om grønnere metoder, til at konstruere store byggerier, med ny teknologi fra robotindustrien, siger han.
-Og lykkedes implementeringen af robotvirksomhedernes løsninger, ja så kan det endda skabe forretningsmæssige fordele for danske aktører i byggebranchen og samtidig vækst blandt vores robot-, automation- og dronevirksomheder, afslutter Mikkel Christoffersen.

Odense Robotics rolle i Femernprojektet er at introducere robot, automation og droneteknologi til virksomhederne. Samarbejdspartnerne i Femern-fyrtårnsprojektet udgøres af Femern Belt Development, DTU, Zealand – Sjællands Erhvervsakademi, Roskilde Universitet, WE BUILD DENMARK, Erhvervshus Sjælland og Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse.
For at understøtte denne proces udstiller Odense Robotics og WE BUILD DENMARK på den kommende Femern Business Link 2022, 29. september 2022 i Rødby. Til udstillingen kan man møde Odense Robotics og få viden om, hvilke virksomheder tilbyder bygge- og anlægsbranchen nye løsninger.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Week of Robotics og Robotbrag – robotterne indtager Odense

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop04. 05. 2026

For tiende gang inviterer Teknologisk Institut og DIRA indenfor til årets største robotfest. I år sætter Robotbrag fokus på humanoide robotter, AI-drevne løsninger, fremtidens produktionsteknologi og de kompetencer, der skal til for at navigere i vores nye verdensorden. Desuden er Robotbrag blevet

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

AktueltEnergi og miljøNavnenyt04. 05. 2026

Et nyt industrisamarbejde skal gøre det lettere og mere attraktivt at genbruge, reparere og genfremstille tekniske produkter. Grundfos, Danfoss og DSV med flere er gået sammen om at undersøge, hvordan materialer og komponenter fra end-of-use-produkter kan få nyt liv og dermed udnyttes langt

Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

AktueltEnergi og miljø04. 05. 2026

De findes i vindmøller. De findes i varmepumper. De findes, hvor der er brug for stærk og sikker energiforsyning. Det drejer sig om powerchips, og et hold forskere fra Aalborg Universitet har fremstillet en unik powerchip baseret på materialet galliumoxid. Det er der flere gode grunde til at være

Init udvider igen – norske Necto AS bliver en del af gruppen

AutomatiseringNavnenyt04. 05. 2026

Init leverer intelligente IT- og automationsløsninger til kunder på tværs af brancher. Med en ambition om at forene de bedste virksomheder inden for industriel IT og automation i Norden, er gruppen vokset hurtigt gennem de sidste fire år. I dag er Init en af de største automationsvirksomheder i

10 mio. kr. til forskning i klimarobuste vand- og spildevandsindsatser i Ghana

Vand og spildevand04. 05. 2026

Et nyt RUC-ledet forskningsprojekt skal undersøge, hvordan vand- og spildevandsindsatser i uformelle byområder i Ghana påvirker lokalsamfundet, og hvordan indsatserne kan forbedres, så de støtter klimatilpasning og reducerer sårbarhed. Beboere i uformelle byområder i og omkring Ghanas hovedstad

Mohamed Mumin udvikler et automatiseret testprogram til pumpeanlæg

Automatisering04. 05. 2026

22-årige Mohamed Mumin, der går på 4. semester af automationsteknolog-studiet i Randers, arbejder målrettet på at udvikle et testprogram til pumpeanlæg, der gennem automatisering kan spare både tid og penge for virksomheden Condair. Virksomheden er blandt de førende i energieffektive løsninger

Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

Navnenyt29. 04. 2026

Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder. - Internationale beslutninger, kriser og markedsbevægelser påvirker dagligt dansk

Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

AktueltProcesteknologiVand og spildevand29. 04. 2026

På IFAT 2026 fra den 4.-7. maj i München præsenterer Vogelsang GmbH & Co. KG nye pumpe og findelingsløsninger til spildevands-, industri- og genanvendelsessektoren. På to messestande viser virksomheden, hvordan operatører kan reducere energiforbruget, optimere processerne og sikre en mere

Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

Energi og miljøInnovationTop29. 04. 2026

Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag. - Det paradoksale er, at vi i dag bruger kemikalier til at fjerne forurening, som selv kan være

Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

Innovation29. 04. 2026

Hvordan sikrer vi, at mere af den bedste danske forskning finder vej ud i samfundet i form af nye løsninger, arbejdspladser og virksomheder? Det er omdrejningspunktet for Spin‑outs Denmark, som nu går ind i en ny femårig fase med op til 90 millioner kroner i samlet støtte fra Villum Fonden og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Week of Robotics og Robotbrag – robotterne indtager Odense

    04.05.2026

  • Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

    04.05.2026

  • Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

    04.05.2026

  • Init udvider igen – norske Necto AS bliver en del af gruppen

    04.05.2026

  • 10 mio. kr. til forskning i klimarobuste vand- og spildevandsindsatser i Ghana

    04.05.2026

  • Mohamed Mumin udvikler et automatiseret testprogram til pumpeanlæg

    04.05.2026

  • Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

    29.04.2026

  • Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

    29.04.2026

  • Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

    29.04.2026

  • Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

    29.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik